eParagon na stacjach Orlen – usługa dla klientów PKO BP

eParagon na stacjach Orlen – usługa dla klientów PKO BP

author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Ruszył kolejny etap pilotażu projektu eParagon. Z usługi skorzystać mogą klienci bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego na wszystkich stacjach własnych Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Partnerem technologicznych programu eParagon jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Na stacjach paliwowych Polskiego Koncernu Paliwowego Orlen rozpoczął się właśnie drugi etap pilotażu projektu eParagon. Pierwsza tura programu, podczas której z usługi elektronicznych paragonów skorzystać można było na sześćdziesięciu wybranych stacjach Orlen, cieszyła się tak dużym powodzeniem, ze organizatorzy podjęli dezycję o rozszerzeniu pilotażu. W trwającej obecnie edycji programem objęte zostały wszystkie stacje własne największego polskiego dostawcy paliw. 

By skorzystać z (póki co testowanej) usługi eParagonu na jednej z blisko 1 300 stacji Orlen, wystarczy być klientem bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Czasu na wzięcie udziału w pilotażu jest sporo – organizatorzy zapowiedzieli, że każdy zainteresowany może skorzystać z usługi elektronicznych paragonów do 14 lutego 2020 roku. Pierwsi śmiałkowie zdążyli już zapoznać się z eParagonem na stacjach Orlen. Wrażenia? Same pozytywy!

"

Chętnie korzystam z nowych technologii, szczególnie takich, które są zarówno wygodne, jak i proekologiczne. Dlatego zainteresowałam się eParagonem, kiedy tylko o nim przeczytałam. […] Elektroniczne wersje paragonów są dużo łatwiejsze do przechowywania i nie blakną tak jak ich tradycyjne odpowiedniki. Mam nadzieję, że już wkrótce elektroniczny paragon będzie mógł całkowicie zastąpić te papierowe.

– mówi Dominika Cieślak, jedna z pierwszych osób testujących usługę eParagonu. 

eParagon – co to właściwie jest?

Jak wyjaśnia Krajowa Izba Rozliczeniowa, partner technologiczny usługi, eParagon jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnego paragonu fiskalnego. Co szczególne, elektroniczny dowód zakupu jest powiązany z kontem bankowym klienta oraz z debetową kartą płatniczą użytą przez płatnika w chwili przeprowadzenia transakcji. Póki co sprzedawcy wydają eParagon równolegle wraz z papierowym paragonem. Niemniej w przyszłości elektroniczny dowód zapłaty ma całkowicie zastąpić tradycyjne rozwiązania. 

Na ten moment usługa eParagonu jest dostępna jedynie w bankowości elektronicznej największego polskiego banku komercyjnego – PKO Banku Polskiego. Aby móc skorzystać z innowacyjnego rozwiązania płatniczego, wystarczy zalogować się do swojego konta online i poprzez wybranie odpowiedniej opcji, uruchomić usługę eParagon. Jak zapewniają organizatorzy, eParagony wystawione przez PKN Orlen w ramach drugiej edycji programu pilotażowego są rejestrowane i udostępniane użytkownikom w ramach ich konta bankowego.

Projekt eParagon jest realizowany we współpracy z Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService – agentem rozliczeniowym obsługującym transakcje z użyciem karty płatniczej w terminalach należących do PKN Orlen. Dzięki programowi pilotażowemu usługi oraz dużym zainteresowaniem klientów partnerzy akcji mogą starać się o przyspieszenie prac nad opracowaniem docelowego modelu eParagonu. Wiadomo także, że prowadzone są już rozmowy z kolejnymi partnerami biznesowymi, którzy mogliby przyłączyć się do pilotażu. 

Dlaczego warto wprowadzić usługę?

Jak zaznaczyliśmy już w poprzedniej części artykułu, na chwilę obecną eParagon nie zastępuje paragonu fiskalnego – sprzedawcy wydają co równolegle, wraz z tradycyjnych dowodem zakupu. Niemniej jednak organizatorzy akcji potwierdzają, iż dalszy rozwój usługi zakłada zrównanie elektronicznego paragonu z jego papierowym odpowiednikiem. Oznacza to, iż po ostatecznym wprowadzeniu usługi na polskim rynku, elektroniczne paragony zastąpią te tradycyjne.

Korzystanie z tego typu rozwiązania płatniczego niezaprzeczalnie ułatwi zarządzanie historią zakupów, a co równie ważne – zapewni łatwość gromadzenia i wyszukiwania potwierdzeń transakcji. W razie potrzeby płatnik będzie miał nieograniczony dostęp do eParagonów w postaci pliku pdf lub wydruku. Co więcej, wymienienie tradycyjnych dowodów zakupu na elektroniczne odpowiedniki zniweluje wszelkie problemy związane z trwałością druku termicznego czy ryzykiem zgubienia tradycyjnego potwierdzenia zakupu. 

Krajowa Izba Rozliczeniowa zauważa także, iż eParagon będzie aktywnie wspierać nowoczesne formy tak zwanych zakupów samoobsługowych. Poza tym ograniczenie papierowych wydruków płatniczych przyczyni się do zmniejszenia wycinki drzew, poprawy kondycji środowiska naturalnego i minimalizacji problemu śmieci. Kiedy możemy się spodziewać takich zmian? Ciężko powiedzieć. Na tę chwilę wiemy jedynie tyle, że do 14 lutego 2020 roku trwać będzie drugi etap programu pilotażowego.


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/pilotaz-eparagon-obejmie-cala-polske,29.html

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile się czeka na świadczenie 500 plus?

Świadczenie 500+ to rządowy program, który pomaga poprawić sytuację finansową rodzinom z dziećmi. Podpowiadamy, kto może uzyskać pomoc finansową i ile się na nią czeka.

author
Dorota Grycko
11 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dzięki niskim stopom kredytowym Polacy zaoszczędzili 27 mld złotych

Rada Polityki Pieniężnej od 8 lat obniżała stopy procentowe. Aktualnie są one najniższe od trzech lat, a Polacy zaoszczędzili na nich już 27 mld zł.

author
Aneta Jankowska
26 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Szybkie pożyczki Garwolin

Szukasz najtańszej pożyczki w Garwolinie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

W kantorze PKO BP zapłacimy BLIKIEM

PKO Bank Polski udostępnił nową opcję płatności w swoim kantorze. Od teraz waluty kupimy także płacąc poprzez kod BLIK. Co więcej – walutę w ten sposób kupią nawet osoby mające zaledwie 13 lat.

author
Dominika Byczek
13 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole w Białymstoku

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku mieszczą się również w Białymstoku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
10 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Spore podwyżki pensji w 2019 roku?

Wzrost płac w Polsce w przyszłym roku będzie najwyższy w całej Unii Europejskiej? Bardzo możliwe. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że Polska, obok Czech, Litwy i Bułgarii, będzie miała najwyższy wzrost wynagrodzeń w ujęciu nominalnym.

author
Aneta Jankowska
03 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj