eParagon na stacjach Orlen – usługa dla klientów PKO BP

eParagon na stacjach Orlen – usługa dla klientów PKO BP

author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2019

Ruszył kolejny etap pilotażu projektu eParagon. Z usługi skorzystać mogą klienci bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego na wszystkich stacjach własnych Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Partnerem technologicznych programu eParagon jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Na stacjach paliwowych Polskiego Koncernu Paliwowego Orlen rozpoczął się właśnie drugi etap pilotażu projektu eParagon. Pierwsza tura programu, podczas której z usługi elektronicznych paragonów skorzystać można było na sześćdziesięciu wybranych stacjach Orlen, cieszyła się tak dużym powodzeniem, ze organizatorzy podjęli dezycję o rozszerzeniu pilotażu. W trwającej obecnie edycji programem objęte zostały wszystkie stacje własne największego polskiego dostawcy paliw. 

By skorzystać z (póki co testowanej) usługi eParagonu na jednej z blisko 1 300 stacji Orlen, wystarczy być klientem bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Czasu na wzięcie udziału w pilotażu jest sporo – organizatorzy zapowiedzieli, że każdy zainteresowany może skorzystać z usługi elektronicznych paragonów do 14 lutego 2020 roku. Pierwsi śmiałkowie zdążyli już zapoznać się z eParagonem na stacjach Orlen. Wrażenia? Same pozytywy!

"

Chętnie korzystam z nowych technologii, szczególnie takich, które są zarówno wygodne, jak i proekologiczne. Dlatego zainteresowałam się eParagonem, kiedy tylko o nim przeczytałam. […] Elektroniczne wersje paragonów są dużo łatwiejsze do przechowywania i nie blakną tak jak ich tradycyjne odpowiedniki. Mam nadzieję, że już wkrótce elektroniczny paragon będzie mógł całkowicie zastąpić te papierowe.

– mówi Dominika Cieślak, jedna z pierwszych osób testujących usługę eParagonu. 

eParagon – co to właściwie jest?

Jak wyjaśnia Krajowa Izba Rozliczeniowa, partner technologiczny usługi, eParagon jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnego paragonu fiskalnego. Co szczególne, elektroniczny dowód zakupu jest powiązany z kontem bankowym klienta oraz z debetową kartą płatniczą użytą przez płatnika w chwili przeprowadzenia transakcji. Póki co sprzedawcy wydają eParagon równolegle wraz z papierowym paragonem. Niemniej w przyszłości elektroniczny dowód zapłaty ma całkowicie zastąpić tradycyjne rozwiązania. 

Na ten moment usługa eParagonu jest dostępna jedynie w bankowości elektronicznej największego polskiego banku komercyjnego – PKO Banku Polskiego. Aby móc skorzystać z innowacyjnego rozwiązania płatniczego, wystarczy zalogować się do swojego konta online i poprzez wybranie odpowiedniej opcji, uruchomić usługę eParagon. Jak zapewniają organizatorzy, eParagony wystawione przez PKN Orlen w ramach drugiej edycji programu pilotażowego są rejestrowane i udostępniane użytkownikom w ramach ich konta bankowego.

Projekt eParagon jest realizowany we współpracy z Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService – agentem rozliczeniowym obsługującym transakcje z użyciem karty płatniczej w terminalach należących do PKN Orlen. Dzięki programowi pilotażowemu usługi oraz dużym zainteresowaniem klientów partnerzy akcji mogą starać się o przyspieszenie prac nad opracowaniem docelowego modelu eParagonu. Wiadomo także, że prowadzone są już rozmowy z kolejnymi partnerami biznesowymi, którzy mogliby przyłączyć się do pilotażu. 

Dlaczego warto wprowadzić usługę?

Jak zaznaczyliśmy już w poprzedniej części artykułu, na chwilę obecną eParagon nie zastępuje paragonu fiskalnego – sprzedawcy wydają co równolegle, wraz z tradycyjnych dowodem zakupu. Niemniej jednak organizatorzy akcji potwierdzają, iż dalszy rozwój usługi zakłada zrównanie elektronicznego paragonu z jego papierowym odpowiednikiem. Oznacza to, iż po ostatecznym wprowadzeniu usługi na polskim rynku, elektroniczne paragony zastąpią te tradycyjne.

Korzystanie z tego typu rozwiązania płatniczego niezaprzeczalnie ułatwi zarządzanie historią zakupów, a co równie ważne – zapewni łatwość gromadzenia i wyszukiwania potwierdzeń transakcji. W razie potrzeby płatnik będzie miał nieograniczony dostęp do eParagonów w postaci pliku pdf lub wydruku. Co więcej, wymienienie tradycyjnych dowodów zakupu na elektroniczne odpowiedniki zniweluje wszelkie problemy związane z trwałością druku termicznego czy ryzykiem zgubienia tradycyjnego potwierdzenia zakupu. 

Krajowa Izba Rozliczeniowa zauważa także, iż eParagon będzie aktywnie wspierać nowoczesne formy tak zwanych zakupów samoobsługowych. Poza tym ograniczenie papierowych wydruków płatniczych przyczyni się do zmniejszenia wycinki drzew, poprawy kondycji środowiska naturalnego i minimalizacji problemu śmieci. Kiedy możemy się spodziewać takich zmian? Ciężko powiedzieć. Na tę chwilę wiemy jedynie tyle, że do 14 lutego 2020 roku trwać będzie drugi etap programu pilotażowego.


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/pilotaz-eparagon-obejmie-cala-polske,29.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Kołobrzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Credit Agricole w Kołobrzegu

NetCredit – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
07 listopada 2019

NetCredit – kolejna pożyczka

Lombardy w Polsce
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
18 października 2022

Lombardy w Polsce

Daiglob placówka Elbląg
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2021

Daiglob placówka Elbląg

Złoty Bankier 2019 dla Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

Złoty Bankier 2019 dla Alior Banku

Obniżka stóp procentowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
06 lutego 2013

Obniżka stóp procentowych

Porównaj