Estoński CIT – na czym polega?

Estoński CIT – na czym polega?

author
Halszka Gronek
25 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Estoński CIT jest sposobem opodatkowania, dzięki któremu rozliczenia, a także prowadzona księgowość są zminimalizowane. Ryczałt od przychodu spółek jest jednak rozliczany na konkretnych zasadach. Sprawdźmy czym dokładnie jest oraz dla kogo jest przeznaczony estoński CIT.

Spis treści:

  1. Podatek CIT - podstawowe informacje
  2. Czym jest estoński CIT?
  3. Kto może skorzystać z estońskiego CIT?
  4. Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?
  5. Eksperci o plusach estońskiego CIT
Zwiń spis treści

Podatek CIT - podstawowe informacje

By wyjaśnić, na czym polega estoński CIT, warto wyjaśnić, czym tak w ogóle jest ów CIT. 

Podatek CIT to nic innego, jak taksa od dochodów uzyskiwanych przez osoby prawne.

CIT jest w pewnym sensie odpowiednikiem znanego większości dorosłych Polaków podatku PIT. Różnica polega na tym, że pierwszą z taks opłacają korporacje, podczas gdy drugą – osoby fizyczne posiadające zdolność prawną. Podstawę opodatkowania CIT-em (czyli sumę, od jakiej odlicza się odpowiednią kwotę podatku) stanowi dochód danej osoby prawnej osiągnięty w danym roku podatkowym. Do podstawy opodatkowania nie wlicza się oczywiście kosztów uzyskania przychodu – dlatego CIT nazywany jest podatkiem dochodowym, a nie przychodowym.

Czym jest estoński CIT?

Model podatku CIT nosi nazwę „estońskiego”, wszak to właśnie Estonia wprowadziła go 20 lat temu w czasie reformy krajowego systemu podatkowego. Celem wdrożenia nowego systemu fiskalnego dla osób prawnych była chęć zachęcenia estońskich firm do inwestowania. Bez inwestycji nie ma rozwoju gospodarczego – wie o tym każdy przywódca krajów o statusie „developed country”. Estoński rząd znalazł jednak sposób na to, by zaradzić problemowi. Ten sposób opodatkowania nie dotyczy jednak instytucji finansowych, takich jak np. banki w Polsce.

Estoński CIT jest ryczałtem od przychodów spółek. Ten sposób opodatkowania ma zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym, a także działania księgowe.

CIT estoński jest rozwiązaniem, które w najprostszym ujęciu oznacza zmianę momentu uiszczania podatku dochodowego przez osoby prawne. W obecnym systemie podatek CIT płacony jest przez korporacje z osobowością prawną od zysku wypracowanego w danym roku zysku. Z kolei w modelu “estońskim” firmy zobowiązane są do uregulowania należności z tytułu CIT-u dopiero w momencie wypłaty zysku (przykładowo w formie dywidendy). 

Kto może skorzystać z estońskiego CIT?

Z ułatwienia, jakim jest estoński CIT mogą skorzystać wyłącznie określone grupy. Są to przede wszystkim:

  • spółki akcyjne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • proste spółki akcyjne.

Przynależność do jednej z wyżej wymienionych spółek nie jest jednak gwarantem możliwości stosowania estońskiego CIT. Sprawdźmy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystać z tego sposobu opodatkowania.

Z estońskiego CIT mogą skorzystać spółki, jeśli:

  • określone przychody nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki – są to przychody uzyskiwane z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi,
  • spełnią określone warunki zatrudnienia – jeśli zatrudniają co najmniej 3 osoby na umowę o pracę, a czas zatrudnienia wynosi co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub zatrudniają na podstawie innej umowy,
  • udziałowcem, akcjonariuszem czy wspólnikiem są tylko osoby fizyczne,
  • nie posiadają udziałów w kapitale innych spółek,
  • złożą zawiadomienie o sposobie opodatkowania – do urzędy skarbowego w określonym terminie.

Najważniejszym czynnikiem jest spełnienie wszystkich warunków jednocześnie. Należy także pamiętać, że wybierając ten sposób opodatkowania, musimy stosować go przez następne 4 lata podatkowe.

Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?

Z estońskiego CIT nie skorzystają:

  • banki i inne przedsiębiorstwa finansowe,
  • firmy pożyczkowe (udzielające między innymi pożyczek na dowód lub innych zobowiązań),
  • podatnicy prowadzący działalność w specjalnych strefach ekonomicznych,
  • podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji,
  • podatnicy utworzeni w wyniku połączenia lub podziału lub podzieleni przez wydzielenie.

Ten sposób rozliczania jest możliwy wyłącznie dla spółek, które spełniają wszystkie określone warunki jednocześnie. Niestety, banki lub instytucje pożyczkowe, udzielające zobowiązań, takich jak np. pożyczki online, nie mogą skorzystać z estońskiego CIT.

Eksperci o plusach estońskiego CIT

Z punktu widzenia finansów przedsiębiorstw, estoński CIT pozytywnie wpływa przede wszystkim na poziom inwestycji i kapitału własnego przedsiębiorstw, ich płynność finansową i produktywność. Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a mniej dostrzegalny w przypadku największych podmiotów – wyjaśnia Polski Instytut Ekonomiczny. Z kolei Dariusz Bednarski, Partner Zarządzający w Grant Thornton, międzynarodowej organizacji świadczącej usługi audytorskie i doradcze, o zaletach estońskiego CIT-u prawił następująco:
Podatek estoński z jednej strony stymulowałby rozwój inwestycji prywatnych, których niedobór od lat jest systemową barierą w rozwoju polskiej gospodarki, a z drugiej – ułatwiałby kumulowanie kapitału wewnątrz sektora przedsiębiorstw oraz zniechęcałby do wypłaty dywidendy za granicę przez firmy z obcym kapitałem.”

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001171#2

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BZ WBK Leasing partnerem Subaru

BZ WBK Leasing został wyłącznym partnerem finansowym koncernu Subaru w Polsce. Firma będzie finansowała rozwiązania zarówno dla przedsiębiorców, jak i Klientów indywidualnych.

author
Patryk Byczek
11 września 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Sompolnie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Sompolnie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
03 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Klienci Lion’s Bank złożyli zawiadomienie do prokuratury

“Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić pracownikom instytucji na ryzykowną inwestycję w condohotele” – informuje w rozmowie z “DGP” radca prawny Małgorzata Chwyoka, będąca pełnomocnikiem osoby, która złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Lion’s Bank. Straty pojedynczych inwestorów sięgają kwot rzędu kilkuset tysięcy. O nierozsądne inwestycje oskarżają nie siebie, a bank.

author
Dominika Byczek
24 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych jest skierowany do osób, które poniosły straty w wyniku powodzi, huraganu, a także osuwisk ziemnych. Oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego rozwiązanie jest formą pomocy, którą warto rozważyć w trudnej sytuacji. Dopłata do oprocentowania kredytu znacznie obniża koszty zobowiązania zaciągniętego w wyniku klęsk żywiołowych. Sprawdźmy kto może skorzystać z kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych, na co mogą zostać wykorzystane pozyskane środki, a także jaki jest koszt takiego zobowiązania.

author
Julia Wierciło
14 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Czy należy się bać BIK i innych rejestrów?

BIG InfoMonitor, KRD, ERIF, BIK – to rejestry bankowe, które przetwarzają dane o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach w Polsce. Czy wpis na liście każdej z baz zwiastuje problemy? Czy należy obawiać się BIK-u i innych  rejestrów? Na  te i na wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w naszym dzisiejszym poradniku.

author
Halszka Gronek
17 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Lubaniu Śląskim

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Lubaniu Ślaskim – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj