Estoński CIT – na czym polega?
Estoński CIT jest sposobem opodatkowania, dzięki któremu rozliczenia, a także prowadzona księgowość są zminimalizowane. Ryczałt od przychodu spółek jest jednak rozliczany na konkretnych zasadach. Sprawdźmy czym dokładnie jest oraz dla kogo jest przeznaczony estoński CIT.
Spis treści:
- Podatek CIT - podstawowe informacje
- Czym jest estoński CIT?
- Kto może skorzystać z estońskiego CIT?
- Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?
- Eksperci o plusach estońskiego CIT
Podatek CIT - podstawowe informacje
By wyjaśnić, na czym polega estoński CIT, warto wyjaśnić, czym tak w ogóle jest ów CIT.
Podatek CIT to nic innego, jak taksa od dochodów uzyskiwanych przez osoby prawne.
CIT jest w pewnym sensie odpowiednikiem znanego większości dorosłych Polaków podatku PIT. Różnica polega na tym, że pierwszą z taks opłacają korporacje, podczas gdy drugą – osoby fizyczne posiadające zdolność prawną. Podstawę opodatkowania CIT-em (czyli sumę, od jakiej odlicza się odpowiednią kwotę podatku) stanowi dochód danej osoby prawnej osiągnięty w danym roku podatkowym. Do podstawy opodatkowania nie wlicza się oczywiście kosztów uzyskania przychodu – dlatego CIT nazywany jest podatkiem dochodowym, a nie przychodowym.
Czym jest estoński CIT?
Model podatku CIT nosi nazwę „estońskiego”, wszak to właśnie Estonia wprowadziła go 20 lat temu w czasie reformy krajowego systemu podatkowego. Celem wdrożenia nowego systemu fiskalnego dla osób prawnych była chęć zachęcenia estońskich firm do inwestowania. Bez inwestycji nie ma rozwoju gospodarczego – wie o tym każdy przywódca krajów o statusie „developed country”. Estoński rząd znalazł jednak sposób na to, by zaradzić problemowi. Ten sposób opodatkowania nie dotyczy jednak instytucji finansowych, takich jak np. banki w Polsce.
Estoński CIT jest ryczałtem od przychodów spółek. Ten sposób opodatkowania ma zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym, a także działania księgowe.
CIT estoński jest rozwiązaniem, które w najprostszym ujęciu oznacza zmianę momentu uiszczania podatku dochodowego przez osoby prawne. W obecnym systemie podatek CIT płacony jest przez korporacje z osobowością prawną od zysku wypracowanego w danym roku zysku. Z kolei w modelu “estońskim” firmy zobowiązane są do uregulowania należności z tytułu CIT-u dopiero w momencie wypłaty zysku (przykładowo w formie dywidendy).
Kto może skorzystać z estońskiego CIT?
Z ułatwienia, jakim jest estoński CIT mogą skorzystać wyłącznie określone grupy. Są to przede wszystkim:
- spółki akcyjne,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółki komandytowe,
- spółki komandytowo-akcyjne,
- proste spółki akcyjne.
Przynależność do jednej z wyżej wymienionych spółek nie jest jednak gwarantem możliwości stosowania estońskiego CIT. Sprawdźmy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystać z tego sposobu opodatkowania.
Z estońskiego CIT mogą skorzystać spółki, jeśli:
- określone przychody nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki – są to przychody uzyskiwane z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi,
- spełnią określone warunki zatrudnienia – jeśli zatrudniają co najmniej 3 osoby na umowę o pracę, a czas zatrudnienia wynosi co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub zatrudniają na podstawie innej umowy,
- udziałowcem, akcjonariuszem czy wspólnikiem są tylko osoby fizyczne,
- nie posiadają udziałów w kapitale innych spółek,
- złożą zawiadomienie o sposobie opodatkowania – do urzędy skarbowego w określonym terminie.
Najważniejszym czynnikiem jest spełnienie wszystkich warunków jednocześnie. Należy także pamiętać, że wybierając ten sposób opodatkowania, musimy stosować go przez następne 4 lata podatkowe.
Kto nie może skorzystać z estońskiego CIT?
Z estońskiego CIT nie skorzystają:
- banki i inne przedsiębiorstwa finansowe,
- firmy pożyczkowe (udzielające między innymi pożyczek na dowód lub innych zobowiązań),
- podatnicy prowadzący działalność w specjalnych strefach ekonomicznych,
- podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji,
- podatnicy utworzeni w wyniku połączenia lub podziału lub podzieleni przez wydzielenie.
Ten sposób rozliczania jest możliwy wyłącznie dla spółek, które spełniają wszystkie określone warunki jednocześnie. Niestety, banki lub instytucje pożyczkowe, udzielające zobowiązań, takich jak np. pożyczki online, nie mogą skorzystać z estońskiego CIT.
Eksperci o plusach estońskiego CIT
Źródła:
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001171#2
Dodaj komentarz