Fałszywe wiadomości e-mail – ostrzeżenie Pekao

Fałszywe wiadomości e-mail – ostrzeżenie Pekao

author
Patryk Byczek
12 lutego 2019

Cyberprzestępcy atakują po raz kolejny. Tym razem na celowniku przestępców znaleźli się Klienci Banku Pekao. Fałszywe wiadomości e-mail przesłane ze skrzynki z podobnym adresem do Pekao dotyczą rzekomego zajęcia komorniczego.

Fałszywe wiadomości

Pekao ostrzega swoich Klientów przed fałszywymi wiadomościami, które wysyłane są ze zbliżonego do banku adresu e-mail. Z treści wiadomości Klienci mogą wyczytać informacje o zajęciu komorniczym pieniędzy na koncie. Bank przestrzega, żeby w żadnym wypadku nie otwierać załączonych w wiadomości plików oraz  linków. W jednym i drugim przypadku może okazać się, że każdy z kroków poprowadzi do zainfekowanego oprogramowania, co z kolei wiązać się może z kradzieżą pieniędzy z konta. Złośliwe oprogramowanie może pozwolić oszustom na przejęcie każdego “ruchu” na zainfekowanym komputerze.

Pekao ostrzega

Trzeci największy pod względem aktywów bank w Polsce przypomina, że nie kieruje do swoich żadnych wiadomości z zawartym w treści linkiem. Jednakże częstotliwość wysyłania tego typu wiadomości udowadnia, że grupa osób daje się na nie nabrać. Wszystko wskazuje na to, że dopóki dana metoda jest skuteczna, hakerzy nie przestaną jej stosować.

Banki coraz częściej decydują się na edukowanie swoich Klientów w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Najodpowiedniejszym przykładem będzie w tym przypadku mBank wraz ze swoim Kodeksem Bezpieczeństwa.

Jeżeli ktokolwiek otworzył załączniki lub linki zawarte w wiadomości, powinien przede wszystkim:

– zmienić hasła na wszystkich portalach społecznościowych, pocztach elektronicznych, serwisach bankowych oraz wszystkich ważnych stronach internetowych,
– bardzo dokładnie przeskanować komputer.

W najgorszym przypadku konieczne będzie przeinstalowanie systemu.

Bank Pekao SA

Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w zeszłym roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie wyższym niż miliard złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W roku 2017 spółka odnotowała 1 054 100 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Po pierwszym kwartale roku ubiegłego osiągi z tego tytułu uplasowały się na poziomie nieco wyższym niż 392 300 000 złotych. Trzeci kwartał to zysk na poziomie 606 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 70 500 000 złotych, względem roku poprzedniego. Ponad 5 000 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Maciej Skowrownski
Maciej Skowrownski
2019-02-15 17:46:45

Czy komputery z Systemem Mac OS X Sierra są również podatne na atak? Czy oprogramowanie atakuje tylko użytkowników systemu windows?

Podobne artykuły

Wszystko o PUODO – Urząd Ochrony Danych Osobowych
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
28 marca 2018

Wszystko o PUODO – Urząd Ochrony Danych Osobowych

Wnioski o wyprawkę 300+ złożymy przez e-bankowość ?
Świadczenia socjalne
author
Patryk Byczek
25 maja 2018

Wnioski o wyprawkę 300+ złożymy przez e-bankowość ?

Komornik Sądowy Emil Smolarz
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Emil Smolarz

Porównaj