Prezydent podpisał ustawę dotyczącą cen prądu
Ustawa hamująca podwyżki cen prądu podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. O fakcie, w Polsat News, poinformował Błażej Spychalski – rzecznik prezydenta.
Podpisana ustawa ma obniżyć akcyzę o 15 złotych na megawatogodzinie. Oznacza to spadek z 20 do 5 złotych. O 95% obniżona ma również zostać opłata przejściowa. Dodatkowo na 2019 rok ustalone zostaną ceny umów i taryf energii, które obowiązują od 30 czerwca 2018 roku. Dostawcy energii mają otrzymać różnicę cen z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen. Mowa o różnicy między cenami sprzedaży a cenami rynkowymi.
Podjęta decyzja
Rzecznik prezydenta informował, że Andrzej Duda podjął w kwestii ustawy decyzję już w sobotę 29 grudnia. Spychalski dodał także, że Prezydent RP wielokrotnie podkreślał, że podpisze każdą ustawę, która będzie ustawą prospołeczną, służącą Polakom.
Nowa ustawa trafiła do Dziennika Ustaw 31 grudnia, a w życie wejdzie 1 stycznia 2019 roku.
Szybka decyzja
Prace legislacyjne trwały tylko jeden dzień, tuż przed samym weekendem. Mimo wszystko przygotowane rozwiązanie dotyczące cen prądu nie było znane do ostatniej chwili. Na samym początku wspominano jedynie o rekompensatach związanych z podwyżkami prądu, natomiast nieco później zdecydowano o obniżeniu akcyzy. Ostateczny projekt ustawy trafił do Sejmu niedługo przed rozpoczęciem posiedzenia dotyczącego cen prądu.
Skutki obniżenia akcyzy
Według szacunków, w 2019 roku w ramach obniżenia akcyzy odbiorcy mają zaoszczędzić około 1 850 000 000 złotych. Kolejne 2 240 000 000 złotych wyniosą oszczędności z tytułu obniżenia opłaty przejściowej. 4 000 000 000 złotych przeznaczono na wypłatę różnicy cen.
Zasilenie Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny ma wynikać w 80% ze sprzedaży około 55 800 000 uprawnień do emisji CO2.
Dodaj komentarz