Co może firma windykacyjna?

Co może firma windykacyjna?

author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2018

Niespodziewane wydatki, roztargnienie, utrata źródła dochodu – wiele rzeczy może wpłynąć na to, że nie spłacimy w terminie raty swojego długu. W takim wypadku egzekwowaniem należności zajmują się różnego rodzaju firmy windykacyjne. Ich głównym zadaniem jest znalezienie sposobu na skontaktowanie się z dłużnikiem i znalezienie sposobu na ściągnięcie od niego należności. Do czego mogą posunąć się firmy windykacyjne?

Działania firm windykacyjnych obejmują zarówno formy windykacji miękkiej, jak i twardej. Ta pierwsza określa polubowne metody odzyskania należności, a druga – wstąpienie na drogę sądową. Więcej na temat obu rodzajów windykacji przeczytasz w naszych artykułach Na czym polega windykacja miękka? oraz Na czym polega windykacja twarda?.

Spis treści
1. Firma windykacyjna – czym jest?

2. Jak działają firmy windykacyjne?

3. Kto płaci za usługi firm windykacyjnych? 
4. Co może firma windykacyjna?
5. Czego nie może firma windykacyjna?
6. Firma windykacyjna a komornik
7. Przykłady firm windykacyjnych

Firma windykacyjna – czym jest?


Firma windykacyjna zajmuje się realizacją zleceń swoich klientów – wierzycieli, którym nie spłacono w terminie zobowiązań finansowych. Swoje działania kierują oni zatem w stronę dłużników, którzy nie wywiązali się z danego zobowiązania finansowego (np.: nie spłacili w terminie raty kredytu lub pożyczki).

Wierzyciele zatrudniają firmy windykacyjne, żeby odciążyć swoją firmę (przedsiębiorcy z reguły bardziej opłaca się sfinansować działanie innej firmy, która odzyska jego pieniądze, niż poświęcać swój własny czas). Poza tym sami przedsiębiorcy nie muszą znać wszystkich przepisów prawnych dotyczących windykacji i mogą nie wiedzieć, do jakich działań można się posunąć w dochodzeniu swoich należności. Firmy windykacyjne są także swego rodzaju postrachem – wielu dłużników zaczyna bardziej przejmować się niezapłaconą kwotą, kiedy dociera do nich, że o długu wiedzą już nie tylko on i wierzyciel, ale także osoby postronne.

Korzystanie z usług firm windykacyjnych w celu odzyskania należnych pieniędzy jest zgodne z prawem. Firmy windykacyjne mogą stosować wobec dłużnika środki windykacji miękkiej, a także niektóre środki windykacji twardej (właściwie przedstawiciel firmy windykacyjnej może przeprowadzić dłużnika przez wszystkie etapy ściągania należności aż do momentu, w których znajdzie się on w rękach sądu i komornika).

Jak działają firmy windykacyjne?


Firmy windykacyjne przyjmują zlecenia od wierzycieli i realizują w jego imieniu wszystkie działania zmierzające do wyegzekwowania od dłużnika zaległej kwoty. Prześledźmy w kilku krokach proces działania firm windykacyjnych:

1. Firma windykacyjna sprawdza, czy wierzytelność rzeczywiście istnieje.

2. Jeżeli:

  • nie upłynęło jeszcze 60 dni od terminu płatności, firma dzwoni do dłużnika z pytaniem o powód opóźnienia w spłacie i daje możliwość wpłacenia należności bez ponoszenia dodatkowych konsekwencji (w większości firm nie jest nawet naliczana opłata za monit telefoniczny),
  • upłynęło już 60 dni od terminu płatności, firma windykacyjna przechodzi do zastosowania środków windykacji miękkiej.


3. Firma windykacyjna stosuje kolejno różne środki windykacji miękkiej:

  • wysyłanie pisemnego zawiadomienia o konieczności uregulowania należności (listownie lub poprzez e-mail),
  • kontakt telefoniczny z zadłużonym (połączenie ma doprowadzić do ustalenia programu spłaty należnej kwoty), 
  • wysyłanie SMS-ów (zarówno z przypomnieniem o długu, jak i z numerem konta, na które należność trzeba przelać),
  • zagrożenie wpisaniem do rejestru dłużników.


Windykator musi poinformować dłużnika o tym, że w przypadku dalszego zwlekania ze spłatą należności, będzie zmuszony opublikować informacje na nasz temat w rejestrze osób zadłużonych. Jeżeli jednak usilnie nie odbieramy telefonu i nie odbieramy wysyłanych do nas wiadomości, windykator może nie mieć sposobności skutecznego poinformowania nas o istniejącym ryzyku. W takiej sytuacji o wpisie na nasz temat dowiemy się już po fakcie. 

Jeżeli martwisz się, że już mogłeś zostać wpisany do którejś z baz, zobacz, jak sprawdzić:
1. Czy jestem w ERIF? – czytaj
2. Czy jestem w bazie BIG Infomonitor? – czytaj
3. Czy jestem w KRD? – czytaj

4. Czy jestem w BIK? – czytaj

4. Firma windkacyjna rozpoczyna stosowanie środków windykacji twardej:

  • wpisanie dłużnika do bazy osób zadłużonych (za samo przekazanie danych będzie nas niestety wiele kosztowało).
  • przeprowadzenie wywiadu gospodarczego. 
  • postępowanie sądowe (firma windykacyjna może zaproponować wierzycielowi reprezentowanie go w sądzie).

Po rozpoznaniu pozwu sąd wydaje nakaz zapłaty albo przeprowadza rozprawę i wydaje wyrok, który może stać się podstawą egzekucji komorniczej. W tym momencie kończy się udział firmy windykacyjnej w odzyskiwaniu należności – wszystkie działania przejmuja sąd i komornik. Koszty zaangażowania w sprawę komornika również ponosi dłużnik.

Kto płaci za usługi firm windykacyjnych?


Wielu dłużników żyje w przekonaniu, że za usługi firm windykacyjnych płacą wierzyciele – niestety prawo zmieniło się i aktualnie cały koszt usług windykacyjnych spada na dłużnika. Bezpłatne mogą być właściwie jedynie upomnienia telefoniczne wykonane przed upływem 60 dni od terminu spłaty należności. Za pozostałe czynności (telefony, SMS-y, e-maile) możemy słono zapłacić, ponieważ firmy windykacyjne nie liczą kosztów jedynie za te środki, które pozwoliły skutecznie skontaktować się z dłużnikiem, ale także za np.: nieodebrane listy, nieodebrane połączenia telefoniczne, zignorowane SMS-y.

Co może firma windykacyjna?

Firma windykacyjna może stosować wszystkie sposoby komunikacji z dłużnikiem, które są dozwolone prawnie:
– kontaktować się telefonicznie, listownie i za pomocą sms-ów oraz e-maili,
– informować o grożących dłużnikowi kosztach działań firmy windykacyjnej i kolejnych krokach windykacji,
– ustalać z dłużnikiem termin spłaty i ewentualne rozłożenie długu na raty.

Czego nie może firma windykacyjna?


Firma windykacyjna nie może przekraczać swoich uprawnień, czyli:
– grozić dłużnikowi,
– straszyć dłużnika fałszywymi konsekwencjami,
– nękać dłużnika telefonami, SMS-ami lub e-mailami (za nękanie możemy uznać na przykład kilkunastokrotne dzwonienie do dłużnika mimo ustalenia programu spłaty i stosowania się do niego, próby kontaktu z dłużnikiem w godzinach nocnych),
– zajmować majątku dłużnika na rzecz spłaty długu.

Firma windykacyjna a komornik


Egzekucja komornicza to ostateczność – komornik wchodzi wtedy, kiedy wszystkie działania firmy windykacyjnej są nieskuteczne i nie doprowadzą do odzyskania długu. Komornik i firma windykacyjna różnią się zatem momentem ingerencji w proces ściągania zadłużenia.

Komornik i firma windykacyjna różnią się także swoją postacią prawną – komornik jest funkcjonariuszem publicznym, a firma windykacyjna przedsiębiorstwem prywatnym. Komornik działa tylko i wyłącznie na polecenie sądu (po wydaniu przez niego prawomocnego wyroku), a firma windykacyjna na prywatne zlecenie wierzyciela.

Wspólny dla firmy windykacyjnej i komornika jest jedynie cel działań: odzyskanie należności.

Przykłady firm windykacyjnych

KRUK S.A. 
Firma ta wyróżnia się podejściem do swoich Klientów – oferuje im polubowny model biznesowy i pomaga Klientom wyjść z długu. W ramach odzyskiwania należności kontaktuje się z dłużnikami telefonicznie, listownie albo bezpośrednio przez doradców. Firma stara się podchodzić indywidualnie do każdego Klienta i dopasowywać program spłaty długu do jego możliwości.

EuroWindykacja
EuroWindykacja to firma prowadząca windykację na arenie międzynarodowej – swoje siedziby ma niemal na każdym kontynencie (w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej, w Australii i na Bliskim Wschodzie), a w Polsce oferuje windykację krajową. Wieloletnie doświadczenie w skutecznym odzyskiwaniu należności pozwoliło firmie na zyskanie zaufania wielu firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

L-INKASO

Firma L-INKASO to firma zajmująca się lokalną windykacją – działa głównie na rynku trójmiejskim. W całej Polsce istnieje wiele firm lokalnych, które działają na podobnej zasadzie. Kilkanaście lat doświadczenia w egzekwowaniu długów pozwoliło L-INKASO ugruntować swoją pozycję w kraju – poza działaniem na rynku lokalnym, firma świadczy usługi windykacji na terenie całej Polski.

Sprawdź także listę najpopularniejszych firm windykacyjnych i opinie o nich:

SAF SA

ULTIMO S.A.

Alektum Inkasso sp. z o.o.

Gredan sp. z o.o.

BFP Biuro Finansowo-Prawne

RAPORT S.A.

Centrum Obsługi Wierzytelności Sp. z o.o.

Biuro Informacyjno-Prawne Akcept S.A.

Lindorff S.A.

ResCreditor Windykacja Wierzytelności

Kancelaria Corpus Iuris sp. z o.o.

Kancelaria Azyl s.c.

P.R.E.S.C.O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Konrad Makowski
Konrad Makowski
2021-04-16 10:42:22

Ja współpracuję w tej chwili z firmą Deputo i jest wszystko ok. Ogólnie mają dobrą opinie i wcale mnie to nie dziwi, bo robią dobrą robotę.

Marek Sokołowski
Marek Sokołowski
2020-10-12 15:12:43

Jeśli firma zewnętrzna to lepiej zdecydować się na specjalistów. Tych w Polsce nie ma zbyt wiielu. Ja zdecydowanie polecam Deputo. Pewni i sprawdzeni. Zajęli się dwiema moimi sprawami i udało się odzyskać 95% kasy, a to były niemałe kwoty.

Podobne artykuły

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych z miliardową sprzedażą
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2020

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych z miliardową sprzedażą

Jak zastrzec kartę w Banku Pocztowym?
Banki
author
Patryk Byczek
17 października 2017

Jak zastrzec kartę w Banku Pocztowym?

Bank SMART znika z rynku
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
24 sierpnia 2016

Bank SMART znika z rynku

ING Bank Śląski sfinansował budowę Farmy Wiatrowej Dębsk
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 września 2020

ING Bank Śląski sfinansował budowę Farmy Wiatrowej Dębsk

Podatek od nieruchomości 2020 – opóźniony przez koronawirusa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 marca 2020

Podatek od nieruchomości 2020 – opóźniony przez koronawirusa

Firmy pożyczkowe – jakie warunki muszą spełniać?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 listopada 2018

Firmy pożyczkowe – jakie warunki muszą spełniać?

Porównaj