Getin Noble Bank nie znalazł inwestora

Getin Noble Bank nie znalazł inwestora

author
Halszka Gronek
18 sierpnia 2019

Getin Noble Bank nie doprowadził do oczekiwanego sukcesu trwających od czerwca rozmów z inwestorami. Bank chcąc odzyskać bezpieczny poziom wypłacalności, musi na nowo opracować strategię samodzielnego wyjścia z długów. Niewykluczone, że w dalszej przyszłości kondycję Getin Noble Banku będzie mógł wesprzeć zewnętrzny kapitał.

Wszystko wskazuje na to, iż Getin Noble Bank będzie musiał jeszcze przez pewien czas kontynuować prace nad ustaleniem strategii odbudowy finansowej. Skąd taki wniosek? Najnowszy komunikat opublikowany przez instytucję jednoznacznie wskazuje, iż bankowi Getin Noble Bank nie udało się znaleźć inwestora. Niestety problemy z kapitałem banku cały czas się pogłębiają. 

Wyniki finansowe nie kłamią: na przełomie pierwszego kwartału bieżącego roku strata netto grupy Getin Noble Banku wzrosła aż do poziomu 157,7 mln złotych. Dla porównania rok wcześniej saldo instytucji wynosiło -42 mln złotych. Brak odpowiedniego inwestora niweczy cały dotychczasowy plan banku na odbudowę pozycji kapitałowej i spełnienie krajowych wymogów regulacyjnych. Getin Noble Bank będzie musiał na nowo opracować strategię (tym razem samodzielnego) wyjścia z długów.

Warto dodać, iż problemy Getin Noble Banku nasiliły się w maju bieżącego roku. Wtedy to właśnie Komisja Nadzoru Finansowego wydała negatywną decyzję w sprawie połączenia banku z innym podmiotem zmagającym się z problemami finansowymi – Idea Bankiem. Zdaniem instytucji nadzorczej połączona spółka nie spełniałaby wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej, a tym samym nie mogłaby zapewnić bezpieczeństwa dla środków pieniężnych zgromadzonych przez klientów.

Nie udało się uzgodnić odpowiednich warunków inwestycyjnych 

W komunikacie Getin Noble Banku napisano, iż instytucja otrzymała negatywną decyzję dotyczącą wyboru inwestora od zatrudnionego doradcy inwestycyjnego reprezentującego bank. Czytamy:

"

W ramach prowadzonych rozmów z wybranymi funduszami typu private equity w związku ze złożonymi przez nie niewiążącymi ofertami (…) nie udało się uzgodnić warunków finansowych transakcji mającej na celu dokapitalizowanie banku.

O zdobyciu dwóch interesujących, choć niewiążących, propozycji od prywatnych funduszy Getin Noble Bank informował już w czerwcu bieżącego roku. Wiadomo także, ich obie oferty zostały dopuszczone do pogłębionej analizy finansowej. Niestety wspólne negocjacje dotyczące wypracowania warunków transakcji dokapitalizowującej bank nie przyniosły oczekiwanych skutków. Bankowi nie udało się znaleźć odpowiedniego inwestora. 


Sprawdź opinię klientów o Getin Noble Banku: https://www.zadluzenia.com/getin-noble-bank-opinie/

Jakie działania planuje Getin Noble Bank?

Z udostępnionych informacji wynika, iż Getin Nobel Bank pracuje nad przygotowaniem strategii działania zakładającej wzmocnienie pozycji kapitałowej i osiągnięcie krajowych norm regulacyjnych poprzez trwałą odbudowę dochodowości. W komunikacie czytamy, iż główny akcjonariusz banku, dr Leszek Czernecki, jednoznacznie zaprzeczył, jakoby miał kontynuować rozmowy dotyczące pozyskania inwestora spośród ofert dotąd złożonych. 

Mimo dobitnego zaprzeczenia chęci doprowadzenia do sukcesu dotąd bezowocnych rozmów z potencjalnymi inwestorami, bank nie wyklucza możliwości podjęcia działań w zakresie pozyskania zewnętrznego kapitału w przyszłości. Na chwilę obecną jednak priorytetem instytucji jest opracowanie nowej strategii samodzielnego odzyskania bezpiecznej wypłacalności. 

Niestety w efekcie ogłoszonego niepowodzenia procesu pozyskiwania inwestora kurs Getin Holding spadł z 1,07 zł na środowym (14 sierpnia) zamknięciu giełdy do 1,02 zł odnotowanego podczas otwarcia w piątek 16 sierpnia. W dalszych godzinach, a więc podczas piątkowej sesji, kurs spółki tracił blisko 4,4% (od otwarcia giełdy do godziny 12:15). Sam Getin Noble Bank stracił natomiast 0,02 złotych na akcji od środowego zamknięcia do piątkowego otwarcia giełdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bykowe – podatek dla samotnych
Ekonomia
author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2018

Bykowe – podatek dla samotnych

Alior Bank w Strzelcach Krajeńskich
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2019

Alior Bank w Strzelcach Krajeńskich

Alior Bank w Białej Podlaskiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 czerwca 2019

Alior Bank w Białej Podlaskiej

Vivus.pl udzielił już 4 mln pożyczek
Blog
autor wpisu
Maciej_Stanko
04 kwietnia 2016

Vivus.pl udzielił już 4 mln pożyczek

Idea Bank w Bielsku-Białej
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Bielsku-Białej

Porównaj