Wysokie opłaty za kartę, rosnące rachunki za prowadzenie konta, problemy z obsługą - powodów do zamknięcia konta może być wiele. Sprawdzamy, jak przebiega wypowiedzenie umowy konta w Banku Pekao SA.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 04.09.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1. Sposoby zamykania konta.
2. Bank Pekao SA – zamknięcie konta w oddziale.
3. Bank Pekao SA – zamknięcie konta drogą listowną.
4. Zamykanie konta w Pekao SA – wzór wypowiedzenia.

Bank Pekao SA oferuje swoim Klientom niewiele metod zamykania konta. W przeciwieństwie do innych dużych banków, w których konto można zamknąć nie wychodząc z domu (np.: przez Internet albo przez telefon), w tym banku do dyspozycji mamy jedynie dwie tradycyjne metody – osobiste udanie się do oddziału albo na pocztę. 

Zamknięcie konta w oddziale

Udanie się do dowolnej placówki Banku Pekao SA to najprostszy sposób na rozwiązanie z nim dowolnej umowy. Oczywiście najłatwiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego – zgłosić cel, w którym się przyszło i poprosić o przeprowadzenie przez wszystkie formalności. Pracownik banku powinien pomóc nam napisać wypowiedzenie i dopełnić reszty obowiązków.

Jeśli chcemy skrócić czas wizyty w banku i mieć podstawę do kategorycznej odmowy wysłuchania ewentualnych propozycji mających zachęcić nas do utrzymania konta, możemy takie wypowiedzenie przygotować i wypełnić w domu, a potem jedynie zanieść do placówki banku. 

Co ważne – w obu przypadkach należy mieć ze sobą kartę płatniczą, ponieważ przy składaniu wypowiedzenia należy ją przeciąć (pracownik banku poinstruuje nas, że powinniśmy wykonać przecięcie w miejscu pomiędzy paskiem magnetycznym a podpisem). 

Do której placówki się udać? Pekao Bank SA zaleca, by w celu zamknięcia konta udać się bezpośrednio do tego oddziału, w którym przechowywany jest oryginał naszej umowy (czyli tam, gdzie otwieraliśmy konto). Jeżeli jednak nie zależy nam na czasie, możemy zgłosić się do dowolnej placówki tego banku. 

Zamykanie konta listownie

Większość Klientów wzbrania się przed zamykaniem konta w oddziale banku. Dlaczego? Ponieważ mało kto lubi politykę nakłaniania Klienta do utrzymania umowy. W celu uniknięcia kontaktu z pracownikiem banku, możemy wysłać wypowiedzenie drogą pocztową.

W takiej sytuacji wypowiedzenie musimy napisać samodzielnie i wysłać je na adres dowolnego oddziału. W praktyce lepiej jest jednak wybrać ten oddział, w którym przechowywana jest nasza umowa, ponieważ znacznie przyspieszy to czas rozpatrywania dokumentu (w przeciwnym wypadku oddział, do którego wysłaliśmy dokument, będzie musiał samodzielnie skontaktować się z właściwym oddziałem). 

Do koperty musimy włożyć także kartę przypisaną do konta, którego umowę chcemy rozwiązać. Karta taka musi być przecięta dokładnie do 3/4 długości w miejscu pomiędzy podpisem a paskiem magnetycznym. 

Ze względu na to, że wypowiedzenie to ważny dokument, który w dodatku zawiera wszystkie nasze dane, a w kopercie są także dane karty (w momencie wysłania nadal jeszcze aktywnej), należy zachować szczególną ostrożność przy wysyłaniu tego do placówki banku. 

Najlepiej jest włożyć wszystko do koperty zabezpieczonej od środka folią bąbelkową i nadać to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Tylko dzięki tej metodzie dostarczenia będziemy pewni, że zawartość koperty dotrze bezpiecznie do miejsca docelowego. 

Wzór wypowiedzenia

Bank Pekao SA nie podaje niestety żadnego oficjalnego wzoru wypowiedzenia – musimy je zatem napisać samodzielnie. Podajemy przykładowy wzór takiego wypowiedzenia: 

Najważniejsze w przypadku każdego wypowiedzenia jest to, abyśmy złożyli na nim podpis, który jest zgodny z podpisem posiadanym przez bank. 

Komentarze