getSCORE – wyliczanie zdolności kredytowej

getSCORE – wyliczanie zdolności kredytowej

author
Dorota Grycko
05 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Instytucje finansowe przed udzieleniem finansowania, dokładnie weryfikują zdolność kredytową swoich Klientów. Popularnym sposobem na ocenę zdolności kredytowej jest system getSCORE, związany z Krajowym Rejestrem Długów. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z getSCORE.

getSCORE - co to jest?

Banki i inne instytucje finansowe mają wysokie wymagania dotyczące udzielenia finansowania swym Klientom. Głównym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać pieniądze, jest przede wszystkim osiągnięcie odpowiedniej zdolności kredytowej.  Jak już wspomnieliśmy, głównym narzędziem do weryfikacji Klientów jest system getSCORE. Jest to narzędzie wymiany informacji, które ściśle współpracuje z KRD (Krajowym Rejestrem Długów). Zajmuje się przede wszystkim oceną ryzyka kredytowego i zminimalizowaniem nadużyć finansowych.

Warto mieć na uwadze również to, że istnieją firmy, które nie sprawdzają aż tak skrupulatnie swoich Klientów. Mają w swoich ofertach np. pożyczki bez baz, które udzielane są przez firmy pożyczkowe, które nie weryfikują Klientów w bazach dłużników.

Spis treści:

  1. getSCORE - co to jest?
  2. Jakie informacje są w raportach getSCORE?
  3. Jakie dane gromadzi getSCORE?
  4. Kto może trafić do getSCORE?
  5. Jak sprawdzić pożyczkobiorcę w getSCORE?
  6. getSCORE - jak działa?
  7. Które firmy pożyczkowe korzystają z getSCORE?
  8. getSCORE - podstawa prawna
Zwiń spis treści

Jakie informacje są w raportach getSCORE?

Nie powinien nikogo dziwić fakt, że firmy pożyczkowe chcą sprawdzić, czy potencjalny Klient będzie w stanie wywiązać się z warunków umowy. Badając jego historię kredytową, mogą zobaczyć czy w przeszłości terminowo wywiązywał się ze spłat zobowiązań oraz czy ma jeszcze jakieś nieuregulowane zobowiązania. Firmy pożyczkowe mogą w getSCORE zasięgnąć właśnie takich informacji o Kliencie. Po wysłaniu wniosku z pytaniem, otrzymają adnotację, z której dowiedzą się czy Klient:

  • Złożył w innych placówkach wniosek o przyznanie pożyczki,
  • Spotkał się z odrzuconym wnioskiem o finansowanie,
  • Terminowo spłaca zobowiązania,
  • Nie zalega z ratami.

Dla firm pożyczkowych najważniejszą informacją jest to, czy Klient nie zalega ze spłatą zobowiązań. Muszą mieć pewność czy będzie w stanie systematycznie oddawać pożyczone pieniądze.

Jakie dane gromadzi getSCORE?

System getSCORE zbiera wszelkie informacje o Klientach, którzy kiedykolwiek wnioskowali o przyznanie pożyczki. W bazie danych znajdziemy takie informacje jak:

– dane osoby wnioskującej,

– informacje o złożonych wnioskach,

– informacje o decyzjach pożyczkowych,

– historię regulowania zobowiązań finansowych,

– inne aktywne pożyczki lub kredyty, które Klient zaciągnął.

Firmy pożyczkowe często korzystają z systemu getSCORE, ponieważ gromadzi o wiele więcej informacji niż Biuro Informacji Gospodarczej. Przede wszystkim możemy tam znaleźć ponad siedem milionów danych na temat zadłużeń w BIG i KRD. Ważne jest to, że getSCORE nie działa tak jak biura informacji gospodarczej, ponieważ nie ocenia tylko ryzyka udzielenia finansowania, ale przede wszystkim ocenia zdolność.

Kto może trafić do getSCORE?

Platforma getSCORE zbiera dane osób, które ubiegały się o finansowanie w firmach pozabankowych. Do takich produktów możemy zaliczyć między innymi pożyczki na raty oraz chwilówki. Zazwyczaj samo złożenie wniosku o pożyczkę wystarczy, aby nasze dane trafiły do systemy getSCORE. Firmy pożyczkowe przekazują sobie te dane, ponieważ nie chcą narazić się na ewentualne problemy z regulowaniem zobowiązań.

Jak sprawdzić pożyczkobiorcę w getSCORE?

Zapewne nasuwa się pytanie, jak firmy pożyczkowe mogą sprawdzić Klienta w getSCORE. Ważne jest to, że platforma współpracuje z KRD (Krajowym Rejestrem Długów). Każda z firm powinna zarejestrować się na ich stronie, a następnie wpisać NIP lub PESEL pożyczkobiorcy.

Współpraca getSCORE z Krajowym Rejestrem Długów gwarantuje uzyskanie szczegółowego raportu o przeszłości finansowej Klienta. Ważne jest to, że cały proces nie trwa więcej niż kilka minut.

getSCORE - jak działa?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, firmy pożyczkowe wymieniają się podstawowymi informacjami o Klientach. Służy to przede wszystkim ocenie ryzyka kredytowego oraz oszacowaniu zdolności kredytowej.

Jak to wygląda w praktyce?

  1. W pierwszej kolejności Klient składa wniosek o finansowanie i automatycznie wyraża zgodę na weryfikację w systemie getSCORE.
  2. Wniosek trafia do firmy pozabankowej, a następnie do getSCORE, który wysyła zapytanie do KRD.

Cały proces wymiany informacji nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Dzięki temu firmy nie tracą czasu i mogą szybko poinformować Klienta o  podjętej decyzji.

Ocena zdolności kredytowej z getSCORE

Nadrzędnym celem weryfikacji zdolności kredytowej przez firmy pożyczkowe jest właśnie ustalenie indywidualnej sumy, którą Klient będzie mógł spłacić na warunkach określonych w umowie. Warto mieć na uwadze, że na zdolność kredytową wpływają nie tylko nasze zarobki, ale również rodzaj zatrudnienia czy wkład własny.

Osoby, które mają bardzo słabą sytuację finansową i negatywnie przejdą ocenę zdolności kredytowej, mogą wnioskować o trudne kredyty, w których często brak odpowiedniej zdolności kredytowej nie jest przeszkodą do uzyskania finansowania.

Ocena ryzyka kredytowego z getSCORE

Ryzyko kredytowe jest pojęciem niejednoznacznym. Jest to przede wszystkim ryzyko straty, czyli możliwość zaistnienia sytuacji, w której pożyczkobiorca nie będzie mógł spłacić swojego zobowiązania finansowego, w całości lub części, zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym wcześniej harmonogramem spłat.

Występowanie ryzyka kredytowego w obrębie działalności firm finansowych jest naturalną konsekwencją – każdy kolejny Konsument wnosi w życie banku pewne ryzyko finansowe. Jednak w przypadku każdego Kredytobiorcy ryzyko to będzie różne.

Które firmy pożyczkowe korzystają z getSCORE?

Jeszcze niedawno, wśród pożyczkobiorców popularne było składanie wniosków o pożyczki na dowód w kilku placówkach na raz. Później okazywało się, że nie są w stanie spłacić wszystkiego w terminie. Dzięki połączeniu informacji ze wszystkich stron, firmy mogą szybko odmówić udzielenia pożyczki niepewny Klientom.

Podsumowując, system getSCORE pomaga w ocenie ryzyka i zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jest to popularna platforma wśród firm pożyczkowych, ponieważ jest błyskawiczna i łatwa w obsłudze. Z getSCORE współpracują firmy, które udzielają różnego rodzaju finansowań.

getSCORE - podstawa prawna

Jak czytamy na stronie, platforma getSCORE kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. W celu zabezpieczenia informacji stosują szereg rozwiązań zapewniających m.in. poufność, integralność, dostępność oraz rozliczalność danych.

System getSCORE działa zgodnie z regulacjami prawnymi:

• Ustawy z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Ukk)

• Ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Uuig)

• Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Uodo)

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SohoCredit – kolejna pożyczka

SohoCredit cieszy się ogromną popularnością wśród firm oferujących pożyczki przez Internet. Bez wątpienia zachęcająca jest oferta pierwszej, całkiem darmowej pożyczki do 1000 zł. Zwiększa się ilość zainteresowanych kolejną pożyczką w SohoCredti – sprawdziliśmy, kto może ją dostać, w jaki sposób to zrobić oraz jakie będą koszty.

author
Aleksandra Gościnna
19 listopada 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zmiany w urlopach dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania nauczycielom urlopu zdrowotnego. Już nie lekarz rodzinny, a lekarz medycyny pracy będzie kierował nauczycieli na urlop dla poratowania zdrowia. Jakie jeszcze zmiany czekają nauczycieli? 

author
Dominika Byczek
02 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Zambrowie

Jeden z oddziałów Santander Banku Polska mieści się w Zambrowie. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
08 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Idea Bank w Radomiu

Jednym z najpopularniejszych banków świadczących usługi przedsiębiorstwom jest Idea Bank. Poniżej sprawdzisz wszystkie dane dotyczące oddziału instytucji w Radomiu.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Orange Finanse sesje przychodzące i wychodzące

Uwaga! Projekt Orange Finanse projekt został już zakończony. Był to projekt mBanku. Sprawdź mBank sesje przychodzące i wychodzące.

author
Dominika Byczek
29 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nest Bank otrzymał nagrodę magazynu The European

Nest Bank poinformowała komunikacie prasowym o otrzymaniu nagrody magazynu The European w kategorii Most Innovative Digital Transformation Bank 2021. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj