Golden Sand Bank to nowy bank Sławomira Lachowskiego, który powstaje we współpracy z polskim oddziałem IBM i Asseco Poland. Jak zapowiadają twórcy, ma być instytucją mobilną oraz w pełni cyfrową, zupełnie bez oddziałów stacjonarnych.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.12.2017
Udostępnij:

Obecnie Sławomir Lachowski jest na etapie finalizacji uzyskania licencji na działanie banku w Gibraltarze. Dzięki temu będzie mógł prowadzić działalność na terenie UE. Golden Sand Bank będzie instytucją zagraniczną, skierowaną do inwestorów zagranicznych, jednak jego infrastruktura znajduje się nad Wisłą.

Prezes Golden Sand Banku, Sławomir Lachowski, wyjaśnia:

Jesteśmy globalnym cyfrowym bankiem i jednocześnie platformą do zarządzania majątkiem, a naszą grupą docelową są samodzielni klienci High-Net-Worth Individuals, obywatele zdigitalizowanego świata. Nie tylko odległość od nich i odmienne strefy czasowe stanowiły dla nas ogromne wyzwanie. Potrzebowaliśmy globalnej infrastruktury, którą dodatkowo łatwo dostosować do wymagań stawianych przez krajowych regulatorów. IBM dysponował idealnym dla nas rozwiązaniem – tłumaczy.

Bank-in-a-Box

Polski oddział IBM stworzył system "Bank-in-a-Box". Firma sporządziła całą infrastrukturę, czyli platformę, serwery, bazy danych, a także uzyskała licencje, które są konieczne do funkcjonowania systemau do zarządzania pieniędzmi. Dzięki temu, firma znacznie ograniczyłą koszty związane z założeniem i funkcjonowaniem np. małej i bardzo konkretnej gałęzi banku czy startupu z branży finansowej.

Ccentrum systemu bankowego funkcjonuje w oparciu o dostęp do mocy ośrodków obliczeniowych IBM, które są zlokalizowane w Błoniach, w okolicach stolicy, ale również poprzez chmurę. Co więcej, bank korzysta z europejskich ośrodków obliczeniowych IBM, w Amsterdamie oraz w Londynie.

Oferta będzie przedstawiona w formie abonamentu, którego wysokość ma być ustalana indywidualnie (w zależności od celu, liczby klientów i okresu trwania umowy). Bank tworzony z wykorzystaniem technologii Bank-in-a-Box można dostosować względem oczekiwań klienta.

IBM Bank-in-a-Box jest przygotowany do spełnienia wymagań nakładanych na banki przez krajowych regulatorów, ale i przez UE. Koncept Bank-in-a-Box trafić może teraz do międzynarodowej siatki IBM. 

Możliwe, że z czasem, usługa zostanie przygotowana z myślą o innych branżach.

Komentarze