Goldman Sachs – najważniejsze informacje

Goldman Sachs – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
03 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Goldman Sachs wielu Polakom kojarzy się przede wszystkim z bankiem, który dekadę temu przyznał się do dokonywania transakcji obliczonych na spadek wartości polskiego złotego. Jednak instytucja ta jest czymś dużo więcej – jest bankiem cieszącym się pozycją niekwestionowanego lidera wśród instytucji inwestycyjnych działających na całym świecie. W dzisiejszym artykule sprawdzamy najważniejsze informacje o Goldman Sachs.

Spis treści:

  1. Czym jest Goldman Sachs?
  2. Historia założenia Goldman Sachs
  3. Goldman Sachs w Polsce
  4. Praca i praktyki w Goldman Sachs
Zwiń spis treści

Czym jest Goldman Sachs?

Bank GS nie jest miejscem, do którego konsumenci powinni się zgłaszać, by założyć najprostszy rachunek bankowy, jak w komercyjnych bankach w Polsce. Instytucja ta działa bowiem jako doradca finansowy dla największych przedsiębiorstw, rządów i najbogatszych rodzin na świecie. Oddziały banku znajdują się na całym świecie, między innymi w:

  • Nowym Jorku,
  • Tokio,
  • Melbourne,
  • Warszawie,
  • Londynie,
  • Mumbaju,
  • Pekinie.

Goldman Sachs to jeden z największych i najlepiej rozpoznawalnych banków inwestycyjnych, a więc banków specjalizujących się w inwestowaniu i wspieraniu obrotu papierami wartościowymi, na całym świecie. Został on założony w 1869 roku, a jego siedziba znajduje się w Nowym Jorku.

Za swoją działalność firma otrzymała tytuł „Global M&A Bank”, czyli najlepszego banku zajmującego się fuzjami i przejęciami, a także tytuł „Best Equilty Bank”, czyli najlepszego banku akcyjnego, na rynki Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej magazynu Global Finance. Takie wyróżnienie jest marzeniem wielu banków. Należy także wspomnieć o relacjach banku Goldman Sachs z z wieloma organizacjami charytatywnymi w Polsce. Zapewnia wsparcie kapitałowe, a także wolontariackie. 

Jesteśmy wiodącą firmą ogólnoświatową świadczącą usługi finansowe i bankowości inwestycyjnej, a także papierów wartościowych i zarządzania inwestycjami dla znacznej i zróżnicowanej bazy klientów – w tym korporacji, instytucji finansowych, rządów i osób fizycznych. Angażujemy ludzi, kapitał i pomysły, aby wesprzeć rozwój naszych klientów, akcjonariuszy i społeczności, którym służymy – piszą władze banku Goldman Sachs [tłum. red.].

Jednak mimo tak imponujących sukcesów rynkowych dla wielu Polek i Polaków Goldman Sachs dalej pozostaje bankiem, który dekadę temu przyznał się do dokonywania transakcji obliczonych na spadek wartości polskiego złotego. To właśnie Goldman Sachs w 2009 roku ogłosił, że wycofuje się ze spekulacji złotym, czyli z kontraktów obliczonych na spadek waluty, ze względu na zbyt duże ryzyko operacji. Inne produkty bankowe czy pożyczkowe, takie jak np. pożyczki na raty, nie są dostępne w ofercie instytucji. 

Historia założenia Goldman Sachs

Bank Goldman Sachs został założony w 1869 roku przez niemieckiego imigranta żydowskiego pochodzenia, Marcusa Goldmana. Po trzynastu latach działania instytucji do najwyższych kadr pracowniczych banku dołączył zięć Goldmana, Samuel Sachs, co spowodowało zmianę pierwotnej nazwy banku na znaną do dziś Goldman Sachs. 

Spółka sterowana przez Goldmana i Sachsa wyrobiła sobie markę przede wszystkim dzięki pionierskiemu wykorzystaniu papierów komercyjnych dla przedsiębiorstw, podobnie do Morgan Stanley. Na skutek umiejętnie prowadzonych operacji finansowych akcje banku zostały dopuszczone do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Już u początków XX wieku Goldman Sachs stał się  liczącym się graczem na kolejnym polu: przeprowadzaniu ofert publicznych. Kilka dekad póżniej, w połowie XX wieku, bank zaczął prowadzić badania nad sposobami inwestowania i otworzył nowy dział zajmujący się obligacjami komunalnymi. W tym czasie Goldman Sachs był jednym z pierwszych banków stosujących strategię risk arbitrage i wywalczył sobie pozycję lidera w strategii handlowania tzw. block trading. Dziś Goldman Sachs znajduje się na szczycie wielotysięcznej piramidy banków działających na całym świecie. Instytucja posiada swoje biura w ponad 30 krajach na całym globie.

Goldman Sachs w Polsce

Goldman Sachs jako jeden największych banków inwestycyjnych na świecie zdecydował się wejść na polski rynek finansowy już w 2011 roku, otwierając swoje pierwsze biuro w Warszawie. Na czele spółki-córki Goldman Sachs Poland Services sp. z o.o. stanął wówczas Artur Tomala (dotąd odpowiedzialny w londyńskim Goldman Sachs za doradztwo na naszym rynku kapitałowym). Polska siedziba amerykańskiego giganta Goldman Sachs znajduje się na 46. piętrze biurowca Warsaw Spire w stołecznej dzielnicy Wola. Mimo tego, nie można z niego skorzystać, by założyć konto bankowe lub zaciągnąć zobowiązanie, np. w postaci kredytu gotówkowego.

W warszawskim biurze utworzone zostało zaplecze technologiczne i operacyjne, gdzie najlepsi programiści na rynku tworzą aplikacje dla innych działów organizacji. Bank Goldman Sachs zapewnił przy tym, iż warszawskie biuro nie zostało uruchomione jedynie dla klientów z Polski, lecz także dla inwestorów zagranicznych, którzy chcieli mieć doradcę na polskim rynku.

Logiczne, że w następstwie rozwoju biznesu i kontaktów z klientami decydujemy się na otwarcie biura w Warszawie […] Dojrzałość rynku finansowego w Polsce stanowi zachętę dla spółek i inwestorów. Warszawa traktowana jest jako centrum finansowe regionu – wyjaśniał w 2011 roku Alexander Dibelius odpowiedzialny w Goldman Sachs za Niemcy, Europę Środkową i Rosję.

Od czasu wejścia amerykańskiego giganta na polski rynek Goldman Sachs miał okazję doradzać między innymi przy ofertach publicznych Polskiej Grupy Energetycznej,  Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń oraz Giełdy Papierów Wartościowych, a także przy sprzedaży Polbanku Raiffeisenowi czy debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Praca i praktyki w Goldman Sachs

W 2011 roku Goldman Sachs otworzył polski oddział bankowości inwestycyjnej. Już wówczas pierwsi aplikanci z polski mogli ubiegać się o pracę w jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych banków inwestycyjnych na świecie. Oczywiście by dostać pracę w GS, nie jest łatwo – trzeba nie tylko mieć sporą wiedzę z zakresu finansów, ale także pokazać doświadczenie, umiejętności i odpowiednią motywację.  Trud się opłaca, jednak praca nie obejmuje obowiązków, jakich możemy spodziewać się w innych instytucjach zajmujących się finansami, np. w firmach pożyczkowych udzielających pożyczek na dowód.

W 2019 roku Goldman Sachs już po raz 22. z rzędu znalazł się na liście 100 Najlepszych Pracodawców magazynu „Fortune”. Bank jest jedyną firmą z branży finansowej, która znalazła się w rankingu w każdej dotychczasowej edycji.

Warszawski dział technologiczny zajmuje się tworzeniem systemów informatycznych, które stanowią zaplecze między innymi dla działalności banku w obszarze zarządzania ryzykiem czy też szeroko pojętej automatyzacji w handlu. Z kolei dział operacji odpowiada za zarządzanie aktywami i działalność bankową. 

Źródła:

http://www.goldmansachs.com

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Turek

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Turku – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
28 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO BP w Markach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Markach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING Bank Śląski w Turku

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Turku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mBank ostrzega przed oszustami

mBank kolejny raz pada ofiarą oszustów. Klienci instytucji dostają od cyberprzestępców wiadomość e-mail, w treści której informowani są o zarejestrowaniu zlecenia przelewu. Przestępcy w wiadomości dodają link, który przekierowuje do pliku w formacie PDF, który przedstawia potwierdzenie przelewu.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowa linia lotnicza w Polsce

Do Polski wejdzie niebawem tani przewoźnik lotniczy z Emiratów. Od 8 kwietnia 2018 roku flydubai poleci z Krakowa do Dubaju. Loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą odbywać się dzień w dzień.

author
Aneta Jankowska
12 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

“Przejrzysty” kredyt według Credit Agricole

Przyznam szczerze, że mam mieszane uczucia co do niektórych reklam kredytów gotówkowych. Jedną z nich jest reklama „Przejrzystego kredytu gotówkowego” w Credit Agricole.

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj