Goldman Sachs wielu Polakom kojarzy się przede wszystkim z bankiem, który dekadę temu przyznał się do dokonywania transakcji obliczonych na spadek wartości polskiego złotego. Jednak instytucja ta jest czymś dużo więcej – jest bankiem cieszącym się pozycją niekwestionowanego lidera wśród instytucji inwestycyjnych działających na całym świecie. W dzisiejszym artykule sprawdzamy najważniejsze informacje o Goldman Sachs.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 07.11.2019
Udostępnij:

Spis treści

1. Goldman Sachs – co to jest?
2. Historia założenia Goldman Sachs.
3. Goldman Sachs w Polsce.
4. Praca i praktyki w Goldman Sachs.

  

Goldman Sachs – co to jest? 

Goldman Sachs to jeden z największych i najlepiej rozpoznawalnych banków inwestycyjnych, a więc banków specjalizujących się w inwestowaniu i wspieraniu obrotu papierami wartościowymi, na całym świecie. Został on założony w 1869 roku, a jego siedziba znajduje się w Nowym Jorku. Bank GS nie jest miejscem, do którego konsumenci powinni się zgłaszać, by założyć najprostszy rachunek bankowy (jak w komercyjnych bankach w Polsce). Instytucja ta działa bowiem jako doradca finansowy dla największych przedsiębiorstw, rządów i najbogatszych rodzin na świecie.

Na dzień 27 września bieżącego roku kapitalizacja Goldman Sachs wynosiła aż 78 miliardów dolarów. Co więcej, przychody z bankowości inwestycyjnej banku w biegłym roku rozliczeniowym osiągnęły imponującą wysokość aż 7,86 miliarda dolarów. Za swoją działalność firma otrzymała tytuł „Global M&A Bank”, czyli najlepszego banku zajmującego się fuzjami i przejęciami, a także tytuł „Best Equilty Bank”, czyli najlepszego banku akcyjnego, na rynki Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej magazynu Global Finance. Takie wyróżnienie jest marzeniem wielu banków.

"

Jesteśmy wiodącą firmą ogólnoświatową świadczącą usługi finansowe i bankowości inwestycyjnej, a także papierów wartościowych i zarządzania inwestycjami dla znacznej i zróżnicowanej bazy klientów – w tym korporacji, instytucji finansowych, rządów i osób fizycznych. Angażujemy ludzi, kapitał i pomysły, aby wesprzeć rozwój naszych klientów, akcjonariuszy i społeczności, którym służymy

– piszą władze banku Goldman Sachs [tłum. red.]. Jednak mimo tak imponujących sukcesów rynkowych dla wielu Polek i Polaków Goldman Sachs dalej pozostaje bankiem, który dekadę temu przyznał się do dokonywania transakcji obliczonych na spadek wartości polskiego złotego. To właśnie Goldman Sachs w 2009 roku ogłosił, że wycofuje się ze spekulacji złotym, czyli z kontraktów obliczonych na spadek waluty, ze względu na zbyt duże ryzyko operacji. 

 

Historia założenia Goldman Sachs

Bank  Goldman Sachs został założony w 1869 roku przez niemieckiego imigranta żydowskiego pochodzenia, Marcusa Goldmana. Po trzynastu latach działania instytucji do najwyższych kadr pracowniczych banku dołączył zięć Goldmana, Samuel Sachs, co spowodowało zmianę pierwotnej nazwy banku na znaną do dziś Goldman Sachs. 

Spółka sterowana przez Goldmana i Sachsa wyrobiła sobie markę przede wszystkim dzięki pionierskiemu wykorzystaniu papierów komercyjnych dla przedsiębiorstw. Na skutek umiejętnie prowadzonych operacji finansowych akcje banku zostały dopuszczone do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Już u początków XX wieku Goldman Sachs stał się  liczącym się graczem na kolejnym polu: przeprowadzaniu ofert publicznych. Kilka dekad póżniej, w połowie XX wieku, bank zaczął prowadzić badania nad sposobami inwestowania i otworzył nowy dział zajmujący się obligacjami komunalnymi. W tym czasie Goldman Sachs był jednym z pierwszych banków stosujących strategię risk arbitrage i wywalczył sobie pozycję lidera w strategii handlowania tzw. block trading.

Dziś Goldman Sachs znajduje się na szczycie wielotysięcznej piramidy banków działających na całym świecie. Instytucja posiada swoje biura w ponad 30 krajach na całym globie. Tylko w trzecim kwartale bieżącego roku przychody spółki obliczono na 8,3 miliarda dolarów. Co więcej, średni roczny wzrost przychodów wyliczony dla trzech ostatnich lat funkcjonowania banku wynosi +9%. Tak dobre wyniki finansowe spółki niezaprzeczalnie potwierdzają sukces założycieli.

 

Goldman Sachs w Polsce

Goldman Sachs jako jeden największych banków inwestycyjnych na świecie zdecydował się wejść na polski rynek finansowy już w 2011 roku, otwierając swoje pierwsze biuro w Warszawie. Na czele spółki-córki Goldman Sachs Poland Services sp. z o.o. stanął wówczas Artur Tomala (dotąd odpowiedzialny w londyńskim Goldman Sachs za doradztwo na naszym rynku kapitałowym). 

Polska siedziba amerykańskiego giganta Goldman Sachs znajduje się na 46. piętrze biurowca Warsaw Spire w stołecznej dzielnicy Wola. Budynek został oddany do użytku na początku 2016 roku, jednak do dziś nie można z niego skorzystać, by założyć konto bankowe w Goldman Sachs. Dlaczego? Powód jest prosty: nie na tym polega specyfika działania banku Goldman Sachs. W warszawskim biurze utworzone zostało zaplecze technologiczne i operacyjne, gdzie najlepsi programiści na rynku tworzą aplikacje dla innych działów organizacji.

Co skłoniło światowego giganta do otworzenia biura w Polsce? Jak tłumaczą same władze banku Goldman Sachs, tym, co czyni polski rynek tak atrakcyjnym dla banków inwestycyjnych, jest silna giełda z dużą liczbą debiutów i dużym udziałem inwestorów indywidualnych. Bank Goldman Sachs zapewnił przy tym, iż warszawskie biuro nie zostało uruchomione jedynie dla klientów z Polski, lecz także dla inwestorów zagranicznych, którzy chcieli mieć doradcę na polskim rynku.

"

Logiczne, że w następstwie rozwoju biznesu i kontaktów z klientami decydujemy się na otwarcie biura w Warszawie […] Dojrzałość rynku finansowego w Polsce stanowi zachętę dla spółek i inwestorów. Warszawa traktowana jest jako centrum finansowe regionu

– wyjaśniał w 2011 roku Alexander Dibelius odpowiedzialny w Goldman Sachs za Niemcy, Europę Środkową i Rosję. Od czasu wejścia amerykańskiego giganta na polski rynek Goldman Sachs miał okazję doradzać między innymi przy ofertach publicznych Polskiej Grupy Energetycznej,  Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń oraz Giełdy Papierów Wartośiowych, a także przy sprzedaży Polbanku Raiffeisenowi czy debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Praca i praktyki w Goldman Sachs

W 2011 roku Goldman Sachs otworzył polski oddział bankowości inwestycyjnej. Już wówczas pierwsi aplikanci z polski mogli ubiegać się o pracę w jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych banków inwestycyjnych na świecie. Jednak w 2017 roku, gdy zarząd banku przeniósł jedną ze swoich najbardziej doświadczonych rekruterek, Samanthę Liakris, z Londynu do Warszawy, kandydaci otrzymali jasny sygnał, że od teraz o miejsce w szeregach pracowniczych polskiego oddziału Goldman Sachs będzie łatwiej.

Nawet dziś na serwisach rekrutacyjnych widnieje kilkadziesiąt ofert pracy na różnych stanowiskach w Goldman Sachs Poland Services. Oczywiście by dostać pracę w GS, nie jest łatwo – trzeba nie tylko mieć sporą wiedzę z zakresu finansów, ale także pokazać doświadczenie, umiejętności i odpowiednią motywację. Niemniej jednak trud się opłaca. W 2019 roku Goldman Sachs już po raz 22. z rzędu znalazł się na liście 100 Najlepszych Pracodawców magazynu „Fortune”. Bank jest jedyną firmą z branży finansowej, która znalazła się w rankingu w każdej dotychczasowej edycji. 

Pod koniec 2017 roku w polskim biurze Goldmana zatrudnionych było blisko 380 osób, z czego ponad dwieście pracowało w dziale operacji, a ponad 100 w dziale technologii. Warszawski dział technologiczny zajmuje się tworzeniem systemów informatycznych, które stanowią zaplecze między innymi dla działalności banku w obszarze zarządzania ryzykiem czy też szeroko pojętej automatyzacji w handlu. Z kolei dział operacji odpowiada za zarządzanie aktywami i działalność bankową. 


Źródła:
http://www.goldmansachs.com

Komentarze