Horum Bank – nowy polski bank

Horum Bank – nowy polski bank

author
Dominika Sobieraj
25 maja 2018
Przez ostatnie 8 lat na rynku polskim nie pojawił się żaden nowy bank - aż do teraz. Nowy projekt jest niezwykle ambitny - Horum Bank ma być oparty na nowoczesnej technologii blockchain. Nie będzie to wprawdzie typowo polski bank, ponieważ prawdopodobnie będzie funkcjonował na zagranicznej licencji. Władze przewidują, że Horum Bank wejdzie na rynek już pod koniec tego roku. 

Horum Bank to póki co nazwa robocza zaczerpnięta z łaciny (łac. horum – ich). Nie jest jednak wykluczone, że taka nazwa zostanie również ogłoszona jako nazwa oficjalna. 

Stary-nowy prezes

Prezesem nowego Horum Banku ma być były wiceprezes PKO BP, Jacek Obłękowski. Już 2 lata temu, gdy wiceprezes opuścił PKO BP, pojawiły się pogłoski, że chce uruchomić własny, mobilny bank. Dotychczas jednak o rzeczywistym projekcie nic nie było wiadomo. Dziś możemy być już pewni, że nowy bank powstanie, a w jego tworzenie zaangażowane są osoby, które kiedyś były pracownikami PKO BP. 

Nowoczesne technologie

Horum Bank ma być mobilnym bankiem opartym na technologii blockchain. Zastosowanie tej technologii w bankowości ma pomóc w obniżeniu kosztów i nakładów czasu. Dzięki temu bank będzie konkurencyjny wobec innych, aktualnie istniejących. Oferta banku ma być kierowana do klientów zamożnych oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 

Poczekamy jeszcze pół roku

Prace nad nowym bankiem są już w stadium zaawansowanym, dlatego jest szansa, że w III lub IV kwartale tego roku nastąpi oficjalne rozpoczęcie działalności przez Horum Bank. Władze banku mają już prawdopodobnie gotowy biznesplan, wstępny projekt tabeli produktów, a nawet kalendarium działań i prezentacje, które będą przedstawiane inwestorom. 

Wystarczy pół miliarda

Koszty rozpoczęcia działalności bankowej opartej na technologii blockchain są niemal dwukrotnie niższe, niż w przypadku innych banków. Horum Bank potrzebuje na start około 400-500 mln złotych. Duża część tych pieniędzy będzie pochodziła z funduszy prywatnych, ale władze nowego banku liczą także na częściowe wsparcie ze strony inwestorów. 

Licencja zagraniczna, bank polski

Choć założyciele Horum Banku są Polakami, a jego centrala ma być w Warszawie, to wstępnie mówi się o tym, że bank najpierw zacznie funkcjonować na zagranicznej licencji. W innych krajach bałyckich łatwiej uzyskać licencję na tego typu działalność finansową i łatwiej też obniżyć koszty. W związku z tym jest możliwość, że bank najpierw zacznie działać w tym kraju, w którym otrzyma licencję, a dopiero potem wkroczy na polski rynek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking lokat
Banki
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
02 lipca 2016

Ranking lokat

Deutsche Bank w Szczecinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
24 listopada 2017

Deutsche Bank w Szczecinie

Bank Pekao w Przasnyszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 sierpnia 2019

Bank Pekao w Przasnyszu

Które zawody szanujemy najmniej ?
Blog
author
Aneta Jankowska
04 lipca 2017

Które zawody szanujemy najmniej ?

Nowe stawki VAT – sprawdź, co zdrożeje/potanieje
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 marca 2019

Nowe stawki VAT – sprawdź, co zdrożeje/potanieje

Porównaj