„I odpuść nam nasze długi” – film o problemie zadłużenia

„I odpuść nam nasze długi” – film o problemie zadłużenia

author
24 października 2018
Problemy finansowe mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu. "I odpuść nam nasze długi" to włoska produkcja, opowiadająca o historii technika komputerowego, który boryka się z długami. W filmie gra również polski aktor - Jerzy Stuhr.

Źródło: https://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-48141

"I odpuść nam nasze długi" to dramat, w którym obok włoskich aktorów zobaczymy także polskich artystów, takich jak Agnieszka Żulewska oraz Jerzy Stuhr. Reżyserem dzieła jest Antonio Morabito. Film zamknął 34. Warszawski Festiwal Filmowy i pojawi się na ekranach polskich kin już w piątek 26 października.

Fabuła

Wiele osób zastanawia się jak wyjść z długów. Okazuje się, że niespłacone zobowiązania, chociaż trudne i męczące, mogą zostać wykorzystane jako główny motyw historii filmowej. 

Guido, którego gra Claudio Santamaria, jest samotnym technikiem komputerowym. Los sprawia, że traci pracę, przez co szybko popada w długi. Pomocną dłoń wyciąga do niego sąsiad – Profesor, w którego wciela się Jerzy Stuhr.

Główny bohater jest gnębiony przez wierzycieli, aż wreszcie proponuje firmie windykacyjnej odpracowanie długu. Jego przewodnikiem po tym bezlitosnym świecie zostaje Franco – jeden z najskuteczniejszych windykatorów w Rzymie. Na początku, Guido ma problemy z wczuciem się w rolę swojego mentora, jednak z czasem przejmuje również jego brutalne metody odzyskiwania należności. 

Źródło: https://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-48141

W teorii jego życie wraca na właściwe tory. Mężczyzna zakochuje się z wzajemnością w barmance Rinie, nieźle zarabia, odzyskuje pewność siebie. Film stawia przed widzem pytania: czy jednak w obliczu prawdziwych ludzkich dramatów, które tracą na znaczeniu w zderzeniu z bezwzględnymi zasadami rynku windykacyjnego, Guido będzie w stanie odnaleźć prawdziwe szczęście i miłość?

Źródło: https://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-48141

O filmie – w skrócie
 

Reżyseria: Antonio Morabito
Scenariusz: Antonio Morabito, Amedeo Pagani
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska, Szwajcaria, Włochy, Albania
Premiera: 26 października 2018 (Polska), 4 maja 2018 (świat)
Czas trwania: 1h 44 min

 

Fragment recenzji Norberta Zaskórskiego z serwisu naekranie.pl:

Reżyser Antonio Morabito nawiązuje swoją nową produkcją do tradycji włoskiego realizmu. Twórca w bardzo mocny i dosadny sposób ukazuje nam dramat jednostki, która przyparta do ściany zmuszona jest do romansowania z mroczną stroną ludzkiej natury. Nie stara się pokazać głównego bohatera produkcji –  jako czystego jak łza człowieka, który znalazł się w środowisku łaknących krwi wilków. Raczej pragnie drążyć tę ciemną stronę psychiki przygnębionego technika komputerowego powoli popychając go w stronę przepaści. Coraz bardziej dociska zgnębioną duszę Guido aż do kulminacyjnego momentu. Wówczas napięcie sięga zenitu i następuje złamanie mentalnej bariery głównego bohatera. Reżyser wprowadza tutaj tak naprawdę silnie schizofreniczny aspekt, gdzie ciemna i jasna strona Guido walczą ze sobą przez cały czas trwania seansu. I ten wewnętrzny pojedynek ogląda się znakomicie. Claudio Santamaria oddał w pełni wszystkie rysy na charakterze swojej postaci, kreując na ekranie człowieka pokaleczonego przez świat, w którym dane było mu żyć. Mocna i zapadająca w pamięć rola.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SKOK Chmielewskiego Ryki
Oddziały
author
26 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Ryki

Doradca wideo w Raiffeisen Polbank
Wpisy
author
26 marca 2014

Doradca wideo w Raiffeisen Polbank

ING Bank Śląski z weryfikacją behawioralną
Bez kategorii
author
23 stycznia 2020

ING Bank Śląski z weryfikacją behawioralną

Santander Consumer Bank Cieszyn
Oddziały
author
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Cieszyn

Co trzeba mieć, aby otrzymać pożyczkę?
Poradnik
author
16 lutego 2018

Co trzeba mieć, aby otrzymać pożyczkę?