Ile czasu idzie list polecony priorytet?

Ile czasu idzie list polecony priorytet?

author
Dominika Sobieraj
19 grudnia 2022

Niecierpliwie czekasz na polecony priorytet i nie wiesz, kiedy dojdzie? Poczta Polska ma tylko kilka dni na to, by doręczyć tego typu list. Sprawdź, ile trzeba czekać na dostarczenie listu poleconego priorytetowego.

List polecony priorytetowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie i pewne doręczenie przesyłki do adresata. Tylko w przypadku wysyłki listem poleconym otrzymamy bowiem jakiekolwiek potwierdzenie nadania przesyłki. Priorytet, choć kosztuje więcej, pozwala w dodatku na skrócenie czasu dostarczania przesyłki do odbiorcy.

Poczta Polska jest zazwyczaj pewna gwarantowanych terminów doręczenia.

 

POCZTA POLSKA – ILE IDZIE LIST POLECONY PRIORYTETOWY?

List polecony priorytetowy krajowy Poczta Poczta doręcza w następnym dniu roboczym. Jest jednak jeden warunek – musimy nadać przesyłkę przed godziną 15:00. W takiej sytuacji list polecony, który nadajemy jednego dnia, odbiorca otrzyma już w następnym dniu. Przykładowo: jeżeli list polecony priorytetowy nadajemy przed 15:00 we wtorek, to dotrze on do adresata w środę. Wówczas zaledwie jeden dzień idzie list polecony priorytetowy do adresata.

Listy nadane po 15:00 dotrą do adresata dopiero w drugim dniu roboczym. Przykładowo: list polecony priorytetowy nadany po godzinie 15:00 we wtorek będzie u adresata dopiero w czwartek.

Nie potrzebujesz przepłacać za szybki termin, ale zależy Ci na pewnym doręczeniu? Sprawdź, w ile dni dotrze do odbiorcy list polecony ekonomiczny.

Czas doręczenia wydłuża się w przypadku przesyłek zagranicznych. Tutaj czas doręczenia zależy od kraju, do którego idzie list polecony. Do krajów europejskich, Cypru, Rosji i Izraela Poczta Polska doręczy list polecony priorytetowy w ciągu 3 dni.

Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na przesyłki adresowane na inne kontynenty. Listy polecone priorytetowe do Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej, Afryki, Azji, Australii i Oceanii dotrą do adresata w ciągu 5 dni roboczych.

Za dzień roboczy uznaje się wszystkie dni od poniedziałku do piątku, o ile nie są to dni świąteczne.

CO WYSŁAĆ LISTEM POLECONYM?

Listem poleconym warto nadawać wszystko to, co możemy określić jako ważną przesyłkę, np.:

  • dokumenty,
  • zdjęcia prywatne,
  • wyniki badań,
  • korespondencję prywatną,
  • dane finansowe lub sprawozdania firmowe

lub po prostu to, co – ze względu na dużą wartość – powinno być otoczone przez Pocztę Polską szczególną opieką. Ponadto – jeżeli przesyłka ma dotrzeć do odbiorcy szybko – lepiej dopłacić kilka złotych i wykupić list priorytetowy.

List polecony priorytetowy to jedna z najbardziej optymalnych opcji oferowanych przez Pocztę Polską. Dla przesyłek o niewielkim rozmiarze i wadze jest to najtańsza opcja szybkiego i pewnego dostarczenia.

Uwaga! Poczta Polska nie wysyła listów poleconych do:

  • Brazylii,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Danii,
  • Irlandii Północnej.

POTWIERDZENIE NADANIA PRZESYŁKI POLECONEJ – WZÓR

Do ubiegania się o jakikolwiek zwrot ze strony Poczty Polskiej i zareklamowania niedostarczonej przesyłki poleconej potrzebne nam będzie potwierdzenie nadania.

Jest to druk papierowy, który wypełnia adresat i pracownik poczty. Tylko podstemplowany dokument z naklejką pocztową jest rzeczywistym dowodem nadania przesyłki. Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej wygląda następująco:

źródło: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Potwierdzenie nadania możemy samodzielnie wydrukować z podanego powyżej linku albo pobrać je w wersji papierowej w każdym oddziale pocztowym. Możemy także wziąć z poczty od razu kilka druków i trzymać je w domu na wypadek innych wysyłek listów poleconych. Karteczki są darmowe i nie mają żadnej daty ważności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Lubleak
Lubleak
2023-03-14 00:42:07

nadałem list polecony priorytet z Lublina do Warszawy w dniu 03.03.2023, dziś jest 14.03.2023 i nie dotarł. Kpiny sobie Poczta Polska z klientów robi.

JANEK
JANEK
2023-02-28 16:36:18

02-02-2023 WYSŁAŁEM LIST Z POLSKI DO NIEMIEC 27 DZIEŃ JEST W DRODZE I NADAL NIE DOTARŁ DO ADRESATA TO SKANDAL NA POCZCIE ZŁOŻYŁEM REKLAMACJĘ

JANEK
JANEK
2023-02-28 16:34:10

NADAŁEM LIST NA POCZCIE PRIORYTET POLECONY Z POLSKI DO NIEMIEC 27 DZIEŃ JEST W DRODZE SKANDAL NADAL NIE DOTARŁ DO ADRESATA

Dino
Dino
2023-02-27 14:06:48

List wysłany we czwartek po 15 a w poniedziałek jeszcze nie dotarł do adresata

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Augustów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
09 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Augustów

Provident z nagrodą za promowanie czytelnictwa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 grudnia 2019

Provident z nagrodą za promowanie czytelnictwa

Czekają nas dramatycznie niskie emerytury ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
26 lutego 2018

Czekają nas dramatycznie niskie emerytury ?

Deutsche Bank w Wałbrzychu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 listopada 2017

Deutsche Bank w Wałbrzychu

Prezes Banku Millennium z listem do Klientów
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 marca 2020

Prezes Banku Millennium z listem do Klientów

Dobry wynik polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 września 2020

Dobry wynik polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku

Porównaj