Ile czasu idzie list polecony priorytet?

Ile czasu idzie list polecony priorytet?

author
15 grudnia 2018

Niecierpliwie czekasz na polecony priorytet i nie wiesz, kiedy dojdzie? Poczta Polska ma tylko kilka dni na to, by doręczyć tego typu list. Sprawdź, ile trzeba czekać na dostarczenie listu poleconego priorytetowego.

List polecony priorytetowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie i pewne doręczenie przesyłki do adresata. Tylko w przypadku wysyłki listem poleconym otrzymamy bowiem jakiekolwiek potwierdzenie nadania przesyłki. Priorytet, choć kosztuje więcej, pozwala w dodatku na skrócenie czasu dostarczania przesyłki do odbiorcy.

POCZTA POLSKA – ILE IDZIE LIST POLECONY PRIORYTET?

List polecony priorytetowy krajowy Poczta Poczta doręcza w następnym dniu roboczym. Jest jednak jeden warunek – musimy nadać przesyłkę przed godziną 15:00. W takiej sytuacji list, który nadajemy jednego dnia, odbiorca otrzyma już w następnym dniu. Przykładowo: jeżeli list polecony priorytetowy nadajemy przed 15:00 we wtorek, to dotrze on do adresata w środę.

Listy nadane po 15:00 dotrą do adresata dopiero w drugim dniu roboczym. Przykładowo: list polecony priorytetowy nadany po godzinie 15:00 we wtorek będzie u adresata dopiero w czwartek.

Nie potrzebujesz przepłacać za szybki termin, ale zależy Ci na pewnym doręczeniu? Sprawdź, w ile dni dotrze do odbiorcy list polecony ekonomiczny.

Czas doręczenia wydłuża się w przypadku przesyłek zagranicznych. Tutaj czas doręczenia zależy od kraju, do którego wysyłamy list. Do krajów europejskich, Cypru, Rosji i Izraela Poczta Polska doręczy list polecony priorytetowy w ciągu 3 dni.

Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na przesyłki adresowane na inne kontynenty. Listy polecone priorytetowe do Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej, Afryki, Azji, Australii i Oceanii dotrą do adresata w ciągu 5 dni roboczych.

Za dzień roboczy uznaje się wszystkie dni od poniedziałku do piątku, o ile nie są to dni świąteczne.

CO WYSŁAĆ LISTEM POLECONYM?

Listem poleconym warto nadawać wszystko to, co możemy określić jako ważną przesyłkę, np.:

  • dokumenty,
  • zdjęcia prywatne,
  • wyniki badań,
  • korespondencję prywatną,
  • dane finansowe lub sprawozdania firmowe

lub po prostu to, co – ze względu na dużą wartość – powinno być otoczone przez Pocztę Polską szczególną opieką. Ponadto – jeżeli przesyłka ma dotrzeć do odbiorcy szybko – lepiej dopłacić kilka złotych i wykupić list priorytetowy.

List polecony priorytetowy to jedna z najbardziej optymalnych opcji oferowanych przez Pocztę Polską. Dla przesyłek o niewielkim rozmiarze i wadze jest to najtańsza opcja szybkiego i pewnego dostarczenia.

Uwaga! Poczta Polska nie wysyła listów poleconych do:

  • Brazylii,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Danii,
  • Irlandii Północnej.

POTWIERDZENIE NADANIA PRZESYŁKI POLECONEJ – WZÓR

Do ubiegania się o jakikolwiek zwrot ze strony Poczty Polskiej i zareklamowania niedostarczonej przesyłki poleconej potrzebne nam będzie potwierdzenie nadania.

Jest to druk papierowy, który wypełnia adresat i pracownik poczty. Tylko podstemplowany dokument z naklejką pocztową jest rzeczywistym dowodem nadania przesyłki. Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej wygląda następująco:

źródło: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Potwierdzenie nadania możemy samodzielnie wydrukować z podanego powyżej linku albo pobrać je w wersji papierowej w każdym oddziale pocztowym. Możemy także wziąć z poczty od razu kilka druków i trzymać je w domu na wypadek innych wysyłek listów poleconych. Karteczki są darmowe i nie mają żadnej daty ważności.


Źródła:

http://www.poczta-polska.pl/biznes/korespondencja/listy-polecone/

https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Zła
Zła
2022-09-22 14:49:09

Czekam na list polecony od komornika. Zadzwoniłam do kancelari, tam się dowiedziałam że lis został wysłany 07.09.22 dziś dopiero dotarł.

Barbara
Barbara
2022-08-31 19:39:40

Może ktoś zna podstawę prawną mówiącą o tym, że przesyłka priorytetowa powinna być dostarczona następnego dnia po nadaniu. Nadałam przesyłkę priorytet z dzielnicy Gdańska do Łodzi z potwierdzeniem odbioru w dniu 22.o8.2022 o godz.10.01 dostarczono dnia 26.08.2022 o godz.9.08. Tego samego dnia złożyłam reklamację i już dziś tj 3dni robocze otrzymałam negatywną odpowiedź. Ustalono.,że reklamowana przesyłka została doręczona zgodnie z art 37.2 ustawy prawo pocztowe z dnia 23 listopada 2013 r. Ponadto w myśl art 88 ust 3 w/w ustawy odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania usługi przysługuje gdy doręczenie przesyłki listowej rejestrowanej najszybszej kategorii nastąpiło w terminie późniejszym niż w 4 dniu po dniu nadania. Następna przesyłkę z tego samego urzędu pod ten sam adres wysłałam 30.08 o godz.12.17 dostarczono następnego dnia o 9.10.

Slawek
Slawek
2022-07-22 08:44:11

Że Szczecina do Sądu we Wrocławiu list polecony priorytetowy idzie 5 dni co jest norma i skandalem

Magda
Magda
2022-07-19 13:19:20

Ja rowniez czekam tydzien na priorytet. Probowalam sie dodzwonic nie odbieraja albo odrzucaja odbior telefonu.Napisalam reklamacje. Ale prosba do wszystkich zawiedzionych W formularzu reklamacji mozna ubiegac sie o odszkodowanie.Jak kazdy by sie ubiegal to to moze dac im do myslenia. Napisalam rowniez do NIK bo nikt inny nie prowadzi nad poczta polska nadzoru

SH,-nuta
SH,-nuta
2022-06-16 17:03:14

SObie a muzom -przepisy wyslalam list piorytet z lublina do warszawy 10.06 .2022 r i do 15 .06.2022 r adresat nie otrzymal przesylki .stracilam zaufanie do poczty polskiej .od dzis bede korzystac z innych firm doreczycielskich

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Kędzierzynie-Koźlu
Oddziały
author
22 maja 2019

Santander Bank Polska w Kędzierzynie-Koźlu

Expander w Zielonej Górze
Wpisy
author
28 stycznia 2015

Expander w Zielonej Górze

PKO BP w Brusach
Oddziały
author
10 października 2019

PKO BP w Brusach

ING Księgowość z funkcją sprawdzenia „białej listy VAT”
Bez kategorii
author
08 stycznia 2020

ING Księgowość z funkcją sprawdzenia „białej listy VAT”

Pożyczki bez zaświadczeń Bogatynia
Pożyczki miasta
author
08 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Bogatynia

„Więcej niż bank” – Alior Bank rusza z nową strategią
Bez kategorii
author
02 marca 2020

„Więcej niż bank” – Alior Bank rusza z nową strategią