Niecierpliwie czekasz na polecony priorytet i nie wiesz, kiedy dojdzie? Poczta Polska ma tylko kilka dni na to, by doręczyć tego typu list. Sprawdź, ile trzeba czekać na dostarczenie listu poleconego priorytetowego.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 15.12.2018
Udostępnij:

List polecony priorytetowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie i pewne doręczenie przesyłki do adresata. Tylko w przypadku wysyłki listem poleconym otrzymamy bowiem jakiekolwiek potwierdzenie nadania przesyłki. Priorytet, choć kosztuje więcej, pozwala w dodatku na skrócenie czasu dostarczania przesyłki do odbiorcy.

POCZTA POLSKA – ILE IDZIE LIST POLECONY PRIORYTET?

List polecony priorytetowy krajowy Poczta Poczta doręcza w następnym dniu roboczym. Jest jednak jeden warunek – musimy nadać przesyłkę przed godziną 15:00. W takiej sytuacji list, który nadajemy jednego dnia, odbiorca otrzyma już w następnym dniu. Przykładowo: jeżeli list polecony priorytetowy nadajemy przed 15:00 we wtorek, to dotrze on do adresata w środę.

Listy nadane po 15:00 dotrą do adresata dopiero w drugim dniu roboczym. Przykładowo: list polecony priorytetowy nadany po godzinie 15:00 we wtorek będzie u adresata dopiero w czwartek.

Nie potrzebujesz przepłacać za szybki termin, ale zależy Ci na pewnym doręczeniu? Sprawdź, w ile dni dotrze do odbiorcy list polecony ekonomiczny.

Czas doręczenia wydłuża się w przypadku przesyłek zagranicznych. Tutaj czas doręczenia zależy od kraju, do którego wysyłamy list. Do krajów europejskich, Cypru, Rosji i Izraela Poczta Polska doręczy list polecony priorytetowy w ciągu 3 dni.

Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na przesyłki adresowane na inne kontynenty. Listy polecone priorytetowe do Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej, Afryki, Azji, Australii i Oceanii dotrą do adresata w ciągu 5 dni roboczych.

Za dzień roboczy uznaje się wszystkie dni od poniedziałku do piątku, o ile nie są to dni świąteczne.

CO WYSŁAĆ LISTEM POLECONYM?

Listem poleconym warto nadawać wszystko to, co możemy określić jako ważną przesyłkę, np.:

  • dokumenty,
  • zdjęcia prywatne,
  • wyniki badań,
  • korespondencję prywatną,
  • dane finansowe lub sprawozdania firmowe

lub po prostu to, co – ze względu na dużą wartość – powinno być otoczone przez Pocztę Polską szczególną opieką. Ponadto – jeżeli przesyłka ma dotrzeć do odbiorcy szybko – lepiej dopłacić kilka złotych i wykupić list priorytetowy.

List polecony priorytetowy to jedna z najbardziej optymalnych opcji oferowanych przez Pocztę Polską. Dla przesyłek o niewielkim rozmiarze i wadze jest to najtańsza opcja szybkiego i pewnego dostarczenia.

Uwaga! Poczta Polska nie wysyła listów poleconych do:

  • Brazylii,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Danii,
  • Irlandii Północnej.

POTWIERDZENIE NADANIA PRZESYŁKI POLECONEJ – WZÓR

Do ubiegania się o jakikolwiek zwrot ze strony Poczty Polskiej i zareklamowania niedostarczonej przesyłki poleconej potrzebne nam będzie potwierdzenie nadania.

Jest to druk papierowy, który wypełnia adresat i pracownik poczty. Tylko podstemplowany dokument z naklejką pocztową jest rzeczywistym dowodem nadania przesyłki. Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej wygląda następująco:

źródło: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Potwierdzenie nadania możemy samodzielnie wydrukować z podanego powyżej linku albo pobrać je w wersji papierowej w każdym oddziale pocztowym. Możemy także wziąć z poczty od razu kilka druków i trzymać je w domu na wypadek innych wysyłek listów poleconych. Karteczki są darmowe i nie mają żadnej daty ważności.


Źródła:

http://www.poczta-polska.pl/biznes/korespondencja/listy-polecone/

https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 2.67 / 5, łącznie 3 ocen
Komentarze (13)
Violetta Kubasińska, 13 stycznia 2020 o 19:38

Wysłałam list polecony priorytetowy do Wielkiej Brytanii, skoro piszecie że Poczta Polska nie dostarcza tego rodzaju przesyłek to dziwi mnie fakt, że otrzymałam potwierdzenie nadania na poczcie i zapłaciłam 20zl za tenże list. To widocznie pracownicy Poczty Pl są niedoinformowani a poza tym odbiorca jeszcze nie otrzymał listu po 11 dniach…. Masakra…

List polecony priorytetowy wysłany 6 grudnia do Strasbourga Francja jest w trasie dzisiaj 13 grudzień.

Listy do Anglii 2 polecone priorytetowe idą od 26 listopada i nadal ich nie ma, dzisiaj 9 grudzień. 29 listopada piszą w internecie, że wysłali z Polski i nic ich więcej nie obchodzi. Mozna reklamowac dopiero po upływie 2 tygodni!

Ceny podbindowali a jakość żenująca .List polecony priorytetowy nadany 26 b.m. przed 15 wciąż w trasie . Są to bardzo ważne dokumenty na czasie których doręczeniu mi niezmiernie zależało . Wysłałam tego dnia z 8 listów z czego 3 tylko doszły w piątek ( jakbym ekonomicznym wysyłała to by miesiąc chyba szły ). Jak taka firma może robić takie błędy .

Wysłałam list polecony priorytet do Niemiec 15 listopada i do dzisiaj nie dotarl .

Niestety dostarczenie listu w ciągu 24 godzin nie jest gwarantowane tylko rekomendowane. Reklamowałem przesyłkę bo z Olsztyna do Warszawy do firmy jechała 5 dni. Wyjaśniono mi, że te 24 godz. to jest rekomendowane a nie gwarantowane.

Lecą w kulki jak mogą, najgorsza firma na rynku!!!

Pic na wodę! Kłamcy i oszuści. Mija szósty dzień od nadania listu poleconego priorytetowego, nadanego przed 15-tą i list nie została doręczony. Nie był też awizowany. Żeby było śmieszniej, list nadany w Warszawie, a adresat też warszawski! Skandal i oszustwo.

List polecony priorytet wysłany na terenie Polski wysłany 23 sierpnia 2019 r. Dziś mamy 28 sierpnia i jeszcze nie dotarł ;(

Piorytet polecony – Elbląg – Szczecin w 7 dni 🙁 Wysłąny 12 sierpnia 2019 przed godz 10.00 dotarł 19 sierpnia 2019 —– to jest szybka usługa ???

List z paszportem i wizą wysłany 23-go lipca, jest 2 sierpień i nic nie dostałem. Mimo że list polecony priorytet, to przesyłka nie jest rejestrowana, ostatni wpis na stronie poczty: “w drodze” z Warszawy.

Poczta Polska w kulki sobie leci. Nie warto kupować znaczka priorytowego. List polecony priorytetowy nadany w poniedziałek 10 czerwca 2019 r., do dziś czyli do piątku 14 czerwca 2019 r. nie dotarł. Pani na poczcie powiedziała, że regulaminowo powinny dojść do 4 dni roboczych. A dziś właśnie te 4 dni minęły. Śmiechu warte jak oni tam pracują.

Tralalala, bedzie wiosna, będzie lepiej trawa rosła..List do mnie nadano po 15. w środę, dzisiaj jest sobota, moze dojdzie w poniedziałek?