Ile czasu idzie list polecony ekonomiczny?

Ile czasu idzie list polecony ekonomiczny?

author
Dominika Sobieraj
13 grudnia 2018

Poczta Polska powinna wywiązywać się z szacowanych terminów doręczenia przesyłek. Ile dni trzeba czekać na to, aż dojdzie list polecony ekonomiczny? Sprawdzamy.

List polecony ekonomiczny to popularna forma bezpiecznego doręczenia ważnej przesyłki do adresata. Ze względu na niską cenę, Poczta Polska nie spieszy się specjalnie z jego dostarczeniem. Jeżeli jednak nie zależy nam na czasie, spokojnie możemy skorzystać z tej formy przesyłki. W przypadku każdej przesyłki poleconej – zarówno priorytetowej jak i ekonomicznej – otrzymamy potwierdzenie jej nadania.

POCZTA POLSKA – ILE IDZIE LIST POLECONY EKONOMICZNY?

List polecony ekonomiczny na terenie Polski poczta doręcza w trzecim dniu roboczym. Warunkiem takiego doręczenia jest to, że nadamy przesyłkę przed godziną 15:00. Tylko w takiej sytuacji list, który nadajemy jednego dnia, dotrze do odbiorcy po trzech dniach.

Przykładowo: jeżeli list polecony ekonomiczny nadajemy przed 15:00 we wtorek, to dotrze on do adresata w piątek.

Listy nadane po 15:00 dotrą do adresata dopiero w czwartym dniu roboczym. Poczta Polska liczy je tak, jakby były nadane w następnym dniu i wysyła dopiero z kolejną turą przed godziną 15:00 danego dnia.

Przykładowo: jeżeli list polecony ekonomiczny nadajemy po godzinie 15:00 we wtorek, to będzie on u adresata dopiero w poniedziałek.

POLECONY EKONOMICZNY ZAGRANICZNY

Poczta Polska nie daje już możliwości wysyłania poleconych listów zagranicznych ekonomicznych. Można wysłać list za granicę jedynie priorytetowo. Czas dotarcia takich przesyłek opisaliśmy szczegółowo w artykule:

Ile czasu idzie list polecony priorytetowy?

Za dzień roboczy uznajemy dni od poniedziałku do piątku, o ile nie są to dni świąteczne.

CO WYSŁAĆ LISTEM POLECONYM?

Listem poleconym warto nadawać wszystko to, jest szczególnie ważne, a zatem:

  • dokumenty,
  • korespondencję prywatną,
  • zdjęcia prywatne,
  • wyniki badań,
  • dane finansowe,
  • sprawozdania firmowe

albo to, co naszym zdaniem powinno być otoczone przez Pocztę Polską szczególną opieką. List polecony kosztuje kilka złotych więcej niż nierejestrowany, ale tylko on daje nam całkowitą pewność, że przesyłka dotrze do adresata. Jeżeli natomiast nie dotrze – będziemy mieli chociaż dowód na to, że ją nadaliśmy.

POTWIERDZENIE NADANIA PRZESYŁKI POLECONEJ – WZÓR

Do ubiegania się o ewentualny zwrot ze strony Poczty Polskiej na skutek niedoręczenia przesyłki albo do zareklamowania usługi potrzebne nam będzie potwierdzenie nadania.

Jest to papierowy druczek, który wypełnia adresat i pracownik poczty. Jedynie podstemplowany dokument z naklejką pocztową jest dowodem nadania przesyłki (nie jest nim paragon za kopertę ani za wysyłkę). Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej wygląda następująco:

źródło: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Potwierdzenie nadania można wydrukować z podanego powyżej linku albo pobrać gotowe dwustronne wydruki w każdym oddziale pocztowym. Co więcej – można także wziąć z poczty od razu kilka druczków i trzymać je w domu na wypadek innych wysyłania listów poleconych w przyszłości. Wtedy można je wypisać w domu i nie stać zbędnie w kolejce na poczcie. Karteczki są darmowe i nie mają wskazanej daty ważności.


Źródła:

http://www.poczta-polska.pl/biznes/korespondencja/listy-polecone/

https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Eva

Poczta Polska zeszła na psy. W urzędach, które zamieniono w sklepiki, w których handlują tandetnym towarem i słodyczami, obsługują z reguły naburmuszone urzędniczki. Jest to żenujące, co zrobiono z państwowego urzędu.

Manek

Gdzie na świecie jest takie Państwo że pracownik zwalnia Ministra każdy obywatel jest Poniżany przez urzędników poczty pisma reklamacje są nit przyjmowane poczta przełożeni nit odpowiadają Bolesław k Olkusza brak poszanowania konsumentów osoby niepełnosprawne czekają w kolejce w piątek odfarcie od 11 emerytury nie może Odebrać gdzie jest Naczelnik tel kontaktowy nie odbierany listy polecone z potwierdzeniem odbioru 20dni brak potwierdzenia to Poczta już nie jest Poczta Polska tylko wstydu

Dudu

No właśnie jak to jest że towar kupiony np na allegro idzie jeden dzień np. Koszt 12 zł a pocztą za 18 zł idzie już 4 dni. Jesteście śmieszni pocztą polską.

Marta

List polecony ekonomiczny wysłany 04.03.2022 przed południem do chwili obecnej czyli do dnia 14.03.2022 nie dotarł do adresata.

Lotka

Bzdura jest to co piszecie ...list poleconyvekoniczny wysłany był z Warszawy 08.03 wtorek o godz 8:15 wysłany Rudy Śląskiej. Do chwili obecnej nie został dostarczony...trzecim dniem był piątek i nic się nie zadziało. ..następne robienie ludzi w konia ..za własne pieniądze....Proszę więc nie pisac bzdur bo to kłamstwo, że idzie trzy dni robocze tylko 5...6... ...

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Mielcu – sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
26 września 2019

Bank Spółdzielczy w Mielcu – sesje przychodzące i wychodzące

Office Hours w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 marca 2019

Office Hours w BGŻ BNP Paribas

BNP Paribas oddziały w Wieliczce
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
24 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Wieliczce

Alior Bank w Hajnówce
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
27 maja 2019

Alior Bank w Hajnówce

Ułatwienia dla przedsiębiorców w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 czerwca 2021

Ułatwienia dla przedsiębiorców w Banku Pekao

Tańsze pożyczki w Ferratum Bank
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
17 marca 2016

Tańsze pożyczki w Ferratum Bank