Ile dajemy księdzu w czasie kolędy?

Ile dajemy księdzu w czasie kolędy?

author
Dominika Sobieraj
04 stycznia 2018
Rozpoczyna się właśnie sezon wizyt duszpasterskich. Polacy reagują różnie - jedni cieszą się z kolędy i z niecierpliwością wyczekują rodzinnego spotkania z księdzem, a drudzy zamykają drzwi i gaszą światła w obawie przed kosztowną wizytą. Czy księdzu należy wręczać pieniądze podczas kolędy?

Wizyta duszpasterska w okresie poświątecznym to obowiązek duszpasterza wynikający z prawa kanonicznego. W czasie corocznej wizyty ksiądz powinien starać się lepiej poznać swoich wiernych oraz wesprzeć ich modlitwą i słowem Bożym. Ksiądz ma okazję do takiego spotkania zaledwie raz w roku, dlatego przyjęło się odwdzięczać duchownego i towarzyszących mu podczas wizyty duszpasterskiej ministrantów datkiem. To właśnie ta koperta wywołuje najwięcej kontrowersji związanych z kolędą. 

Od 10 do 100 złotych w kopercie

Datki dla księdza w czasie kolędy są dobrowolne. Wierni nie są w żaden sposób zobowiązani do uiszczania opłaty za wizytę duszpasterską. Nie istnieje także żaden oficjalny cennik. Dobrowolne datki za kolędę są najczęściej uzależnione od statusu finansowego danej rodziny. Z opowiadań księży wynika, że ci mniej zamożni zostawiają w kopercie od 10 do 20 zł, a bardziej zamożni – nawet 100 zł. Przyjęło się także, że w kopercie zazwyczaj dajemy papierowy nominał. Jeżeli kogoś nie stać, na włożenie 10 zł do koperty, może przygotować własnoręczne podziękowanie dla duszpasterza i to je umieścić w kopercie. 

Dla ministranta moneta lub przekąska

Parktykowanym w wielu parafiach zwyczajem jest obecność ministantów u boku księdza. Zazwyczaj poprzez taką posługę zbierają oni "wynagrodzenie finansowe" za cały rok służenia przy ołtarzu. Warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do księdza, ministranci nie dostają w trakcie roku żadnego wynagrodzenia, a są obecni na co najmniej dwóch mszach w tygodniu. Przyjęło się, że do puszki ministrantów wrzucamy monety o pełnych nominałach (1 , 2 lub 5 zł) albo oferujemy im poczęstunek w trakcie wędrówki duszpasterskiej. Młodzi ministranci ucieszą się także z małego słodkiego podarunku, których po świętach mamy w domu sporo w zapasie. 

Przygotowanie do kolędy 

1. Ubieramy się odświętnie. 
2. Przygotowujemy datek (finansowy lub inny) dla ministrantów.
3. Przykrywamy stół białym obrusem. 
4. Stawiamy na stole krzyż i świecę (lub kilka świec). 
5. Na stole kładziemy kropidło oraz Biblię. 
6. Do miseczki lub talerza wlewamy przyniesioną z kościoła święconą wodę i stawiamy na stole. 
7. W widocznym miejscu kładziemy białą kopertę z podziękowaniem (słownym lub finansowym) za wizytę duszpasterską.

Na co przeznaczane są pieniądze z kolędy? 

Ksiądz zobowiązany jest do przekazania części kwoty z kolędy na rzecz kurii, a pozostałe pieniądze trafiają – podobnie jak pieniądze z niedzielnej tacy – na utrzymanie kościoła i plebanii. W wyjątkowych sytuacjach, np.: remontu kościoła, potrzeby dużego zakupu, ksiądz może poinformować wiernych o tym, że datki zebrane w trakcie wizyty duszpasterskiej zostaną przeznaczone na konkretny cel. 

To natomiast, co dzieje się z pieniędzmi zebranymi przez ministrantów, zależne jest już od tradycji konkretnej parafii. Zazwyczaj pieniądze otrzymują ministranci, którzy je zebrali, ale zdarza się też tak, że wszystkie datki zbierane są do jednej puli i dzielone pomiędzy ministrantów. Niektóre parafie zamiast przekazywać ministrantom wynagrodzenie finansowe, fundują im za te pieniądze wyjazd lub poczęstunek. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Brzesku
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Brzesku

Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
07 lutego 2022

Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?

Kredyt krótkoterminowy
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 listopada 2019

Kredyt krótkoterminowy

Procedura kredytowa przy zakupie mieszkania
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
16 października 2013

Procedura kredytowa przy zakupie mieszkania

PKO BP w Świętochłowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 sierpnia 2019

PKO BP w Świętochłowicach

Santander Bank Polska w Chełmie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Chełmie

Porównaj