Ile gotówki posiadają Polacy?

Ile gotówki posiadają Polacy?

author
Dominika Sobieraj
29 lipca 2019

Mogłoby się wydawać, że nastała era pieniądza elektronicznego. Statystyki pokazują jednak, że Polacy wręcz kochają gotówkę. W obiegu jest kilkaset miliardów złotych. Sprawdzamy dane Narodowego Banku Polskiego.

Polacy – gotówka w portfelach

Ilość posiadanej przez Polaków gotówki plasuje nas na trzecim miejscu w całej Unii Europejskiej (jeżeli gotówkę porównamy oczywiście z wielkością gospodarki danego państwa).

Na wyższych pozycjach znajdują się jedynie Grecy i Węgrzy.

W odniesieniu do Grecji trend trzymania pieniędzy w gotówce nie dziwi – jest to skutek kryzysu bankowego, który miał w tym kraju miejsce przed kilku laty. Grecy masowo wypłacili wtedy wszystkie oszczędności z kont bankowych w obawie przed ich utratą.

W Polsce oszczędności trzyma się raczej w gotówce. Podobnie wygląda to w innych krajach europejskich, w których procenty oferowane przez banki za depozyt środków są zbyt niskie, by zachęcić obywateli do zakładania lokat.

Co jednak istotne – gotówki nie wydajemy na zakupy. Do tego celu znacznie częściej zaczynamy wykorzystywać karty i inne metody płatności elektronicznych, np.: BLIK albo płatność kartą przez Apple Pay albo Google Pay.

Ile jest banknotów w obiegu?

Zdecydowanie najczęściej występującym w obiegu banknotem jest 100 zł – obecnie jest ich w obiegu 1 336 mln sztuk. Żaden inny banknot nie cieszy się taką popularnością. Pozostałych banknotów jest w obiegu obecnie:

  1. 200 zł – 335 mln sztuk,
  2. 50 zł – 189 mln sztuk,
  3. 10 zł – 177 mln sztuk,
  4. 20 zł – 125 mln sztuk.

Najmniej w obiegu jest oczywiście stosunkowo nowych banknotów o nominale 500 zł, jednakże ich liczba z roku na rok stale wzrasta.

W pierwszym kwartale po wprowadzeniu tego banknotu do obiegu było go niewiele ponad milion sztuk. Już po roku liczba ta zwiększyła się do 7 milionów. Na koniec 2018 roku banknotów o nominale 500 zł było ponad 14 milionów. Obecnie liczba ta wynosi aż 17 milionów banknotów, a zatem nie tak trudno już o zobaczenie pięćsetki.

Łączna wartość banknotów w obiegu to 222 898 mln zł.

Ile jest monet w obiegu?

Znacznie więcej w obiegu jest monet. Ich wartość jest oczywiście nominalnie niższa, ale najpopularniejsza moneta występuje w obiegu siedem razy częściej niż najpopularniejszy banknot. Najwięcej w obiegu jest “groszówek”:

  1. 1 gr – 7 061 mln sztuk,
  2. 2 gr – 3 240 mln sztuk,
  3. 10 gr – 2 375 mln sztuk,
  4. 5 gr – 2 375 mln sztuk,
  5. 20 gr – 1 392 mln sztuk,
  6. 50 gr – 665 mln sztuk.

Źródło: dane NBP za II kwartał 2019 roku

Znacznie mniej jest w obiegu monet o wyższym nominale – 1 zł, 2 zł i 5 zł. Złotówek jest w obiegu zaledwie 621 mln, pięciozłotówek 359 mln, a dwuzłotówek ponad 600 mln.

Ile jest dwuzłotówek okolicznościowych?

Dwuzłotówka z okolicznościowym grawerem wydaje się być rzadkim widokiem. Okazuje się jednak, że w obiegu jest ich bardzo wiele. Zwykłych dwuzłotówek w obiegu jest 475 mln sztuk, a okolicznościowych 239 mln sztuk, a zatem nawet nie dwa razy mniej.

Monety te nie są jednak w tak powszechnym obiegu, ponieważ większość z nich jest zatrzymywana przez kolekcjonerów i nie wraca do powszechnego użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia biegły rewident?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
06 października 2019

Ile zarabia biegły rewident?

mBank ostrzega przed atakiem phishingowym
Wpisy
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2018

mBank ostrzega przed atakiem phishingowym

Kredyt gotówkowy Częstochowa
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Częstochowa

Bank Pekao z nową stroną logowania w Pekao24
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2020

Bank Pekao z nową stroną logowania w Pekao24

Fitbit Pay i Garmin Pay od Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 sierpnia 2019

Fitbit Pay i Garmin Pay od Pekao S.A.

Rośnie zadłużenie małych firm w ZUSie
Wpisy
author
Patryk Byczek
26 września 2018

Rośnie zadłużenie małych firm w ZUSie

Porównaj