Ile kosztuje alpaka?

Ile kosztuje alpaka?

author
Sandra Tessmer
01 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Ile kosztuje alpaka?

Wszystko zależy od tego z jakim przeznaczeniem kupujemy alpaki. Jeżeli chcemy stworzyć dobrej jakości hodowlę, przed wszystkim pod względem genetycznym i później sprzedawać młode nie możemy kupić słabej jakości samic i samca reproduktora.

Ile kosztuje alpaka?

 Czasami bardziej opłaca się kupić trzy bardzo dobre samice i dobrego samca zamiast dziesięciu kiepskiej jakości samic. Wybór zwierząt do kojarzeń jest trudny, dla amatora to bardzo skomplikowane. Wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto zostawić tą decyzję komuś, kto się na tym zna i potrafi doradzić. Najlepiej skorzystać z porady doświadczonych hodowców. Chętnie pomagają w doborze zwierząt.

Ile kosztują samice?

Ceny alpak zależą od wyglądu, typu, budowy, jakości włókna i wieku zwierząt. Można kupić młode samiczki w wieku 7 miesięcy, ale również ciężarne lub doświadczone matki, które wydały na świat zdrowe potomstwo i świetnie poradziły sobie z porodem i możemy obejrzeć w danej hodowli ich młode.

Ceny alpak samic są bardzo różne. Zaczynają się od 7-8 tysięcy złotych, a kończą na 25-30 tysiącach złotych w Polsce. Ceny alpak nie zależą od rasy, natomiast zależą od jakości zwierzęcia, wyglądu, prawidłowej budowy, jakości włókna i pochodzenia.

Ile kosztuje kastrowany samiec alpaki?

Kastrowane samce wykorzystywane są w agroturystyce i alpakoterapii. Ich cena jest o wiele mniejsza niższa niż samców przeznaczonych do reprodukcji.

Kastrowanego samca, można kupić nawet za 1500 zł. Sprzedawane są w wieku około roku, półtora. Zwierzę powinno być wtedy już stabilne i nawet dla nowicjusza będzie w porządku. Takie zwierzę powinno być ułożone, potrafić chodzić na kantarze, chętnie pójść na spacer, dać się dotykać.

Jeśli nie kupujemy samca do hodowli i dalszego rozrodu to u nas kosztuje 4-4,5 tysiąca. Ale jest to takie zwierzę, któremu  można założyć kantar wziąć na uwiąz, iść z nim na spacer, bez szarpania obetniemy mu również  paznokcie.

Ile kosztuje samiec reproduktor?

Samiec reproduktor to inwestycja na przyszłość, podobnie jak dobra samica. Podczas wyboru samca do krycia liczy się wygląd, budowa, typ, jakość włókna, usposobienie i potomstwo. Jeśli planujemy hodowlę na wysokim poziomie genetycznym i jakościowym, warto kupić samca droższego, z wyższej półki.

Przyzwoitego samca do krycia możemy kupić już za 15 tysięcy zł. Jeśli chcemy mieć bardzo dobrego reproduktora np. takiego który zdobył tytuły championa na wystawach, to musimy za niego zapłacić 50-60 tysięcy i więcej. W Niemczech i Austrii jest większa populacja alpak. Ja na przykład kupuję alpaki z tych państw, albo jeżdżę tam z samicami do krycia

W jakim wieku kupować młode alpaki?

Młode, które zamierzamy kupić powinno być odsadzone od matki. Jest to bardzo trwała więź, a odłączenie powoduje duży stres i tęsknotę u młodych. Młode alpaki, zbyt wcześnie odłączone od matek mogą tracić na wadze i być apatyczne.

Podsumowanie

W przypadku alpak, cena podąża wraz z ich jakością, wyglądem, typem oraz pochodzeniem. Warto zastanowić się, co dokładnie chcemy osiągnąć  i jaki jest główny cel hodowli. W dobrze osobników do hodowli najlepiej podpowiedzą doświadczeni hodowcy, a jest już ich w Polsce coraz więcej.


.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Dzięki 500+ Polacy mniej korzystają z pomocy społecznej

Spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej wyniósł w 2016 roku niemal 10%. To najlepszy wynik od lat. Główną jego przyczyną jest wprowadzenie rządowego programu 500+, który miał na celu zwiększenie liczby rodzących się dzieci. Efekt ten będzie mierzalny dopiero za kilka lat, ale już po spadku liczby korzystających z pomocy społecznej widać, że Polakom żyje się lepiej. 

author
Dominika Byczek
10 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Jelenia Góra

Szukasz najtańszej pożyczki w Jeleniej Górze? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
13 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowa karta kredytowa Alior Banku

Nowa karta kredytowa jest już dostępna w ofercie Alior Banku. Karta Mastercard TU i TAM, bo taką nazwę posiada nowy produkt, wyposażona jest w moneyback, nawet do 300 złotych rocznie. Karta może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób, które często robią zakupy za granicą.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje

Łączenie pracy zarobkowej z wychowaniem potomstwa nie zawsze jest tak łatwe, jak byśmy tego chcieli. By umożliwić wszystkim Polkom i Polakom pogodzenie rodzicielskich obowiązków z życiem zawodowym, ustawodawca wprowadził urlop wychowawczy. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, kto może liczyć na przyznane owego urlopu i jaki jest jego wymiar. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
21 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Firmy oddłużeniowe

Firmy oddłużeniowe mają za zadanie pośredniczyć w negocjacjach z wierzycielem dłużnika. W jaki sposób działają takie firmy? Sprawdźmy czym dokładnie zajmują się firmy oddłużeniowe, czy warto korzystać z oferowanych przez nie usług, a także ile kosztują.

author
Julia Wierciło
28 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Pożyczki Gliwice

Jesteś w poszukiwaniu najtańszej pożyczki w Gliwicach? Zobacz ranking z najlepszymi ofertami pożyczek online przez Internet. Możliwe jest uzyskanie nawet 200 000 zł, z okresem spłaty do 10 lat. Środki dostępne od razu.

author
Aleksandra Gościnna
22 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj