Rekomendacja L – najważniejsze informacje

Rekomendacja L – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Na początku ubiegłego roku kalendarzowego Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowe wytyczne dotyczące biegłych rewidentów. Znowelizowana Rekomendacja L przede wszystkim poszerza zakres prowadzenia nadzoru także o SKOK-i. Co więcej, dokument ten wdraża nowy model współpracy między uczestnikami procesu nadzorczego i kontroli sprawozdań finansowych. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje w sprawie Rekomendacji L. 

Spis treści:

  1. Rekomendacja L - wprowadzona nowelizacja
  2. Rekomendacja L - czym jest?
  3. Nowelizacja Rekomendacji. Skąd potrzeba zmiany?
  4. Nowy model współpracy
  5. Biegły rewident - kim jest i czym się zajmuje?
Zwiń spis treści

Rekomendacja L - wprowadzona nowelizacja

W grudniu 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację dotychczasowego brzemienia Rekomendacji L. Dokument ten w swym pierwotnym kształcie wszedł w życie prawie dwie dekady temu. Jego treść regulowała natomiast kwestię biegłych rewidentów i pełnionych przez nich funkcji w procesie nadzoru nad bankami. Nowy dokument wydany przez KNF poszerzył pierwotny zakres obowiązywania Rekomendacji L także o proces nadzoru nad SKOK-ami. Projekt poddany został konsultacjom społecznym już pod koniec lata 2018 roku. Opiniowały go takie organy i podmioty, jak na przykład Związek Banków Polskich czy Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Znowelizowana Rekomendacja L została przyjęta na początku roku 2019. Banki i SKOK-i zostały zobligowane do tego, by dostosować swoje działalności do wymogów dokumentu najpóźniej do 31 marca 2019 roku. Nowa Rekomendacja L ma na celu przede wszystkim uspójnienie przepisów dotyczących instytucji finansowych działających na Polskim rynku. Jak tłumaczy Komisja Nadzoru  Finansowego w przedmowie do nowelizacji:

Wydanie znowelizowanej Rekomendacji L zapewni spójność zawartych w tym dokumencie rekomendacji KNF w odniesieniu do roli biegłych rewidentów i firm audytorskich w procesie nadzoru nad bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa krajowego i wspólnotowego oraz standardami rynkowymi.

Rekomendacja L - czym jest?

Rekomendacja L to dokument, zawierający formalne wytyczne, dzięki którym polski sektor finansowy ma działać sprawniej. Rekomendacja ma również zwiększyć poziom bezpieczeństwa na krajowym rynku finansowym.

Rekomendacja L jest jedną z formalnych wytycznych, jakie zostały wprowadzone w życie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tak jak pozostałe akty KNF-u, Rekomendacja L ma na celu usprawnienie i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa działalności polskiego sektora finansowego. Pierwsza wersja Rekomendacji L obowiązuje w polskiej bankowości od 2001 roku. W owym kształcie dotyczyła ona przede wszystkim roli biegłych rewidentów w procesie sprawowania nadzoru nad bankami. Kilka lat po wydaniu pierwotnej wersji dokumentu Komisja uznała jednak, iż obszar obowiązywania rekomendacji należy poszerzyć o SKOK-i. Wiemy, iż Rekomendacja L określa poprawny sposób wykonywania praktyk w zakresie współpracy biegłych rewidentów i firm audytorskich z organem nadzoru finansowego. Akt ten reguluje przede wszystkim sposób wymiany danych pozyskiwanych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie w toku badania sprawozdań finansowych banków w Polsce i SKOKów.

Nowelizacja Rekomendacji. Skąd potrzeba zmiany?

Nowa wersja obowiązującej od blisko dwóch dekad Rekomendacji L ma na celu przede wszystkim dostosowanie treści pierwotnego dokumentu do zmian, jakie zaszły na otaczającym nas rynku. Nowa sytuacja podmiotów finansowych wynika zaś w szczególności z reformy rynku usług audytorskich. Znaczące zmiany wprowadzono zarówno w ramach Wspólnoty Europejskiej, jak i na poziomie krajowym. Nowy kształt przybrała z resztą nie tylko podstawa prawna, lecz i sama praktyka rynkowa w zakresie roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami i SKOK-ami. Więcej na temat największych banków i instytucji pożyczkowych funkcjonujących na terenie Polskie przeczytasz w naszych wpisach: Największe banki w Polsce; Instytucje pożyczkowe – co to jest?

Rekomendacja 3

Zasady wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania ustawowego powinny zostać opracowane w sposób zapewniający ich transparentność oraz powinny określać czytelne, jednoznaczne i nie budzące wątpliwości kryteria wyboru firmy audytorskiej.

 

Rekomendacja 4

Na banku oraz SKOK spoczywa obowiązek informacyjny wobec Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i KNF w zakresie rozwiązania umowy o badanie ustawowe oraz obowiązek informacyjny wobec KNF w zakresie istotnych zmian dotyczących umowy zawartej przez bank lub SKOK z firmą audytorską.

Źródła: Lista Rekomendacji – Rekomendacja L Komisji Nadzoru Finansowego

W ocenie samej Komisji Nadzoru Finansowego wydanie znowelizowanej Rekomendacji L zapewniać ma spójność komisyjnych wytycznych w odniesieniu do roli biegłych rewidentów i firm audytorskich w procesie nadzorowania organów polskiego rynku finansowego. Mówiąc prościej, nowa Rekomendacja L (sprawdź także nasz wpis – Nowa Rekomendacja U Komisji Nadzoru Finansowego) dogonić ma swą treścią świeżo uchwalone przepisy prawa krajowego i wspólnotowego, a także – obecne standardy rynkowe. W oficjalnym wyjaśnieniu KNF-u podano także, iż założenia Rekomendacji L będą mieć zastosowanie z uwzględnieniem zasady proporcjonalności, strukturalnych różnic i specyfiki działalności prowadzonej przez wszystkie podmioty nadzorowane – a więc nie tylko banki (jak do tej pory), lecz także i SKOK-i.

Nowy model współpracy

Oprócz poszerzenia zakresu obowiązywania wytycznych KNF-u z samych banków także o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, Rekomendacja L wprowadziła również inne zmiany. Przede wszystkim wdrożono nowy model prowadzenia współpracy między wszystkimi uczestnikami procesy badania sprawozdań finansowych. Chodzi tu o relację nie tylko pomiędzy biegłym rewidentem i podmiotem nadzorowanym, lecz także naczelnym organem nadzoru. Jak komunikuje sam KNF, nowy model współpracy opierać ma się na nieco bardziej partnerskich relacjach. Znowelizowana Rekomendacja L kierowana ma zostać do instytucji definiowanych jako podmioty, których działalność opiera się na przyjmowaniu depozytów lub innych funduszy zwrotnych przez Klientów oraz na udzielaniu kredytów na własny rachunek. 

Biegły rewident - kim jest i czym się zajmuje?

Jak wiemy, Rekomendacja L dotyczy zakresu oraz sposobu prowadzenia działań nadzorczych przez biegłych rewidentów. Sprawdziliśmy, czym charakteryzuje się ten enigmatycznie brzmiący zawód. Biegły rewident, zwany także audytorem, jest osobą fizyczną posiadającą uprawnienia zawodowe w zakresie wykonywania czynności rewizji finansowej. Szczegółowe wytyczne pracy audytorów określone zostały nawet w osobnej podstawie prawnej. Aktem, który determinuje rolę i funkcje biegłych rewidentów jest Ustawa z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Dokument ten znajduje się w Dzienniku Ustaw na rok 2017 pod pozycją 1089. Audytorzy zajmują się przede wszystkim prowadzeniem badań oraz przeglądów sprawozdań finansowych wskazanych podmiotów. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji rewidenci opracowują pisemne opinie i raporty o finansach w danej jednostce.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Rekomendacja L to formalna wytyczna dla polskich instytucji sektora finansowego.

Nie. Nowa Rekomendacja L jest nowelizacją komisyjnych wytycznych z 2001 roku.

Opiniował m.in. Związek Banków Polskich i Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa.

Dokument został przyjęty na początku 2019 roku: KNF zobowiązał banki i SKOK-i do dostosowania się do nowych wymogów najpóźniej do 31 marca 2019 roku. Rekomendacja L już obowiązuje.

Roli biegłych rewidentów i pełnionych przez nich funkcji w procesie nadzoru nad instytucjami rynku finansowego.

Poszerza zakres prowadzenia nadzoru z banków także na SKOK-i.

Rekomendacja ujednolica wytyczne Komisji względem nowych regulacji prawnych i obecnej praktyki na rynku finansowym.

Źródła:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rekomendacja_L_12_2018_64158.pdf
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/rekomendacja_L_8562._8562.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biegły_rewident

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Policach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz oferty oddziałów zlokalizowanych w Policach.

author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Mińsku Mazowieckim

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Mińsku Mazowieckim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
03 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Profi Credit w Oświęcimiu

Jedną z największych firm pożyczkowych w Polsce jest Profi Credit. Firma udzielająca pożyczek pozabankowych oferuje swoim Klientom do 25 000 złotych pożyczki. Sprawdź dane placówki w Oświęcimiu.

author
Patryk Byczek
15 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Kraśnik

Szukasz najtańszej pożyczki w Kraśniku? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Firmy w mBanku chcą przejść Cyfrową rewolucję

mBanku poinformował w komunikacie prasowym o zakończeniu składania wniosków o przystąpienie do konkursu Cyfrowe rewolucje, który instytucja prowadzi w ramach kampanii społecznej skierowanej do firm.

author
Patryk Byczek
23 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wystartował Malydlug.pl – platforma do odzyskiwania należności

Na polskim rynku windykacji pojawił się nowy gracz – internetowy system Malydlug.pl. Dzięki prostocie obsługi i szybkości działania ma on duże szanse na przyciągnięcie osób, które w łatwy i skuteczny sposób chcą odzyskać pieniądze od dłużników.

author
Patryk Byczek
22 października 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj