Ile zarabia pedagog?
Pedagog szkolny to osoba zatrudniona w szkole w celu uzupełniania, pogłębiania i rozszerzania działalności dydaktyczno-wychowawczej prowadzonej przez nauczycieli. Sprawdzamy, ile zarabiają pedagodzy.
Ile zarabia pedagog?
Pedagog to bardzo ważne stanowisko także dla nauczycieli z danej szkoły, ponieważ zadania, jakie wypełnia on w swojej pracy to także wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych. Osoba, która pracuje na tym stanowisku powinna być w ciągłym kontakcie z rodzicami i nauczycielami.
Pedagog – zarobki
Nauczyciel – zarobki
- nauczyciel stażysta – 2 900,20 zł;
- nauczyciela kontraktowy – 3 219,22 zł;
- nauczyciel mianowany – 4 176,29 zł;
- nauczyciela dyplomowany – 5 336,37 zł.
Praca pedagoga szkolnego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Powołanie takiego stanowiska w szkole czy przedszkolu ma na celu wsparcie zarówno uczniów, jak i nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Czym zajmuje się pedagog?
Pedagog to bardzo istotne w szkole stanowisko. Potrzebny jest zarówno pracownikom szkoły, jak i uczniom i rodzicom czy opiekunom prawnym.
Główne zadania pedagoga
- Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.
- Określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb.
- Organizowanie i udzielanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki, o których mowa w odrębnych przepisach, w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli,
- Wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki, o których mowa w odrębnych przepisach,
- Planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli, w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu, w przypadku gdy w szkole nie jest zatrudniony doradca zawodowy,
- Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Główne zadania pedagoga to rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych oraz określanie form i sposobów udzielania uczniom. Podejmują także działania wychowawcze i profilaktyczne, wynikające z programu wychowawczego.
Z kim współpracują pedagodzy?
- Rodzice;
- Nauczyciele i innymi pracownicy szkoły;
- Nauczyciele i pracownicy innych szkół;
- Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna;
- Poradnie Specjalistycznyne;
- Inne podmioty działającyme na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
Planują również i koordynują zadania realizowane przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczucli oraz działają na rzecz zorganizowania opieki i pomocy matverialnej dla uczniów, którzy znajdują się się w trudnej sytuacji życiowej.
Jak zostać pedagogiem?
Pedagog szkolny kształci się w inny sposób niż nauczyciel. Od pedagoga wymaga się umiejętności rozwiązywania konfilktów także w przypadku pracy z trudną młodzieżą. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. W przypadku pedagoga szkolnego jest to ukończenie studiów I lub II stopnia i zaliczenie kształcenia dodatkowego..
Ukończenie jakich studiów podyplomowych wymagane jest przez MEN i MNiSW?
Pedagog szkolny ma obowiązek zapisania się na przygotowanie pedagogiczne, które jest podstawą jego zawodu. Program edukacji na tym kierunku przewiduje praktyczną i teoretyczną wiedzę, dotyczącą pracy z młodzieżą.
Potrzebujesz pożyczki? Sprawdź najlepsze oferty:
Pożyczki bez BIK – gotówka nawet w 15 minut
Pożyczki na dowód – bez zaświadczeń o dochodach
Obydwa kierunki (przygotowanie pedagogiczne i resocjalizacja i socjoterapia) można skończyć w Szkołach Kształcenia Zawodowego. Oferują one edukację i kwalifikacje zgodne ze wszelkimi wymogami MEN i MNiSW.
Podsumowanie
Pedagodzy najczęściej zatrudniają się w instytucjach budżetowych lub prywatnych. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim szkoły oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Często pedagodzy zatrudniają się także w strefach prywatnych, tzn. w prywatnych szkołach i niepublicznych przedszkolach.
Dodaj komentarz