Ile kosztuje badanie TSH?

Ile kosztuje badanie TSH?

author
Sandra Tessmer
09 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Badanie hormonów tarczycowych powinno się robić profilaktycznie raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Szczególnie, jeśli pacjent należy do grupy ryzyka. Sprawdziliśmy, ile kosztuje badanie TSH.

Choroby tarczycy powoli zaczynają należeć do kategorii najczęściej dotykających społeczeństwo chorób. Lekarzem, który zajmuje się jej chorobami jest endokrynolog. W przypadku wystąpienia objawów, które mogą bezpośrednio wskazywać na chorą tarczycę – należy jak najszybciej się z nim skonsultować. Wykona on odpowiednie badanie tarczycy i wystawi diagnozę, która umożliwi wdrożenie leczenia.

Badanie TSH – cena

Zazwyczaj na samym początku wykonuje się jedynie badanie poziomu TSH. Test ten nie jest drogi. Zazwyczaj zapłacimy za niego kilkanaście złotych. Na samo TSH może dać skierowanie lekarz rodzinny, więc nie trzeba ponosić kosztów. W przypadku innych badań, po skierowanie należy zgłosić się do specjalisty – endokrynologa.

Jeśli jednak z powodu kolejek do lekarza decydujemy się na leczenie prywatne i szykujemy się na pierwszą wizytę, warto wykonać cały panel tarczycowy. Panel to nic innego jak cała grupa konkretnych badań. Jego zaletą jest fakt, że wychodzi nieco taniej, niż suma cen wszystkich badań, które są w nim zawarte. Koszt takiego badania to ok. 50-60 zł.

Wykonując badanie tarczycy w postaci panelu, mamy pewność, że niczego nie pominiemy. Czasami dodatkowo oprócz badań krwi zaleca się wykonanie USG tarczycy. Cena tego badania ultrasonograficznego to koszt nie wyższy niż 100 zł. W większości placówek możemy wykonać je jednak nieco taniej. Badanie USG uwidoczni ewentualne zmiany.

Na czym polega badanie tarczycy?

Badanie tarczycy należy do grupy badań diagnostycznych, mających na celu sprawdzenie czy narząd jakim jest tarczyca działa prawidłowo oraz czy hormony przez nią wytwarzane nie są w zbyt małej ani zbyt dużej ilości.

Jednym z prostszych badań jest analiza palpacyjna, wykonywana przez lekarza endokrynologa w gabinecie lekarskim, która ma za zadanie wyłapać ewentualne nieprawidłowości, czyli np. wole, guzki, itp. Jednak zanim trafimy do gabinetu endokrynologicznego, warto wykonać badanie określające stężenie hormonów we krwi (przede wszystkim TSH, a w dalszej kolejności, jeśli zajdzie taka potrzeba – FT3 i FT4). Prawidłowy wynik TSH osadza się pomiędzy 0,4 a 4,0 mj.m./l. Jeśli wynik TSH odbiega od normy, powinno się zrobić badanie na FT4, a czasami także FT3.

Jeśli lekarz podejrzewa autoimmunologiczne choroby tarczycy, na przykład chorobę Hashimoto i chorobę Gravesa-Basedowa, zleci wykonanie przeciwciał aTPO i antyTPO. W tym celu wykonuje się także inne badanie – oceniające stężenie przeciwciał TRAb. Aby sprawdzić natomiast powiększającą się tarczycę oraz przebieg kuracji przeciwnowotworowej, wykonuje się badanie przeciwciał aTG i anty-TG.

Jak przygotować się do badania tarczycy?

Do badania tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Do zdiagnozowania stężenia hormonów tarczycy wystarczy przyjść na czczo, w niektórych przypadkach – można nawet nie być na czczo. Na badanie obrazowe, takie jak np. USG tarczycy przychodzi się bez żadnego uprzedniego przygotowania, można spożywać przed tym badaniem posiłki oraz napoje.

Badanie hormonów tarczycowych powinno się wykonywać raz w roku, raz na kilka lat albo wtedy, kiedy wskaże lekarz prowadzący. Jeżeli natomiast w rodzinie były przypadki chorób tarczycy albo też zauważamy u siebie niepokojące symptomy, które można wiązać z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, takie badania należy powtarzać regularnie, co rok, a nawet co pół roku oraz być pod stałą kontrolą lekarza specjalisty.

Jak rozpoznać nadczynność i niedoczynność tarczycy?

Z nadczynnością tarczycy mamy do czynienia jeśli wynik TSH jest za niski, z niedoczynnością – jeśli wynik przekracza normy przypisane do TSH. Pewne objawy, które można u siebie zauważyć, mogą świadczyć o występowaniu nadczynności tarczycy. Niektóre z tych symptomów to:

Natomiast niedoczynność tarczycy może się manifestować między innymi w taki sposób:

Jeśli zauważamy u siebie większość z powyższych objawów, warto wybrać się do lekarza specjalisty, a jeśli oczekiwanie na wyznaczoną wizytę przedłuża się, najlepiej wykonać panel badań tarczycowych prywatnie.

Podsumowanie

Tarczyca jest jednym z najbardziej problematycznych narządów ludzkiego ciała. Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy, związane z nagłym spadkiem lub wzrostem wagi, mamy kłopoty ze snem lub z koncentracją, warto wybrać się do laboratorium i zrobić badania tarczycy, które później przedstawimy endokrynologowi.

Szybka reakcja, kiedy zauważymy problemy z tarczycą, może pozwolić na dobranie odpowiednich leków i rozpoczęcie leczenia, które ułatwi nam codzienne życie.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Obligacje skarbowe – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, co zrobić z nadwyżką pieniędzy? Jedną z najbezpieczniejszych opcji oszczędzania są obligacje skarbowe, czyli oddanie pieniędzy na pożyczkę Skarbowi Państwa. Oszczędzać w ten sposób można już od 100 zł. Sprawdź wszystkie informacje na temat obligacji skarbowych.

author
Dominika Byczek
20 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Odrzucenie wniosku o pożyczkę – sprawdź przyczyny

Negatywna decyzja pożyczkowa to zmora wielu konsumentów. I choć niekiedy firmy pożyczkowe wyjaśniają, dlaczego odrzuciły dany wniosek o pożyczkę, w większości przypadków wnioskodawca pozostawiony zostaje z niewyjaśnioną zagadką. Sprawdziliśmy więc, jakie są najczęstsze powody wystawiania odmownej decyzji pożyczkowej.

author
Halszka Gronek
11 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Provident w Zawierciu

Potrzebujesz pożyczki i szukasz firmy, która mogłaby Ci pomóc zrealizować zamierzone cele? Provident to jedna z najwiekszych firm pożyczkowych w Polsce, której jeden z oddziałów zlokalizowany jest w Zawierciu. Poniżej znajdziesz ofertę i dane kontaktowe to placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
05 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Ustroniu

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Ustroniu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

BNP Paribas oddziały w Ropczycach

Szukasz placówki banku BNP Paribas w Ropczycach? Poniżej sprawdzisz adresy, numery kontaktowe i szczegółowe dane o ofercie dostępnej w oddziałach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Deutsche Bank w Krakowie

Deutsche Bank Polska to jeden z głównych banków w Polsce, które siedziba ulokowana jest w Warszawie. Instytucja swoją ofertę kieruje głównie do osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Jednym z miast, gdzie Deutsche Bank ma swoje placówki, jest Kraków.

author
Dominika Byczek
07 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj