Ile kosztuje chomik?

Ile kosztuje chomik?

author
Sandra Tessmer
26 maja 2019

Chomik jest marzeniem prawie każdego dziecka. Choć prośby o zwierzątko najczęściej kończą się odmową, taki prezent spowoduje uśmiech na każdej buzi, a w przyszłości ma szansę nauczyć odpowiedzialności.  Sprawdziliśmy, ile kosztuje kupno chomika.

Ile kosztuje chomik?

Chomiki są stosunkowo niedrogimi zwierzętami, ale samo zwierzątko jest najmniejszym wydatkiem, jeśli planujemy taki zakup. Cena chomika nie różni się w zależności od rasy, a jego cena może wynosić od 10 zł do 50 zł, w zależności od sklepu, w jakim chcemy go kupić.

Średnia cena chomika to ok. 20 zł. Z większą ceną możemy się spotkać tylko w przypadku, jeśli dana rasa jest ciężko dostępna w Polsce. W porównaniu z innymi gryzoniami, takimi jak świnki morskie, chomiki są naprawdę niedrogie.

Dodatkowe koszty

Jeśli poważnie planujemy zakup chomika, oprócz samego zwierzątka, musimy przygotować się również na zakup miejsca, w którym będziemy go trzymać. Na szczęście, jeśli planujemy tylko jednego gryzonia, będzie to zakup jednorazowy, który dodatkowo może posłużyć nam przez lata.

Podstawowym wydatkiem jest kupno klatki. Średniej wielkości klatka, w której może zamieszkać jeden chomik to koszt ok. 60 zł. Istnieje możliwość zakupu większych, piętrowych klatek ze specjalnymi tunelami, jednak taki zakup warto rozważyć, jeśli mamy w planach więcej gryzoni.

Oprócz klatki czekają nas drobniejsze zakupy w postaci domku za ok. 10 zł. kołowrotka, za które zapłacimy ok. 7 zł, poidła ( ok. 8 zł) oraz miski za 5 zł. Jest to podstawowe wyposażenie niewielkiej klatki dla chomika.

Utrzymanie chomika

Utrzymanie zwierzątka nie jest drogie i wymaga niewielkiego nakładu czasowego. Co ważne jednak, zaniedbywanie podstawowej opieki, takiej jak czyszczenie klatki przysporzy nam trochę nieprzyjemności, związanych z zapachem.

Do utrzymania chomika potrzeba przede wszystkim karmy i ściółki. Wodę zapewnimy mu w poidle, które kupujemy jednorazowo. Łączny koszt zakupienia ściółki oraz karmy to ok. 25 zł. Niestety, o ile karma starcza na dość długo, kupno nowej ściółki czeka nas co ok. miesiąc, a sama wymiana powinna odbywać się przynajmniej raz na dwa tygodnie. 

Podsumowanie

Chomik oraz jego utrzymanie nie nadszarpnie mocno rodzinnego budżetu, a może sprawić uśmiech na twarzach dzieci. Warto jednak pamiętać, że zwierzątko to odpowiedzialność i należy o nie odpowiednio dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

As
As
2021-04-25 14:06:53

Wg. Jakiej stawki będę musiał odprowadzić podatek od tej ruchomości, i czy będę mógł odpisać VAT od przychodów? Strona jednak zobowiązuje a tu żadnych konkretnych danych:(

Denys Pylypenko
Denys Pylypenko
2020-12-08 16:59:34

Wreście mam dowód że utrzymywanie chomika jest niedrogie. NARESZCIE BĘDĘ MIAŁ ZWIERZAKA... ...a może niestety nie.

Milena
Milena
2019-11-25 21:32:11

Dziękuję bardzo mi pomogł aś / eś

Podobne artykuły

Alior Bank w Miastku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019

Alior Bank w Miastku

T-Mobile Usługi Bankowe w Opolu
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Opolu

Zlatan Ibrahimović twarzą kampanii Visa
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2018

Zlatan Ibrahimović twarzą kampanii Visa

Sprzedaż kredytów w styczniu 2020
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 lutego 2020

Sprzedaż kredytów w styczniu 2020

Promocja: „Postaw na konto” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2021

Promocja: „Postaw na konto” w BNP Paribas

Porównaj