Ile kosztuje dorobienie kluczy?

Ile kosztuje dorobienie kluczy?

author
Sandra Tessmer
26 maja 2019

Zgubienie lub utrata klucza może być naprawdę nieprzyjemnym doświadczeniem, dlatego większość osób dorabia zapasowy komplet, by uniknąć nieprzyjemności. Sprawdziliśmy, ile kosztuje dorobienie klucza.

Dorobienie kluczy – ile to kosztuje?

Cena dorabiania kluczy zazwyczaj jest uzależniona od tego, jaki rodzaj klucza chcemy dorobić. W ostatnim czasie bardzo popularne staje się dorabianie kluczy patentowych – specjalnych  z dodatkowym zabezpieczeniem.

Potrzebujesz dodatkowego źródła dochodu? Sprawdź, ile można dorobić do emerytury.

Klucz patentowy posiada specjalny kod oraz kartę kodową. Obie te rzeczy otrzymujemy w momencie zakupu, a dorobienie klucza możliwe jest jedynie po okazaniu karty. Zwiększa to bezpieczeństwo nieruchomości.

Klucze patentowe możemy podzielić na klucze krajowe i zagraniczne. Klucz krajowy posiada oznaczenie YT15 lub UL050. Cena, jaką zapłacimy za dorobienie takiego klucza to ok. 10 – 15 zł. Cennik dorabiania kluczy zagranicznych zazwyczaj jest o kilka złotych wyższy. Średnia cena dorobienia produktu typu WK55 lub GE1 wynosi około 19 zł.

W ostatnim czasie ogromną popularnością zaczęły cieszyć się klucze nawiercane Gerda, które znajdziemy w wielu nowoczesnych drzwiach wejściowych. Dorobienie takiego klucza nie jest tak proste, jak w przypadku klucza patentowego i uzależnione jest od regionu, w jakim mieszkamy.

Najniższe ceny odnajdziemy w takich miastach jak Siedlce czy Suwałki. W tych rejonach dorobienie klucza nawiercanego będzie kosztowało nas ok. 25 – 27 zł. W większych miastach za dorobienie takiego klucza zapłacimy nieco więcej. Dla przykładu, nawiercane klucze Gerda będą kosztowały we Wrocławiu około 33 zł, a w Warszawie już 35 zł.

Jeśli zagłębimy się w cennik dorabiania kluczy, zauważymy, że możemy dorobić również klucze grawerowane, pionowo nawiercane. Ich dorobienie nie jest tak drogie, jak w przypadku kluczy Gerda. Średnia cena wykonania kopii waha się wokół kwoty 19 zł.

Dorabianie innych rodzajów kluczy

Dorabianie kluczy samochodowych

Dorabianie kluczyka samochodowego może okazać się z o wiele większym kosztem niż w przypadku kluczy do domu. Cena będzie uzależniona od specyfiki immobilizera. W obrocie znajdziemy kluczyki z pilotem i z immobilizerem zmienno kodowym oraz stało kodowym.

Stałe kodowanie kluczyka było stosowane w starszych autach, a cena dorabiania klucza z immobilizerem stało kodowym będzie wydatkiem, który zaczyna się od 110 zł.

Dorabianie kluczy samochodowych z immobilizerem zmienno kodowym zawsze okaże się sporo droższe. Ten tym immobilizera występuje w większości aut po 1889 roku. Dużo zależy od modelu i marki auta, jeśli chcemy dorobić taki typ kluczyka.

Średnia cena, jaką zapłacimy za dorobienie i kodowanie kluczyka wynosi około 200 zł. Warto pamiętać, że niektóre bardziej specyficzne klucze mogą wygenerować znacznie wyższe koszty. Dlatego warto odwiedzić lokalny punkt, zajmujący się dorabianiem kluczy i zapytać o wycenę.

Dorabianie kluczy do sejfu

Ciekawostką jest również dorabianie kluczy sejfowych. Nie można określić jednego, typowego klucza do sejfu, ponieważ każdy zamek jest indywidualny. Może to powodować znaczące trudności w próbie wyrobienia klucza.

Stawka będzie tutaj uzależniona od specyfiki klucza. Za bardziej skomplikowane typy kluczy zapłacimy więcej. W większości miast można jednak ustalić średnią stawkę, która wynosi 50 zł za sztukę. 

Podsumowanie

Dorobienie kluczy nie jest dużym kosztem, a z pewnością może ułatwić życie, jeśli przypadkowo zgubimy oryginalny komplet. Dzięki temu unikniemy wizyty ślusarza i kosztów związanych z wymianą zamka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-08-30 13:34:56

jak zgubimy klucz to od razu trzeba zamki wymienić a nie dorabiać i modlić się że może ktoś do nas nie wejdzie. I nie ślusarza zamawiamy bo taki to może na tokarce odpierdzielić rurkę z nierdzewki, tylko wykwalifikowany profesjonalny serwis, który wymieni zamki a nie zniszczy jak w usterce !!! skąd wy czerpiecie informacje ?? P.S. do Korono Wirus : za to w 1861 opatentował Yale pierwszy cylinder

Korona Wirus
Korona Wirus
2020-07-29 20:06:00

W 1889 roku nie było immobiliserów.

Podobne artykuły

Jak zastrzec kartę w Raiffeisen Polbanku?
Banki
author
Patryk Byczek
14 października 2017

Jak zastrzec kartę w Raiffeisen Polbanku?

Wrześniowa oferta obligacji skarbowych
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 sierpnia 2019

Wrześniowa oferta obligacji skarbowych

Najlepsze kredyty gotówkowe – grudzień 2015
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
01 grudnia 2015

Najlepsze kredyty gotówkowe – grudzień 2015

Ostrzeżenie UOKiK i Komisji Nadzoru Finansowego
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
28 marca 2013

Ostrzeżenie UOKiK i Komisji Nadzoru Finansowego

PKO BP w Luboniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 września 2019

PKO BP w Luboniu

Po jakim czasie przedawniają się polisolokaty?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2018

Po jakim czasie przedawniają się polisolokaty?

Porównaj