Ile kosztuje hak do samochodu?

Ile kosztuje hak do samochodu?

author
Sandra Tessmer
29 czerwca 2019

Posiadanie haka holowniczego znacząco poprawia funkcjonalność samochodu i bardzo ułatwia wiele czynności. Sprawdziliśmy, ile kosztuje zamontowanie haka do samochodu.

Ile kosztuje hak holowniczy?

Hak holowniczy bardzo zwiększa funkcjonalność samochodu. Bardzo dużą zaletą posiadania haka jest również uniezależnienie od usług firm transportowych lub samodzielne holowanie innego samochodu.

Auto z hakiem holowniczym jest pomocne przy budowie, remoncie i przeprowadzce. Oprócz tego umożliwia transport rowerów bez dodatkowego bagażnika na dachu.

Montaż haka holowniczego – ile to kosztuje i ile  trwa? 

Zamontowanie haka w profesjonalnym warsztacie samochodowym zajmie około dwóch godzin.

Ile jednak kosztuje hak holowniczy? Jest to zależne od modelu i marki auta. Średnio można przyjąć, że cena kompletnego haka z elementami montażowymi i gniazdkiem zawiera się w przedziale od 180 do 300 zł. Wiązka elektryczna kosztuje zazwyczaj 15 zł.

Następne jest pytanie, ile zapłacimy za montaż haka holowniczego. Ostateczna cena zależna jest od rodzaju samochodu i stopnia skomplikowania przy montażu , głównie o kwestie ilości elementów, które trzeba zamontować i to, jak ciężko montuje się wiązkę elektryczną. Prosty montaż haka holowniczego kosztuje średnio 200 zł, bardziej skomplikowany 300 – 400 zł.

Hak holowniczy – wybór i procedura montażu 

Podstawową rzeczą, którą należy zrobić, to odpowiednio dobrać hak, pasujący do danego modelu samochodu. Należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, ponieważ haki produkowane są pod kątem określonych modeli aut, rodzaju ich nadwozia, a także wersji silnikowej, która określa dopuszczalną masę przyczep, jaką może holować dany samochód. Nie ma haków uniwersalnych, które pasują do wszystkich aut.

Hak holowniczy – jaki rodzaj wybrać? 

Na początku warto sprawdzić, z jakich elementów zbudowany jest typowy, prosty hak holowniczy do samochodu osobowego. Składa się on z belki mocującej, mającej na zakończeniach przyspawane kształtownik. Kształtowniki mocuje się za pomocą śrub do określonych miejsc w podwoziu pojazdu, w których producent samochodu przewidział ich montaż.

Belki produkuje się ze stali, mogą mieć one przekrój okrągły albo kwadratowy lub prostokątny. Belka posiada też mocowanie dla kuli, czyli samego haka. W najprostszym modelu kula mocowana jest za pomocą metalowych uszu.

Hak musi posiadać też gniazdo elektryczne, w obudowie zrobionej z tworzywa sztucznego, z podnoszoną klapką. Gniazdo elektryczne służy do oświetlania przyczepy.

Gniazdo chroni wiązkę elektryczną, podłączoną do instalacji samochodu. Na haku musi znajdować się tabliczka znamionowa. Stosuje się też kapturki ochronne, z tworzywa albo gumy, do ochrony kuli haka przed wilgocią, która powoduje ich rdzewienie.

Montaż haka holowniczego – ważne formalności 

Zamontowany hak holowniczy musi zostać zgłoszony, przebadany i zalegalizowany a dane o nim muszą zostać wpisane do dowodu rejestracyjnego.

Jak wyglądają procedury rejestracji haka holowniczego?

Montaż mechaniczny haka najczęściej nie sprawia problemów, tu najważniejsze jest zastosowanie odpowiednich śrub oraz dokręcenie ich z właściwym momentem.Jednakże najczęstszym powodem negatywnej decyzji diagnosty jest złe podłączenie wiązki elektrycznej.

Jeśli nie otrzymamy potwierdzenia ze stacji diagnostycznej, musimy powtórzyć montaż, po raz kolejny dokonać opłaty 35 zł na stacji diagnostycznej i drugi raz przejść badanie techniczne. Bez tej dokumentacji posiadanie haka holowniczego będzie nielegalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

J.W.
J.W.
2020-10-02 16:41:10

Hej . Rs zobacz ceny haków na Alegrosam się przekonasz

Budix
Budix
2020-08-02 16:40:41

Do mojego auta w servisie 12 tys dobre

Gaga
Gaga
2020-06-06 22:41:02

Te koszty to chyba jakaś ściema...

Grzegorz
Grzegorz
2020-05-31 00:45:07

Skoda Octavia 2009r. Koszt 1570 PLN

Rs
Rs
2020-05-06 18:19:04

Cena haka od 180 do 300,dobre!

Podobne artykuły

PKO BP z czterema nagrodami w rankingu „Instytucja Roku”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 marca 2021

PKO BP z czterema nagrodami w rankingu „Instytucja Roku”

Pożyczka w weekend
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
20 grudnia 2014

Pożyczka w weekend

Czy windykator może dzwonić do pracy?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
08 sierpnia 2023

Czy windykator może dzwonić do pracy?

Pożyczki bez BIK Lipno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Lipno

Jak zapłacić mandat przez Internet?
Poradnik
author
Patryk Byczek
14 grudnia 2022

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Pożyczka Plus – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
14 listopada 2019

Pożyczka Plus – kolejna pożyczka

Porównaj