Ile kosztuje laweta?

Ile kosztuje laweta?

author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019

W momencie, w którym uszkodzi nam się auto, a transport nie jest pokrywany z ubezpieczenia, możemy go mocno odczuć po kieszeni. Jakie są ceny wynajęci lawety do transportu auta? Sprawdzamy.

Wynajem lawety – ile to kosztuje?

Koszt wypożyczenia lawety zależy od wielu czynników, między innymi od tego, na jak długo się ją wynajmuje. Na cenę wpływa też ładowność lawety i, przypadku autolawety, wyposażenie.

Wynajem lawety i autolawety – cena i czas wynajęcia

To, ile kosztuje laweta lub autolaweta, zależy przede wszystkim od okresu wynajmu. Zwykle wynajęcie autolawety to koszt od około 250 do 350 złotych za dobę. Wypożyczalnie udostępniają lawety i autolawety również na godziny lub na tygodnie, a nawet na miesiące.

Istnieje również możliwość wypożyczenia lawety bez kierowcy, jeśli mamy stosowne uprawienia. Jest to koszt około 150 złotych za 4 godziny. Większość firm oferuje również usługę holowania – w większych miastach kosztuje ona 100 złotych na terenie miasta lub aglomeracji. Za transport poza miasto natomiast trzeba zwykle zapłacić od 1 do 2 złotych za każdy kilometr.

Cena wynajmu lawety zależy przede wszystkim od jej długości i ładowności. Za pięciometrową lawetę o ładowności nieco do 2 ton trzeba zapłacić średnio 170 złotych za dobę. Za dłuższą o dopuszczalnej masie całkowitej do 3 ton – 270 złotych za dobę. Lawety do transportu małych, lżejszych pojazdów można wynająć taniej, nawet od 80 złotych za dobę.

Koszt wypożyczenia lawety lub autolawety na dłuższy czas, np. na tydzień, często ustala się indywidualnie, zwłaszcza w przypadku stałych klientów. Cena za tydzień użytkowania lawety albo autolawety może wynieść od kilkudziesięciu do około 300 złotych za dobę. Zwykle cena za dobę jest mniejsza, jeśli okres wynajmu jest dłuższy.

Uprawnienia niezbędne do wynajęcia lawety bez kierowcy

Kosz lawety to nie jedyny czynnik, jaki wpływa na wynajęcie transportu. Ważne są też wymagania wobec kierowcy korzystającego z lawety, jeśli mamy zamiar użytkować ją bez kierowcy. Autolawetą mieszczącą jeden pojazd niezależnie od jej ładowności może kierować każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B.

Wiele firm, które zajmują się wynajęciem lawet, przeważnie zastrzega, że wynajmują autolawety czy lawety jedynie osobom powyżej 25. roku życia posiadającym prawo jazdy od ponad 3 lat.

Wynajem lawety, chociaż jego cena jest o wiele niższa, wymaga większej ilości uprawnień – prawa jazdy kategorii B+E, jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdów przekracza 3,5 tony ale jest mniejsza niż 7 ton. Jeśli mamy zamiar transportować ładunek, którego masa przekracza 7 ton, musimy mieć prawo jazdy kategorii C.

Podsumowanie

Na rynku znajduje się wiele firm, zajmujących się wypożyczaniem lawet i autolawet. Warto być przygotowanym, jeśli zdarzy nam się awaria i wiedzieć, z jakim kosztem może się to wiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Łukasz Wosiński
Łukasz Wosiński
2019-07-10 11:26:03

Polecam szukać autolawet na https://autolawetyonline.pl

Podobne artykuły

10 najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce
Wpisy
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2018

10 najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce

„(nie)znajomi” z udziałem Credit Agricole
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 września 2019

„(nie)znajomi” z udziałem Credit Agricole

Sopot najbardziej luksusowym miejscem dla Polaków
Wpisy
author
Aneta Jankowska
18 sierpnia 2018

Sopot najbardziej luksusowym miejscem dla Polaków

Kredyt konsolidacyjny Brodnica
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
30 grudnia 2022

Kredyt konsolidacyjny Brodnica

Nowość w Banku Millennium: e-operat
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
24 grudnia 2020

Nowość w Banku Millennium: e-operat

Porównaj