Ile kosztuje olej opałowy?

Ile kosztuje olej opałowy?

author
Sandra Tessmer
27 czerwca 2019

Olej opałowy jest wziąć mało znanym źródłem energii w Polsce. Wymaga on dużo miejsca i nie jest najbardziej ekonomicznym ze źródeł. Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny oleju opałowego w Polsce.

Olej opałowy – cennik

Ceny paliw rosną i to nie podlega żadnej wątpliwości, że ceny ogrzewania są coraz wyższe. Dlatego warto zadbać o dobre ocieplenie domu. Wiele osób próbuje zmieniać urządzenia grzewcze, licząc na niższe koszty ogrzewania. Jedną z opcji jest kocioł na olej opałowy.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych olejem opałowym jest u nas bardzo mało popularne. Jest to spowodowane względami praktycznymi – kotły na olej zajmują znacznie więcej miejsca niż nowoczesne gazowe, których większość jest przeznaczonych do zawieszenia na ścianie i można je umieścić nawet w kuchni czy łazience.

Natomiast olejowe mają duże i ciężkie korpusy, które ustawienia ich na solidnym podłożu, w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Miejsce w domu trzeba też poświęcić na duży zbiornik o pojemności przynajmniej 1000 l do magazynowania oleju, który powinien być przechowywany w w dodatniej temperaturze. Do tego dochodzą ograniczenia techniczne – minimalna moc cieplna palnika olejowego to kilkanaście kilowatów, a to zdecydowanie za dużo, gdy się chce ogrzewać dobrze ocieplony dom jednorodzinny, o powierzchni znacznie mniejszej niż 200 m2.

Ile kosztuje olej opałowy?

Do wyboru oleju opałowego, jako paliwa do ogrzewania domu, nie zachęcają też ceny. W listopadzie 2018 r. olej kosztował średnio 3,55 zł/l, co po przeliczeniu na koszt ogrzewania daje wynik 0,365 zł/kWh. Ceny tego paliwa nie są regulowane, więc stale się wahają, podobnie jak ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych.

W 2018 r. olej opałowy był najdroższy w październiku, kosztował wtedy średnio 3,77 zł/l, natomiast najtańszy – w marcu bieżącego roku i kosztował 2,99 zł za litr Można by pomyśleć, że jest to związane z początkiem i końcem sezonu grzewczego, ale zmiany cen w poprzednich latach tego nie potwierdzają – są wynikają raczej ze zmian cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Nowoczesne kotły olejowe

Nowoczesne kotły olejowe są zautomatyzowane, coraz mniej awaryjne, ale ciągle wymagają nadzoru. Podczas wyboru przeważają kotły stojące, lecz do wyboru są także kotły wiszące, jednofunkcyjne, z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody oraz kondensacyjne.

Do najefektowniejszych urządzeń spalających olej opałowy należą kondensacyjne kotły olejowe. Specjaliści branży grzewczej uważają, że jeśli decydujemy się na ogrzewanie olejowe, tylko zakup drogiego, nowoczesnego kotła ma sens ekonomiczny. Sprawność kondensacyjnych kotłów olejowych jest o około 10% wyższa niż tradycyjnych kotłów olejowych. Zysk z eksploatacji takiego kotła będzie jednak mniejszy, chociaż wobec wysokich cen oleju i tak jest to znacząca oszczędność.

Podsumowanie

Olej opałowy jest mało znanym w Polsce źródłem energii cieplnej. Jeśli jednak rozważamy montaż kotła olejowego w naszym domu, warto rozeznać się w aktualnych cenach, żeby jak najlepiej określić, co jest dla nas korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marek Sochacki
Marek Sochacki
2020-03-09 15:34:10

No nie dowiedziałem się ile kosztuje olej..tylko wciskają mi gaz

Podobne artykuły

Kto najbardziej podwyższył składkę OC ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
16 maja 2017

Kto najbardziej podwyższył składkę OC ?

Alior Bank w Braniewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 lipca 2019

Alior Bank w Braniewie

Santander Bank Polska w Przemyślu
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Przemyślu

ING Bank Śląski w Ostrołęce
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Ostrołęce

Zawieszenie spłaty kredytów we Włoszech
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 marca 2020

Zawieszenie spłaty kredytów we Włoszech

PEPSI,  ale nie ta od napojów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 listopada 2019

PEPSI, ale nie ta od napojów

Porównaj