Kobiety z coraz większym zadłużeniem

Kobiety z coraz większym zadłużeniem

author
Aneta Jankowska
24 czerwca 2017
W skali roku średnia wartość zadłużenia kobiet wzrosła o więcej niż 2 000 zł. Ciekawe natomiast, że długi mężczyzn zmalały o taką samą wartość. Wśród zadłużonych pań dominują samotne matki, a rekordzistką jest 43-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, która zalega ze spłatą długu o wartości ponad 39 mln zł.


 
W Polsce zmienia się tendencja, dominująca przez lata, w której długi były przede wszystkim związane z zaciągniętymi kredytami. Aktualnie, niskie płace oraz podwyżki cen żywności powodują, że coraz więcej osób ma problem z bieżącymi płatnościami (rachunki za prąd, mandaty czy alimenty). Mimo, że do dziś w zaległych zobowiązaniach finansowych dominowali mężczyźni, to obecnie płeć piękna zaczyna dotrzymywać im kroku. 
 
Polka zadłużona

Mimo wszystko wśród zadłużonych Polaków niezmiennie dominują panowie. Dane pokazują, że co 13. mężczyzna i co 20. Polka mają nieuregulowane zobowiązania finansowe. Optymistyczny wydaje się fakt, że udział kobiet wśród dłużników nieco zmalał w ciągu roku (z 38,8 do 38,3%), jednak ich przeciętna wartość zaległości wzrosła już z 16,84 tys. zł do 19,16 tys. zł. Ten wskaźnik bardzo rzuca się w oczy przy przyrównaniu procentowego udziału mężczyzn i kobiet w ogólnym zadłużeniu Polaków. Wartość zadłużenia płci pięknej lekko podniosła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale w tym samym czasie długi mężczyzn zmalały o taką samą wartość. Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A., kometuje:
 
Coraz częściej nasi konsultanci trafiają na młode kobiety, młode matki, urodzone pod koniec lat 80-tych. Wiele z nich jest w trudnych sytuacjach, po nieudanych małżeństwach, często nie mają pracy i utrzymują się tylko ze środków MOPS oraz 500+. Mimo wszystko kobiety przejawiają dużą determinację, żeby zapewnić lepszy start życiowy swoim dzieciom, bez długów rodziców.
 
Mężczyźni nadal w czołówce krajowej
 
Prawie 62% całości dłużników w Polsce nadal stanowią mężczyźni. Ciekawe, że rok w rok dominują oni w zestawieniach dziesięciu najbardziej zadłużonych Polaków. Obecnie, w zestawieniu wśród tej grupy znajduje się również 43-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego,której dług przekroczył 39 mln zł. W roku ubiegłym po raz pierwszy do grupy 10 mieszkańców Polski z największymi zobowiązaniami finansowymi dołączyła druga kobieta. Była to 63-letnia seniorka z województwa mazowieckiego, która posiadała dług na ponad 24 mln zł.
 
Portret statystycznego dłużnika

Statystyczny polski dłużnik jest mężczyzną i ma 25 352 zł niezapłaconych zobowiązań finansowych. Fakt, że to mężczyźni wysuwają się na prowadzenie w zadłużeniu Polaków, może świadczyć o tym, iż w polskim społeczeństwie nadal przeważa model rodziny, w którym to właśnie mężczyźni są głową domu.
 
Trudno określić, która płeć lepiej spłaca własne zobowiązania. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i czasami dłużnicy po prostu potrzebują pomocy w zarządzaniu własnymi finansami. Zazwyczaj rozłożenie zadłużenia na raty pozwala im wyjść na prostą – dodaje Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.
 
Ogólna liczba zadłużonych Polaków wzrosła w ciągu roku prawie o 300 tysięcy osób. W 2016 roku było ich 2 322 408. Natomiast łączna suma zobowiązań finansowych wynosi około 54 miliardów zł, które rozkładają się prawie po połowie na zobowiązania kredytowe – 27,8 mld zł, i pozakredytowe – 25,89 mld zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt bez zaświadczeń w EuroBanku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
22 kwietnia 2015

Kredyt bez zaświadczeń w EuroBanku

Dobre praktyki ING Banku Śląskiego – raport FOB
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2021

Dobre praktyki ING Banku Śląskiego – raport FOB

Alior Bank złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia Ruch
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 stycznia 2019

Alior Bank złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia Ruch

„Kobiety na mury” – BGŻ BNP Paribas partnerem akcji
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
29 listopada 2018

„Kobiety na mury” – BGŻ BNP Paribas partnerem akcji

Ile można dorobić do emerytury w 2020 roku?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 lutego 2020

Ile można dorobić do emerytury w 2020 roku?

Kredyt hipoteczny Rzeszów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 listopada 2017

Kredyt hipoteczny Rzeszów

Porównaj