Jak zamknąć konto w Banku Pocztowym?

Jak zamknąć konto w Banku Pocztowym?

author
Dorota Grycko
18 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Z każdego posiadanego przez nas konta bankowego możemy zrezygnować w dowolnym momencie, niezależnie od tego, jakie mamy ku temu powody. Sprawdzamy, jak można zamknąć konto w Banku Pocztowym.

Spis treści:

 1. Zamknięcie konta w Banku Pocztowym przez Internet
 2. Jak zamknąć konto w placówce Banku Pocztowego?
 3. Zamknięcie konta w Banku Pocztowym - krok po kroku
 4. Jak zamknąć konto listownie w Banku Pocztowym?
 5. Ile trwa zamknięcie konta w Banku Pocztowym?
 6. Jak wygląda wzór wypowiedzenia w Banku Pocztowym?
 7. Zamknięcie konta w Banku Pocztowym - najważniejsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Zamknięcie konta w Banku Pocztowym przez Internet

Istnieje wiele dogodnych sposobów zamykania konta w Banku Pocztowym. Konto zamkniemy zarówno bez wychodzenia z domu, jak i sposobami bardziej tradycyjnymi – na przykład odwiedzając placówkę banku lub wysyłając wypowiedzenie listownie.

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego w Banku Pocztowym można wysłać pocztą elektroniczną. W tym celu nie trzeba nawet wychodzić z domu. Kolejno:

1. Piszemy wypowiedzenie umowy rachunku bankowego.

2. Wypełniamy pismo swoimi danymi osobowymi.

3. Podpisujemy dokument własnoręcznie.

4. Skanujemy podpisane pismo.

5. Wysyłamy skan na adres: i[email protected] 

Zamknięcie konta wiąże się z koniecznością ulokowania gdzieś środków finansowych, które na nim widnieją. Opcji jest kilka. Pieniądze możemy w całości wypłacić w bankomacie tuż przed wizytą w banku albo możemy też samodzielnie przelać je na inne konto (swoje lub np.: partnera). Jeżeli tego nie zrobimy i zgłosimy się do banku w celu zamknięcia konta, to pozostaną nam jedynie dwie opcje:

– pracownik banku będzie musiał wypłacić nam pieniądze z konta w gotówce,
– zlecimy pracownikowi banku dyspozycję przelania środków na inne konto.

Przed zamknięciem konta bankowego należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 1. Należy upewnić się, że nie posiadamy innych produktów Banku Pocztowego, które wymagają posiadania konta i gwarantują promocyjne warunki.
 2. Powinniśmy zamknąć wszystkie produkty powiązane z kontem bankowym (rachunki bankowe, pożyczki np. pożyczki na dowód, lokaty oszczędnościowe i produkty inwestycyjne).
 3. Musimy spłacić wszystkie karty debetowe i kredytowe powiązane z rachunkiem bankowym w Banku Pocztowym (jeśli tego nie zrobimy, bank nie zgodzi się na rozwiązanie umowy).
 4. Należy wypłacić wszystkie oszczędności zgromadzone na rachunku bankowym (jeśli tego nie zrobimy, utracimy wszystkie
 5. Jeśli mamy jakiekolwiek zaległości, musimy je uregulować.

Jak zamknąć konto w placówce Banku Pocztowego?

Jeżeli chcemy zamknąć konto w placówce Banku Pocztowego, wystarczy, że udamy się osobiście do któregokolwiek z oddziałówNależy zabrać ze sobą dowód osobisty i wszystkie karty bankowe, jeśli posiadamy. W banku przedstawiona będzie nam oferta, która będzie miała na celu przekonać nas, abyśmy zrezygnowali z zamykania konta. Poproszeni możemy być też o podanie powodu rezygnacji z rachunku bankowego.

Podpis, który złożymy na wniosku o zamknięcie konta, musi być zgodny ze wzorem podpisu, który bank posiada. Pamiętajmy, że może być dużo interesantów, co może oznaczać kolejkę. Usługi internetowe Banku Pocztowego zostaną także zlikwidowane razem z zamknięciem konta.

Dowód zamknięcia konta 

Należy dopilnować wydania nam dokumentu – dyspozycji o zamknięciu konta, jak również kserokopii. Odebrany z banku druk zaświadczenia o zamknięciu konta powinno się przechowywać w podobny sposób, jak inne dokumenty. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku błędnego wprowadzenia danych czy zwykłej nieuwagi pracownika, bank będzie nadal naliczał opłaty, bo konto nie zostanie zamknięte. Może mieć to oczywisty wpływ na naszą historię kredytową – będzie rosło zadłużenie.

Zamknięcie konta w Banku Pocztowym - krok po kroku

Zamknięcie konta w oddziale – krok po kroku

1. Udajemy się do wybranego oddziału Banku Pocztowego.

2. Potwierdzamy swoją tożsamość (wystarczy dowód osobisty).

3. Zgłaszamy chęć zamknięcia konta.

4. Drukowana jest dyspozycja zamknięcia wybranego przez nas rachunku.

5. Pracownik oblicza kwoty, które bank jest zobowiązany nam wypłacić oraz te, które my jesteśmy winni bankowi. Jeżeli mamy minus na koncie, kwotę musimy uregulować na miejscu – w przeciwnym razie konto nie będzie mogło zostać zamknięte.

6. Podpisujemy dokument.

I… już. Konto jest zamknięte, dostęp do bankowości internetowej zostaje zablokowany.

Jak zamknąć konto listownie w Banku Pocztowym?

Osoby, które nie mogą udać się do banku i nie posiadają dostępu do Internetu, mogą złożyć wypowiedzenie umowy o konto drogą listowną.

Wypowiedzenie musi zawierać:

– imię i nazwisko posiadacza lub posiadaczy rachunku,
– numer PESEL posiadacza lub posiadaczy rachunku,
– numer rachunku, na które mają być przelane środki z zamykanego rachunku,
– określenie trybu, w jakim umowa ma być rozwiązana (z reguły jest to tryb miesięczny).

Wypowiedzenie musimy napisać własnoręcznie i wysłać je na adres korespondencyjny banku:

Bank Pocztowy S.A.

ul. Jagiellońska 17

85-959 Bydgoszcz

Własnoręcznie musimy złożyć także podpis – bardzo ważne jest, by był on zgodny z tym, który jest w Banku Pocztowym wskazany za wzór naszego podpisu. Jeżeli podpisy te nie będą się zgadzały, zgłoszenie nie zostanie przyjęte.

Ile trwa zamknięcie konta w Banku Pocztowym?

Standardowy okres wypowiedzenia umowy w Banku Pocztowym trwa 30 dni. Trzeba jednak pamiętać, że w każdej umowie mogą być zapisane inne warunki, dlatego przed złożeniem wypowiedzenia, należy przeczytać umowę.

W niektórych sytuacjach możemy także ubiegać się o natychmiastowe rozwiązanie umowy (w związku ze zmianą regulaminu, tabeli prowizji i opłat lub tabeli oprocentowania) lub skrócenie okresu wypowiedzenia (w przypadku spełnienia określonych warunków)

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się od dnia złożenia dyspozycji w banku. Co ważne, zamknięcie konta w banku przez osobę fizyczną jest całkowicie bezpłatne.

Jak wygląda wzór wypowiedzenia w Banku Pocztowym?

Bank Pocztowy udostępnia swoim Klientom gotowy wzór wypowiedzenia umowy rachunku. Można je pobrać klikając w następujący link: https://www.pocztowy.pl/pdf/konta/wypowiedzenieumowyror02-2023.pdf

Wypełniając wzór wypowiedzenia umowy bankowej, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach: 

 • Dokładność informacji: upewnij się, że wszystkie informacje zawarte w wypowiedzeniu są dokładne i zgodne z danymi umieszczonymi w oryginalnej umowie.
 • Data wypowiedzenia: należy pamiętać o wskazaniu dokładnej daty, od której ma obowiązywać wypowiedzenie.
 • Podpisanie dokumentu: pamiętaj, aby podpisać dokument.
 • Potwierdzenie otrzymania: warto zażądać potwierdzenia otrzymania wypowiedzenia przez bank. Może to być dowód wysłania listem poleconym, potwierdzenie faksem lub e-mailem.
 • Przestrzeganie warunków umowy: przed wysłaniem wypowiedzenia, sprawdź czy spełniasz wszystkie warunki, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji.
 • Zwróć uwagę na ewentualne opłaty: upewnij się, że wypowiedzenie umowy bankowej nie wiąże się z jakimiś opłatami.

Zamknięcie konta w Banku Pocztowym - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Okres wypowiedzenia trwa standardowo miesiąc. Liczony jest od dnia złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku.

Zamknięcie konta przez osobę fizyczną w Banku Pocztowym nic nie kosztuje.

Zamknąć konto w Banku Pocztowym możemy:

 • wysyłając e-mail,
 • listownie,
 • odwiedzając stacjonarną placówkę

Nie, jeżeli posiadamy jakiekolwiek debety, to konto nie zostanie zamknięte. Musimy najpierw uregulować wszystkie „minusy” na koncie, by złożyć dyspozycję do jego zamknięcia.

Aby skutecznie rozwiązać konto, musimy mieć przy sobie ważny dowód osobisty, który pozwoli pracownikowi banku na zweryfikowanie naszej tożsamości.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

klint BP
klint BP
2023-05-25 08:33:11

błąd w kodzie pocztowym

Podobne artykuły

Co to jest harmonogram spłaty kredytu?

Harmonogram pracy, harmonogram zajęć szkolnych, harmonogram ćwiczeń, a nawet harmonogram jazdy komunikacji miejskiej – różne rodzaje grafików i planów towarzyszą nam przez całe życie. Lubimy wiedzieć, co nas czeka danego dnia, danego miesiąca, czy danego roku. Jeżeli mamy jakikolwiek kredyt lub chcemy go zaciągnąć, warto wiedzieć również, czym jest harmonogram spłaty kredytu.

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole w Stalowej Woli

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Stalowej Woli – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Darmowe biuro od mBanku

Przedsiębiorcy, którzy do końca sierpnia otworzą w mBanku rachunek Komfort, otrzymają na 6 miesięcy bezpłatny dostęp do przestrzeni biurowych Business Link.

author
Patryk Byczek
25 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Oleśnica

Szukasz kredytu konsolidacyjnego, który można wziąć w Oleśnicy? Jeżeli tak – dobrze trafiłeś. Nasze zestawienie ukazuje wszystkie dostępne oferty, dzięki czemu przed podjęciem decyzji masz możliwość je porównać. Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to nawet 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
06 czerwca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy kupili 10 tys. mieszkań płacąc gotówką

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 2019 Polacy z 7 największych miast Polski zapłacili gotówką za ponad 10 tys. mieszkań. Łącznie była to kwota blisko 4,3 mld zł. Jak podali eksperci z NBP, może być to związane z preferencją podjęcia inwestycji w nieruchomości kosztem lokat. Ich oprocentowanie nie przewyższa inflacji, nie mówiąc o zarobku.

author
Alicja Hirsekorn
03 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Zmiany w leasingu od 2019

Wraz z początkiem 2019 roku w polskim prawie zaczną obowiązywać nowe przepisy leasingowe. Zmiany te nie będą jednak korzystne dla wszystkich przedsiębiorców. Sprawdziliśmy, na jakie nowości warto się przygotować i kogo zmiany podatkowe dotkną najbardziej. 

author
Halszka Gronek
04 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj