Ile kosztuje pożyczka na raty online?
Przy korzystaniu z pożyczek ratalnych musimy bezwzględnie zwracać uwagę na jej najważniejsze aspekty finansowe. Muszą one odpowiadać zarówno naszym potrzebom, jak i naszym możliwościom. Bardzo łatwo bowiem przeszacować swoje szanse na spłatę pożyczki (co potwierdza liczba osób wpisanych w bazy dłużników – oni też przecenili niegdyś swoje możliwości spłaty).
Łączny koszt pożyczki ratalnej
Na łączny koszt pożyczki w ratach składają się:
- część kapitałowa (czyli sama kwota, którą pożyczamy),
- oprocentowanie pożyczki (RRSO),
- ewentualne dodatkowe opłaty związane z wydłużeniem terminu spłaty,
- ewentualne dodatkowe opłaty z tytułu niedotrzymania terminu spłaty.
Całkowity koszt pożyczki online zależny jest od tego, w jakiej firmie weźmiemy pożyczkę oraz na jaką kwotę. Znaczenie ma także termin spłaty pożyczki. Z reguły im więcej rat, tym drożej, choć jednostkowa rata wychodzi niższa. Wszystkie szczegóły na temat kosztów są wpisywane do umowy pożyczki pozabankowej i możemy zapoznać się z nimi jeszcze przed momentem zawarcia umowy pożyczki. Ostateczna oferta pożyczki w przypadku pożyczki ratalnej zawiera szczegóły dotyczące kwoty pożyczki, okresu spłaty i wysokości rat.
Koszt pożyczki pomoże policzyć kalkulator
Wstępny koszt możemy natomiast zazwyczaj wyliczyć na stronie internetowej pożyczkodawcy, sprawdzając także, jaka jest prowizja pożyczkodawcy. Sumę kosztów pożyczek na dowód pokazuje także reprezentatywny przykład pożyczki. O ile spłacamy pożyczkę na czas, koszty pozostają niezmienne. Wcześniejsza spłata pożyczki również zazwyczaj nic nas nie kosztuje. Na dodatkowe koszty narażamy się tylko wtedy, kiedy spóźniamy się ze spłatą, czyli przeoczymy termin spłaty pożyczki. Wzrost kosztów w tym przypadku obejmuje jednak nie tylko pożyczki ratalne, ale wszystkie pożyczki online (w tym pożyczki bez BIK).
Całkowita kwota pożyczki online ma przełożenie na koszty pożyczki
Wskazaliśmy już, że kluczowe dla kosztów jest oprocentowanie pożyczki (czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania) oraz dotrzymanie terminu spłaty. W praktyce istotna jest jednak również całkowita kwota pożyczki. Dlaczego? Ponieważ pożyczki pozabankowe charakteryzują się tym, że roczna stopa oprocentowania może być różna w zależności od tego, jaka jest kwota pożyczki.
Warto zwrócić uwagę na przykład reprezentatywny
Bardzo łatwo można to zobaczyć na reprezentatywnym przykładzie pożyczki długoterminowej albo reprezentatywnym przykładzie pożyczki ratalnej. W takich przykładach wskazana jest zawsze rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz wszelkie opłaty za udzielenie pożyczki (np.: opłata przygotowawcza przelewana na konto pożyczkodawcy). W swojej ofercie pożyczki znajdziemy jednak zapewne inne RRSO – mimo że będziemy sprawdzać w tej samej firmie. Nic dziwnego – rzeczywista roczna stopa oprocentowania może być różna dla różnych kwot pożyczki. Przy wyborze konkretnej firmy lub banku pożyczkowe warto zwrócić uwagę także na to, jaka jest maksymalna kwota pożyczki ratalnej w danej instytucji. Pamiętajmy, że przy takiej samej całkowitej kwocie pożyczki oprocentowanie w różnych firmach pożyczkowych i bankach może być różne, przy czym pożyczka pozabankowa z reguły jest droższa niż bankowa.
Dodaj komentarz