Ile kosztuje prawnik?

Ile kosztuje prawnik?

author
Sandra Tessmer
16 czerwca 2019

Ile kosztuje prawnik?

Są sytuacje, w których może być konieczna pomoc prawnika. W takiej sytuacji zazwyczaj stajemy przed pytaniem: ile to kosztuje? Jaka jest cena porady prawnej i od czego ostatecznie uzależniona jest wymagana kwota płatności? Wszystkie te kwestie są bardzo złożone, ponieważ nie ma jednego, stałego cennika dla wszystkich prawników.

Ile kosztuje porada prawna u adwokata?

Koszt usług adwokata czy prawnika cechuje się dużym zróżnicowaniem. Cennik usług adwokackich jest uzależniony między innymi od lokalizacji kancelarii czy doświadczenia prawnika. Jednak z reguły, koszt porady prawnej u adwokata oscyluje w granicach 100 – 500 złotych w zależności od naszego miejsca zamieszkania.

Z całą pewnością, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub problemy, taka porada jest jak najbardziej wskazana. Jak widać, cena konsultacji prawnej zamyka się w bardzo dużym przedziale finansowym, dlatego można poszukać kancelarii, której oferta będzie nam odpowiadała.

Etap Przedsądowy

Zanim rozpocznie się rozprawa w sądzie, warto zasięgnąć porady prawnika, który pomoże nam w przygotowaniu się do rozprawy. Ceny porad są różne i mogą różnić się w zależności od tego, gdzie wybierzemy się po pomoc.

Najmniej zapłacimy za poradę niedoświadczonego, młodego radcy prawnego. Prawnicy z kilkuletnim doświadczeniem już będą kosztować nas ok. 100 zł za godzinę. W Warszawie będzie to usługa droższa, ponieważ ceny prawników zaczynają się od 150 zł. 

Więcej zapłacimy również za poradę doświadczonego mecenasa. Taki prawnik będzie kosztował nad nawet 200 zł za godzinę. Najwięcej jednak będzie kosztowała porada w międzynarodowej, sieciowej kancelarii. Tam zapłacimy od 100 euro za godzinę, w czasie której prawnik zajmie się naszym problemem.

Prawnik w sądzie

Tu na cenę składa się mnóstwo czynników: od miasta, przez poziom skomplikowania sprawy, dziedzinę prawa, liczbę rozpraw, po prestiż samego prawnika i wartość przedmiotu sprawy. Zwykle stawki określane są z góry.

Przed rozpoczęciem prowadzenia sprawy prawnik i klient podpisują umowę, a w niej wszystkie ewentualne zmiany kwoty ryczałtowej. Jeśli klient z Poznania zatrudni prawnika z Warszawy, w koszty będzie musiał wliczyć jego podróże i ewentualne noclegi.

Za poprowadzenie sprawy w sądzie zapłacimy najmniej od 1000 zł. Jeśli decydujemy się na wzięcie prawnika w sprawie rozwodowej bez orzekania o winie, zapłacimy średnio ok. 1500 zł, natomiast jeśli chcemy, żeby sąd o winie orzekł – prawnik będzie kosztował już nawet 3500 do 5000 zł.

Podobną kwotę zapłacimy prawnikowi podczas spraw o podział majątku, spraw o odszkodowanie, kiedy uszkodzenie zdrowia wynika z błędu w sztuce lekarskiej oraz w sprawach pracowniczych. Najwięcej będzie nas kosztowała sprawa przeciwko bankowi. Może się okazać, że koszta wzrosną nawet do 10000 zł.

Co się na to składa? Godzina pracy prawnika w kancelarii kosztuje ok. 250 zł. Na napisanie pozwu potrzeba od czterech do ośmiu godzin, czyli 1-2 tys. zł. Jedna rozprawa to koszt ok. 1 tys. zł. 

Ile kosztuje sprawa rozwodowa u adwokata?

Rozwód – sytuacja stresująca, którą jeszcze dodatkowo mogą pogarszać kłótnie pomiędzy małżonkami. Planując zrobienie podobnego kroku, zazwyczaj zastanawiamy się, ile kosztuje rozwód? Co ma wpływ na ewentualne zobowiązania finansowe? Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu?

Bardzo trudno określić ostateczny przedział cenowy, ponieważ na cenę rozwodu u adwokata wpływa ma przede wszystkim od tego, jak bardzo sprawa jest skomplikowana. Każda kancelaria ma również swoje stawki, które mogą się znacząco od siebie różnić

W prostych sprawach wynagrodzenie dla adwokata może zaczynać się od pułapu ok. 1500 złotych. W przypadku trudniejszych, kłopotliwych spraw, wynagrodzenie adwokata może być wydatkiem kilku – kilkunastu tysięcy złotych.

Za poprowadzenie sprawy rozwodowej lub unieważnienia małżeństwa minimalna stawka to 360 zł. Za stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa prawnik otrzyma 240 zł. Przysposobienie dziecka to 180 zł, natomiast pozbawienie praw – 120 zł. 

Za ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz za ubezwłasnowolnienie prawnik otrzyma tyle samo – najmniej 240 zł. Za uznanie za zmarłego natomiast 180 zł. W sprawach o zarządzenie majątkiem wspólnym prawnik otrzyma 240 zł, a za zniesienie wspólności majątkowej 360 zł. 

Koszt adwokata w sprawie o alimenty

Na rynku znajdziemy oferty już w cenie od 1000 złotych. Adwokat w sprawach alimentacyjnych jest bardzo dużym wsparciem merytorycznym. Ceny jednak są różne w zależności od miejscowości oraz prestiżu danej kancelarii.

Za napisanie pozwu o alimenty zapłacimy prawnikowi ok. 400-600 zł. Jeśli nie będziemy zadowoleni  decyzji sądu, możemy zapłacić dodatkowo za apelację, która wyniesie nas najprawdopodobniej tyle samo.

Ile kosztuje sprawa o podział majątku?

Podczas spraw rozwodowych często dochodzi do sprawy podziału majątku. W takiej sytuacji zdarza się, że sprawa trafia do sądu, szczególnie jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia. Jakie będą koszty wynajęcia adwokata? Od czego są one uzależnione?

Podobnie jak w przypadku rozwodu, jedną z priorytetowych kwestii jest trudność sprawy oraz kwota, o jaką małżonkowie się spierają. Koszty adwokata w sprawach o podział majątku mogą zaczynać się już od ok. 1500 złotych. Górny pułap może jednak osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych, szczególnie w bardzo skomplikowanych sprawach.

Koszt adwokata w sprawie karnej

Poszukując adwokata, który będzie nas reprezentował, zazwyczaj stawiamy sobie pytanie – ile zapłacimy za sprawę karną? Wszystko zależy, chociażby, od rodzaju sprawy. Cena adwokata w sprawie karnej jest jednak wyższa niż w przypadku spraw rozwodowych i zapłacimy nawet ponad 2000 złotych, w zależności od sprawy oraz poziomu jej skomplikowania.

Podsumowanie

Korzystanie z pomocy prawnika nie jest sprawą tanią, jednak zdecydowanie może nam w wielu przypadkach pomóc. W szczególności, jeśli sprawa dotyczy spraw rodzinnych, opiekuńczych lub karnych. Bardzo często prawnik ułatwi nam wygranie sprawy, dzięki wiedzy, której my możemy nie posiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak oszczędzają Polacy – raport Banku Millennium
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
14 października 2013

Jak oszczędzają Polacy – raport Banku Millennium

Wartość aktywów PKO TFI przekroczyła 36 mld zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 lutego 2021

Wartość aktywów PKO TFI przekroczyła 36 mld zł

PKO BP w Mosinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019

PKO BP w Mosinie

PKB na rekordowym poziomie
Wpisy
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2018

PKB na rekordowym poziomie

SKOK Chmielewskiego Biłgoraj
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Biłgoraj

Kredyt konsolidacyjny Trzebnica
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
04 lipca 2017

Kredyt konsolidacyjny Trzebnica

Porównaj