Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

author
Dominika Byczek
23 lutego 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Prawo jazdy to nie tylko kurs – podejście do państwowego egzaminu, którego zdanie uprawnia do prowadzenia pojazdów, wiąże się z wieloma kosztami pobocznymi. Nowe przepisy wpłynęły na podwyższenie kosztów, które muszą ponieść kursanci. Sprawdź, ile w całości kosztuje wyrobienie prawa jazdy.

Spis treści:

 1. Ile kosztuje prawo jazdy? - co składa się na koszt prawa jazdy?
 2. Koszt wyrobienia numeru PKK
 3. Koszt zaświadczenia lekarskiego do prawa jazdy
 4. Ile kosztuje kurs prawa jazdy?
 5. Koszt egzaminu na prawo jazdy
 6. Opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy
Zwiń spis treści

W związku z podwyżką płacy minimalnej Szkoły Nauki Jazdy zapowiadają, że cena kursów na prawo jazdy (wszystkich kategorii) może zostać podniesiona.

Ile kosztuje prawo jazdy? - co składa się na koszt prawa jazdy?

Na wstępie zaznaczmy, co składa się na ostateczny koszt wyrobienia prawa jazdy:

 1. Wyrobienie zdjęcia do numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę).
 2. Uzyskanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do prowadzenia pojazdów.
 3. Koszt kursu na prawo jazdy.
 4. Koszt egzaminu na prawo jazdy.
 5. Opłata za wydanie dokumentu.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy 2024?

Łącznie koszt tych wszystkich elementów składających się na prawo jazdy zbliża się obecnie do 3000 zł, choć jeszcze wiele osób wspomina – nawet w komentarzach na naszej stronie – że kilka lat temu “za całe prawo jazdy płaciło się 1500 zł, już ze wszystkim”. Teraz trzeba liczyć się z kosztami praktycznie dwukrotnie większymi.

Koszt wyrobienia numeru PKK

Samo wyrobienie numeru PKK jest bezpłatne. Nie wyrobimy go jednak bez profesjonalnego zdjęcia od fotografa, więc już w tym momencie będziemy musieli ponieść pierwszy koszt. Przed rozpoczęciem jakiekolwiek kursu prawa jazdy, każdy przyszły kierowca musi obowiązkowo wyrobić sobie numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Numer ten identyfikuje prowadzącego pojazd w instytucji, która przeprowadza kurs i wydaje prawo jazdy. Aby wyrobić numer PKK, należy:

 • posiadać aktualną fotografię,
 • posiadać orzeczenie lekarskie poświadczające naszą zdolność do kierowania pojazdami mechanicznymi (o tym więcej przeczytasz poniżej),
 • zgłosić się do urzędu miasta albo gminy właściwego ze względu na zameldowanie i złożyć tam odpowiedni wniosek.

Jak już wskazaliśmy – samo wyrobienie numeru PKK jest bezpłatne, ale nie uda nam się wyrobić numeru bez posiadania aktualnych zdjęć. Na tym etapie ponosimy już więc koszt wizyty u fotografa i wydruku naszych zdjęć. W mniejszych miastach usługa ta kosztuje około 20 zł, a w większych miastach może sięgać nawet kwot rzędu 40-50 zł.

Koszt zaświadczenia lekarskiego do prawa jazdy

Jeszcze kilka lat temu za badanie lekarskie można było zapłacić zaledwie 50-100 zł. Nowe przepisy zmieniły jednak stawkę – aktualnie badanie lekarskie, podczas którego specjalista oceni, czy jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdu, kosztują nie mniej niż 200 zł. Prawo jazdy bez takiego badania jest nieosiagalne.

Jeżeli mamy już wybraną szkołę nauki jazdy, warto nieraz zapytać w niej, czy szkoła ta współpracuje bezpośrednio z jakimś lekarzem. Może bowiem okazać się, że jeżeli na badanie udamy się z polecenia szkoły nauki jazdy, szkoła pokryje za nas część kosztów. To pierwsza szansa na oszczędność w zakresie kosztów prawa jazdy. W tym momencie warto zauważyć, że zanim w ogóle rozpoczniemy kurs prawa jazdy, już poniesiemy wydatek około 250 zł (na zdjęcia do numeru PKK oraz zaświadczenie lekarskie).

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Cena kursu prawa jazdy zależy przede wszystkim od kategorii, którą chcemy zdawać. Ponadto ceny w każdej szkole nauki jazdy mogą być inne. W większych miastach za kurs zapłacimy więcej niż w mniejszych miastach. Sprawdziliśmy, ile kosztują kursy prawa jazdy w poszczególnych kategoriach. Warto również wiedzieć, że cena kursu na prawo jazdy może się różnić również między szkołami w jednym mieście.

Prawo jazdy kategorii B – cena

Cena prawa jazdy kategorii B wynosi średnio około 2800 zł. 

Warto zauważyć, że wiele szkół nauki jazdy zrezygnowało z obniżania cen w przypadku korzystania z opcji zdalnej teorii. W niektórych tylko szkołach można liczyć na zniżkę, ale niezbyt dużą – około 100 zł taniej. Wówczas cena za kurs na prawo jazdy będzie niższa.

Prawo jazdy kategorii B automat – cena

Prawo jazdy kategorii B na automat kosztuje średnio około 3000 zł.

Niewiele osób wie, że prawo jazdy kat. B można również od niedawna robić wyłącznie na samochody z automatyczną skrzynią biegów. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku osób, które wiedzą, że nie chcą jeździć w przyszłości samochodami z manualną skrzynią. Niektóre szkoły oferują tę opcję prawa jazdy w cenie zwykłego kursu na kategorię B, ale większość dolicza sobie jednak dodatkowe kilkaset złotych do ceny takiego kursu. Warto wiedzieć, że posiadając prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów nie można, co do zasady, kierować samochodami z manualną skrzynią biegów.

Prawo jazdy kategorii A – cena

Kurs prawa jazdy kat. A kosztuje średnio 2600 zł.

W przypadku kategorii A zachodzi natomiast jeszcze dodatkowe rozróżnienie na kursy, które można robić wcześniej, przed główną kategorią A, na motocykle o mniejszej pojemności. Sprawdziliśmy więc również ceny pozostałych kategorii A:

 • cena kursu kategorii A1: 2200 zł
 • cena kursu kategorii A2: 2300 zł

Najdroższy jest zatem kurs kategorii A, a osoby, które chciałyby uzyskać kategorię A już w wieku 20 lat, muszą dodatkowo ponieść kurs prawa jazdy kategorii A2, więc koszt ten dla nich wyniesie łącznie około 5000 zł. W przeciwnym razie – jeżeli chcemy robić tylko kurs kategorii A za 2500 zł – musimy czekać do ukończenia 24. roku życia.

Prawo jazdy kategorii C – cena

Kurs kategorii C kosztuje średnio 3900 zł. 

Jest to zatem zdecydowanie najdroższa kategoria prawa jazdy. Prawo jazdy kategorii C+E kosztuje z reguły tyle samo, ale uprawnia do kierowania pojazdami ciężarowymi wraz z przyczepą.

Koszt egzaminu na prawo jazdy

egzamin teoretyczny – cena: 50 zł 

Koszt ten ponosimy za każde podejście do egzaminu, nie ma tutaj możliwości upustów ceny przy na przykład dziesiątym podejściu. Egzamin zdawany jest we właściwym nam Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

egzamin praktyczny – cena: 200 zł

Do egzaminu praktycznego możemy przystąpić dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego i również koszt ten ponosimy przy każdym podejściu. Egzamin zdawany jest we właściwym nam Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy

Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, musimy złożyć do urzędu wniosek o wydanie prawa jazdy i dołączyć do niego potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie tego dokumentu. Opłata ta jest stała i wynosi 100 zł 50 gr.

Przeciętny koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii B (przy założeniu, że zdamy oba egzaminy za pierwszym podejściem) wynosi więc w 2024 roku około 3300 zł. Koszt ten może wzrosnąć o:

50 zł za każdą poprawkę egzaminu teoretycznego,

200 zł za każdą poprawkę egzaminu praktycznego.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kurs prawa jazdy kat. B kosztuje obecnie około 2800 zł. Za cenę 2700 zł można jeszcze znaleźć kategorię B z teorią online. Najdroższa w wielu szkołach jazdy jest kategoria B na automat – cena tego kursu sięga nawet 3000 zł.

To, czy opłatę za kurs można rozłożyć na raty, zależne jest od danej szkoły jazdy. System ratalny często jednak jest dodatkowo płatny, np.: do każdej płaconej raty dopłaca się dodatkowo 100 zł. W danej szkole jazdy system ratalny może być jednak rozliczany jeszcze inaczej.

Prawo jazdy kat. C kosztuje w 2024 roku około 3900 zł.

Popularnie prawem jazdy na motor nazywa się prawo jazdy kategorii A, uprawniające do jazdy motocyklem. Obecnie cena kursu wynosi około 2600 zł. Oczywiście wszystko też zależy jaka cena jest w danej szkole nauki jazdy. Tańsze są kursy kategorii:

 • A1 – 2300 zł,
 • A2 – 2400 zł.

Egzamin na prawo jazdy kosztuje łącznie 250 zł (50 zł za egzamin teoretyczny i 200 zł za egzamin praktyczny). Wzrost cen spowodowany jest nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Za wydanie prawa jazdy zapłacimy zawsze 100 zł 50 gr.

Dodatkowe lekcje jazdy kosztują około 60-150 zł, zależnie od regionu, w którym je wykupujemy. Warto mieć też na uwadze, że zazwyczaj jest tak, że szkoła, w której mieliśmy wykupione nauki jazdy, swoim kursantom oferuje dodatkowe lekcje jazdy w niższej cenie.

Tak, posiadanie dokumentu prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu jest konieczne (jeżeli dokument został wydany w formie plastikowej).

Nie. Zmienione przepisy pozwalają na prowadzenie pojazdu od dnia, w którym kierujący zdał egzamin praktyczny. Nie trzeba już czekać na wydanie prawa jazdy (wydanie dokumentu prawa jazdy trwa do 30 dni).

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

JG
JG
2023-02-26 00:45:11

Nonsens. W gównobrzegu aka Kołobrzegu, cena za B (manualna) to koszt od 3000 zł do 3300 zł. PO gUrą!

azey
azey
2021-10-29 07:32:28

Nie tak strasznie dawno koszt prawka wynosił 1500 zł teraz średnia to 2000 zł i pomimo tego że ciężej zdać bo utrudniają ludziom to jeszcze ten zysk

asdasdasd
asdasdasd
2021-06-13 18:21:04

pierd.olony rząd , banda złodziei.

Becia
Becia
2021-02-12 16:28:26

W sierpniu 2014 roku zniesiono ograniczenie ważności egzaminu teoretycznego na prawo jazdy i od tamtej pory jest on ważny bezterminowo.

Kornel Twaróg
Kornel Twaróg
2020-11-06 15:40:33

Sam prowadzę ośrodek szkolenia kierowców ( OCSK STRAŻAK w Opolu) i chciałbym się odnieść do tego artykułu. W większości poruszone tu informacje są zgodne ze stanem faktycznym. Dodałbym jednak pare ważnych kwestii, które mogą interesować przyszłych kandydatów na kierowców: 1. Cena kursu - przy planowaniu wydatków pamiętajcie, że to cena za zazwyczaj 30h zajęć teoretycznych i 30h zajęć praktycznych. Nikt niestety nie mówi, że na pewno tyle godzin wystarczy. Zorientujcie się ile kosztują później dodatkowe godziny jazdy bo możecie ich po prostu potrzebować (co nie jest żadną ujmą na honorze) 2. Badania lekarskie - jak najbardziej według rozporządzenia lekarze medycyny pracy biorą za badanie 200 złotych. Ale uwaga! Lekarz medycyny pracy często wysyła do innych specjalistów a wtedy ta kwota może się nawet podwoić czy potroić. 3. Inne kategorie prawa jazdy. Pamiętajcie, że każda kategoria prawa jazdy się różni cenowo, czasem to 2-3 krotność ceny kategorii B oraz przy kategoriach C, CE oraz D i DE dochodzą nam jeszcze badania psychologiczne o wartości od 150 złotych. 4. Do kosztów na pewno musicie sobie też doliczyć jedną rzecz, często nie braną pod uwagę czyli koszta dojazdu. Jeżeli mieszkacie w tym samym miejscu co jest WORD czy MORD to no nie ma problemu, ale jak będziecie dojeżdżać na kurs do innego miasta to miejcie na uwadze, że bilety też swoje kosztują ;) Jeżeli chcielibyście poczytać więcej porad przed przystąpieniem do kursu to zapraszam na bloga, którego prowadzę www.ocsk.pl/blog

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Roźwienicy sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Roźwienicy? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Roźwienica.

author
Patryk Byczek
22 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Nawojowej – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Nawojowej to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Światowy – najważniejsze informacje

Bank Światowy zrzesza w swych szeregach aż 189 krajów z całego świata. Działalność tej instytucji nie ogranicza się jedynie do udzielania długoterminowych pożyczek na rzecz państw rozwijających się. Bank aktywnie uczestniczy w działaniach wspierających demokratyzację, rozwój gospodarczy biedniejszych rejonów globu, ochronę zdrowia, środowiska i prawo do edukacji. Więcej szczegółów w naszym dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

SAS kontakt – infolinia

Najszybszym sposobem na skontaktowanie się z przewoźnikiem SAS jest połączenie się z telecentrum. Infolinia jest dostępna w języku polskim. Sprawdzamy numery infolinii oraz inne formy kontaktu.

author
Dominika Byczek
23 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Najlepsze banki według Internautów

Już po raz trzeci portal Wirtualna Polska wraz z firmą badawczą Expandi, przygotował ranking „Najlepszych banków według internautów”.

author
Patryk Byczek
18 stycznia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Zakupy na majówkę” w BNP Paribas

BNP Paribas przygotował dla nowych Klientów majówkową promocję, w której w zamian za założenie konta oraz spełnienie prostych warunków można zgarnąć 350 złotych w formie e-bonu do Biedronki. Promocja trwa do 31 maja 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj