Ile kosztuje przedszkole?

Ile kosztuje przedszkole?

author
Sandra Tessmer
24 czerwca 2019

Przedszkole to jeden z najbardziej rozwijających etapów dla dzieci. Uczą się wtedy podstawowych rzeczy oraz mają największy kontakt z rówieśnikami. Sprawdziliśmy, ile kosztuje opłacenie przedszkola.

Przedszkole – ile kosztuje?

Opłaty za przedszkole to często jedne z najdroższych pozycji w budżecie domowym. Koszty z tego tytułu ponoszą zarówno opiekunowie dzieci uczęszczających do placówek niepublicznych, jak i samorządowych. 

Nie tak dawno, walka o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola była bardzo zacięta. Na miejsce w takiej placówce niekiedy trzeba było czekać bardzo długo, przez co część rodziców zmuszona była skorzystać z oferty przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku prawo do miejsca w samorządowym przedszkolu przysługuje wszystkim dzieciom w wieku od trzech do pięciu lat. Obowiązek przedszkolny mają natomiast wszystkie sześciolatki.

O miejsce w przedszkolu dla każdego chętnego dziecka musi zadbać gmina, na terenie której zamieszkuje kandydat do przedszkola. Jego rodzice nie muszą jednak korzystać z możliwości oferowanej przez państwo i mogą zapisać swoje dziecko do placówki prywatnej. Każde z tych rozwiązań wiąże się z mniejszymi bądź większymi opłatami.

Ile kosztuje pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym?

Wybierając przedszkole niepubliczne, rodzice muszą się liczyć z nieco większymi kosztami niż w przypadku placówki państwowej. Opłata miesięczna za pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym zależy w dużej mierze od lokalizacji przedszkola i wynosi standardowo do 1 000 zł.

Przedszkola niepubliczne zlokalizowane na terenach wiejskich, zwykle są tańsze. W dużych aglomeracjach za przedszkole niepubliczne trzeba niekiedy zapłacić nawet 2 000 zł.

Tak, jak w przypadku przedszkola państwowego, w placówce niepublicznej rodzice muszą dodatkowo liczyć się z opłatami za posiłki dla swojego dziecka. Stawki za wyżywienie bywają podobne, dlatego można przyjąć że koszt wyżywienia w takim przedszkolu również wynosi ok. 200 zł – 250 zł miesięcznie.

Opłaty tego typu zwykle uiszcza się za cały rok z góry. W zależności od tematyki, dodatkowe zajęcia nieujęte w ramach czesnego mogą kosztować nawet 200 zł miesięcznie.

Ile kosztuje pobyt dziecka w przedszkolu państwowym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pobyt dziecka do lat pięciu w przedszkolu publicznym w godzinach od 8.00 do 13.00 jest bezpłatny. Za każdą dodatkową godzinę rodzice muszą natomiast zapłacić złotówkę.

W przypadku rodziców pracujących, możemy założyć, że dzienny pobyt dziecka w przedszkolu wynosi zwykle dziewięć bądź dziesięć godzin. Wydatki z powodu dłuższego przebywania dziecka będą zatem wynosić ok. 5 zł. na dzień, w skali miesiąca oznacza to kwoty rzędu 100 zł – 130 zł. W przedszkolu publicznym wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne.

Oprócz wspomnianych opłat za dodatkowe godziny, posyłając dziecko do przedszkola samorządowego, rodzice ponoszą jeszcze koszty wyżywienia. Opłaty te zależne są m.in. od lokalizacji przedszkola oraz sposobu organizacji posiłków. W większych miastach za wyżywienie zwykle trzeba będzie zapłacić więcej.

Od 1 stycznia 2018 opłaty za przedszkole publiczne rodzic musi ponosić bez względu na to, czy dziecko chodziło na zajęcia, czy też nie. Nieco inaczej wyglądają natomiast koszty posiłków. Jeśli opiekun dziecka zgłosi jego nieobecność odpowiednio wcześniej, kwota przeznaczona na wyżywienie zostanie odliczona od ogólnego rachunku.

Podsumowanie

W przypadku przedszkola publicznego rodzice muszą zatem liczyć się z opłatami w wysokości 550 zł miesięcznie. Wybierając placówkę niepubliczną koszty te wzrosną do minimum 1 000 zł, a jeśli dodatkowo dziecko będzie uczęszczało na zajęcia nie ujęte w standardowej ofercie, mogą być nawet o kilkaset złotych wyższe. Różnica w kosztach sięga tutaj kilkuset złotych, dlatego wybierając określony rodzaj przedszkola, rodzice powinni mieć na uwadze nie tylko program zajęć, ale i cenę pobytu dziecka w danym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Elektroniczne podpisywanie umów w mBanku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
31 marca 2020

Elektroniczne podpisywanie umów w mBanku

Rewolucja w kodeksie pracy ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
04 października 2017

Rewolucja w kodeksie pracy ?

PKO BP w Piekarach Śląskich
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 sierpnia 2019

PKO BP w Piekarach Śląskich

Sopot najbardziej luksusowym miejscem dla Polaków
Wpisy
author
Aneta Jankowska
18 sierpnia 2018

Sopot najbardziej luksusowym miejscem dla Polaków

Ilu Polaków było na zwolnieniu w 2018 roku?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 kwietnia 2019

Ilu Polaków było na zwolnieniu w 2018 roku?

Ważne zmiany w aplikacji MyTaxi
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 października 2018

Ważne zmiany w aplikacji MyTaxi

Porównaj