Ile kosztuje rejestracja skutera i motoru?

Ile kosztuje rejestracja skutera i motoru?

author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019

Rejestracja motocykla lub motoru, bez względu na jego stan i kraj pochodzenia, wiążą się z kosztami. Sprawdziliśmy, ile może kosztować rejestracja jednośladu.

Rejestracja skutera lub motoru – ile to kosztuje?

Każdy pojazd jest objęty obowiązkiem rejestracji. Rejestracji dokonuje starosta na wniosek właściciela samochodu lub motoru. Zarejestrowanie samochodu polega na tym, że odpowiedni urząd wyda nam dowód rejestracyjny, zalegalizowane tablice oraz, jeśli jest wymagana, nalepkę kontrolną.

Rejestrowania pojazdu nie musi dokonywać osobiście właściciel pojazdu. Całą procedurę można przekazać za pomocą pełnomocnictwa pośrednikowi, który załatwi za nas wszystkie formalności. Co ważne, pełnomocnikiem może zostać tylko osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych.

Jeśli chcemy udzielić pełnomocnictwa, powinniśmy zrobić to na piśmie i pamiętać, że koszt rejestracji pojazdu przez pełnomocnika będzie wiązał się z opłatą 17 zł. Chyba, że pełnomocnictwo posiada członek rodziny lub małżonek.

Jeśli kupiliśmy motor lub skuter używany, który już jest zarejestrowany w Polsce, nasze koszty rejestracji mogą być niższe niż w przypadku nie zarejestrowanych pojazdów. Głównym kosztem są tablice rejestracyjne, za które zapłacimy 40, 50 zł w przypadku zwykłych lub 500,50 zł, jeśli chcemy zainwestować w indywidualne tablice rejestracyjne.

Pozostały koszt to 54,50 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego, 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną oraz 14 zł za pozwolenie czasowe. Nie zapłacimy natomiast za kartę pojazdu oraz za koszt badania technicznego, które jest obowiązkowe w przypadku niezarejestrowanego samochodu.

Do rejestracji jednośladu potrzebujemy kilku dokumentów. Przede wszystkim dowód własności pojazdu, czyli umowę kupna-sprzedaży lub umowę darowizny. Dowód tożsamości lub dokument z KRS. Obecny dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli jest 0 motorowery jej nie posiadają), dotychczasowe tablice, aktualne ubezpieczenie oraz potwierdzenie opłaty za rejestrację.

Rejestracja jednośladu sprowadzonego z zagranicy

Za rejestrację jednośladu, który sprowadziliśmy z innego kraju, zapłacimy więcej. Przede wszystkim dlatego, że musimy ponieść koszt przeglądu technicznego.

Podobnie jak w przypadku rejestracji jednośladu z Polski, podstawowym kosztem są tablice rejestracyjne. Oprócz tych samych opłat, jakie poniesiemy przy niesprowadzonym motorze – musimy doliczyć koszt karty pojazdu: 75 zł oraz koszt badań technicznych: 62 zł. 

Do zarejestrowania jednośladu potrzebujemy dokładnie tych samych dokumentów, co w przypadku jeżdżącego już w Polsce motoru. Oprócz tego do dokumentacji musimy załączyć potwierdzenie zakupu w oryginale i w tłumaczeniu na polski. Dodatkowo zagraniczny dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.

Oprócz tego musimy pamiętać o zaświadczeniu, które potwierdzi brak obowiązku zapłaty akcyzy w danym kraju oraz drugi wniosek – o rejestrację zagranicznego modelu pojazdu.

Po złożeniu wniosku o rejestrację wraz z kompletem wymaganych załączników organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym okresie pozwolenie czasowe, które przed upływem musimy wymienić na dowód rejestracyjny.

Podsumowanie

Rejestracja pojazdu jest w Polsce obowiązkowa i próba uniknięcia jej może wiązać się z karami, które znacznie przewyższają koszt samej rejestracji. Po zakupie pojazdu mamy na to 30 dni, więc warto wybrać się do urzędu jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Darek
Darek
2019-12-23 14:47:46

W Otwocku za przerejestrowanie motoru zapłaciłem 123.50

Podobne artykuły

Policja ostrzega przed kodami QR na bankomatach
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
31 grudnia 2018

Policja ostrzega przed kodami QR na bankomatach

Apollo chętny na przejęcie mBanku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 stycznia 2020

Apollo chętny na przejęcie mBanku

Bank Pekao w Łasku
Oddziały
author
Patryk Byczek
12 lipca 2019

Bank Pekao w Łasku

1400 zł za utratę pracy – do końca sierpnia złożysz wniosek
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
13 sierpnia 2020

1400 zł za utratę pracy – do końca sierpnia złożysz wniosek

Alior Bank w Brzegu Dolnym
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019

Alior Bank w Brzegu Dolnym

Porównaj