Czy poręczycielem może być mąż lub żona?

Czy poręczycielem może być mąż lub żona?

author
Halszka Gronek
16 sierpnia 2023

Wybór poręczyciela własnego kredytu jest jednym z najcięższych zadań, z jakimi zmierzyć się musi wielu konsumentów. Problemem nie jest tylko kwestia majętności naszych kandydatów. Równie ważne są więzi łączące kredytobiorcę z żyrantem – w końcu poręczenie to zobowiązanie wymagające ogromnego zaufania. Wielu konsumentów zastanawia się, czy na poręczyciela można wybrać małżonka. Sprawdźmy, jak praktyka bankowa odnosi się do tej kwestii.

Poręczenie - szczegóły

Poręczenie jest jedną z najczęściej stosowanych form zabezpieczenia kredytu przez polskich konsumentów. Jako czynność oficjalna i posiadająca moc prawną, poręczenie polega na zobowiązaniu osoby trzeciej (poręczyciela) do czuwania nad spłatą danego kredytu. W razie zajścia takiej konieczności poręczyciel musi przejąć zobowiązania właściwego kredytobiorcy i spłacić należną kwotę względem kredytodawcy.

Można powiedzieć, iż poręczyciel odpowiada więc własnym nazwiskiem (a co najważniejsze – majątkiem) za terminową i bezproblemową spłatę zobowiązania osoby trzeciej. Rola ta nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych. Bo choć każdy z nas chce pomóc bliskiej osobie w realizacji marzeń (na przykład w budowie domu na kredycie hipotecznym), to jednak nikt nie cieszy się na wieść o konieczności spłacenia długu za kogoś.

Poręczenie nie służy jedynie podniesieniu zdolności i wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Owa forma jest przede wszystkim swoistym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania na rzecz banku. Pisemnie podpisana umowa poręczenia jest obligująca i wcale nie łatwo się z niej wycofać. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, kogo wybrać do roli poręczyciela. Rodzica, przyjaciela, a może małżonka?

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Kredyt w rodzinie. Czy małżonek może zostać poręczycielem?

Przepisy bankowe nie wskazują jednoznacznie, kto może zostać poręczycielem, a kto nie. Właściwie możliwość taką posiada każdy, kto wykaże przed bankiem odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Co więcej, oprócz odpowiednich zarobków i niewielkich zobowiązań, istotna jest także pozytywna wiarygodność kredytowa. Przyszły poręczyciel powinien posiadać czystą historię kredytową, stabilne zatrudnienie i nienaganną opinię jako klienta banku.

Ważne jest więc, by potencjalny poręczyciel był w odpowiednim wieku. Musi on być pełnoletni, posiadać zdolność do czynności prawnych i nie przekraczać maksymalnego wieku kredytobiorcy, jaki ustalił dany bank. Co więcej, nazwisko poręczyciela nie powinno figurować na żadnej z czarnych list dłużników. Ponadto dobrze by było, gdyby ocena punktowa konsumenta w BIK-u wskazywała wysoki wynik.

To tyle z teorii. W praktyce jednak wszystkie formalności związane z udzieleniem poręczenia są o wiele bardziej zagmatwane – zwłaszcza wtedy, gdy żyrantem na zostać osoba bliska. Najwięcej problemów spotyka się w przypadku zgłoszenia do roli poręczyciela własnego małżonka lub małżonki. Większość formalnych par nie ma szans na wzajemne poręczenie swoich kredytów. Wynika to z oceny ryzyka inwestycyjnego i mówiąc najprościej – bezpieczeństwa finansowego zarówno kredytodawcy, jak i zainteresowanych małżonków.

Małżonek nie zostanie poręczycielem

W świetle obecnie obowiązujących przepisów poręczycielem kredytu może zostać niemal każdy, kto posiada odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową. Co istotne jednak, nie może być to osoba finansowo związana z tym samym gospodarstwem domowym, co kredytobiorca. Poręczyciel powinien dysponować własnym majątkiem, którym zabezpieczy spłatę kredytu na wypadek niewypłacalności głównego kredytobiorcy.

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne, łatwo wywnioskować, iż poręczycielem nie może zostać małżonek. W końcu niezbywalnym obowiązkiem żyranta jest materialne poświadczenie zobowiązania niewypłacalnego kredytobiorcy. A to, w przypadku wspólnego majątku małżonków, nie ma żadnego pokrycia. Gdy jeden z małżonków straci źródło utrzymania, to tak, jakby oboje stracili.

Niezależnie od tego, ile zarabia małżonek kredytobiorcy, jeśli para posiada wspólność majątkową, nie ma szans na włączenie partnera w rolę poręczyciela. Co jednak pocieszające, to to, że w przypadku wysokich zarobków męża lub żony zdolność kredytowa kredytobiorcy automatycznie się podnosi. W wielu przypadkach nie potrzeba więc nawet zaprzątać sobie głowy kwestiami poręczenia lub jakiejkolwiek innej formy zabezpieczenia kredytu.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Dwa wyjścia: rozdzielność majątkowa lub wspólny kredyt

Małżeństwa, które posiadają wspólność majątkową, zwykle nie mogą uczynić poręczycielem swego małżonka. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zawarcia przez partnerów umowy majątkowej małżeńskiej, nazywanej powszechnie intercyzą. Gdy małżonkowie (lub przyszli małżonkowie) zdecydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej, na nowo zyskają możliwość wzajemnego poręczania swych kredytów.

Wszystko dlatego, że w oczach banku liczy się nie tyle status związku dwojga konsumentów, co prawa do majątku i poszczególne dorobki. Małżeństwo ze wspólnością posiada jeden „portfel” – i tym samym „portfelem” nie można zabezpieczyć udzielonego już zobowiązania. Natomiast pary z notarialnie przyznaną rozdzielnością wykazują własne, zupełnie niezależne majątki. Gdy jeden z nich zostanie stracony, drugi (portfel małżonka-poręczyciela) w dalszym ciągu będzie w stanie uregulować należyte zobowiązania.

Małżonkowie, którzy nie mają lub nie planują wprowadzić rozdzielności majątkowej mogą natomiast skorzystać z możliwości wspólnego zaciągnięcia kredytu. We dwoje wykażą lepszą zdolność kredytową (o ile partner nie posiada długów i ma czysta historię kredytową). Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, gdy nie mamy możliwości zaciągnięcia zobowiązania w pojedynkę.

Pytania i odpowiedzi

Poręczenie jest formą zabezpieczenia kredytu, w której osoba trzecia (poręczyciel) zobowiązuje się do spłaty długu kredytobiorcy w przypadku jego niewypłacalności.

Poręczyciel jest odpowiedzialny za terminową spłatę kredytu w przypadku, gdy kredytobiorca nie jest w stanie tego zrobić. Zobowiązanie poręczyciela jest prawnie wiążące i ma moc prawną.

Rola poręczyciela polega na zapewnieniu bankowi, że dług kredytobiorcy zostanie spłacony, nawet jeśli ten nie jest w stanie tego zrobić. Poręczyciel przejmuje odpowiedzialność za spłatę kredytu.

Poręczenie stanowi zabezpieczenie dla banku, gwarantując, że spłata kredytu będzie zrealizowana nawet w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy.

Zgodnie z przepisami bankowymi, poręczycielem może zostać osoba, która posiada odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność. Wartość zarobków, brak zobowiązań oraz czysta historia kredytowa są ważne.

Do czynników wpływających na zdolność i wiarygodność poręczyciela należą zarobki, niewielkie zobowiązania, czysta historia kredytowa, stabilne zatrudnienie oraz wiek.

Z uwagi na ryzyko finansowe i związane z tym zobowiązania, małżonek zazwyczaj nie może pełnić roli poręczyciela dla swojego partnera, szczególnie gdy mają wspólność majątkową.

Małżonkowie posiadający wspólność majątkową zwykle nie mogą być poręczycielami dla siebie nawzajem, ponieważ ryzyko finansowe dotyczy wspólnego majątku.

Alternatywą dla małżeństw z wspólnością majątkową może być wprowadzenie rozdzielności majątkowej poprzez intercyzę. To pozwoli na wzajemne poręczanie kredytów.

Wspólne zaciągnięcie kredytu przez małżonków może być korzystne, ponieważ wykazują oni lepszą zdolność kredytową. Ograniczeniem jest brak możliwości poręczenia w przypadku wspólności majątkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

zenon
zenon
2019-02-01 19:45:10

ha ha a kto by chcial zony dlugi poręczać!!! aalbo niedaj boże wziąść ją za poręczyciela! ha ha

Podobne artykuły

Credit Agricole z ofertą ratalną na rower
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2021

Credit Agricole z ofertą ratalną na rower

Komornik Sądowy Marcin Pieńkos
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
08 września 2015

Komornik Sądowy Marcin Pieńkos

Provident z Gwarancją Najniższej Raty
Wpisy
autor wpisu
Wozniak
03 marca 2016

Provident z Gwarancją Najniższej Raty

Sekurytyzacja portfela wierzytelności Alior Leasing
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 września 2019

Sekurytyzacja portfela wierzytelności Alior Leasing

Porównaj