Ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki?

author
Halszka Gronek
02 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Łazienka to pomieszczenie, które remontujemy statystycznie najrzadziej. Fakt ten wynika przede wszystkim z dużych komplikacji techniczno-praktycznych, które wiążą się chociażby z koniecznością kucia kafelek i demontażem dużej liczby sprzętu. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile może kosztować remont łazienki.

Ile kosztuje remont łazienki?

Pytanie o to, ile kosztuje remont łazienki. zadaje sobie wiele osób stojących przed koniecznością wykonania kompleksowego remontu całego mieszkania lub tylko jego części.

Koszt remontu łazienki zależy od bardzo wielu czynników – między innymi od tego, czy musimy zmieniać płytki łazienkowe i jak wiele elementów sanitariatu (kabina prysznicowa, umywalka, toaleta  itp.) planujemy wymienić na nowe. Warto też wziąć pod uwagę koszt materiałów wykończeniowych i robocizny.

Budżet na wykończenie łazienki może być spory, stąd wiele osób decyduje się na kredyt na remont mieszkania.

Generalny remont łazienki może kosztować przykładowo  10 tys. zł, jeśli łazienka będzie wyposażona skromnie. Jednak równie dobrze można wydać na niego setki tysięcy.

Koszt remontu łazienki – układanie płytek i malowanie

Remont łazienki to przede wszystkim nowe płytki. Warto wiedzieć, że koszt układania płytek jest uzależniony od regionu Polski, rodzaju powierzchni, wielkości płytek oraz stopnia skomplikowania pracy. W praktyce koszt tej części remontu sprowadza się do liczby płytek , które fachowiec będzie musiał dociąć.

Dla zobrazowania przykładu, założymy cenę układania płytek o standardowej wielkości 30×30 cm – prosty układ z koniecznością docinania płytek tylko przy ścianach.

Położenie płytek

Ułożenie takich płytek kosztuje średnio około 60 zł/m2, przy czym najtańsze oferty, z którymi spotkamy się głównie w mniejszych, mniej zaludnionych miejscowościach, można znaleźć już za 35 zł/m2, a najdroższe, na przykład w Warszawie, za około 85 zł m2. Jeżeli mamy do czynienia na przykład z mozaiką lub bardzo skomplikowanymi wzorami, ceny często wzrastają nawet do 130 zł/m2. 

Zakup materiałów

Ceny materiałów, zwłaszcza w sieciowych marketach budowlanych, są bardzo podobne w całym kraju. Stawki mogą się różnić od siebie zaledwie o kilka procent.

Warto jednak pamiętać, że do wyłożenia łazienkowych kafelek będziemy potrzebować nie tylko samych płytek, ale również odpowiednie produkty tak zwanej chemii budowlanej. Mowa o takich towarach jak klej, grunt czy fuga.

Za 1 metr kwadratowy płytek podłogowych zapłacimy średnio około 50 zł, przy czym najbardziej budżetowe płytki na promocji można kupić poniżej 20 zł/m2, a te z wyższej półki będą nas kosztowały powyżej 120 zł/m2.

Za klej do płytek, preparat gruntujący oraz fugę na podłogę i ściany zapłacimy w sumie około 355 zł. W tej cenie kupimy większy klej do płytek, ponad 10,5 kg fugi i 2,5 kg preparatu gruntującego – taka ilość wystarczy nam na około 30 m2 płytek.

Malowanie

Mając wykończone ściany, możemy swobodnie zabrać się za malowanie sufitu. Do łazienki wskazane jest, aby zastosować odporną na wilgoć farbę lateksową. Do idealnego pokrycia sufitu powinno wystarczyć trzykrotne malowanie. To oznacza, że na sufit o powierzchni 7 m2 będziemy potrzebować około 2-3l farby.

Za dobrej jakości farbę lateksową zapłacimy od 25 do 30 złotych za litr. Standardowy koszt malowania przez malarza to około 10 zł/m2 za trzy warstwy, ale raczej wątpliwe, aby wynegocjować taką cenę za pomalowanie tak małej powierzchni. Jest to jednak na tyle prosta praca, że możemy ją bez problemu wykonać samodzielnie.

Remont łazienki – sanitariat

Podstawową rzeczą – poza płytkami i kolorem ścian – jaką możemy zmienić w naszej łazience, jest armatura. Oferty sklepowe dają nam ogromne możliwości wyboru wszystkiego, co ma znaleźć się w naszym wyremontowanym pomieszczeniu.

Tak zwany biały montaż, czyli wymiana urządzeń sanitarnych, ma bardzo duży wpływ na finalny koszt remontu łazienki. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje remont łazienki, trzeba wziąć pod uwagę koszt zakupu takich urządzeń jak wanna lub prysznic, umywalka, toaleta, a ewentualnie również bidet.

Wanna lub prysznic

Pierwszą decyzją, którą stawia przed nami aranżacja małej łazienki jest wybór: wanna czy prysznic? Koszt zakupu wanny to średnio około 600 zł, chociaż najtańsze, niskiej jakości modele możemy kupić już za 300 zł. Za droższą wannę narożną renomowanego producenta trzeba zapłacić ponad 800 zł.

Pamiętajmy, że do wanny trzeba dodać również koszt zakupu obudowy. Plastikowa obudowa to wydatek od 300 do 400 zł, a za wykonanie obudowy z płytek ceramicznych zapłacimy już od 500 do nawet 1 500 zł. 

Ceny wykonania ceramicznej obudowy są uzależnione od tego, jakiego podkładu do ich zamontowania użyjemy.Najtańszym z nich jest styropian, natomiast najdroższy jest podkład murowany. Najczęściej używany jest podkład ze średniej półki cenowej – polistrenowy.

Prysznic

Wiele osób uważa, że idealnym rozwiązaniem dla małej łazienki będzie prysznic. Niestety jest to rozwiązanie nieco droższe od wanny.

Dobrej jakości kabina prysznicowa z brodzikiem i panelem do obudowy będzie nas kosztowała około 1 000 zł. Decydując się na najtańszy model możemy tę cenę obniżyć do 600 – 700 zł, w zależności od oferty.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kabiny z brodzikiem w wysokiej jakości, będzie to dla nas wydatek rzędu 2 000 zł (lub więcej). Do tego bateria ze słuchawką, na którą wydamy ok. 150 zł (przy czym najtańsze można kupić już za 40 zł; z kolei za baterię wysokiej jakości możemy zapłacić nawet ponad 400 zł).

Ostatni koszt związany z zamontowaniem prysznica to kwestia robocizny, czyli montażu. Ten u dobrego fachowca będzie kosztował nas ok. 250 zł. Podsumowując, średniej półki kabina z brodzikiem, baterią i montażem wyniesie nas conajmniej 1500 zł.

Kabina z hydromasażem

Alternatywą dla osób lubiących gadżety i niekonwencjonalne  rozwiązania domowe jest kabina z hydromasażem. Za najtańsze modele na promocjach możemy zapłacić nawet 800 zł, ale jeśli nie chcemy przeprowadzać wymiany kabiny w krótkim czasie, na porządny sprzęt musimy wydać co najmniej 1 600 zł.

Kabina z hydromasażem bardzo wysokiej jakości to już wydatek rzędu 2 500 złotych lub więcej. Do tego należy doliczyć koszt montażu na poziomie około 250 zł. Oznacza to, iż za przyjemność posiadania kabiny z hydromasażem możemy zapłacić nawet 3 000 złotych – choć oczywiście na rynku znajdziemy także droższe propozycje.

Toaleta

Kolejnym kosztem przy remoncie łazienki jest toaleta. Do wyboru mamy toaletę typu kompakt (ze zbiornikiem zewnętrznym) lub taką z zabudowanym zbiornikiem.

Najtańsze WC kompakt możemy kupić już za 200 zł, przy czym za dobrej jakości model musimy zapłacić około 500-600 zł. Za droższe modele musimy zapłacić nawet ponad 800 zł.

Montaż toalety typu kompakt to niewielki koszt – rzędu ok. 80 zł.

W przypadku toalety z podwieszaną miską i zabudowanym zbiornikiem na stelażu koszt zakupu materiałów, takich jak miska, stelaż, zbiornik i komplet wężyków to minimum 350 zł, a najczęściej ok. 600-1000 zł. Za wysokiej jakości zestaw zapłacimy już ponad 1.200 zł.

Również koszt montażu jest znacząco wyższy w przypadku toalety z zabudowanym zbiornikiem, zapłacimy za niego nie mniej niż 150, a średnio około 200 zł. Do tego należy doliczyć koszty położenia płytek na stelażu zakrywającym zbiornik na wodę. Jako przykład możemy wziąć pod uwagę zakup średniej jakości toalety z zabudowanym zbiornikiem na wodę, który kosztować będzie niecałe 800 zł z montażem.

Umywalka

Kolejnym kosztem remontu łazienki związanym z sanitariatem jest umywalka. Za umywalkę podszafkową z szafką i syfonem w zestawie zapłacimy średnio 350 zł, jednak jeśli chcemy zaoszczędzić to na aktualnych promocjach zapłacimy nawet ok. 100 zł za komplet. Dobrej jakości model to wydatek 550-600 zł.

Koszty umywalki podwieszanej są bardzo podobne, za umywalkę, półpostument zakrywający rury, syfon i zestaw śrub do montażu zapłacimy od 150 do 520 zł, jednak prawda jest taka, że dobrej jakości model znajdziemy już w cenie ok. 350 zł za komplet.

Do umywalki niezbędna jest też bateria, za którą zapłacimy średnio 130 zł, jednak jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy wydać nawet 30 zł. Montaż umywalki przez fachowca to wydatek rzędu kolejnych 70 zł. W sumie za dobrą umywalkę podwieszaną z baterią i montażem zapłacimy około 600 zł.

Remont łazienki – pozostałe koszty

Do wydatków związanych z remontem łazienki należy doliczyć jeszcze kilka pozycji, które mogą okazać się konieczne podczas remontu.

Remont łazienki to nie tylko wymiana płytek oraz sanitariatu. Warto również przeznaczyć pewien budżet do tego, żeby zakupić dodatkowe elementy, przydatne po skończonym remoncie.

Może okazać się, że konieczna będzie wymiana drzwi. Za dobrej jakości drzwi z ościeżnicą zapłacimy ok. 550 zł, a za montaż dodatkowe 200 zł. Oprócz tego może się wydarzyć, że nie obejdzie się również bez wymiany kaloryferów. Koszt nowego grzejnika to ok. 400 zł. 

Warto również przemyśleć zakup drobnych akcesoriów do łazienki, takich jak ozdoby, mniejsze oświetlenie, pojemniki na mydło czy na artykuły codziennego użytku. Na takie zakupy możemy przeznaczyć ok 150 zł. Oprócz tego w łazience mogą okazać się niezbędne szafki dwudrzwiowe, najlepiej więcej niż jedna. Za komplet dwóch – stojącej i wiszącej – zapłacimy ok. 520 zł. Łącznie za dodatkowe przedmioty do łazienki zapłacimy około 1600 zł.

Remont łazienki  – warto zacząć od projektu

Przystępując do remontu łazienki, trzeba mieć przemyślane praktycznie wszystkie szczegóły. Jeszcze przed rozpoczęciem kosztorysowania i szukania odpowiednich firm remontowych, warto rozrysować sobie całe pomieszczenie i zastanowić się, jakie urządzenia sanitarne chcemy w nim umieść.

Przemyślana koncepcja pozwoli nam uniknąć późniejszych rozczarowań, takich jak zbyt wąskie przejście do toalety czy brakujące miejsce na pralkę. W Internecie istnieje mnóstwo inspirujących pomysłów na to, jak z zamysłem zaprojektować nową łazienkę.

Jeżeli jednak nie przychodzą nam do głowy żadne godne uwagi pomysły, ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Koszt takiej usługi waha się od 10 do 55 zł/m2 w zależności od rodzaju projektu.

Do wyboru mamy projekty koncepcyjne, tańsze oraz projekty funkcjonalne w 3D, za które zapłacimy więcej. Jeżeli mamy przewidziane środki na taki wydatek, warto je ponieść. Projektant z doświadczeniem pomyśli o wielu rzeczach, które zostałyby pominięte przez przeciętnego inwestora.

Alternatywnym, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z portali poświęconych aranżacji wnętrz. Warto również poczytać fora tematyczne i porady ekspertów. Istnieje również możliwość pobrania bezpłatnych aplikacji projektowych, które często udostępniają producenci łazienek, jednak warto pamiętać, że będzie to o wiele bardziej czasochłonne.

Ile kosztuje remont łazienki – podsumowanie

Jak wynika z naszych obliczeń, łączny koszt remontu łazienki w bloku o powierzchni 7 m2 może wynieść średnio od 10 do 15 tysięcy złotych.

W tym budżecie powinno nam się udać wykonać takie czynności jak kucie starych płytek i położenie nowych, malowanie ścian, wymiana wszystkich urządzeń sanitarnych oraz zakup nowego wyposażenia (drzwi, wieszaków, półek oraz mebli).

Oczywiście koszt remontu łazienki może być nieco niższy, jeżeli część prac wykonamy samodzielnie i skorzystamy z najtańszych dostępnych na rynku materiałów – wtedy kompleksowy remont można zrobić nawet za 5 tysięcy złotych. Powstanie wtedy  jednak pytanie o jakość i trwałość użytych materiałów. Czasami lepiej jest zainwestować w dobre towary, by móc cieszyć się remontem przez długie lata.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marcela Ela
Marcela Ela
2020-10-15 18:23:17

Mój mąż sam robił remont łazienki, no i zdecydowaliśmy się na niezbyt drogie produkty (w promocji) w sklepie lazienka360.pl. Remont całej łazienki kosztował tyle, ile podano w artykule, no ale żadnego fachowca nie trzeba było zatrudniać.

2020-10-11 10:34:27

Za takie pieniążki nikt z dobrych fachowców nie podejmie się kafelkowania, chyba że Ukraina, ale to już wiadomo? Sam kładę kafle zawodowo to mogę coś o tym napisać. Skończyły się się czasy tanich fachowców, teraz to albo Ukraina, albo pomocnicy, fachowcy są zasypani zleceniami i ta wycena którą wyżej czytamy to chyba z początku lat 2000. Pozdrawiam wszystkich

Podobne artykuły

W BPH nie weźmiesz już kredytu hipotecznego

 

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Kętach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Kętach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Tarnobrzegu

Osoby zamieszkałe w Tarnobrzegu, mają dostęp do kilku placówek lombardów w tym mieście. Jeżeli planujesz skorzystać z ich usług, sprawdź, jakie są ich godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz adresy.

author
Patryk Byczek
08 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bezpieczny kredyt 2% w VeloBanku

Ruszył nowy program rządowy o nazwie “Bezpieczny kredyt 2%”, który ma na celu umożliwienie zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na korzystnych warunkach. Program ten rozpoczął się 3 lipca 2023 roku i będzie dostępny w kilku bankach w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są wymagania dotyczące “Bezpiecznego kredytu 2%” w VeloBanku, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak firmy współpracują z dłużnikami

Z badania Kaczmarski Inkasso „Audyt Windykacyjny” można dowiedzieć się, że cztery na dziesięć firm, które funkcjonują w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw zapewniają, że nie zaczęłyby współpracy z dłużnikiem. Natomiast prawie jedna druga firm zgodziłaby się na współpracę pod warunkiem, że Klient za usługę, bądź produkt zapłaciłby z góry.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Indeks śledzący aktywność gospodarczą Banku Pekao

Ekonomiści pracujący w Banku Pekao S.A. stworzyli nowy codzienny indeks, który w czasie rzeczywistym mierzy aktywność gospodarczą. Pekao Tracker – bo tak nazwano nowy indeks – bazuje na wewnętrznych danych bankowych zbierających przez Pekao oraz na źródłach publicznych.

author
Patryk Byczek
22 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj