Łazienka to pomieszczenie, które remontujemy statystycznie najrzadziej. Wynika to z dużych komplikacji, które wiążą się z koniecznością kucia kafelek i demontażem dużej ilości sprzętu. Jeśli jednak decydujemy się na remont, warto wiedzieć, ile będzie to kosztowało. Sprawdzamy.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 25.06.2019
Udostępnij:

Ile kosztuje remont łazienki?

Pytanie, ile kosztuje remont łazienki zadaje sobie bardzo wiele osób stojących przed koniecznością wykonania kompleksowego remontu całego mieszkania lub tylko tego pomieszczenia. Koszt remontu małej łazienki zależy od bardzo wielu czynników. Czy na przykład musimy zmieniać płytki łazienkowe? Co z sanitariatem – kabiny prysznicowe, toalety, umywalka czy wanna?

Jaki jest koszt materiałów wykończeniowych? Oczywiście wszystko zależy od zakresu zmian, jakie zamierzamy wprowadzić. Generalny remont łazienki może kosztować niespełna 10 tys. zł, jeśli będzie wyposażona skromnie, ale równie dobrze można wydać na niego setki tysięcy. Aby jednak – przynajmniej psychicznie – przygotować się na rozmiar wydatków, prezentujemy dwa zestawienia.

Koszt remontu łazienki – układanie płytek i malowanie

Remont łazienki to przede wszystkim płytki. Koszt układania płytek jest uzależniony od regionu Polski, rodzaju powierzchni, wielkości płytek oraz stopnia skomplikowania, co w praktyce sprowadza się do tego, ile płytek fachowiec będzie musiał dociąć. Dla zobrazowania przykładu, założymy cenę układania płytek o standardowej wielkości 30×30 cm, prosty układ z koniecznością docinania płytek tylko przy ścianach.

Położenie płytek

Ułożenie takich płytek kosztuje średnio około 50 zł/m2, przy czym najtańsze oferty, z którymi spotkamy się głównie w mniejszych, mniej zaludnionych miejscowościach,  można znaleźć już za 35 zł/m2 a najdroższe, na przykład w Warszawie, za około 80 zł m2. Jeżeli mamy do czynienia na przykład z mozaiką lub bardzo skomplikowanymi wzorami, ceny często wzrastają nawet do 120 zł/m2. 

W praktyce, licząc średnią cenę układania płytek, musimy się liczyć z kosztami na poziomie 50 zł/m2. Robocizna za ułożenie w sumie 30 m2 płytek na ścianach i podłodze może kosztować nas około 1.500 zł.

Ceny materiałów, zwłaszcza w marketach budowlanych są bardzo podobne w całym kraju, a ich ceny mogą różnić się zaledwie o kilka procent. Do ułożenia płytek będziemy potrzebować nie tylko samych płytek, ale również chemię budowlaną, taką jak klej, grunt i fuga. Za 1 metr kwadratowy płytek podłogowych zapłacimy średnio około 41 zł, przy czym najbardziej budżetowe płytki na promocji można kupić poniżej 20 zł/m2 a te z wyższej półki będą nas kosztowały powyżej 120 zł/m2.

Za klej do płytek, preparat gruntujący oraz fugę na podłogę i ściany zapłacimy w sumie około 355 zł, a w tej cenie kupimy 135 kg kleju do płytek, ponad 10,5 kg fugi i 2,5 kg preparatu gruntującego – taka ilość wystarczy nam na 30 m2 płytek.

Malowanie

Mając wykończone ściany możemy swobodnie zabrać się za malowanie sufitu. Do łazienki wskazane jest, aby zastosować odporną na wilgoć farbę lateksową. Do idealnego pokrycia sufitu powinno wystarczyć trzykrotne malowanie, czyli na sufit o powierzchni 7 m2 będziemy potrzebować około 2l farby.

Za dobrej jakości białą farbę lateksową zapłacimy 24-25 zł/litr. Standardowy koszt malowania przez malarza to około 10 zł/m2  za trzy warstwy, ale raczej wątpliwe, aby wynegocjować taką cenę za pomalowanie tak małej powierzchni. Jest to jednak na tyle prosta praca, że możemy ją bez problemu wykonać samodzielnie.

Remont łazienki – sanitariat

Podstawową rzeczą, poza płytkami i kolorem ścian, jaką możemy zmienić w naszej łazience, jest armatura. Oferty sklepowe dają nam ogromne możliwości wyboru wszystkiego, co ma znaleźć się w naszym wyremontowanym pomieszczeniu.

Tak zwany biały montaż, czyli wymiana urządzeń sanitarnych ma bardzo duży wpływ na finalny koszt remontu łazienki. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje remont łazienki trzeba wziąć pod uwagę koszt zakupu takich urządzeń jak wanna lub prysznic, umywalka, toaleta, ewentualnie również bidet.

Wanna lub prysznic

Pierwszą decyzją, którą stawia przed nami aranżacja małej łazienki jest wybór – wanna czy prysznic. Koszt zakupu wanny to średnio około 450 zł, chociaż najtańsze, niskiej jakości modele możemy kupić już za 300 zł. Za droższą wannę narożną renomowanego producenta trzeba zapłacić ponad 600 zł.

Do wanny trzeba dodać również koszt zakupu obudowy. Plastikowa obudowa do wanny to wydatek od 260 do 380 zł, za wykonanie obudowy z płytek ceramicznych zapłacimy już od 500 do nawet 1.500 zł, jednak ceny uzależnione będą od podkładu. Najtańszym z nich jest styropian, natomiast najdroższy jest podkład murowany. Najczęściej używany jest podkład ze średniej półki cenowej – polistrenowy .

Bateria do wanny to około 230 zł, a montaż kolejne 125 zł, w sumie więc za średniej jakości wannę z panelem plastikowym, baterią i montażem zapłacimy około 1.100 zł.

Prysznic

Lepszym rozwiązaniem w małej łazience będzie prysznic. Dobrej jakości kabina prysznicowa z brodzikiem i panelem do obudowy będzie nas kosztowała niecały 1.000 zł. Decydując się na najtańszy model możemy tę cenę obniżyć niemal o połowę – do 500 zł.

Jeśli zdecydujemy się jednak na zakup bardzo wysokiej jakości kabiny z brodzikiem to będzie to wydatek prawie 2.000 zł. Do tego bateria ze słuchawką, na którą wydamy ok. 150 zł, przy czym najtańsze można kupić już za 40 zł, a za baterię wysokiej jakości musimy zapłacić ponad 400 zł oraz kwestia montażu, który u dobrego fachowca będzie kosztował ok. 200-250 zł. W sumie niezłej jakości kabina z brodzikiem, baterią i montażem wyniesie nas około 1.350 zł.

Kabina z hydromasażem

Alternatywą jest też kabina z hydromasażem. Za najtańsze modele na promocjach możemy zapłacić niecałe 700 zł, ale jeśli nie chcemy planować kolejnego remontu kabiny zbyt szybko, musimy wydać przynajmniej 1.500 zł. Kabina z hydromasażem bardzo wysokiej jakości to już wydatek 2.500 zł. Do tego należy doliczyć koszt montażu na poziomie około 250 zł, a za całość zapłacimy około. 1750 zł, przy czym jest to wersja ze średniej półki cenowej.

Toaleta

Kolejnym kosztem przy remoncie łazienki jest toaleta. Do wyboru mamy toaletę typu kompakt (ze zbiornikiem zewnętrznym) lub taką z zabudowanym zbiornikiem. Najtańsze WC kompakt możemy kupić już za 200 zł, przy czym za dobrej jakości model musimy zapłacić około 400 zł. Za droższe modele musimy zapłacić już ponad 700 zł. Montaż toalety typu kompakt to niewielki koszt – około 80 zł.

W przypadku toalety z podwieszaną miską i zabudowanym zbiornikiem na stelażu koszt zakupu materiałów, takich jak miska, stelaż, zbiornik i komplet wężyków to minimum 350 zł, a średnio bliżej 600-1000 zł. Za wysokiej jakości zestaw zapłacimy już ponad 1.200 zł.

Również koszt montażu jest znacząco wyższy w przypadku toalety z zabudowanym zbiornikiem, zapłacimy za niego nie mniej niż 150, a średnio około 200 zł. Do tego należy doliczyć koszty położenia płytek na stelażu zakrywającym zbiornik na wodę. Jako przykład możemy wziąć pod uwagę zakup średniej jakości toalety z zabudowanym zbiornikiem na wodę, który kosztować będzie niecałe 800 zł z montażem.

Umywalka

Kolejnym kosztem remontu łazienki związanym z sanitariatem jest umywalka. Za umywalkę podszafkową z szafką i syfonem w zestawie zapłacimy średnio 330 zł, jednak jeśli chcemy zaoszczędzić to na aktualnych promocjach zapłacimy nawet ok. 100 zł za komplet. Dobrej jakości model to wydatek 550-600 zł.

Koszty umywalki podwieszanej są bardzo podobne, za umywalkę, półpostument zakrywający rury, syfon i zestaw śrub do montażu zapłacimy od 120 do 520 zł, jednak prawda jest taka, że dobrej jakości model znajdziemy już w cenie ok. 350 zł za komplet. Do umywalki niezbędna jest też bateria, za którą zapłacimy najwięcej 130 zł, jednak jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy wydać nawet 30 zł. Montaż umywalki przez fachowca to wydatek kolejnych 70 zł. W sumie za dobrą umywalkę podwieszaną z baterią i montażem zapłacimy około 520 zł.

Remont łazienki – pozostałe koszty

Do wydatków związanych z remontem łazienki należy doliczyć jeszcze kilka pozycji, które mogą okazać się konieczne podczas remontu.

Remont łazienki to nie tylko wymiana płytek oraz sanitariatu. Warto również przeznaczyć pewien budżet do tego, żeby zakupić dodatkowe elementy, przydatne po skończonym remoncie.

Może okazać się, że konieczna będzie wymiana drzwi. Za dobrej jakości drzwi z ościeżnicą zapłacimy ok. 460 zł, a za montaż dodatkowe 170 zł. Oprócz tego może się wydarzyć, że nie obejdzie się również bez wymiany kaloryferów. Koszt nowego grzejnika to ok. 350 zł. 

Warto również przemyśleć zakup drobnych akcesoriów do łazienki, takich jak ozdoby, mniejsze oświetlenie, pojemniki na mydło czy na artykuły codziennego użytku. Na takie zakupy możemy przeznaczyć ok 150 zł. Oprócz tego w łazience mogą okazać się niezbędne szafki dwudrzwiowe, najlepiej więcej niż jedna. Za komplet dwóch – stojącej i wiszącej – zapłacimy ok. 520 zł. Łącznie za dodatkowe przedmioty do łazienki zapłacimy około 1600 zł.

Remont łazienki  – warto zacząć od projektu

Przystępując do remontu łazienki trzeba mieć przemyślane praktycznie wszystkie szczegóły. Jeszcze przed rozpoczęciem kosztorysowania i szukania odpowiednich firm remontowych, warto rozrysować sobie całe pomieszczenie i zastanowić się, jakie urządzenia sanitarne chcemy w nim umieść. Przemyślana koncepcja pozwoli nam uniknąć późniejszych rozczarowań, takich jak zbyt wąskie przejście do toalety czy brakujące miejsce na pralkę. W Internecie istnieje mnóstwo inspirujących pomysłów na to, jak z zamysłem zaprojektować nową łazienkę.

Jeżeli jednak nie przychodzą nam do głowy żadne godne uwagi pomysły, ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Koszt takiej usługi waha się od 10 do 55 zł/m2 w zależności od rodzaju projektu. Do wyboru mamy projekty koncepcyjne, tańsze oraz projekty funkcjonalne w 3D, za które zapłacimy więcej. Jeżeli mamy przewidziane środki na taki wydatek, warto je ponieść. Projektant z doświadczeniem pomyśli o wielu rzeczach, które zostałyby pominięte przez przeciętnego inwestora.

Alternatywnym, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z portali poświęconych aranżacji wnętrz. Warto również poczytać fora tematyczne i porady ekspertów. Istnieje również możliwość pobrania bezpłatnych aplikacji projektowych, które często udostępniają producenci łazienek, jednak warto pamiętać, że będzie to o wiele bardziej czasochłonne.

Koszt remontu łazienki – przygotowania

Pierwszym etapem remontu łazienki jest demontaż starych urządzeń sanitarnych oraz skucie starych płytek, jeśli mamy zamiar zmieniać również aranżację ścian. Koszt demontażu wanny, umywalki i WC przez profesjonalnych fachowców, nie powinien przekroczyć 100 zł/szt., a więc w sumie 300 zł.

Skucie starych płytek z podłogi, zakładając, że ma ona 7 m2 oraz ścian, jeśli mają 23 m2 będzie nas kosztowało około 660 zł, ponieważ średnia cena takiej usługi to 22 zł za metr kwadratowy. Koszt zakłada skucie starych płytek i wyrównanie ścian pod położenie na ich miejscu nowych.

Pozbawione starej posadzki, oczyszczone i zagruntowane najłatwiej wyrównać cementową masą samopoziomującą. Po rozrobieniu wodą ma ona półpłynną konsystencję, więc nałożona na podłoże rozpływa się po nim, niwelując wszelkie nierówności, a po zastygnięciu tworzy idealnie poziomą, gładką powierzchnię. W ten sposób można jednak wyrównać tylko nieduże krzywizny – do 0,5-1 cm.

Z większymi, od 2 do 5 cm, poradzi sobie tradycyjna zaprawa podkładowa, którą układa się podobnie jak zaprawę do wyrównywania ścian. W sprzedaży są też podkładowe masy renowacyjne, którymi można wyrównać podłogę bez usuwania starej posadzki z płytek.

Na tym etapie warto sobie również zadać pytanie, czy potrzebna jest wymiana rur hydraulicznych oraz instalacji elektrycznej. Ceny tego typu prac są zróżnicowane i zależą między innymi od rodzaju ścian, rozmieszczenia poszczególnych punktów hydraulicznych lub elektrycznych, ale można przyjąć, że średni koszt wymiany jednego punktu to około 200 zł.

Co ważne, koszt będzie wyższy, jeżeli wymieniamy rury tylko w jednym punkcie, a niższy, gdy tych punktów jest więcej. W przykładowym remoncie istnieje potrzeba wymiany rur przy wszystkich punktach hydraulicznych w łazience, czyli przy umywalce, toalecie, wannie i przy pralce. Koszt tych prac wyniesie około 800 zł. Jeśli wiemy, że nasza łazienka wymaga wymiany rur, nie warto odkładać tego na inną okazję – może nam to przysporzyć dodatkowych wydatków.

Jeśli dodatkowo musimy ponieść koszt wymiany instalacji elektrycznej to za wymianę jednego punktu elektrycznego zapłacimy średnio cenę 69 zł. Tu podobnie jak przy hydraulice ceny zależą przede wszystkim od rodzaju ścian, rozlokowania punktów itd.

Możemy przykładowo przyjąć w ramach kosztorysu, że w łazience należy wymienić 6 punktów elektrycznych, na które składają się: włącznik światła, lampa sufitowa, oświetlenie lustra oraz trzy gniazdka w różnych punktach łazienki. Koszt tych prac będzie wynosił więc ponad 400 zł.

Co bardzo ważne, wszystkie kwoty ukazane w artykule mają charakter poglądowy. Konkretny cennik ustala się zawsze bezpośrednio z wykonawcą, który zazwyczaj ocenia sytuację na miejscu. Istnieje jednak szereg programów komputerowych, które pozwolą na zrobienie wstępnego kosztorysu.

 Ile kosztuje remont łazienki – podsumowanie

Łączny koszt remontu łazienki w bloku o powierzchni 7 m2 wyniósł niecałe 9.700 zł. Zakładamy podczas takiej inwestycji kompleksowy remont całego pomieszczenia, który uwzględni takie prace jak kucie starych płytek, wymiana instalacji, położenie nowych płytek, malowanie, wymiana wszystkich urządzeń sanitarnych oraz zakup nowego wyposażenia: drzwi, wieszaków, półek oraz mebli. Oczywiście koszt remontu łazienki może być dużo niższy, jeżeli część prac wykonamy samodzielnie i skorzystamy z najtańszych dostępnych na rynku materiałów – wtedy kompleksowy remont można zrobić nawet za 3-4 tysiące złotych.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 3 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (2)

Przeczytałem ten artykuł z którego wynika ,ze koszt całkowity łazienki o powierzchni ok 7m/2 wynosi ok 9.700, Wydaje mi się że ten koszt to tylko koszt robocizny i w tedy w pełni z tym bym się zgodził ale nie koszt z materiałem. Jak wskażecie mi lub macie takiego fachowca, powtarzam fachowca który wykona całość prac za choć by połowę tej sumy za robociznę to chętnie go zatrudnię, a pracy mu nie zabraknie od rana do nocy. Jeżeli ktoś pisze taki art. to powinien by c realista i trochę mieć rozeznanie w branży glazurniczej, hydraulicznej i elektrycznej i projektowej. I TAK GDY TE WSZYSTKIE PRACE WYKONUJE JEDEN FACHOWIEC CENA JEST NIŻSZA ALE W OBECNEJ CHWILI TAKIE ŁAZIENKI ZA ROBOCIZNĘ WĄCHAJĄ SIĘ W CENACH OK 8-10 TYS ZŁOTYCH

Ceny są w tej chwili mocno zawyżone, bo brakuje rąk do pracy i nie pokrywają się zbytnio z tym co jest tutaj. Większość firm chciała wyższe stawki. Remont ostatecznie robiła firma Complete Home i ceny mieli można powiedzieć, że zbliżone, a co ważne jakościowo wyszło też dobrze. Czyli trzeba po prostu cierpliwie szukać.