Ile kosztuje tatuaż?

Ile kosztuje tatuaż?

author
Dominika Byczek
25 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Moda na tatuaże powróciła. W obecnych czasach nie są już one wyznacznikiem przynależności do społeczności więziennej, a pozwalają nadać swojemu ciału indywidualny, wyróżniający się wygląd. Ile kosztuje taka ozdoba? Sprawdzamy.

Kryteriów, od których zależy cena tatuażu, jest naprawdę wiele. W poniższym artykule opiszemy zależne właściwe dla tatuaży wykonywanych tuszem, czyli tych, które pozostają na ciele niemalże na zawsze (choć, jak już pisaliśmy, można je także usunąć, ale jest to usługa jeszcze droższa niż samo wykonanie tatuażu).

Poza tatuażami wiecznymi istnieją także tatuaże czasowe:

– wykonywane z henny (ich koszt to około 5-50 zł),

– naklejane na ciało (ich koszt to około 20-100 zł).

Ich trwałość jest jednak zaledwie dwutygodniowa.

Od czego zależy cena tatuażu?

1. Im bardziej skomplikowany jest wzór tatuażu, tym tatuaż jest droższy.

Poziom trudności wzoru, który chcemy uzyskać, przekłada się na cenę tatuażu. Najtrudniejsze są tatuaże realistyczne oraz te, które wymagają bardzo cienkiej, prostej linii (tzw. tatuaże geometryczne). Znacznie mniej przyjdzie nam zapłacić za narysowanie np.: wzoru kwiatowego. Musimy mieć na uwadze, że na czas pracy tatuatora przekłada się to, ilu igieł musi on użyć i jak dużego skupienia wymaga wykonanie poszczególnych elementów.

Jak wskazuje Łukasz Ejsmont, jeden z tatuatorów w studiu Zajawa Tattoo Gdańsk, którego poprosiliśmy o wypowiedź do poniższego artykułu, znaczenie ma tu również styl i umiejętności konkretnego artysty:

"

W cenę tatuażu należy też wliczyć talent i unikalność twórczości intelektualnej tatuatorów. Niezależnie, czy profil tatuatora jest bardziej rzemieślniczy czy artystyczny, to każdy ma charakterystyczny dla siebie i bardzo często indywidualnie rozpoznawalny styl pracy, który dla klienta potrafi być wartością samą w sobie.

2. Tańszy jest tatuaż od amatora niż od profesjonalisty.

Musimy mieć na uwadze, że przy takiej usłudze jak tatuaż, zazwyczaj cena idzie w parze z jakością. Profesjonalni tatuatorzy (mający realne wykształcenie artystyczne i skończone kursy potrzebne do tatuowania w salonach tatuażu) wezmą za usługę o wiele więcej niż osoby wykonujące tatuaże po znajomości. Z roku na rok tatuaże stają się coraz popularniejsze, więc coraz więcej jest na rynku tatuatorów “samozwańczych”, którzy sztuki tatuowania uczyli się samodzielnie lub wzorując się na filmach dostępnych powszechnie w Internecie.

Usługa u amatora może być nawet czterokrotnie tańsza. Musimy jednak zastanowić się, czy chcemy powierzać swoje ciało osobie, która nie ma odpowiedniego przeszkolenia do wykonywania tego typu usług. Bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, że wykonywanie tatuażu wiąże się z ingerencją wgłąb naszej skóry, a niehigieniczne warunki pracy tatuatora zwiększają ryzyko zakażenia. Gojenie się źle wykonanego tatuażu może kosztować nas nie tylko dużo bólu i nerwów, ale również pieniędzy, ponieważ zniszczoną skórę trzeba niejednokrotnie traktować lekami.

To, czy osoba jest wykształcona w kierunku tatuowania, przekłada się również na jakość wykonania tatuażu. Ci, którzy przeszli odpowiednie kursy i mają doświadczenie w rysowaniu, a także mają dostęp do dobrej jakości sprzętu oraz igieł różnej długości, na pewno wykonają tatuaż lepiej. Amatorzy dysponują zazwyczaj najtańszą maszynką kupioną w Internecie i mają jedynie kilka podstawowych grubości igieł, którymi nie można dobrze wykonać skomplikowanego graficznie tatuażu.

Profesjonaliści różnią się również tym od amatorów, że starają się nadążać za trendami i stale dbają o swój rozwój artystyczny. Niestety rozwój ten kosztuje – sam tablet pozwalający na tworzenie świetnej jakości wzorów tatuaży kosztuje około 10 tysięcy złotych.

"

Tatuator, który chce liczyć się na rynku, jest zmuszony poświęcać ogromną ilość czasu i energii na rozwijanie się pod względem technicznym oraz artystycznym. Tak naprawdę po skończonej pracy w studiu, przychodzi zazwyczaj czas na przygotowywanie wzorów dla klientów na kolejne dni pracy, konsultacje online czy w przerwach w ciągu dnia.

Dodatkowo technologia pracy bezustannie się rozwija w związku z czym tatuatorzy są również poniekąd zmuszeni do eksperymentowania i inwestowania w nowe narzędzia, które dają im nowe możliwości, jednocześnie niosąc za sobą spore koszta.

– dodaje Łukasz Ejsmont.

3. Więcej zapłacimy za tatuaż w dużym mieście i w dobrym studiu.

W większych miastach, choć studia tatuażu są niejednokrotnie na co drugiej ulicy, ceny za usługi są znacznie wyższe niż w małych miastach. Związane jest to głównie z kosztami, które muszą ponieść właściciele danego studia w dużym mieście, gdzie czynsz za wynajęcie lokalu może być kilkukrotnie większy niż koszt tej samej powierzchni lokalu w małej mieścinie.

Musimy mieć na uwadze fakt, że w branżach estetyczno-artystycznych Klient bardzo zwraca uwagę na to, w jakim lokalu zostaje przyjęty, więc biuro nie może być zaaranżowane w bocznej ciemnej uliczce w pomieszczeniach o łuszczących się ścianach. Duże, przestronne przestrzenie zlokalizowane przy głównych arteriach miasta kosztują jednak sporo i ten koszt przekłada się ostatecznie na koszt samej usługi.

"

Cena całodziennej sesji może się znacząco różnić w zależności od miejscowości (ceny w większych aglomeracjach są wyższe pomimo znacznie większej konkurencji niż na prowincji). Ostatecznie największe znaczenie ma renoma studia albo raczej jakość usług świadczona przez pracujących w nim tatuatorów. Wbrew pozorom nie zawsze prawdziwą jest zasada, że staż tatuatora uzasadnia wysoką cenę świadczonych przez niego usług.

Technologia oraz styl pracy ewoluuje jak w każdej innej branży, ale niestety nie wszyscy tatuatorzy z wieloletnim doświadczeniem nadążają za aktualnymi trendami. Dlatego też warto ocenić przed decyzją studio jako całość ponieważ daje to szerszy obraz tego, czy właściciel świadomie zarządza studiem a pracujący w nim ludzie mają i korzystają z warunków do samodoskonalenia.

– wskazuje Łukasz Ejsmont. Oceny studia najlepiej szukać wśród jego Klientów – zapytać znajomych, z którym studiem współpracowali oraz sprawdzić opinie w Internecie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości usług wykonywanych w danym studiu (np.: Klienci skarżą się na ciężko gojące się rany albo brak pewności, czy tatuator używał igieł jednorazowych), lepiej poszukać innego miejsca.

Wszystkie rzeczy przekładające się na bezpieczeństwo pracy tatuatora kosztują – zarówno ręczniki papierowe, folie, jak i igły oraz maszynki do tatuowania nie są rzeczami tanimi, jeżeli używa się ich w ogromnych ilościach. Sama maszynka do tatuowania pobiera także bardzo dużo prądu, którego ceny stale rosną. Koszt wszystkich tych elementów przekłada się na koszt usługi tatuowania, o czym mówi również Łukasz Ejsmont:

"

Poza samym sprzętem w postaci maszynek, zasilaczy czy samych stanowisk pracy, dochodzą duże wydatki eksploatacyjne, poczynając od profesjonalnych środków do dezynfekcji, przez jednorazowe igły i uchwyty do nich, różnego rodzaju folie czy choćby papierowe ręczniki. Wszystkie te rzeczy są zużywane w ogromnych ilościach. Do tego dochodzi koszt wywozu i utylizacji materiałów szkodliwych czy ostatecznie czynsz i niemałe rachunki za prąd samego studia.

4. Droższe są tatuaże kolorowe niż czarne.

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie studia i nie wszyscy artyści wykonują tatuaże w kolorze. Nieczęsto, ale zdarzają się również artyści wykonujący tatuaże tylko w kolorze. Wykonanie tatuażu w kolorze będzie droższe niż wykonanie tego samego wzoru w czerni, tym bardziej jeżeli zażyczymy sobie nie kolor jednolity, a np.: realistyczne odwzorowanie przechodzenia barw w siebie (np.: różne odcienie niebieskiego przy tatuowaniu morza).

Tatuaże dla par i przyjaciół – cena

W modzie jest także ostatnio robienie tatuaży wspólnych – albo takich samych, albo pasujących do siebie (np.: dwie połowy jednego wzoru). Takie tatuaże wykonują najczęściej:

  • wieloletnie przyjaciółki,
  • mama i córka,
  • pary,
  • najlepsi koledzy.

Zazwyczaj przy umawianiu się wspólnie na drobne tatuaże identyczne lub pasujące do siebie tatuatorzy dają znaczne upusty. Warto jednak przy umawianiu terminu od razu zaznaczyć, że ma być to usługa polegająca na wykonaniu tego samego wzoru dla więcej niż jednej osoby. Istnieje szansa, że jako grupa zostaniemy policzeni za jeden duży tatuaż, a nie za każdy z osobna, ponieważ przy wykonywaniu tego samego wzoru odchodzi np.: koszt wykonania kalki i wielokrotnego druku wzoru oraz czas na to poświęcany.

Projekt tatuażu – ile kosztuje?

Rzadko kiedy studia oferują usługę osobnego projektowania tatuażu. Najczęściej projekt wykonywany jest dopiero po umówieniu się z tatuatorem na konkretny termin i wpłaceniu zaliczki na tatuaż. Przed płatnością możemy zazwyczaj jedynie zorientować się, czy dany tatuator będzie w stanie podjąć się tego, co chcemy, aby zostało wykonane na naszej skórze.

Musimy liczyć się z tym, że sam projekt będziemy mogli w całości zobaczyć dopiero w dniu tatuowania. Każdy tatuator po skończonym dniu pracy zajmuje się dopiero projektami na kolejny dzień i rzadko kiedy ma czas na dużo wcześniejsze wykonanie projektu ze względu na innych Klientów.

Podsumowanie

Ostatecznie, należy wziąć też pod uwagę, że kariera tatuatora nie jest dla każdego. Nawet najbardziej uzdolniony plastyk może nie udźwignąć odpowiedzialności wiążącej się z samym wykonaniem zabiegu tatuażu, który jest poniekąd nieodwracalny lub też bardzo trudny do usunięcia. Praca z ludzkim ciałem wymaga też dużej dozy zaufania i wyrozumiałości z obu stron oraz odporności na specyfikę obcowania z żywą materią i naruszania jej spójności.

Zatem idąc zrobić tatuaż, płacimy za jakość pracy, za sterylność jej wykonania, komfort fizyczny i psychiczny, że otrzymamy to czego oczekiwaliśmy, płacimy za indywidualnie skrojony pod nas projekt, za ogromną ilość nerwów i pieniędzy, które każdy z artystów wkłada codziennie w swoją pracę – podsumowuje Łukasz Ejsmont. Z naszej strony możemy jeszcze dodać spis podsumowujący podstawowe aspekty, które wpływają na cenę tatuaży:


Łukasz Ejsmont Tattoo / Zajawa Tattoo Gdańsk

https://www.facebook.com/Łukasz-Ejsmont-Tattoo-166603910400300/

https://www.instagram.com/_0.xx_/?hl=pl

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kondon
Kondon
2022-10-31 09:11:44

Do NATION. Czyli twoi rodzice?

nation
nation
2020-11-23 15:41:26

Ci fanatycy tatuażu powinni sobie na czole wytatuować waginę lub fallusa.

Podobne artykuły

Wymarzone Konto w Raiffeisen Polbanku

Raiffeisen Polbank od 11 marca ruszył z intensywną kampanią marketingową promującą swój absolutnie bezkonkurencyjny produkt w segmencie kont osobistych. Wymarzone Konto – bo to o nim mowa – jest jedynym rachunkiem ROR dostępnym na rynku, które jest równocześnie bezpłatne i oprocentowane. Ponadto wszyscy Ci, którzy zdecydują się na założenie Wymarzonego Konta w Raiffeisen Polbanku do 15 kwietnia w ramach promocji comperiabonus otrzymają nagrodę gwarantowaną w wysokości 55 zł. Bez żadnych wymaganych wpłat, ukrytych kosztów, gwiazdek ani haczyków.

author
Patryk Byczek
23 marca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP Konto za Zero – opinie

Konto za Zero to jedno z najlepszych kont oferowanych przez PKO Bank Polski. Prowadzenie konta jest - jak wskazuje nazwa konta - bezpłatne. Posiadacze konta mogą cieszyć się debetem do 1000 zł i bezprowizyjnymi wypłatami z bankomatów PKO BP. Sprawdź ofertę i opinie o Koncie za Zero w tym banku.

author
Dominika Byczek
25 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Lombardy w Kielcach

W Kielcach działa znajdziemy kilka placówek lombardów. Sprawdź adresy i aktualne dane kontaktowe. Wskazujemy godziny otwarcia oraz lombardy w Kielcach, które są otwarte przez całą dobę.

author
Patryk Byczek
08 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Wałbrzychu

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy ze sporą ilością placówek stacjonarnych. Bank oferuje między innymi bezpłatne konto osobiste, kredyt przez Internet oraz konsolidację. Sprawdź dane na temat placówki w Wałbrzychu.

author
Patryk Byczek
12 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Loteria promocyjna: „ Tysiące nagród z Visa 2021”

Visa wystartowała z loterią promocyjną, w której w zamian za zarejestrowanie swojej karty płatniczej oraz dokonywanie transakcji w Internecie oraz sklepach stacjonarnych można wygrać bardzo fajne nagrody. Ostatnie losowanie będzie miało miejsce 16 czerwca 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
31 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Licytacja nieruchomości

Jednym ze sposobów dochodzenia należności dłużnika jest egzekucja należących do niego nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem są one sprzedawane w drodze publicznych licytacji. Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące licytacji nieruchomości w jednym miejscu. 

author
Dominika Byczek
02 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj