Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

author
Sandra Tessmer
01 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Wraz z pojawieniem się wieści o dziecku, wzrastają miesięczne wydatki związane, z życiem rodziny. Sprawdziliśmy, co mówią dane statystyczne na temat miesięcznego i rocznego wydatku na utrzymanie dziecka oraz ile wynoszą koszty utrzymania do 18. roku życia.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Decydując się na dziecko, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Zeszłoroczny raport  o tym, ile kosztuje dziecko opublikowany przez ośrodek SW Research i przeprowadzony na grupie 1000 rodziców, uświadamia nam, jakie koszty niesie za sobą wykształcenie i utrzymanie dziecka do 18. roku życia. Raport został wykonany na zlecenie platformy do obniżania rachunków za media MAM.

Z badań wynika, że, rodzice zaczynają wydatki na dziecko już na etapie przygotowań do narodzin. W tym okresie z funduszu znika średnio 8,5 tys. złotych, które idą na wyprawkę na dziecko, badania w ciąży, przygotowania pokoju dla noworodka.

Utrzymanie dziecka – miesięczny koszt

Raport Ile kosztuje dziecko pokazuje między innymi, ile miesięcznie wydajemy na dziecko. Już od pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka wydajemy około 1050 zł. Statystycznie ta kwota podwyższa się z każdym następnym rokiem i mając starsze dziecko, wzrasta do 1500 zł. miesięcznie. Oprócz wydatków związanych z dzieckiem, wzrastają opłaty związane z rachunkami.

Opłaty za mieszkanie, prąd, gaz wzrastają średnio o 200 zł. miesięcznie. Oprócz tego powinniśmy doliczyć opłaty za żywność – wzrost średnio o 300 zł. miesięcznie.

Utrzymanie dziecka do 18. roku życia

Jak pokazują dane w ubiegłorocznym raporcie, utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje średnio 305 tys. zł. To bardzo duża liczba, jednak jeśli dłużej się nad tym zastanowimy, to biorąc pod uwagę koszty związane z wyżywienie, utrzymaniem, pielęgnacją, opłatami za rachunki, wykształceniem dziecka czy zajęciami dodatkowymi, to wcale ta kwota przestaje nas dziwić.

Jeśli rodzice decydują się wspomóc dziecko w okresie studiów, to muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości średnio 130 tys. złotych.

Utrzymanie dziecka – pomoc z programu 500+

W 2018 roku wychowanie jednego dziecka w Polsce  do ukończenia 18. roku życia mieści się w przedziale dokładnie od 290 tys. do 305 tys. zł, a dwójki dzieci od 350 do 385 tys. złotych. W rodzinach z trójką i więcej dzieci wydatek może sięgnąć nawet pół miliona złotych, dokładnie od 470 tys. złotych do 500 tys. złotych. Oznacza to, że w największych rodzinach koszt utrzymania dziecka stanowi ok. 60 proc. kosztów wychowania jedynaka.

Jednym ze źródeł większych wydatków są pieniądze, które część rodzin otrzymuje w ramach programu „Rodzina 500+”. Dla części z rodzin oznacza to pozytywną interwencję w ich ubóstwo i to nierzadko skrajne. Spora część rodzin dzięki programowi 500+ pojawiła się na rynku kredytowym i zyskała możliwość wydawana otrzymanych od państwa pieniędzy, zwiększając swoją konsumpcję oraz wydatki na dzieci.

Najbardziej na 500+ zyskały rodziny wielodzietne. Jak wynika z danych GUS przed wprowadzeniem świadczenia 500+ podobna sytuacja występowała wśród małżeństw z trójką lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu – jeszcze w 2015 r. wydawali oni 84% swojego dochodu rozporządzalnego. Obecnie sytuacja rodzin wielodzietnych uległa pod tym względem znaczącej poprawie – w 2017 r. udział wydatków wyniósł już tylko 74%.

Co ciekawe, rodziny z dziećmi same siebie finansują. Kwota wydatków rządu na program 500+ wynosi ok. 23 mld zł. Eksperci z Centrum im. Adama Smitha podliczyli, że w tym samym czasie rodziny ponoszą koszty wychowania dzieci i w tych kosztach płacą rządowi VAT w wysokości 17 mld zł. 

Utrzymanie dziecka – koszty stałe

Licząc miesięczne utrzymanie dziecka, możemy założyć pewne stałe koszty, które czekają nas od momentu narodzin do ukończenia osiemnastego roku życia.

Tutaj warto na chwilę się zatrzymać. Większość z nas dąży do tego, żeby malucha posłać do publicznego przedszkola, którego koszty są stosunkowo niewielkie. Wcześniej jednak wybieramy albo żłobek albo nianię. Jeśli chcemy wyliczyć z tego jakiś średni koszt, należałoby założyć, że będzie to około 600 złotych dla wszystkich opcji, ale tylko przez trzy lata. Co i tak daje zawrotną sumę 21 600 złotych.

Wszystkie koszty dają w sumie 1200 złotych miesięcznie + 3000 złotych wyprawki i 21 600 kosztów edukacji. Do tego należałoby także doliczyć koszty późniejszych korepetycji i ewentualnie zajęć dodatkowych, czyli pewnie  kolejne 100 lub nawet 200 złotych miesięcznie, które dodać możemy nie przez 18 a jedynie przez średnio 10 lat.

Podsumowanie

O tym, że utrzymanie dziecka nie jest tanie, przekonał się każdy rodzic. Szczególnie w momencie, jeśli chcemy realizować pasje dziecka, często związane z drogim sportem czy innymi kosztownymi zainteresowaniami. Są to jednak koszty, z którymi liczy się każda para, która decyduje się na dziecko.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Inżynier Karwowski
Inżynier Karwowski
2021-03-26 13:43:11

Wyliczenia przeprowadzane przez rzetelne instytucje w roku 2020 pokazują że średni koszt miesięczny utrzymania dwójki dzieci do 18 roku życia waha się w przedziale 1900-2500 zł. To w zależności od wielkości miasta. Także te wyliczenia gdzie zapisane jest : utrzymanie jednego dziecka to" dokładnie od 290 tys. do 305 tys. zł, a dwójki dzieci od 350 do 385 tys. złotych" Akapit wcześniej napisała Pani 305 tyś także z założenia wzięła Pani najwyższą kwotę a nie średnią. Ten artykuł to Pani chyba na kolanie pisała. Co?

Podobne artykuły

PKO BP w Ścinawie

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Ścinawie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Hakerzy uzyskali dostęp do 617 mln kont w sieci

Około 617 milionów kont w sieci zostało zagrożonych. Jak informuje serwis internetowy The Register, hakerzy uzyskali dostęp do kont użytkowników 16 portali internetowych. Sprawdź, które portale padły ofiarą oszustów.

author
Aneta Jankowska
17 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Credit Agricole w Jaworznie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Jaworznie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak napisać biznesplan?

Masz pomysł na własną działalność, ale nie jesteś pewien, czy twój biznes ma przyszłość? Zastanawiasz się nad opłacalnością projektu? A może starasz się o finansowe wsparcie dla nowych firm i potrzebujesz „podkładki” pod wniosek? W każdym z tych przypadków pomocnym narzędziem okaże się biznesplan. Sprawdziliśmy, jak go napisać i o jakich elementach pamiętać. 

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Największe banki świata – ranking

W ostatnich latach obserwować możemy sytuację, w której banki, pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i Europy, dotychczas przodujące wśród tego typu instytucji, znacznie spadły w rankingu największych banków świata. Ustąpiły tym samym miejsca instytucjom m.in. azjatyckim. Sprawdzimy, jakie banki na świecie cieszą się obecnie największymi aktywami.

author
Katarzyna Wasiłowska
21 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Lepsze oprocentowanie lokat w Inbank

Inbank zwiększa oprocentowanie dla nowo założonych lokat. Maksymalna stawka to 3,15% dla lokaty na 3 lata. Limit na jednego Klienta wynosi 200 000 zł.

author
Dominika Byczek
25 sierpnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj