Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

author
Sandra Tessmer
01 lipca 2019

Wraz z pojawieniem się wieści o dziecku, wzrastają miesięczne wydatki związane, z życiem rodziny. Sprawdziliśmy, co mówią dane statystyczne na temat miesięcznego i rocznego wydatku na utrzymanie dziecka oraz ile wynoszą koszty utrzymania do 18. roku życia.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Decydując się na dziecko, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Zeszłoroczny raport  o tym, ile kosztuje dziecko opublikowany przez ośrodek SW Research i przeprowadzony na grupie 1000 rodziców, uświadamia nam, jakie koszty niesie za sobą wykształcenie i utrzymanie dziecka do 18. roku życia. Raport został wykonany na zlecenie platformy do obniżania rachunków za media MAM.

Z badań wynika, że, rodzice zaczynają wydatki na dziecko już na etapie przygotowań do narodzin. W tym okresie z funduszu znika średnio 8,5 tys. złotych, które idą na wyprawkę na dziecko, badania w ciąży, przygotowania pokoju dla noworodka.

Utrzymanie dziecka – miesięczny koszt

Raport Ile kosztuje dziecko pokazuje między innymi, ile miesięcznie wydajemy na dziecko. Już od pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka wydajemy około 1050 zł. Statystycznie ta kwota podwyższa się z każdym następnym rokiem i mając starsze dziecko, wzrasta do 1500 zł. miesięcznie. Oprócz wydatków związanych z dzieckiem, wzrastają opłaty związane z rachunkami.

Opłaty za mieszkanie, prąd, gaz wzrastają średnio o 200 zł. miesięcznie. Oprócz tego powinniśmy doliczyć opłaty za żywność – wzrost średnio o 300 zł. miesięcznie.

Utrzymanie dziecka do 18. roku życia

Jak pokazują dane w ubiegłorocznym raporcie, utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje średnio 305 tys. zł. To bardzo duża liczba, jednak jeśli dłużej się nad tym zastanowimy, to biorąc pod uwagę koszty związane z wyżywienie, utrzymaniem, pielęgnacją, opłatami za rachunki, wykształceniem dziecka czy zajęciami dodatkowymi, to wcale ta kwota przestaje nas dziwić.

Jeśli rodzice decydują się wspomóc dziecko w okresie studiów, to muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości średnio 130 tys. złotych.

Utrzymanie dziecka – pomoc z programu 500+

W 2018 roku wychowanie jednego dziecka w Polsce  do ukończenia 18. roku życia mieści się w przedziale dokładnie od 290 tys. do 305 tys. zł, a dwójki dzieci od 350 do 385 tys. złotych. W rodzinach z trójką i więcej dzieci wydatek może sięgnąć nawet pół miliona złotych, dokładnie od 470 tys. złotych do 500 tys. złotych. Oznacza to, że w największych rodzinach koszt utrzymania dziecka stanowi ok. 60 proc. kosztów wychowania jedynaka.

Jednym ze źródeł większych wydatków są pieniądze, które część rodzin otrzymuje w ramach programu „Rodzina 500+”. Dla części z rodzin oznacza to pozytywną interwencję w ich ubóstwo i to nierzadko skrajne. Spora część rodzin dzięki programowi 500+ pojawiła się na rynku kredytowym i zyskała możliwość wydawana otrzymanych od państwa pieniędzy, zwiększając swoją konsumpcję oraz wydatki na dzieci.

Najbardziej na 500+ zyskały rodziny wielodzietne. Jak wynika z danych GUS przed wprowadzeniem świadczenia 500+ podobna sytuacja występowała wśród małżeństw z trójką lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu – jeszcze w 2015 r. wydawali oni 84% swojego dochodu rozporządzalnego. Obecnie sytuacja rodzin wielodzietnych uległa pod tym względem znaczącej poprawie – w 2017 r. udział wydatków wyniósł już tylko 74%.

Co ciekawe, rodziny z dziećmi same siebie finansują. Kwota wydatków rządu na program 500+ wynosi ok. 23 mld zł. Eksperci z Centrum im. Adama Smitha podliczyli, że w tym samym czasie rodziny ponoszą koszty wychowania dzieci i w tych kosztach płacą rządowi VAT w wysokości 17 mld zł. 

Utrzymanie dziecka – koszty stałe

Licząc miesięczne utrzymanie dziecka, możemy założyć pewne stałe koszty, które czekają nas od momentu narodzin do ukończenia osiemnastego roku życia.

Tutaj warto na chwilę się zatrzymać. Większość z nas dąży do tego, żeby malucha posłać do publicznego przedszkola, którego koszty są stosunkowo niewielkie. Wcześniej jednak wybieramy albo żłobek albo nianię. Jeśli chcemy wyliczyć z tego jakiś średni koszt, należałoby założyć, że będzie to około 600 złotych dla wszystkich opcji, ale tylko przez trzy lata. Co i tak daje zawrotną sumę 21 600 złotych.

Wszystkie koszty dają w sumie 1200 złotych miesięcznie + 3000 złotych wyprawki i 21 600 kosztów edukacji. Do tego należałoby także doliczyć koszty późniejszych korepetycji i ewentualnie zajęć dodatkowych, czyli pewnie  kolejne 100 lub nawet 200 złotych miesięcznie, które dodać możemy nie przez 18 a jedynie przez średnio 10 lat.

Podsumowanie

O tym, że utrzymanie dziecka nie jest tanie, przekonał się każdy rodzic. Szczególnie w momencie, jeśli chcemy realizować pasje dziecka, często związane z drogim sportem czy innymi kosztownymi zainteresowaniami. Są to jednak koszty, z którymi liczy się każda para, która decyduje się na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Inżynier Karwowski
Inżynier Karwowski
2021-03-26 13:43:11

Wyliczenia przeprowadzane przez rzetelne instytucje w roku 2020 pokazują że średni koszt miesięczny utrzymania dwójki dzieci do 18 roku życia waha się w przedziale 1900-2500 zł. To w zależności od wielkości miasta. Także te wyliczenia gdzie zapisane jest : utrzymanie jednego dziecka to" dokładnie od 290 tys. do 305 tys. zł, a dwójki dzieci od 350 do 385 tys. złotych" Akapit wcześniej napisała Pani 305 tyś także z założenia wzięła Pani najwyższą kwotę a nie średnią. Ten artykuł to Pani chyba na kolanie pisała. Co?

Podobne artykuły

Chcesz zostać prezesem banku? Bank Pocztowy ogłosił konkurs
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2020

Chcesz zostać prezesem banku? Bank Pocztowy ogłosił konkurs

Sprawdź najlepsze samorządy w Polsce
Wpisy
author
Patryk Byczek
02 maja 2018

Sprawdź najlepsze samorządy w Polsce

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
17 października 2018

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA

Wystartował BLIK – system płatności mobilnych
Wpisy
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
09 lutego 2015

Wystartował BLIK – system płatności mobilnych

Pożyczki bez zaświadczeń Rawicz
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
19 września 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Rawicz

Ruszy promocja Głosu Przedsiębiorcy w środowisku biznesowym
Aktualności
author
Halszka Gronek
02 stycznia 2020

Ruszy promocja Głosu Przedsiębiorcy w środowisku biznesowym

Porównaj