Ile kosztuje wiza do Kanady?

Ile kosztuje wiza do Kanady?

author
Sandra Tessmer
24 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Kanada od dawna uważana jest za jeden z najbardziej niewspółpracujących z turystami krajów – prawdopodobieństwo uzyskania wizy do Kanady wynosi poniżej 50%. Nawet w przypadku pozytywnej odpowiedzi na jej wydanie, jej uzyskanie najczęściej opóźnia się o kilka miesięcy. Mimo to Kanada jest kierunkiem wielu turystów. Sprawdzamy, ile kosztuje wyrobienie wizy.

 Wiza do Kanady – ile to kosztuje?

Żeby wjechać do kanady w celach turystycznych, Polacy nie potrzebują wizy. Od marca 2008 roku mogą znajdować się w Kanadzie nawet 6 miesięcy w roku. Nie ułatwia to jednak sprawy samego wyjazdu. O wyjeździe oraz o długo

Oprócz tego każdy Polak jest zobligowany do przygotowania electronic Travel Authorization, czyli eTA. Od 15 marca 2016 roku, jeśli wyruszamy w podróż samolotem do Kanady, powinniśmy posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży, które jest wydawane na podstawie numeru paszportu osoby podróżującej.

Dokument pozwala przyjeżdżać do kraju w ciągu 5 lat od momentu jego wydania – jedynym warunkiem jest ciągła ważność paszportu. Żeby uzyskać eTA wystarczy uzupełnić formularz na stronie internetowej.

eTA – ile kosztuje?

Bezwizowy wjazd do Kanady dla turystów dozwolony jest wyłącznie dla tych osób, posiadających ważny paszport biometryczny. Koszt wyrobienia elektronicznego potwierdzenia podróży to 7 CAD, czyli dolarów kanadyjskich. W przeliczeniu na złotówki, za wyrobienie eTA zapłacimy ok 21 zł. 

Electronic Travel Authorization to rozwiązanie, które przygotowane jest dla osób, przybywających do Kanady samolotem. Osoby przybywające drogą morską lub lądową mogą podróżować, posiadając tylko paszport. Polacy, którzy mają podwójne obywatelstwo i oprócz polskiego posiadają jeszcze obywatelstwo kanadyjskie lub Stanów Zjednoczonych – mogą podróżować do Kanady bez ograniczeń.

Wiza – kiedy potrzebujemy?

Jak wygląda sprawa we wszystkich innych przypadkach, kiedy zdecydujemy się zostać w kraju na okres dłuższy niż 6 miesięcy? Kanada oferuje wizę IEC, która jest dokumentem kategorii work and travel

Przed złożeniem wniosku należy wypełnić ankietę na rządowej stronie Kanady. System automatycznie ustali, czy możemy uzyskać wizę typu IEC oraz nada kod referencyjny, który będzie potrzebny do założenia konta.

Wypełnienie wniosku nie zajmuje dużo czasu, ale warto pamiętać o tym, że tego rodzaju wizy do Kanady w 2019 są wydawane na podstawie procedury losowania. Losowania ustalane są na początku każdego roku, a w 2019 odbyły się w połowie lutego. Aplikować o ten typ wizy mogą osoby do 35 roku życia.

W celu uzyskania wizy długoterminowej dla stałego lub czasowego pobytu w Kanadzie dana osoba powinna podać swoje dane biometryczne. Ta procedura jest odpłatna i kosztuje 85 CAD, ponadto dodatkowo trzeba opłacić koszt pozwolenia na pracę. Jest on dość wysoki, ponieważ wynosi 250 CAD, czyli ok. 718 zł.

Emigracja do Kanady, jak również wyjazd do tego kraju w celach podjęcia stałej pracy wymaga dokładnego przygotowania.

Wiza dla studentów

Obecnie nie każdy polski student decydujący się na podjęcie nauki w Kanadzie potrzebuje posiadać wizę. Jeśli chodzi na przykład o kursy krótkookresowe, które trwają poniżej 6 miesięcy, wystarczy posiadać eTA. Jeśli jednak zdecydujemy się na studia, które będą trwały dłużej niż pół roku, dana osoba przede wszystkim powinna uzyskać zezwolenie na ich podjęcie.

Wiza dla studentów – koszt

Koszt aplikacji na wizę studencką kosztuje ok. 200 CAD, czyli ok. 570 zł. Wnioski należy składać drogą internetową. Oprócz tego należy mieć poświadczenie z banku o możliwości opłacenia czesnego, które aktualnie wynosi 10 000$.

Czas rozpatrywania wniosku o udzielenie studenckiej wizy do Kanady jest dość długi i będziemy musieli czekać od 4 do 6 tygodni. Warto zatem zadbać o to, by wszystkie dokumenty na moment składania wniosku już były przygotowane w należyty sposób, mianowicie:

W celu uzyskania kanadyjskiej wizy należy zwrócić się do Punktu Obsługi Wniosków Wizowych, który znajduje się w Warszawie. Przygotowując się do uzyskania wizy warto przygotować wniosek, który można pobrać na stronie Punktu Obsługi.

Podsumowanie

Odpowiedź na to czy do Kanady potrzebna jest wiza, nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to od wielu czynników. Niemniej jednak, jak widać w statystykach, większość Polaków, którzy wyruszają na wycieczki do Kanady odwiedzają w tym kraju rodziców albo nawiązują kontakty biznesowe, posługują się reżimem bezwizowym i posługują się tak zwanym eTA.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Malgorzata Monaghan
Malgorzata Monaghan
2021-04-23 16:21:39

Dziękuje za pomocną informację.

atris
atris
2019-06-25 15:24:28

@Mirosław eTA jest wymagana tylko w przypadku wjazdu do Kanady samolotem, każdy inny sposób (lądem, morzem) nie wymaga tego. Z treści wnioskuję, że już zapłaciłeś kombinatorom za eTA. Po wpłacie na maila powinieneś dostać potwierdzenie. Na oficjalnej stronie płaci się 7 CAD (resztę wziął cwaniak z Katowic).

Mirosław
Mirosław
2019-06-18 23:27:55

Czy potrzebna jest wiza eta do Canady jeżeli lecimy samolotem do rodziny na 16 dni i mamy paszorty z liniami papilarnymi,wydane w 2018 roku,zapłaciliśmy po 77 pln od osoby

Podobne artykuły

Bank Pekao w Zakopanem

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Zakopanem – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kalkulator kredytowy Alior Banku

Alior Bank udostępnił Klientom kalkulator kredytowy. Dzięki niemu szybko obliczymy jaką zapłacimy ratę przy wybranej kwocie kredytu.

author
Patryk Byczek
14 września 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bardzo wysoki wzrost ING Lease

ING Lease, czyli leasingowa marka Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego, odnotowała bardzo wysoki wzrost wartości zawartych w pierwszym półroczu tego roku umów leasingu oraz wydanych aktywów. Nowe kontrakty opiewają na kwotę niemalże na 3 mld zł.

author
Dominika Byczek
05 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Łodzi

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Łodzi – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Płatności odroczone coraz popularniejsze

Rodacy coraz częściej podczas swoich internetowych zakupów decydują się na płatności odroczone. PayPro, platforma, która zajmuje się między innymi obsługą takich transakcji, pozyskała w marcu 2020 roku ponad 30 tysięcy nowych klientów. Najczęściej rodacy odraczali swoje płatności za produkty z kategorii home, elektronika i beauty.

author
Alicja Hirsekorn
24 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank w Strzelcach Krajeńskich

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Strzelcach Krajeńskich – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj