Strona główna Ile kosztuje Ile kosztuje złoto?

Ile kosztuje złoto?

author
Dominika Sobieraj
28 października 2021

Złoto jest jednym z najcenniejszych kruszców, a w ostatnich miesiącach jego wartość stale rośnie. Polska posiada ponad 200 ton złota. Ile aktualnie w 2021 roku kosztuje jedna sztabka, ile gram konkretnej próby, a ile czyste złoto? Sprawdzamy.

Cena skupu złota w Polsce

Cena złota zależy od kilku czynników. Przede wszystkim mają na nią wpływ:

 1. próba złota,
 2. forma, w której sprzedawane jest złoto (np.: sztabki),
 3. kurs złota w danej walucie.

W ostatnim czasie do grupy tych czynników dochodzi jeszcze pandemia i związane z nią poczucie niepewności panujące w społeczeństwie. Wielu ekspertów uważa złoto za najcenniejszy element inwestycyjny. Warte inwestycji jest jednak głównie złoto najwyższej próby. Wyjaśnijmy, co oznacza nazwa danej próby złota.

Spis treści:

 1. Cena skupu złota w Polsce
 2. Złoto - próba a cena
 3. Złoto - karaty. Cena 2021
 4. Cena czystego złota
 5. Ile kosztuje kilogram złota?
 6. Ile kosztuje złoto? Cena za gram - tabela
Zwiń spis treści

Złoto - próba a cena

Próba oznaczana jest zawsze trzema cyframi, które wskazują na to, ile złota jest w jego danej próbce. Cyfry oznaczają promile, a zatem próbę przelicza się na tysięczne części grama.
Złoto próby 585 zawierać będzie 585 promili złota w złocie, a zatem czystego złota będzie w nim dokładnie 58,5%. Im większy udział procentowy złota w danej próbce, tym wyższa jest jego cena. Najwięcej kosztuje czyste złoto, a zatem złoto próby 999 (zwane także 24-karatowym).
Najpopularniejsze są następujące próby złota:

 • 999 – zawiera 99,9% czystego złota,
 • 960 – zawiera 96,0% czystego złota,
 • 750 – zawiera 75,0% czystego złota,
 • 585 – zawiera 58,5% czystego złota,
 • 500 – zawiera 50,0% czystego złota,
 • 375 – zawiera 37,5% czystego złota,
 • 333 – zawiera 33,3% czystego złota.

 

Złoto - karaty. Cena 2021

Typ złota określa się także w karatach. Karat, tak samo jak próba, jest określeniem zawartości czystego złota w danej próbce metalu.  Jeden karat to 1/24 zawartości złota w danym stopie. Przekłada się to na zależność prób od karatów:

 • 24-karatowe – próba 999,
 • 23-karatowe – próba 958,
 • 22-karatowe – próba 916,
 • 18-karatowe – próba 750,
 • 14-karatowe – próba 585,
 • 12-karatowe – próba 500,
 • 10-karatowe – próba 417,
 • 9-karatowe – próba 375,
 • 8-karatowe – próba 333.

Cena czystego złota

Cena czystego złota

Tak naprawdę czyste złoto nie istnieje – nie ma złota próby 1000. Czystym złotem określamy złoto próby 999, a zatem mające 99,9% złota w stopie. Jest to złoto 24-karatowe.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Sprawdź:

Kredyt online – do 200 000 zł przez Internet

Pożyczki bez BIK – także z negatywną historią

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Cena za gram złota próby 999 jeszcze rok temu wynosiła około 170 zł. Złoto tej próby jest zazwyczaj sprzedawane w sztabkach. Obecnie aktualny kurs za gram złota najwyższej próby trzeba zapłacić około 230 zł.


Złoto próby 750 – cena

Złoto próby 750 jest złotem osiemnastokaratowym. Jego cena w Polsce od dawna przekracza 100 zł, jeszcze pół roku temu wynosiła około 120 zł. Teraz złoto tej próby jest znacznie droższe – cena za gram wynosi około 160 zł.

Złoto próby 585 – cena

Złoto próby 585 to najpopularniejszy typ złota w Polsce. Najczęściej wyrabia się z niego biżuterię sprzedawaną w sklepach jubilerskich.
Od kilku lat byliśmy przyzwyczajeni, że cena złota próby 585 oscylowała w granicach 100 zł za 1 gram. Po podwyżkach cen złota za złoto tej próby trzeba zapłacić już ponad 120 zł za gram. Jest to zarazem cena złota czternastokaratowego, ponieważ złoto tej próby ma właśnie 14 karatów.


Złoto próby 583 – cena

Cena złota próby 583 jest bardzo podobna do ceny próby 585. Jest ona zaledwie kilka złotych tańsza. Często w skupach ustalana jest jednak wspólna cena dla złota próby 583 i 585.
Można zatem uznać, że za złoto próby 583 również zapłacimy około 120 zł za 1 gram (ewentualnie kilka złotych mniej). Ten rodzaj złota również jest bardzo często wykorzystywany do produkcji biżuterii.

Złoto próby 333 – cena

Złoto próby 333 jest najtańsze. Zapłacimy za nie zaledwie około 60 zł za gram, a zatem w cenie 1 grama czystego złota możemy mieć mniej więcej 4 gramy złota próby 333.
Z tego rodzaju złota produkowana jest najtańsza złota biżuteria. Próba 333 jest bowiem najniższą dopuszczaną do obrotu przez polskie prawo (nie można sprzedawać złota o niższej zawartości kruszcu w stopie).

Ile kosztuje kilogram złota?

Kilogram złota sprzedawany jest w sztabkach. Nie traktuje się go jednak jako dobro zwyczajne, a inwestycyjne. Sztabki złota kupują zatem głównie osoby, które chcą pewnie zainwestować swoje środki.

Kilogramowa sztabka złota próby 999 kosztuje ponad 200 000 zł. 

Sztabki złota można kupić w najróżniejszych rozmiarach, nie tylko w standardowych dużych sztabkach. Na przykład Mennica Skarbowa sprzedaje sztabki czystego złota ważące nawet 1 gram – cena takiej sztabki to około 300 zł.

A tu w ramach ciekawostki te same produkty do kupienia jeszcze około rok temu:

źródło: https://www.mennicaskarbowa.pl/pol_m_Zloto_Zlote-sztabki-150.html
W ofertach sklepów są również sztabki dwugramowe, pięciogramowe, a nawet dziesięcio- i dwudziestogramowe. Za około 12 000 zł można kupić sztabkę ważącą 50 gram.
Sztabki złota sprzedawane są również na uncje (1 uncja=31,1 g). Ceny sztabek o wadze jednej uncji zaczynają się z reguły od poziomu 8000 zł. Jedna z największych sztabek sprzedawanych w sklepach internetowych, to sztabka ważąca 400 uncji, czyli ponad 11 kilogramów. Jej cena to ponad 2,3 mln zł. Taką sztabkę jeszcze rok temu można było kupić w Mennicy Skarbowej.

Wycena złota – ile kosztuje?

Sama wycena złota jest najczęściej bezpłatna. Jeżeli zatem chcemy sprzedać biżuterię w skupie, warto spytać o proponowaną cenę za gram i poprosić o indywidualną darmową wycenę. O koszt wyceny warto też zapytać przed skorzystaniem z usługi, żeby potem nie być zaskoczonym dodatkowym kosztem. Niektórzy handlarze stosują bowiem taktykę naliczania kosztu wyceny w formie procentowej od wartości tego złota.

Ile kosztuje złoto? Cena za gram - tabela

próbacena za gram w przybliżeniu
999230 zł
750160 zł
585120 zł
583120 zł
33370 zł
sztabka złota (1 kg)250 000 zł

 

Wartość złota rośnie, gdy na świecie źle się dzieje

 

Nie jest tajemnicą, że ceny złota rosną najczęściej gdy na świecie rosną obawy

– wskazuje Heritage Real Estate w swoim najnowszym raporcie dotyczącym cen złota. Dane wskazane w raporcie wskazują na to, że złoto jest relatywnie drogie i tanie. Relatywnie tanie jest wtedy, kiedy pod uwagę weźmiemy jego koszt jako kruszcu notowanego na giełdzie – wartość złota wynosi obecnie około 1580 dolarów za uncję.
W Polsce jednak złoto jest obecnie bardzo drogie, za co odpowiada słabość polskiej waluty. Heritage Real Estate podkreśla, że na dzień 27 stycznia 2020 roku wartość złota w Polsce wynosiła prawie 6200 zł za uncję.

źródło grafiki: https://heritagere.pl/zloto-najdrozsze-w-historii/

Jak wskazują autorzy raportu, za wzrost cen złota odpowiada zawsze sytuacja na świecie. Na “wzrost cen w ostatnim czasie oddziaływały doniesienia o wojnie handlowej (USA – Chiny) czy konflikt irański. Do tego dochodzi prowadzenie przez najważniejsze banki centralne polityki taniego pieniądza lub tzw. „dodruku pieniądza”. Taka sytuacja oznacza przecież ryzyko wyższej inflacji, przed którą złoto powinno chronić” – wskazano w raporcie.

W ostatnim czasie na wysoką cenę złota wpływać mogą także doniesienia o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Choć pozornie nie ma to ze sobą żadnego związku, w praktyce – jak wskazuje Heritage Real Estate  – związek ceny złota i ewentualnej epidemii jest bardzo duży, ponieważ gdyby do niej doszło, wzrost gospodarczy na świecie zdecydowanie by osłabł.

Ludzie również odczuwają sytuację, która dzieje się obecnie na rynkach politycznych i zaczynają coraz więcej pieniędzy inwestować w złoto, jako w coś pewniejszego niż np.: nieruchomości czy działki.

Jeśli ktoś dziś rozważałby zakup kruszcu musi pamiętać, że przecież nikt nie zagwarantuje, że rekordowa dziś wycena będzie śrubowała kolejne historyczne maksima. Inwestując w złoto w formie fizycznej, musimy zabezpieczyć się też przed jego kradzieżą

– wskazuje Heritage Real Estate w opracowaniu. Przy inwestowaniu w złoto należy także brać pod uwagę fakt, że za każdym razem jego cenę musimy odnosić do ceny dolara, ponieważ to w tej walucie notowane jest złoto na światowych giełdach.

Koszt złota w ostatnim dziesięcioleciu bardzo wzrósł. Jeszcze dekadę temu za jedną uncję trzeba było zapłacić niemalże dwa razy mniej (około 3200 zł). Obecnie cena uncji to już 6200 zł, więc relatywnie dużo. Z pewnością na zakupie złota dużo zyskały osoby, które zainwestowały w ten kruszec już jakiś czas temu. Złoto nadal jest jednak dobrą inwestycją, ponieważ na wypadek ewentualnej wojny lub kryzysu gospodarczego jest zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem niż inne dobra, w które możemy inwestować pieniądze.

Inwestowanie w złoto

Jednym z wariantów inwestycji środków jest inwestycja w złoto. Warto na wstępie zaznaczyć, że taka inwestycja nie przyniesie nam kolosalnych zysków natychmiastowo, jest to bowiem długotrwały proces. Przeważnie środki, które wykładamy na zakup złota zwracają się z nawiązką dopiero po kilku latach, zwłaszcza jeśli mowa o zakupie fizycznym złota. Alternatywą może być z kolei tak zwane papierowe złoto, które może okazać się bardziej wartościowe i nie wymaga przechowywania. Jednak tego typu inwestycja nie pokrywa się z posiadaniem fizycznego złota, którego posiadanie przeważne skłania do inwestowania.

Wiele osób decyduje się na inwestowanie w złoto. Powodem tego jest fakt, że złoto jest raczej łatwo dostępne, a także nie ma przeważnie problemów, aby je zbyć. W Polsce można znaleźć wielu dystrybutorów, którzy działają na rynku od lat i oferują złoto w sztabkach oraz monetach w bardzo wysokiej jakości. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż posiadanych monet lub sztabek, to też nie będziemy mieć raczej większego kłopotu, gdyż zwykle łatwo potwierdzić ich autentyczność, dzięki czemu z pewnością znajdzie się chętny do ich zakupu. Inwestowanie w złoto jest dla wielu osób sposobem na zabezpieczenie kapitału. Jeśli inwestujemy nasze środki w złoto, możemy uniknąć strat spowodowanych gwałtownymi spadkami wartości pieniądza. Biorąc pod uwagę fakt, że wartość pieniądza znacznie spada, a ceny jednocześnie idą w górę, to ulokowanie środków w złocie wydaje się dobrą opcją. Zakup złota oraz zakup nieruchomości obecnie oceniane są za najkorzystniejsze formy inwestycji. Do zakupu złota nie potrzeba jednak aż tylu środków, co przy zakupie np. mieszkania. Z tego względu zdecydowanie łatwiej inwestować w złoto.

Inwestycja w złoto, tak jak każda inna inwestycja, powinna być jednak przemyślana. Jeśli decydujemy się na inwestycję w złoto, to powinniśmy pamiętać, że inwestowanie wszystkich środków nie jest najlepszym pomysłem. Warto też ulokować swoje oszczędności w innych miejscach, np. na giełdzie lub na rynku nieruchomości. Za inwestycją w złoto przemawia z pewnością to, że nie tylko osoby zamożne mają możliwość skorzystania z takiej opcji. Wkład w taką formę zabezpieczenia środków może wynosić zaledwie kilkaset złotych.

Ile kosztuje złoto? Podsumowanie

 1. Cena złota zależy od tego, jakiej jest próby.
 2. Wysokość próby oznacza również ilość karatów.
 3. Nie istnieje czyste złoto w znaczeniu złota stuprocentowego. Najwyższa próba złota to 999, co oznacza, że zawartość złota w stopie wynosi 99,9%.
 4. Czyste złoto kosztuje ponad 170 zł za 1 gram.
 5. Gram złota próby 750 kosztuje około 120 zł.
 6. Cena złota próby 585 oscyluje w granicach 100 zł za jeden gram.
 7. Podobną cenę zapłacimy za złoto próby 583.
 8. Złoto próby 333 jest najtańsze i kosztuje zaledwie około 70 zł za 1 gram.
 9. Złoto sprzedawane w sztabkach waży zazwyczaj 1 kg (1000 gram).
 10. Za sztabkę złota w Polsce trzeba zapłacić około 200 000 zł.

Źródło:
https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly/ile-kosztuje-gram-zlota
https://heritagere.pl/zloto-najdrozsze-w-historii/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Maik
Maik
2021-11-24 16:49:33

Ta db ja kupię nawet po 130 zł 1...2 kg 14 karatów ? Dobre chyba ten gawędziasz będzie to złoto z dup biedaków wyciskał . Złom jest jako tako dostępny od 150-160 zł za 1 gr

Jam
Jam
2021-11-17 11:17:51

Jak wycenić złoty pierścionek (próba 333) z granatami, o wadze 5,54? Jaka cena za gram wyrobu?

Abuela
Abuela
2021-10-28 14:49:57

Ja chce kupić takie złoto, za te cenę od ręki i, 2 kilo ktoś chętny??? Ten co to pisze to co był, hipernowany jak, w seks misji

SLONZOK
SLONZOK
2021-10-28 14:46:51

Dziś kupiłem zlote łańcuszki 585 ,,,, 277 zeta za gram a u jubilera gram 400,,, 420 zeta i, j a k, to, sie ma do tych cen co tu piszecie może to ceny z 2015

r7w
r7w
2020-02-25 00:47:23

Ten artykuł sprzed dobrego roku chyba.

Podobne artykuły

Majątek najbogatszych ludzi to 100 bilionów dolarów
Blog
author
Aneta Jankowska
28 września 2018

Majątek najbogatszych ludzi to 100 bilionów dolarów

Szybkie pożyczki Mielec
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
08 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Mielec

BNP Paribas oferuje kredyt hipoteczny z niską marżą
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 października 2020

BNP Paribas oferuje kredyt hipoteczny z niską marżą

Co zrobić, jak znajdziemy pieniądze ?
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
27 lipca 2018

Co zrobić, jak znajdziemy pieniądze ?

Promocja: „Zyskuj jesienią” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 listopada 2019

Promocja: „Zyskuj jesienią” w BNP Paribas