Zgodnie z najnowszymi danymi NBP Polska posiada już ponad 200 ton złota. Pod tym względem Narodowy Bank Polski zajmuje 22. miejsce wśród banków centralnych na świecie.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 08.07.2019
Udostępnij:

Złoto w Polsce 2019

Złota w Narodowym Banku Polskim jest coraz więcej. NBP podjął się realizacji strategicznych decyzji Zarządu NBP “o znacznym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych“. Tylko w latach 2018-2019 zasoby polskiego złota powiększyły się o ponad 120 ton i wynoszą obecnie 228,6 ton.

Wraz ze zwiększaniem się zasobów polskiego złota podjęto decyzję o sprowadzeniu niemalże połowy polskiego złota do kraju w celu złożenia go do skarbca NBP.


Gdzie Polska trzyma złoto?

Złoto Narodowego Banku Polskiego spełnia międzynarodowe standardy czystości i jest przechowywane w typowych formach sztabek London Good Delivery. Każda sztabka ma swój indywidualny numer seryjny oraz znak rafinera, dzięki czemu jest niejako przypisana do Narodowego Banku Polskiego.

Celem wszystkich banków centralnych jest dywersyfikacja miejsc, w których przechowywane jest krajowe złoto. Przez lata polskie złoto było przechowywane w skarbcu w Londynie, ale obecnie bank podjął decyzję o przeniesieniu połowy zasobów do skarbców NBP.

Polskie złoto w Anglii

Złoto Narodowego Banku Polskiego w Anglii jest utrzymywane na tak zwanych allocated account.  Przechowywanie sztabek cechuje się wysokim standardem, co zostało potwierdzone przez tegoroczną inspekcję pracowników NBP w Banku Anglii.

Przeniesienie części zasobów polskiego złota do narodowych skarbców nie powinno nikogo dziwić. Jak wskazuje NBP, “banki centralne dążą z reguły do dywersyfikacji miejsc przechowywania swoich zasobów złota, także w celu ograniczania ryzyka geopolitycznego, którego konsekwencją mogłaby być na przykład utrata dostępu lub ograniczenie możliwości swobodnego dysponowania zasobami złota utrzymywanymi za granicą”.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego zadecydował oficjalnie o przeniesieniu połowy obecnych zasobów polskiego złota do skarbców NBP. Będzie to około 100 ton kruszcu. Operacja przeniesienia będzie przeprowadzana w warunkach, które mają zapewnić bezpieczeństwo sztabom sygnowanym danymi BNP.

“Jestem dumny i wzruszony, że za mojej kadencji – w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju – udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju.

Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa” – zaznacza prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Zakup złota decyzją strategiczną

NBP określa decyzję o zakupie takiej ilości złota jako strategiczną. Złoto jest bowiem jednym z aktywów rezerwowych, czyli tych, które dywersyfikują ryzyko geopolityczne w czasie zagrożenia, a także stanowią “kotwicę zaufania” będącą dużą wartością w trwającym obecnie okresie licznych napięć w sferze politycznej.

Narodowy Bank Polski w oficjalnym komunikacie wskazuje jednak, że “w przypadku Polski to (…) wyjątkowo dobra sytuacja gospodarcza i stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat) pozwoliły na zwiększenie polskich zasobów złota, które będzie wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach”.

Za tym, żeby zakupić złoto, przemawiało także zestawienie Polski z innymi krajami, nie tylko europejskimi. Do momentu zwiększenia zasobów złota na przełomie obecnego i ubiegłego roku Polska zajmowała:

21. miejsce na świecie pod względem posiadanych rezerw dewizowych,

34. miejsce na świecie pod względem zasobów złota.

Udział złota w ogólnych rezerwach dewizowych naszego kraju również plasował Polskę stosunkowo nisko we wszelkich zestawieniach – poniżej średniej dla banków centralnych i znacznie poniżej średniej dla banków europejskich.

“Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.)”, jak informuje Narodowy Bank Polski.


Źródło:

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2019/zlotoNBP.html

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (1)

Proszę o sprowadzenie całości tj. 100% zasobów naszego polskiego złota w Anglii. Wkrótce okaże się że angole mają na papierze dwa razy więcej niż faktycznie na stanie i będzie problem z wyegzekwowaniem.