Ile złota ma Polska?

author
Dominika Byczek
28 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zgodnie z najnowszymi danymi NBP Polska posiada już ponad 260 ton złota. Ostatni zakup opiewa na blisko 20 ton złota. Czy polskie złoto przechowywane jest w Polsce? Ile złota kupowała Polska w ubiegłych latach? Czy inne kraje również inwestują w złoto? Sprawdzamy.

Polska inwestuje w złoto

Inwestycja w złoto nie zawsze była dobrą decyzją biznesową. Jednak od pewnego czasu widoczne tendencje na giełdzie pozwalają zauważyć, że inwestycja w złoto to nie najgorsza decyzja. Obecnie szalejąca inflacja powoduje jednak, że świetne wyniki wartości złota obecne jeszcze dwa lata temu, nie są już na takim dobrym poziomie.

Ile Polska ma złota? Tabela:

Ile ton złota ma Polska: ponad 260 ton
Ile to uncji:9,3 mln
Wartość polskiego złota:75,3 mld zł
Gdzie trzymane jest złoto:skarbce NBP, Bank Anglii
Dane aktualne na:lipiec 2023

 

Spis treści:

  1. Zasoby złota w Polsce
  2. Ile złota ma Polska w 2023 roku?
  3. Gdzie Polska trzyma złoto?
  4. Ile złota ma NBP na tle innych państw?
  5. Ile złota mają Polacy?
Zwiń spis treści

Zasoby złota w Polsce

Złota w polskim banku centralnym, Narodowym Banku Polskim, jest coraz więcej. Tylko w latach 2018-2019 zasoby polskiego złota powiększyły się o blisko 126 ton, dając wówczas wartość rzędu 228,6 ton. Stan polskiego złota na początku roku 2022 wynosił ponad 230 ton kruszcu. Szef Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, zapowiadał wtedy, że w ciągu bieżącego roku planuje zakup kolejnych 100 ton złota. Oznaczałoby to, że Polska zakończy rok 2022 z około 330 tonami złota. Tak się jednak nie stało – polskie zasoby złota zostały zwiększone, ale nie o tak dużą liczbę ton. Oficjalnie podano, że w lipcu 2023 roku NBP posiadał około 260 ton złota (9,3 mln uncji). Warto również dodać, że wraz ze zwiększaniem się zasobów polskiego złota podjęto decyzję o sprowadzeniu niemalże połowy polskiego złota do kraju – w celu złożenia go do skarbca NBP.

Ile złota ma Polska w 2023 roku?

Z danych NBP wynika, że Polska w 2o23 roku posiada około 260 ton złota (7,35 mln uncji kruszcu). W kwietniu 2023 roku dokupiono 14,8 t złota, a w maju jeszcze około 20 ton kruszcu.

Wartość złota zgromadzonego w skarbcach NBP na koniec lipca 2023 roku osiągnęła wartość 75,3 mld zł (około 17 mld euro).

Gdzie Polska trzyma złoto?

Złoto Narodowego Banku Polskiego spełnia międzynarodowe standardy czystości i jest przechowywane w typowych formach sztabek London Good Delivery. Każda sztabka ma swój indywidualny numer seryjny oraz znak rafinera, dzięki czemu jest niejako przypisana do Narodowego Banku Polskiego.

Celem wszystkich banków centralnych jest dywersyfikacja miejsc, w których przechowywane jest krajowe złoto. Przez lata polskie złoto było przechowywane w skarbcu w Londynie, ale obecnie bank przeniósł ponad 104 tony zasobów do skarbców NBP.

Skarbiec NBP jest otwarty dla gości, to znaczy istnieje możliwość obejrzenia  go na specjalnej wycieczce. Dla wielu osób tego typu doświadczenie i możliwość zobaczenia prawdziwych sztabek złota jest nie do opisania. Jak komentuje sam Narodowy Bank Polski na swojej  stronie internetowej:

Ta sala to spełnienie marzeń każdej osoby odwiedzającej Narodowy Bank Polski – wejść do skarbca! Za potężnymi drzwiami znajdują się ukryte w skrytkach złote monety, a w środku skarbca spoczywa prawdziwa sztaba złota. Możesz jej dotknąć, a nawet spróbować ją podnieść! Tutaj zobaczysz też, ile miejsca zajmuje milion złotych w 10-złotowych banknotach i jak konwojuje się transporty z pieniędzmi.

Więcej o sposobach zabezpieczenia polskiej rezerwy złota i historii gromadzenia cennego kruszcu posłuchać można w filmie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski. W materiale  wypowiadają się między innymi: prof. Wojciech Rojek (historyk), prof. Witold Kieżun (ekonomista i były pracownik banku  centralnego), prof. Andrzej Sławiński (dyrektor generalny Instytutu Ekonomicznego NBP), czy też dra Cecylia Leszczyńska (historyczka gospodarki i autorka publikacji poświęconych historii bankowości).

Polskie złoto w Anglii

Złoto Narodowego Banku Polskiego w Anglii jest utrzymywane na tak zwanych allocated account. Każda sztabka przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna dzięki temu, iż posiada ona unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Mimo iż część polskiego złota przechowywana jest poza granicami kraju, polscy kontrolerzy mają oko na jakość i warunki magazynowania sztabek cennego kruszcu. W czerwcu 2019 roku inspekcja przeprowadzona przez pracowników NBP w Bank of England nie wykazała jakichkolwiek niedociągnięć w kwestii jakości przechowywania polskiej rezerwy.

Jak wspomnieliśmy jednak w poprzednich sekcjach  artykułu, obecnie ponad połowa rezerwy złota znajduje się w Anglii. Reszta została “ściągnięta” do Polski zgodnie z rekomendacjami nałożonymi na banki centralne. Jak wskazuje Narodowy Bank Polski w jednym ze swych komunikatów prasowych:

Banki centralne dążą z reguły do dywersyfikacji miejsc przechowywania swoich zasobów złota, także w celu ograniczania ryzyka geopolitycznego, którego konsekwencją mogłaby być na przykład utrata dostępu lub ograniczenie możliwości swobodnego dysponowania zasobami złota utrzymywanymi za granicą.

Sto ton złota przewiezionych do Polski

Zarząd Narodowego Banku Polskiego zadecydował oficjalnie o przeniesieniu połowy obecnych zasobów polskiego złota do skarbców NBP. Będzie to około 104 ton kruszcu. Operacja przeniesienia przeprowadzona została w warunkach, które zapewniły pełne bezpieczeństwo sztabom sygnowanym danymi BNP.

Jestem dumny i wzruszony, że za mojej kadencji – w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju – udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa

– zaznacza prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – do 200 tys. złotych

Pożyczki na dowód – bez zaświadczeń od pracodawcy

Rekordowe zakupy NBP

Obecnie Narodowy Bank Centralny posiada rekordowy zasób złota, jest już go ponad 230 ton. Duży przypływ metalu nastąpił w latach 2018-2019, kiedy to NBP zakupił aż 125,7 ton. Według zapowiedzi Prezesa NBP w 2022 roku mieliśmy spodziewać możemy się kolejnych dużych zakupów.

W celu dalszego zwiększania bezpieczeństwa finansowego Polski będziemy kontynuować dotychczasową politykę, na pewno będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota. Jednakże skala i tempo zakupów będą zależały m.in. od dynamiki zmian oficjalnych aktywów rezerwowych oraz bieżących warunków rynkowych. Wstępnie zakładam, że będę proponował kupno w 2022 r. kolejnych 100 ton

– zapowiada Prezes NBP.

Ile złota ma NBP na tle innych państw?

Zasoby polskiego złota w wysokości 230 ton sytuują nasz kraj już na 23. miejscu na tle całego świata, jednocześnie w skali Europy daje to nam miejsce 11. Warto jednak pamiętać, że Prezes NBP zapowiedział zakup kolejnych 100 ton w 2022 roku, co z pewnością wpłynie także na pozycję Polski.

Aktualnie szacuje się, że wszystkie banki centralne na świecie posiadają łącznie około 30 000 ton złota. Liderem w tej kwestii są Stany Zjednoczone z wynikiem 8100 ton. Drugie miejsce na podium należy z kolei do Niemiec, tam zasoby wynoszą 3400 ton. Następne w kolejności są Włochy, Francja, Rosja oraz Chiny. Każde z tych państw zgromadziło około 2000 ton.

Kogo Polska wyprzedza w rankingu? Na pewno Szwecję, która posiada 126 ton złota oraz Belgię z wynikiem 227 ton. Zakupy złota przeprowadzone przez NBP pozwoliły Polsce wskoczyć na 23 z 34 w skali światowej, a z 15 na 11 w skali europejskiej.

Rezerwy złota w Polsce

Polska dysponuje obecnie dużymi rezerwami dewizowymi, zwłaszcza jeśli chodzi o zasoby złota. To bardzo dobra wiadomość, gdyż im większe zasoby złota, tym wyższa wiarygodność kraju. Złoto nie posiada bowiem bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą, a dodatkowo charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem trwałości. Dzięki temu kryzys finansowy nie sprawia, że wartość złota maleje – wręcz przeciwnie, możne nawet wzrastać.

Duże zasoby złota pomagają zabezpieczyć kraj na wypadek bardzo trudnych warunków finansowych, a dzięki temu Polska staje się bardziej wiarygodna na rynkach globalnych. Warto również pamiętać, że polskie złoto jest bardzo wysokiej jakości i spełnia międzynarodowe standardy czystości “London Good Delivery”.

Ile złota mają Polacy?

Informacje płynące z Mennicy Skarbowej wskazują, że Polacy kupują coraz więcej złota. Polska znajduje się na 5. miejscu w rankingu kupców złota w celach inwestycyjnych w skali europejskiej. Z roku na rok popyt na złoto zwiększa się. Już w III kwartalne ubiegłego roku w odnotowano w kraju 87% wzrost sprzedaży kruszcu w skali rocznej.

Wiele wskazuje jednak na to, że tendencja wzrostowa utrzymuje się i w najbliższym czasie będzie utrzymywać się dalej. Co jest tego powodem? Głownie inflacja, która zachęca do inwestowania w złoto, które uznaje się za stosunkowo stabilny metal w kwestii inwestycji.

2021 rok prawdopodobnie rekordowym rokiem w sprzedaży złota inwestycyjnego w Polsce. Już w 2020 roku wynik był wysoki, kiedy to pandemia spowodowała, że polscy inwestorzy wykupili blisko 9,3 ml złota. W ubiegłym roku natomiast kupno złota inwestycyjnego w Polsce sięgnęło ponad 10 ml ton.

Gdzie Polska trzyma rezerwy złota?

Polskie złoto na chwilę obecną przechowywane jest przez Bank Anglii oraz skarbce należące do Narodowego Banku Polskiego. W ubiegłym roku nastąpiło bowiem przewiezienie przeszło 100 ton złota z Londynu na teren Polski. Wartość towaru wynosi około 18 mld złotych.

Na terenie Polski złoto rozlokowane zostało prawdopodobnie w dwóch skarbcach obsługiwanych przez NBP. Jeden z nich znajduje się w centrum Warszawy, drugi natomiast w Poznaniu przy ulicy Kaliskiej.

Zakup złota decyzją strategiczną

NBP określa decyzję o zakupie takiej ilości złota jako strategiczną. Złoto jest bowiem jednym z aktywów rezerwowych, czyli tych, które dywersyfikują ryzyko geopolityczne w czasie zagrożenia, a także stanowią “kotwicę zaufania” będącą dużą wartością w trwającym obecnie okresie licznych napięć w sferze politycznej.

Narodowy Bank Polski w oficjalnym komunikacie wskazuje:

W przypadku Polski to […]  wyjątkowo dobra sytuacja gospodarcza i stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat) pozwoliły na zwiększenie polskich zasobów złota, które będzie wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach.

Polska w czołówce krajów z największymi rezerwami złota

Za tym, aby Narodowy Bank Polski dokupił blisko 126 ton złota, przemawiało (oprócz korzystnego kursu) także samo zestawienie Polski z innymi krajami, nie tylko europejskimi. Do momentu zwiększenia zasobów złota na przełomie lat 2018-2019 roku Polska zajmowała:

 

 

21. miejsce na świecie pod względem posiadanych rezerw dewizowych,

34. miejsce na świecie pod względem zasobów złota.

Udział złota w ogólnych rezerwach dewizowych naszego kraju również plasował Polskę stosunkowo nisko we wszelkich zestawieniach – poniżej średniej dla banków centralnych i znacznie poniżej średniej dla banków europejskich.

Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.)

– informuje Narodowy Bank Polski.

W jeszcze lepszej sytuacji znajduje się nasz kraj w 2023 roku. Obecnie posiada bowiem około 260 ton złota, a dzięki temu zajmuje:

22. miejsce na świecie,

11. miejsce w Europie

pod względem zasobów złota.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Polska jest na 22. miejscu w rankingu banków centralnych pod względem ilości posiadanego złota.

Polska posiada około 260 ton złota.

Polska posiada około 260 ton złota.

W kwietniu 2023 roku Polska kupiła 14,8 ton złota, w maju dokupiła jeszcze około 20 ton.

Państwowe rezerwy złota wynoszą około 260 ton.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bogusław
Bogusław
2023-04-15 14:45:03

"W ubiegłym roku natomiast kupno złota inwestycyjnego w Polsce sięgnęło ponad 10 ml ton." Światowe rezerwy złota wynoszą ok. 35 tysięcy ton. A Polska tylko w jednym roku roku sprzedała 10 milionów ton... Dla kogo ten wywiad? Jak dla TVP, to powiedzmy, że milion milionów ton! :))

Tomi
Tomi
2022-10-31 14:39:15

Dobrze ,że przy sterach rządowych nie ma obecnie tych mądrych inaczej z PO itp.

Gall anonim
Gall anonim
2022-07-10 12:17:44

Mamy złota za kwotę około 53 mld zł, przy długu państwa tym oficjalnym mamy około 1600 mld zł czyli 1,6 bln zł daje nam.około 3,3% tzw buforu bezpieczeństwa to kropla w morzu długu, tak rządzą nieudacznicy z PiS. Polaku zadłuż się tak ty, to jesteś skończony

Podobne artykuły

Wolontariusze odnowili świetlicę w kieleckim szpitalu dziecięcym

Wolontariusze współpracujący z Bankiem Millennium wzięli udział w akcji o bardzo szczytnym celu. Ochotnicy uczestniczyli w pracach remontowych świetlicy na oddziale Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w Kielcach.

author
Patryk Byczek
14 grudnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Deficyt pracowniczy na Pomorzu – aż 8700 wolnych miejsc pracy

Na pomorzu można zauważyć coraz większe braki pracownicze. Jak wynika z najnowszych badań rynkowych, w całym regionie jest aż 8 700 wolny wakatów do obsadzenia. Pracowników brakuje nie tylko w nowych sektorach, lecz także w branżach tradycyjnych, takich jak budownictwo czy gastronomia. 

author
Halszka Gronek
14 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Najpopularniejszy banknot to 100 zł

Statystyki pokazują, że najpopularniejszy w Polsce jest banknot stuzłotowy. W obiegu gotówkowym jest go aż 60%. Wysokich nominałów jest ilościowo o wiele więcej, niż banknotów dziesięcio, czy dwudziestozłotowych. 

author
Patryk Byczek
24 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Ostrołęce – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Ostrołęce to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

IT@BANK 2018 – konferencja 15.11.2018

Najnowsze technologie i przedstawiciele sektora bankowego w jednym miejscu. To wszystko na IT@BANK 2018. Wydarzenie rozpoczyna się w czwartek 15 listopada.

author
Aneta Jankowska
13 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Coraz częściej korzystamy z bankowości mobilnej

W dzisiejszych czasach aż 75% Polaków ma przy sobie smartfon, a jeden na dwóch z nich dokonuje operacje bankowe poprzez aplikację swojego banku. Z badania, które zostało przeprowadzone na zlecenie Alior Banku wynika, że Polacy coraz częściej w najróżniejszych przypadkach sięgają do rozwiązań mobilnych.

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj