Ile kosztuje zmiana nazwiska?

Ile kosztuje zmiana nazwiska?

author
Sandra Tessmer
30 czerwca 2019

Zmiana nazwiska czasem wydaje się nam konieczna, na przykład po rozwodzie. Warto wiedzieć, ile kosztuje złożenie stosownego wniosku do urzędu. Sprawdzamy.

Ile kosztuje zmiana nazwiska?

Kwestię zmiany imienia lub nazwiska reguluje Ustawa o zmianie imion i nazwisk z 17 października 2008 r.

Zmiana nazwiska – koszt

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska podlega opłacie skarbowej w wysokości 37 zł – dowód jej uiszczenia należy załączyć do wniosku.

Wyjątkiem od tej opłaty jest zmiana nazwiska, które zostało zmienione bezprawnie. W takim przypadku, po odpowiednim zawnioskowaniu, jesteśmy zwolnieni z opłaty skarbowej.

Kto może zmienić nazwisko?

Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, a w szczególności gdy dotyczą zmiany:

Powyższy katalog nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że zmiana imienia lub nazwiska może nastąpić również z innego ważnego i umotywowanego powodu. Innym takim powodem jest, na przykład powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie lub chęć posiadania nazwiska rodziców biologicznych przez dzieci adoptowane.

Należy pamiętać, że zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, w takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, iż wniosek zostanie oddalony. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.

Co ważne, po zmianie nazwiska, nazwisko, które chcemy przyjąć nie może składać się z więcej niż dwóch członów, a po zmianie imienia można mieć najwyżej dwa imiona.

Postępowanie w sprawie o zmianę nazwiska

Zmiana imienia lub nazwiska podlega państwowej procedurze administracyjnej i następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. Wniosek należy złożyć osobiście przez wnioskodawcę lub w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza. We wniosku należy wskazać imię lub nazwisko na jakie chcielibyśmy zmienić aktualnie noszone.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska musi zawierać uzasadnienie, w którym należy wskazać ważny powód, dla którego ubiegamy się o zmianę nazwiska.

Co ciekawe, jeśli nazwiska zmieniają rodzice, to fakt też dotyka również ich małoletnich dzieci. Odmiennie prezentuje się sytuacja, gdy nazwisko zmienia tylko jeden z rodziców. W takim przypadku zmiana rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.

Jak i gdzie złożyć wniosek o zmianę nazwiska?

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo do jego zastępcy. Jeśli nie istnieje takie miejsce – do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępcy.

W przypadku, gdy nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany powyżej, w sprawach określonych w ustawie rozstrzyga kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy dla miasta stołecznego Warszawy albo jego zastępca.

Kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, rozstrzyga o wyrażeniu zgody na zmianę nazwiska lub o braku tej zgody.

Potrzebne dokumenty

Do złożenia wniosku musimy również załączyć odpowiednie dokumenty.

Podstawowym dokumentem jest sam wniosek o zmianę nazwiska, który musi być poprawnie uzupełniony. Oprócz tego załączamy odpis aktu urodzenia osoby wnioskującej. Ponadto w dokumentacji musi się znaleźć zupełny odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia dzieci. W przypadku większych komplikacji będą potrzebne dokumenty uzupełniające.

Podsumowanie

Istnieją sytuacje regulowanie prawnie, które umożliwiają bezproblemową zmianę nazwiska. W bardziej skomplikowanych przypadkach lub takich, gdzie zmiana nazwiska następuje tylko ze względów osobistych – jest ona możliwa, jednak nie jest to tak proste, jak w przypadku zmiany z powodu bezprawnej zmiany nazwiska wcześniej.

Powodem do chęci zmiany może być prześmiewcze brzmienie nazwiska lub antypolskie skojarzenia. Pierwszy, co trzeba zrobić w takiej sytuacji jest wybranie się do urzędu z konkretnym wnioskiem i złożenie go razem z dowodem wpłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marzena
Marzena
2023-01-31 01:06:35

Witam mam pytanie syn moj ma 14 lat ja chcialam przejsc na swoje panienskie nazwisko powod ? Razaca nie wdziecznosc ze strony ojca syna , niezgoda wywolna opina bylego meza maja wplyw na stosunek do mnie obu rodzin , jesli chodzi o kontakty relacje z stron rodzin . Prosze o podpowiedz , to pytanie , zamiar mam gdy ukonczy syn 18 lat natomisat ciekawa jestem co np w takiej sytuacji oczywiscie powodow wiecej moge wymienic , jaki koszt jest zmiany nazwiska oczywiscie wraz z oplata skarbowa .No chyba ze czas nie ma znaczenia jakiegos w tym przykladzie . Dziekuje

fabiola
fabiola
2021-11-16 12:40:52

ja zmienialam imie, apłaciłam 37 zeta

Anonim
Anonim
2020-08-09 13:33:12

Witam jestem z mezem po ślubie prawie 6 lat i chcemy przejeść na moje panieńskie nazwisko czy składam. Tylko. Wniosek czy coś jeszcze?

2020-04-06 12:55:00

Witam aby zmienić nazwisko wystarczy złożyć tylko wniosek w urzędzie miasta i uiścić opłatę skarbową, nie potrzeba żadnych aktów (wiem bo z powodzeniem przechodziłam tą procedurę miesiąc temu).

Podobne artykuły

Niedziela bez handlu – sondaż
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 marca 2018

Niedziela bez handlu – sondaż

Ile zarabia chirurg?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
10 grudnia 2019

Ile zarabia chirurg?

Pożyczki pozabankowe Skierniewice
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
06 lutego 2019

Pożyczki pozabankowe Skierniewice

Szkolenia z transformacji cyfrowej dla studentów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 września 2019

Szkolenia z transformacji cyfrowej dla studentów

Citi Handlowy integruje system bankowy z nowymi systemami
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
31 sierpnia 2020

Citi Handlowy integruje system bankowy z nowymi systemami

Porównaj