Ile kosztuje zmiana nazwiska?
Zmiana nazwiska czasem wydaje się nam konieczna, na przykład po rozwodzie. Warto wiedzieć, ile kosztuje złożenie stosownego wniosku do urzędu. Sprawdzamy.
Ile kosztuje zmiana nazwiska?
Kwestię zmiany imienia lub nazwiska reguluje Ustawa o zmianie imion i nazwisk z 17 października 2008 r.
Zmiana nazwiska – koszt
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska podlega opłacie skarbowej w wysokości 37 zł – dowód jej uiszczenia należy załączyć do wniosku.
Zmiana nazwiska – cennik
Opłata skarbowa: 37 zł.
Wyjątkiem od tej opłaty jest zmiana nazwiska, które zostało zmienione bezprawnie. W takim przypadku, po odpowiednim zawnioskowaniu, jesteśmy zwolnieni z opłaty skarbowej.
Kto może zmienić nazwisko?
Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, a w szczególności gdy dotyczą zmiany:
Imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
Na imię lub nazwisko używane np. pseudonim,
Na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione,
Na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Powyższy katalog nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że zmiana imienia lub nazwiska może nastąpić również z innego ważnego i umotywowanego powodu. Innym takim powodem jest, na przykład powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie lub chęć posiadania nazwiska rodziców biologicznych przez dzieci adoptowane.
Należy pamiętać, że zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, w takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, iż wniosek zostanie oddalony. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Co ważne, po zmianie nazwiska, nazwisko, które chcemy przyjąć nie może składać się z więcej niż dwóch członów, a po zmianie imienia można mieć najwyżej dwa imiona.
Postępowanie w sprawie o zmianę nazwiska
Zmiana imienia lub nazwiska podlega państwowej procedurze administracyjnej i następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. Wniosek należy złożyć osobiście przez wnioskodawcę lub w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza. We wniosku należy wskazać imię lub nazwisko na jakie chcielibyśmy zmienić aktualnie noszone.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska musi zawierać uzasadnienie, w którym należy wskazać ważny powód, dla którego ubiegamy się o zmianę nazwiska.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Pożyczki na dowód: bez zaświadczeń o dochodach;
Pożyczki dla zadłużonych: gotówka nawet w 15 minut.
Co ciekawe, jeśli nazwiska zmieniają rodzice, to fakt też dotyka również ich małoletnich dzieci. Odmiennie prezentuje się sytuacja, gdy nazwisko zmienia tylko jeden z rodziców. W takim przypadku zmiana rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
Jak i gdzie złożyć wniosek o zmianę nazwiska?
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo do jego zastępcy. Jeśli nie istnieje takie miejsce – do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępcy.
W przypadku, gdy nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany powyżej, w sprawach określonych w ustawie rozstrzyga kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy dla miasta stołecznego Warszawy albo jego zastępca.
Kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, rozstrzyga o wyrażeniu zgody na zmianę nazwiska lub o braku tej zgody.
Potrzebne dokumenty
Do złożenia wniosku musimy również załączyć odpowiednie dokumenty.
- wniosek,
- odpis zupełny aktu urodzenia wnioskodawcy,
- odpis zupełny aktu małżeństwa,
- odpisy zupełne aktów urodzenia dzieci (jeżeli zmiana nazwiska odnosi skutek względem małoletnich dzieci),
- inne dokumenty, uzasadniające: ustalenie brzmienia imienia.
Podstawowym dokumentem jest sam wniosek o zmianę nazwiska, który musi być poprawnie uzupełniony. Oprócz tego załączamy odpis aktu urodzenia osoby wnioskującej. Ponadto w dokumentacji musi się znaleźć zupełny odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia dzieci. W przypadku większych komplikacji będą potrzebne dokumenty uzupełniające.
Podsumowanie
Istnieją sytuacje regulowanie prawnie, które umożliwiają bezproblemową zmianę nazwiska. W bardziej skomplikowanych przypadkach lub takich, gdzie zmiana nazwiska następuje tylko ze względów osobistych – jest ona możliwa, jednak nie jest to tak proste, jak w przypadku zmiany z powodu bezprawnej zmiany nazwiska wcześniej.
Powodem do chęci zmiany może być prześmiewcze brzmienie nazwiska lub antypolskie skojarzenia. Pierwszy, co trzeba zrobić w takiej sytuacji jest wybranie się do urzędu z konkretnym wnioskiem i złożenie go razem z dowodem wpłaty.
Wszystkie komentarze
Witam mam pytanie syn moj ma 14 lat ja chcialam przejsc na swoje panienskie nazwisko powod ? Razaca nie wdziecznosc ze strony ojca syna , niezgoda wywolna opina bylego meza maja wplyw na stosunek do mnie obu rodzin , jesli chodzi o kontakty relacje z stron rodzin . Prosze o podpowiedz , to pytanie , zamiar mam gdy ukonczy syn 18 lat natomisat ciekawa jestem co np w takiej sytuacji oczywiscie powodow wiecej moge wymienic , jaki koszt jest zmiany nazwiska oczywiscie wraz z oplata skarbowa .No chyba ze czas nie ma znaczenia jakiegos w tym przykladzie . Dziekuje
ja zmienialam imie, apłaciłam 37 zeta
Witam jestem z mezem po ślubie prawie 6 lat i chcemy przejeść na moje panieńskie nazwisko czy składam. Tylko. Wniosek czy coś jeszcze?
Witam aby zmienić nazwisko wystarczy złożyć tylko wniosek w urzędzie miasta i uiścić opłatę skarbową, nie potrzeba żadnych aktów (wiem bo z powodzeniem przechodziłam tą procedurę miesiąc temu).
Dodaj komentarz