Gdzie otrzymamy pomoc w trudnej sytuacji finansowej?
Trudne momenty zdarzają się w życiu każdego z nas. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie samemu uporać się z naszymi problemami. Wtedy właśnie powinniśmy zwrócić się o pomoc – to żaden wstyd! W dzisiejszym artykule wskażemy, w jakich miejscach otrzymać można wsparcie, gdy znajdziemy się w finansowych tarapatach.
Spis treści:
- Gdzie uzyskać pomoc w trudnej sytuacji?
- Pomoc rodziny i bliskich
- W fundacjach pomagających wyjść z długów
- Na odpowiednich stronach internetowych
- W instytucjach państwowych świadczących pomoc społeczną i socjalną
- W kancelarii prawnej
- W bankach i prywatnych instytucjach pożyczkowych
Gdzie uzyskać pomoc w trudnej sytuacji?
Niezależnie od tego, jak świetnie gospodarujemy pieniędzmi i jak przedsiębiorczy jesteśmy, życie może nas zaskoczyć. Wystarczy jedna źle podjęta decyzja biznesowa, niespodziewana choroba, redukcja etatów w pracy czy po prostu zwyczajny pech… W oka mgnieniu nasza sytuacja finansowa może zmienić się z relatywnie stabilnej na trudną i stresującą.
Kłopoty finansowe to nie byle drobnostka. Dopóki w nich tkwimy, nasze nerwy nie ustąpią, a my nie będziemy czuć się bezpiecznie. Jednak by raz na zawsze wyjść ze spirali zadłużenia, często potrzebna będzie nam pomoc. W dzisiejszym artykule wskażemy, gdzie szukać wsparcia i do jakich osób zgłosić się po finansową pomoc w trudnej sytuacji życiowej.
Pomoc rodziny i bliskich
Gdy wpadamy w kłopoty finansowe, często pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy, jest telefon do bliskiej osoby. W końcu rodzina powinna się wspierać – zwłaszcza a tych najcięższych momentach. W rzeczywistości, oczywiście, bywa różnie. Zdarza się tak, że pożyczka od krewnego czy przyjaciela okazuje się być najgorszą decyzją podjętą w naszym życiu. Dlaczego?
Z jednej strony pożyczenie pieniędzy od rodziny nie wymaga od nas przejścia typowego dla banków procesu weryfikacji zdolności kredytowej. Jeśli bliski zgodzi się na pożyczkę od rodziny, nie będziemy musieli się martwić o negatywną decyzję kredytową. Elastyczność spłat należności ułatwi nam wyjście z długów, a sam fakt nawiązania kontaktu z bliskimi zmobilizuje nas do pracy nad polepszeniem własnej sytuacji.
W zależności od kwoty pożyczki rodzinnej, powinniśmy pamietać o:
- sporządzeniu pisemnej umowy pożyczkowej,
- zgłoszeniu pożyczki w Urzędzie Skarbowym.
Zaniechanie tychże formalności będzie mogło skutkować narażeniem nas na spore opłaty skarbowe. A tego – zwłaszcza w kiepskiej sytuacji finansowej – byśmy nie chcieli.
Z drugiej jednak strony pożyczanie od bliskich bywa bardzo problematyczne. Zdarza się, że doprowadza ono do zawiązania rodzinnych sporów i pogorszenia relacji między krewnym. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się poprosić o pomoc naszych najbliższych, pamiętajmy o tym, by dopilnować wszelkich formalności – tak, aby skarbówka nie miała powodu do nałożenia na nas kary.
W fundacjach pomagających wyjść z długów
Instytucją, która może wesprzeć nas w zaplanowaniu, a w konsekwencji w spłaceniu powstałego zadłużenia, może być odpowiednia fundacja pomagająca wyjść z długów. Świadczą one darmowe usługi, co zazwyczaj jest bardzo istotne w przypadku ciążącego długu. Ich głównym założeniem jest przede wszystkim aktywizacja. Oznacza to, iż specjaliści pomagają dłużnikom w sporządzeniu planu spłaty oraz edukują podopiecznych. Celem jest spłata aktualnego długu, ale także uniknięcie powstawania zadłużeń w przyszłości. Należy pamiętać o bezpieczeństwie i weryfikacji firmy przed skorzystaniem z pomocy. Listę zaufanych fundacji możemy znaleźć w wyżej zaznaczonym artykule.
Fundacje pomagające wyjść z długów zajmują się:
- pomocą w napisaniu planu spłaty,
- szkoleniem jak sporządzić potrzebne pisma,
- informowaniem jak aplikować o konsolidację zadłużeń,
- pomocą w negocjacjach z wierzycielem,
- informowaniem o ewentualnych kosztach związanych z postępowaniem sądowym,
- nauką o najważniejszych kwestiach prawa upadłościowego.
Na odpowiednich stronach internetowych
Pomocą w wyjściu z zadłużenia mogą okazać się także odpowiednie strony internetowe. Idealnym przykładem jest nasz artykuł, w którym podajemy ponad 20 sposobów na wyjście z długów.
Należy pamiętać, że na wydostanie się z trudnej sytuacji może nie być jednoznacznej i natychmiastowej recepty. Każdy dług jest bowiem indywidualny, podobnie jak sposób na pozbycie się ciążącego zadłużenia.
W artykule piszemy natomiast o kilku ważnych krokach, które mogą okazać się bardzo pomocne. Do najważniejszych z nich należy jednak sporządzenie planu i chęć wyjścia z trudnego położenia. Sprawdźmy, które z ponad 20 porad mogą okazać się pomocne i dokładnie przeanalizujmy swoją sytuację finansową, a być może okaże się, że nasze położenie nie jest tak złe jak myśleliśmy o nim wcześniej.
W instytucjach państwowych świadczących pomoc społeczną i socjalną
Nawet jeśli nie mamy na karku wielu zobowiązań i wciąż niespłaconych pożyczek, takich jak pożyczki na dowód, nasza sytuacja finansowa i tak może być wyjątkowo nieciekawa. Wystarczy, że osiągany przez nas dochód będzie niewielki – na tyle, byśmy nie byli w stanie wiązać końca z końcem i spełniać podstawowe potrzeby swych najbliższych. Kryterium dochodowe ma kluczowe znaczenie w przypadku wypłacania świadczeń z tytułu opieki społecznej. Są to specjalne formy pieniężnego wsparcia – jednorazowego bądź wypłacanego cyklicznie – jakie gwarantuje polskim obywatelom Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.
Mowa między innymi o:
- zasiłkach (stałych, rodzinnych, dla bezrobotnych, wyrównawczych, pielęgnacyjnych itp.),
- świadczeniach (pielęgnacyjnych, rodzicielskich, rehabilitacyjnych itp.),
- stypendiach i zapomogach socjalnych (jakie wypacają chociażby ośrodki oświaty czy uczelnie wyższe).
Inną formą wsparcia może być świadczenie wypłacane osobom pokrzywdzonym i świadkom aktów przestępstwa z Funduszu Sprawiedliwości. Większość wyżej wymienionych form państwowej pomocy społecznej jest wypłacanych w miejscowych ośrodkach pomocy społecznej (tak zwane MOPS-y i GOPS-y) lub bezpośrednio w działach społecznych urzędów gminy.
W kancelarii prawnej
Wśród instytucji, które specjalizują się w pomocy dłużnikom, między innymi w spłacie zadłużenia, ale nie finansowo, znajdują się firmy wspierające po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Jedną z nich może być kancelaria prawna.
Z pomocy kancelarii prawnej możemy skorzystać na dwa sposoby:
- z porady online,
- z porady telefonicznej.
Może to być istotne w przypadku pilnej sytuacji. Radca prawny może reprezentować nas w kontakcie z windykatorem, komornikiem czy instytucją, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie. Oprócz udzielenia porad, negocjuje warunki spłaty oraz pomaga w toku postępowania egzekucyjnego.
W bankach i prywatnych instytucjach pożyczkowych
Wielu osobom znajdującym się w finansowych tarapatach zaciąganie kolejnej pożyczki, np. pożyczki bez BIK, może wydawać się nierozsądne. Są jednak przypadki, gdy po prostu zmuszeni jesteśmy pożyczyć pieniądze – po to, by wyjść na prostą. Jeśli nie możemy już liczyć na wsparcie bliskich, a MOPS odmówił przyznania nam świadczenia (bo nasz dochód jest zbyt wysoki), nie pozostaje nam nic innego, jak wizyta w banku lub parabanku.
Wiele instytucji finansowych, które działają na polskim rynku, ma w swej ofercie produkty dedykowane zadłużonym. W bankach bez problemu znajdziemy liczne kredyty konsolidacyjne, dzięki którym możemy opłacić inne, nie cierpiące już zwłoki zobowiązania.
Wystarczy tylko, że wykażemy odpowiednią zdolności i wiarygodność kredytową. Jeśli nasza ocena kredytowa nie jest zbytnio korzystna, możemy zrezygnować z oferty bankowej i zawnioskować o jedną z pozabankowych pożyczek dla zadłużonych. Tego typu produkty dedykowane są osobą z kiepską historią kredytową i niestabilnymi dochodami. Nie zakładają one nawet weryfikacji wnioskodawcy w BIK-u.
Wszystkie komentarze
Blagam o pomoc na dniach odlacza mi gaz bo nie mam z czego zapłacić 3 500zl będę bez ogrzewania i cieplej wody niewiem juz gdzie moge sie zgłosić próbowałam do szlachetnej paczki sie zapisać samemu sie nie da niewiem co robić
Witam Proszę o pomoc potrzebuje pieniążków na życie i na spłatę kredytu jestem w bardzo trudnej sytuacji finansowej , mam problem zdrowotny i naprawdę nie wiem co dalej będzie zanim znajdę pracę.? Jak juz nie mam za co przeżyć, jestem ZAŁAMANA.
Dodaj komentarz