Trudne momenty zdarzają się w życiu każdego z nas. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie samemu uporać się z naszymi problemami. Wtedy właśnie powinniśmy zwrócić się o pomoc – to żaden wstyd! W dzisiejszym artykule wskażemy, w jakich miejscach otrzymać można wsparcie, gdy znajdziemy się w finansowych tarapatach. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 02.04.2019
Udostępnij:

Niezależnie od tego, jak świetnie gospodarujemy pieniędzmi i jak przedsiębiorczy jesteśmy, życie może nas zaskoczyć. Wystarczy jedna źle podjęta decyzja biznesowa, niespodziewana choroba, redukcja etatów w pracy czy po prostu zwyczajny pech… W oka mgnieniu nasza sytuacja finansowa może zmienić się z relatywnie stabilnej na trudną i stresującą. 

Oczywiście każdy z nas może w takiej chwili przejąć sprawy we własne ręce – zacząć szukać nowej pracy, przyjąć kilka dodatkowych zleceń, zacisnąć pasa i ograniczyć wydatki. Jednak zdarza się tak, że mimo najszczerszych chęci i wielu podjętych działań nie jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z problemami. Gotówki wciąż brakuje, a my coraz głębiej popadamy w spiralę zadłużenia. 

Na szczęście istnieje wiele instytucji i podmiotów, do których każdy zadłużony może zgłosić się po to, by otrzymać pomoc finansową. A z takim wsparciem o wiele łatwiej będzie nam wyjść z życiowych tarapatów na tak zwaną „prostą”. Gdzie szukać takich miejsc? Gdzie udać się po pomoc? O tym wszystkim w kolejnych akapitach naszego artykułu.

Gdzie uzyskać pomoc w trudnej sytuacji?

Mówi się, że szczęścia nie dają. O tym, jak krzywdzące są tego typu frazesy, wie każdy, kto choć raz w życiu znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Oczywiście, że pieniądze nie są jedynym istotnym aspektem naszej codzienności. Lecz w jaki sposób cieszyć się życiem, gdy mimo wszelkich starań i tak brakuje nam na chleb? Jak dać szczęście własnej rodzinie i dzieciom, gdy komornik grozi zajęciem domu?

Kłopoty finansowe to nie byle drobnostka. Dopóki w nich tkwimy, nasze nerwy nie ustąpią, a my nie będziemy czuć się bezpiecznie. Jednak by raz na zawsze wyjść ze spirali zadłużenia, często potrzebna będzie nam pomoc. W dzisiejszym artykule wskażemy, gdzie szukać wsparcia i do jakich osób zgłosić się po finansową pomoc w trudnej sytuacji życiowej. 

 

1) U rodziny i znajomych

Gdy wpadamy w kłopoty finansowe, często pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy, jest telefon do bliskiej osoby. W końcu rodzina powinna się wspierać – zwłaszcza a tych najcięższych momentach. W rzeczywistości, oczywiście, bywa różnie. Zdarza się tak, że pożyczka od krewnego czy przyjaciela okazuje się być najgorszą decyzją podjętą w naszym życiu. Dlaczego?

Z jednej strony pożyczenie pieniędzy od rodziny nie wymaga od nas przejścia typowego dla banków procesu weryfikacji zdolności kredytowej. Jeśli bliski zgodzi się pożyczyć lub darować nam pieniądze, nie będziemy musieli się martwić o negatywną decyzję kredytową. Elastyczność spłat należności ułatwi nam wyjście z długów, a sam fakt nawiązania kontaktu z bliskimi zmobilizuje nas do pracy nad polepszeniem własnej sytuacji. 

Z drugiej jednak strony pożyczanie od bliskich bywa bardzo problematyczne. Zdarza się, że doprowadza ono do zawiązania rodzinnych sporów i pogorszenia relacji między krewnym. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się poprosić o pomoc naszych najbliższych, pamiętajmy o tym, by dopilnować wszelkich formalności – tak, aby skarbówka nie miała powodu do nałożenia na nas kary. 

2) W instytucjach państwowych świadczących pomoc społeczną i socjalną

Nawet jeśli nie mamy na karku wielu zobowiązań i wciąż niespłaconych pożyczek, nasza sytuacja finansowa i tak może być wyjątkowo nieciekawa. Wystarczy, że osiągany przez nas dochód będzie niewielki – na tyle, byśmy nie byli w stanie wiązać końca z końcem i spełniać podstawowe potrzeby swych najbliższych. 

Kryterium dochodowe ma kluczowe znaczenie w przypadku wypłacania świadczeń z tytułu opieki społecznej. Są to specjalne formy pieniężnego wsparcia – jednorazowego bądź wypłacanego cyklicznie – jakie gwarantuje polskim obywatelom Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. Mowa między innymi o:

  1. zasiłkach (stałych, rodzinnych, dla bezrobotnych, wyrównawczych, pielęgnacyjnych itp.),
  2. świadczeniach (pielęgnacyjnych, rodzicielskich, rehabilitacyjnych itp.),
  3. stypendiach i zapomogach socjalnych (jakie wypacają chociażby ośrodki oświaty czy uczelnie wyższe).

Inną formą wsparcia może być świadczenie wypłacane osobom pokrzywdzonym i świadkom aktów przestępstwa z Funduszu Sprawiedliwości. 

Większość wyżej wymienionych form państwowej pomocy społecznej jest wypłacanych w miejscowych ośrodkach pomocy społecznej (tak zwane MOPS-y i GOPS-y) lub bezpośrednio w działach społecznych urzędów gminy. 

3) W bankach i prywatnych instytucjach pożyczkowych

Wielu osobom znajdującym się w finansowych tarapatach zaciąganie kolejnej pożyczki może wydawać się nierozsądne. Są jednak przypadki, gdy po prostu zmuszeni jesteśmy pożyczyć pieniądze – po to, by wyjść na prostą. Jeśli nie możemy już liczyć na wsparcie bliskich, a MOPS odmówił przyznania nam świadczenia (bo nasz dochód jest zbyt wysoki), nie pozostaje nam nic innego, jak wizyta w banku lub parabanku. 

Wiele instytucji finansowych, które działają na polskim rynku, ma w swej ofercie produkty dedykowane zadłużonym. W bankach bez problemu znajdziemy liczne kredyty konsolidacyjne, dzięki którym możemy opłacić inne, nie cierpiące już zwłoki zobowiązania. Wystarczy tylko, że wykażemy odpowiednią zdolności i wiarygodność kredytową.

Jeśli nasza ocena kredytowa nie jest zbytnio korzystna, możemy zrezygnować z oferty bankowej i zawnioskować o jedną z pozabankowych pożyczek dla zadłużonych. Tego typu produkty dedykowane są osobą z kiepską historią kredytową i niestabilnymi dochodami. Nie zakładają one nawet weryfikacji wnioskodawcy w BIK-u. 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (2)

Proszę o pomoc.Mam trudną sytuację finansową Chce sprzedać mieszkanie aby spłacic zadłużenia i kupić mniejsze ale to może potrwać.Prosze mi pomóc.Mam 73lata przewlekle chora.Zadluzeniamam poniewaz chowaliśmy dzieci syna pięcioro teraz troje jest już dorosłych za dwie wnuczki wróciły w czerwcu tego roku do matki.Maz zmarł w 2015 i zostałam z zadłużeniem sama . Bardzo proszę o pomoc . Jestem u kresu wytrzymałości.Halina Sudnik

Anna Cieplik czytelniczka, 9 kwietnia 2019 o 09:21

witam, nazywam sie Anna Cieplik, prosze o pomoc, mam obecnie tyle zobowiazan ze przekraczaja moje dochody. nie moge liczyc na pomoc z mopsu bo wedlug urzednikow zarabiam za duzo a nikogo nie obchodzi to ile mam zobowiazan finansowych i nie mowie tutaj tylko o pozyczkach bo pozyczki to przy calej resztcie jest pikus prosze o odpowiedz