Ile wydajemy na święta – badanie Bank Millennium

Ile wydajemy na święta – badanie Bank Millennium

author
Patryk Byczek
16 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych na zlecenie Banku Millennium przedstawiło, że polskie gospodarstwo domowe przeznaczy około 1754 złote na święta Bożego Narodzenia.

Tegoroczna kwota jest wyższa o blisko 140 złotych od tej, którą ustalono w roku ubiegłym. Łączna suma tegorocznych świątecznych wydatków ma wynieść najprawdopodobniej nieco ponad 23 840 000 000 złotych. Z badania wynika, że polskie rodziny korzystające z programu 500+ wydadzą na święta w tym roku o około 220 złotych więcej, niż zwykła rodzina. Mówi się, że kwoty wydatków świątecznych wzrosną ze względu na to, że wynagrodzenia poszły w tym roku do góry.

Gdzie zrobimy świąteczne zakupy

Badani odpowiedzieli, że świąteczne zakupy będą najczęściej robić w dyskontach. Z badania wynika, że na dziesięciu badanych, ponad sześciu zrobi w tego typu sklepach. Dyskonty są coraz bardziej popularne. Bardzo pokazuje to wskaźnik odpowiedzialny za popularność świątecznych miejsc zakupowych, który względem zeszłego roku wzrósł o 19 punktów procentowych. Supermarkety lub hipermarkety wybierze 46% respondentów. Więcej niż trzech na dziesięciu Klientów dokona zakupów świątecznych na pobliskich bazarach. 6% badanych planuje zrobić świąteczna zakupy przez Internet.

Najczęściej wybierane prezenty

Z badania wynika, że decyzją respondentów kosmetyki i perfumy (53%) objęły pozycję lidera wśród świątecznych prezentów. Najmłodsi podczas pierwszej gwiazdki wyjmą spod choinki zabawki (45%). Ubrania są wyborem 34% respondentów. Natomiast czterech na dziesięciu oraz więcej niż trzech na dziesięciu badanych planuje kupić kolejno książki oraz słodycze. Co szósty respondent przekaże w ramach prezentu pieniądze lub przedmioty „bardziej luksusowe”. 15% i 12% badanych pragnie kupić sprzęt elektroniczny oraz gry komputerowe.

Wszędzie dobrze, lecz w domu najlepiej

Tegoroczne wyniki badań w tym sektorze wypadły tak samo, jak wyniki zeszłoroczne. 61% badanych święta zamierza spędzić we własnym domu. Podróż do rodziny zgłosiło 34% badanych. Najrzadszymi miejscami na spędzenie świąt, które zgłosili respondenci, to mieszkania przyjaciół lub znajomych oraz wyjazdy wypoczynkowe na terenie Polski.

Badanie

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 pełnoletnich osób odbyło się w dniach 13-16 listopada 2018 roku, techniką CATT. Wszystkie kwoty wyliczane są na podstawie informacji uzyskanych od badanych. Do obliczeń wykorzystano dane demograficzne Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące rozkładu populacji. Dodatkowo zebrano także informacje o rodzinach objętych programem Rodzina 500+.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak płacić BLIKiem w Banku BPS?

Chcesz korzystać z BLIKA do płatności zbliżeniowych lub przelewów BLIK w Banku BPS, ale nie wiesz jak? Sprawdź nasz poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak wykonać wszystkie czynności związane z BLIKIEM w Banku BPS.

author
Dorota Grycko
30 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Consumer Bank Nowy Dwór Mazowiecki

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Nowym Dworze Mazowieckim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
14 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Our People – akcja dobroczynna od Millennium i eurobanku

Banki coraz częściej starają się w niekonwencjonalny sposób pomagać innym. Przykładem bardzo ciekawej inicjatywy jest Our People organizowane przez Bank Millennium oraz eurobank. Pracownicy obu spółek w 93 dni pokonali dystans ponad 380 tys. km. Dzięki temu kwota przekraczająca 380 tys. zł trafi na cele dobroczynne.

author
Alicja Hirsekorn
20 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Pożyczki z komornikiem

Egzekucja komornicza stanowi znaczące wyzwanie dla osób borykających się z narastającymi długami. W obliczu takiej sytuacji, eksperci finansowi wskazują na pożyczki na spłatę komornika jako jedną z możliwych dróg wyjścia, zazwyczaj oferowanych przez instytucje pozabankowe. Aby dowiedzieć się, które firmy udzielają pożyczek osobom z obciążeniem komorniczym, zapoznaj się z naszym szczegółowym rankingiem, przygotowanym przez specjalistów w tej dziedzinie.

author
Dominika Byczek
27 października 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt gotówkowy Sokołów Podlaski

Chcesz uzyskać najlepszy kredyt gotówkowy w Sokołowie Podlaskim? Sprawdź nasz ranking. Maksymalna kwota kredytu to nawet 300 000 zł, a spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Czym jest prowizja od kredytu

Zastanawiasz się czym jest prowizja od kredytu i ile ona wynosi? Wyjaśniamy to za Ciebie. Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące prowizji od kredytu.

author
Aneta Jankowska
18 listopada 2022
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj