Ile wynosi zadłużenie Polaków?

Ile wynosi zadłużenie Polaków?

author
Halszka Gronek
07 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Zadłużenie Polaków rośnie w zastraszającym tempie, co nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji gospodarczej kraju. KRD podaje, że zadłużenie rodaków w 2022 roku przekroczyło 44 mld złotych. Obecnie zadłużenie sięgnęło kwoty 45,4 mld złotych, a na jednego Polaka przypada średnio dług wysokości ponad 19 tysięcy. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Zadłużenie Polaków według KRD
  2. Zadłużenie Polaków - z czego wynika?
  3. Zadłużenie Polaków - kto bada?
  4. Wsparcie finansowe dla zadłużonych
Zwiń spis treści

Zadłużenie Polaków według KRD

Zadłużenie sięgnęło kwoty 45,4 mld złotych, a na jednego Polaka przypada średnio dług wysokości ponad 19 tysięcy. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Krajowego Rejestru Długów z września 2023 roku zadłużenie Polaków w perspektywie ostatniego roku wzrosło o 2,8 mld zł. Zwiększyła się również znacznie liczba dłużników, których wpisano do rejestru zadłużonych. Najwięcej dłużników zarejestrowano w województwie:

  • dolnośląskiem,
  • śląskiem,
  • mazowieckim,
  • pomorskim,
  • kujawsko-pomorskim.

Na pierwszym miejscu wśród zadłużonych miast uplasowała się Warszawa. Liczba dłużników w stolicy to aż 99 028 osób. Warto zaznaczyć, że zamieszkuje ją mniej więcej 1,9 mln osób, co świadczy o tym, że ok. 5,22% procent zamieszkujących ją ludzi jest zadłużona (co 19 osoba). Jeżeli chodzi o powiaty to największą ilość dłużników znajdziemy w powiecie poznańskim – 21 389 osób. Zdaniem KRD w znacznie lepszej sytuacji są powiat sejneński i Krosno. To tam odnotowano najmniej osób, które nie wywiązały się terminowo ze swoich zobowiązań. Sytuacja zadłużenia kraju nieustannie się zmienia, eksperci wskazują jednak na fakt, iż z roku na rok ulega ona pogorszeniu. Niestety, perspektywa wyjścia Polski z długów nie wydaje się być bliska. Proces ten będzie wymagał przede wszystkim czasu i cierpliwego działania.

Zadłużenie Polaków - z czego wynika?

Rosnące zadłużenie Polaków wobec instytucji publicznych, prywatnych wierzycieli i banków jest wyraźnym sygnałem trudności, jakie konsumenci napotykają przy terminowej spłacie swoich zobowiązań. Może wynikać on zarówno z niewystarczającej edukacji dotyczącej konsekwencji zadłużania się, jak i z wyższych kosztów życia wobec braku proporcjonalnego wzrostu wynagrodzeń. Do wzrostu zadłużenia przyczyniła się nie tylko inflacja, ale również fakt, iż wielu rodaków nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, z którego mogłoby skorzystać w trudnych i nagłych sytuacjach, np. śmierci bliskiej osoby, choroby czy też utraty pracy. Warto podkreślić, że kluczowym elementem radzenia sobie z tym problemem jest nie tylko dostęp do finansowania, które może w danej chwili wspomóc dłużnika. Ważnym elementem zmniejszania zadłużenia w kraju winna być przede wszystkim edukacja finansowa, to dzięki niej społeczeństwo uczyłoby się skutecznie zarządzać budżetem osobistym.

Zadłużenie Polaków to nie tylko nieuregulowane raty kredytów i pożyczek. Jak podaje KRD:

Niespłacone raty kredytów i pożyczek, przeterminowane rachunki za telefon, telewizję, Internet, mieszkanie, prąd czy gaz, zaległe alimenty i opłaty sądowe…

Źródło: krd.pl/

Zadłużenie Polaków - kto bada?

Zadłużenie Polaków monitorują trzy rejestry: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG oraz ERIF BIG. Wśród zadłużonych znaleźć się mogą zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa, które nie wywiązały się z terminowej spłaty swoich zobowiązań finansowych. Kluczowe jest, aby zobowiązania te były potwierdzone co najmniej jednym dokumentem prawnym. Aby zostać wpisanym do rejestru dłużników, konieczne jest posiadanie zaległości w wysokości co najmniej 200 zł dla osób fizycznych lub 500 zł w przypadku przedsiębiorców.

Wsparcie finansowe dla zadłużonych

Zadłużeni często szukają finansowań, które pozwolą im poradzić sobie z trudną sytuacją. Pożyczki bez zdolności kredytowej stają się częstym wyborem osób zadłużonych, umożliwiają dostęp do środków bez konieczności spełniania wszystkich standardowych wymogów bankowych. Na rynku istnieje obecnie wiele pożyczek dla zadłużonych. Warto je rozważyć, gdyż dzięki nim w szybki i łatwy sposób otrzymamy dodatkowe środki, ale również ich regularna i terminowa spłata może stopniowo polepszyć naszą historię kredytową. Jeżeli nie jest ona najlepsza, przeczytaj nasze wpisy: Pożyczki bez BIK; Chwilówki bez BIK. Te narzędzia stanowią wsparcie dla osób zadłużonych, choć istotne jest świadome zarządzanie tymi zasobami w kontekście stabilizacji finansowej.

Źródła:

https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/portfele-polakow-w-oplakanym-stanie-zadluzenie-rosnie-oszczednosci-topnieja

https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/krd-w-tych-powiatach-jest-najwieksze-zadluzenie-na-1000-mieszkancow

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Nakle nad Notecią

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Nakle nad Notecią – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Operacje w oddziałach BNP Paribas zdrożeją

Coraz większa część rynku finansowego ma swoje miejsce w Internecie. Nie powinno więc dziwić, że banki starają się na różne sposoby zachęcić klientów do przejścia na cyfrowe kanały kontaktu. BNP Paribas zamierza zmienić swoją tabelę opłat i prowizji. Operacje w oddziałach będą obecnie nieco droższe.

author
Alicja Hirsekorn
01 maja 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Firmy budowlane najczęstszymi dłużnikami

BIG InfoMonitor zlecił badanie, w którym przeanalizował firmy z problemami finansowymi. Która branża ma największe kłopoty?

author
Aneta Jankowska
25 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Pierwsze policyjne BMW rozbite

Po niespełna dwóch miesiącach, od kiedy do policyjnej floty samochodów dołączyły nieoznakowane BWM Serii 3, pierwszy samochód już wymaga naprawy. W auto funkcjonariuszy policji uderzył nieuważny kierowca, który wykonywał manewr cofania. 

author
Patryk Byczek
26 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro Terenowe ZUS w Grajewie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Grajewie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

4 mln Polaków codziennie wyrzuca jedzenie

Statystyki pokazują, że Polacy wyrzucają do kosza średnio 200 złotych miesięcznie. Problem z wyrzucaniem jedzenia w naszym kraju jest naprawdę duży. Aż cztery miliony Polaków potwierdza, że każdego dnia wyrzuca jedzenie do śmieci. Kolejne dwanaście milionów przyznaje, że robi to przynajmniej raz w tygodniu. 

author
Patryk Byczek
02 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj