Kasa fiskalna – kto musi ją posiadać?

Kasa fiskalna – kto musi ją posiadać?

author
Halszka Gronek
20 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Polscy przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż oraz działalność usługową powinni co do zasady posiadać kasy fiskalne. Od tej reguły polskie przepisy przewidują jednak wiele wyjątków i obostrzeń prawnych. Sprawdziliśmy, kto powinien posiadać kasę fiskalną, a kto jest zwolniony z tego obowiązku.

Spis treści:

  1. Kto musi korzystać z kasy fiskalnej?
  2. Czynności bezwzględnie objęte obowiązkiem ewidencjonowania
  3. Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
  4. Czynności bezwzględnie zwolnione z obowiązku ewidencjonowania
  5. Kasa fiskalna – limity
  6. Kasa fiskalna a podstawa prawna
  7. Kasa fiskalna - podsumowanie
Zwiń spis treści

Kto musi korzystać z kasy fiskalnej?

Polskie przepisy prawne od lat regulują konieczność posiadania kas rejestrujących (tak zwanych kas fiskalnych) przez sprzedawców towarów i dostawców usług. Niestety z każdym kolejnym rokiem liczba branż zwolnionych z obowiązku stosowania kas rejestrujących maleje.

Co do zasady przymus rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej dotyczy:

  • przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej,
  • rolnikom ryczałtowym (zwolnionym z obowiązku opłacania podatku VAT).

 Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Obowiązek posiadania kas nie dotyczy wyżej omówionych sprzedawców, o ile:

  • ich klientami są wyłącznie firmy i jednostki samorządowe lub państwowe,
  • ich obrót w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20 000 złotych, a w przypadku działalności prowadzonej przez niepełny rok – proporcjonalnie wyliczonej wartości progu obrotowego (uwaga: do obrotu nie wlicza się sprzedaży nieruchomości, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych),
  • udział obrotów uzyskiwanych z tej sprzedaży w obrotach ogółem w poprzednim roku był wyższy niż 80%.

W pozostałych przypadkach (poza trzema wyżej wymienionymi wyjątkami) przymus posiadania kasy rejestrującej będzie obowiązywał. Tym samym sprzedawcy towarów i dostawcy usług zobowiązani zostaną do zakupu kasy po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym doszło do powstania konieczności korzystania z kasy (na przykład poprzez przekroczenie progu 20 000 zł obrotu).  Sprawdź także pożyczki na raty.

Czynności bezwzględnie objęte obowiązkiem ewidencjonowania

W poprzedniej części artykułu wskazaliśmy na trzy przypadki, w których możliwe jest, aby sprzedawcy towarów i dostawcy usług zostali zwolnieni z obowiązku stosowania kas fiskalnych. By sprawę nieco skomplikować, ustawodawca wyznaczył listę działalności, których nie dotyczą owe warunki zwolnienia z obowiązku fiskalnego. 

Do grona działalności, jakie bezwzględnie związane są z obowiązkiem stosowania kas rejestrujących (niezależnie od obrotu i procentu sprzedaży w obrocie), zalicza się między innymi:

  • sprzedaż gazu płynnego,
  • usługi przewozów pasażerskich i samochodowych, a także taksówkarskich,
  • sprzedaż silników spalinowych, części do silników i nadwozi do pojazdów silnikowych,
  • sprzedaż sprzętu fotograficznego (z wyłączeniem części i akcesoriów fotograficznych),
  • handel zarówno zapisanymi, jak i niezapisanymi nośnikami danych cyfrowych i analogowych,
  • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • sprzedaż wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, a także napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% (z wyjątkiem towarów sprzedawanych na pokładach samolotów),
  • usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów, w tym naprawy opon i ich zakładania, bieżnikowania oraz regenerowania, a także usługi dotyczące badań i przeglądów technicznych pojazdów,
  • usługi doradztwa podatkowego i usługi prawnicze (z wyłączeniem czynności notarialnych).

Pełna lista działalności, w przypadku których nie obowiązuje możliwość zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, została opracowana w ministerialnym rozporządzeniu z dnia 28 grudnia 2018 roku. Warto także dodać, iż w przypadku przedsiębiorców, którzy świadczą usługi bezwzględnie wyłączone ze zwolnienia z kasy fiskalne, konieczne jest zainstalowanie kasy nie w ciągu dwóch miesięcy od pojawienia się takowej konieczności, lecz jeszcze przed pierwszą dokonaną transakcją. 

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Jak wyjaśniliśmy już w poprzedniej części artykułu, przymus rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej dotyczy, najogólniej mówiąc, przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a także – na rzecz rolników ryczałtowych. Ustawodawca w gronie objętych obowiązkiem fiskalnym nie uwzględnił więc sprzedawców, których klientami są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jednostki nieposiadające osobowości prawnej (na przykład spółki osobowe) oraz osoby prawne (korporacje, spółki kapitałowe, spółdzielnie itp.). 

Co bardzo ważne, obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi wyłącznie na rzecz firm, organizacji oraz organów administracji samorządowej i państwowej.

W pozostałych przypadkach sprzedający osobom prywatnym oraz rolnikom ryczałtowym mają możliwość zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, jeśli:

  • ich obrót w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20 000 złotych, a w przypadku działalności prowadzonej przez niepełny rok – proporcjonalnie wyliczonej wartości progu obrotowego (uwaga: do obrotu nie wlicza się sprzedaży nieruchomości, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych),
  • udział obrotów uzyskiwanych z owej sprzedaży w obrotach ogółem w poprzednim roku był wyższy niż 80%.

Czynności bezwzględnie zwolnione z obowiązku ewidencjonowania

Ustawodawca przewidział także grono czynności, jakie są bezwględnie zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Pełną ich listę (obecnie – 49 pozycji) znaleźć można w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku.

Owe zwolnione czynności to na przykład:

  • usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt (z wyłączeniem usług weterynaryjnych – z wyjątkiem usług podkuwania koni),
  • dostarczanie energii elektrycznej, paliwa gazowego, pary wodnej, gorącej wody i powietrza do układów klimatyzacyjnych,
  • usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków,
  • świadczenie usług zbierana odpadów nadających się do recyklingu (innych niż niebezpieczne),
  • dzierżawa gruntów oraz oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,
  • dostawa produktów dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej (bezobsługowej) sprzedaży,
  • sprzedaż biletów komunikacji lotniczej oraz posiłków i towarów na pokładach samolotów,
  • dostawa towarów i świadczenie usług przez koła gospodyń wiejskich.

Kasa fiskalna – limity

Obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, a także – rolnikom ryczałtowym (zwolnionym z obowiązku opłacania podatku VAT). Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Najważniejsze z nich dotyczą limitów obrotowych.

Przy ustalaniu prawa do zwalniania z obowiązku ewidencjonowania do obrotu nie wlicza się sprzedaży:

  • nieruchomości,
  • środków trwałych,
  • wartości prawnych i niematerialnych.

Warto pamiętać, że przedsiębiorstwo niespełniające limitów wciąż jeszcze może liczyć na zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Stanie się tak, jeśli jego wyłączną klientelę stanowią firmy, jednostki lub organy administracji samorządowej i państwowej, albo wtedy, gdy prowadzona przezeń działalność znajdzie się w gronie praktyk bezwzględnie zwolnionych

Kasa fiskalna a podstawa prawna

Podstawowym aktem prawnym, jaki nakłada na polskich podatników obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedażowej przy użyciu kas fiskalnych, jest tak zwana ustawa o VAT. Mowa oczywiście o Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Dokument ten znajduje się w Dzienniku Ustaw nr 54 na rok 2004, pod pozycją 535.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Dział XI Dokumentacja Rozdział III Kasy rejestrujące

Art. 111. 1.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kasa fiskalna - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

  • obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, a także – rolnikom ryczałtowym,
  • od wyżej przytoczonej reguły istnieje kilka wyjątków,
  • przypadki zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie dotyczą działalności, jakie na mocy ministerialnego rozporządzenia bezwarunkowo podlegają obowiązkowi odnotowania w kasach fiskalnych.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

czytelnik1
czytelnik1
2019-02-28 15:51:35

niedlugo to juz wszyscy beda mulieli miec kase! czy sie im to oplaca czy nie ....

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Nowym Sączu – sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Nowym Sączu? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Nowy Sącz.

author
Patryk Byczek
25 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Finanse Polski lokalnej – raport Provident

Z badania „Portret finansowy Polski lokalnej” można się dowiedzieć, że prawie połowa mieszkańców małych i średnich miast spłaca obecnie raty pożyczek, bądź kredytów, które na 43% tych osób nie są zbyt wielkim obciążeniem. 

author
Patryk Byczek
26 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mieszkańcy dużych miast z dużym zadłużeniem

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biuro Informacji Kredytowe przeprowadziło analizę, w której sprawdziło zadłużenie mieszkańców dużych miast. Okazuje się, że jest ono wyższe średnio o 10 tys. zł niż w innych regionach. 

author
Aneta Jankowska
12 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Olkuszu

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Olkuszu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
17 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Chwilówki Ząbki

Pilnie potrzebujesz gotówki? Jeżeli tak, pomocne mogą okazać się pożyczki chwilówki. W naszym zestawieniu ujęte zostały firmy oferujące wyżej wymieniony produkt dla osób mieszkających w Ząbkach. Pożyczyć można nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
05 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Wymień walutę i odbierz bilet do Multikina” w internetowykantor.pl

Serwis www.internetowykantor.pl wystartował z promocją, w której do zgarnięcia jest bilet do Multikina. Aby zdobyć nagrodę należy wymienić minimum 400 jednostek jednej z walut: USD/EUR/GBP/CHF. Promocja trwa do 25 listopada lub wyczerpania puli nagród wynoszącej 100 sztuk.

author
Patryk Byczek
24 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj