Ile zarabia administrator sieci?

Ile zarabia administrator sieci?

author
Sandra Tessmer
23 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Administrator sieci to osoba, która odpowiada za odpowiednie działanie sieci IT w każdej większej firmie. Z roku na rok, ze względu na rozwijające się zainteresowanie branżą informatyczną, zapotrzebowanie na pracowników w tym dziale jest coraz więcej. Sprawdziliśmy, ile zarabiają administratorzy sieci.

Administrator sieci – zarobki

W dzisiejszych czasach znaczna większość firm potrzebuje w swojej pracy komputerów oraz stałego dostępu do sieci. Tworzone są oprogramowania, działa się na ustalonych zasadach, automatyzuje się to, co można wykonywać szybciej i sprawniej. Kiedy coś idzie nie tak, nie działa, sieć pada, są z nią problemy, wyskakują błędy, pracownicy wpadają w panikę. Wówczas niezbędna jest interwencja osób, które wiedzą, co mogło się stać i potrafią to opanować.

Ile zarabia administrator sieci w Polsce?

Osoby, które zastanawiają się nad pracą na tym stanowisku, z pewnością chcą wiedzieć, ile zarabia administrator sieci. Przyjmuje się, że średnia pensja w tym zawodzie to ok. 3500 złotych netto. 25% przedstawicieli zawodu zarabia powyżej 4250 złotych netto, z kolei taki sam procent zarabia mniej niż 2850 złotych netto.

Według portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają administratorzy sieci z województwa mazowieckiego, gdzie zarobki to średnio 3900 złotych netto, dolnośląskiego i wielkopolskiego – tam administratorzy zarabiają ok. 3000 złotych netto – oraz małopolskiego (ok. 2985 złotych netto).

Z kolei najmniej zarabiają administratorzy z województwa świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego – średnio 2300 złotych netto, podlaskiego (ok. 2290 złotych netto) oraz podkarpackiego. Tam zarobki wynoszą średnio ok. 2150 złotych netto.

Niemal w każdej firmie zatrudniony jest administrator sieci, który czuwa nad tym, aby wszystko działało sprawnie, a praca i zadania były jak najbardziej ułatwione. Czy takie stanowisko jest niezbędne w każdym przedsiębiorstwie? Jaki powinien być administrator sieci? Ile zarabia przedstawiciel tego zawodu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Czym zajmuje się administrator sieci?

Administrator sieci zajmuje się szeregiem zadań i w każdej firmie zakres jego obowiązków może wyglądać nieco inaczej, jednak zazwyczaj do jego obowiązków zalicza się zbudowanie sieci – lokalnej lub rozległej, czyli takiej, do której oprócz pracowników podłączeni są również klienci. Oprócz zbudowania dba również o jej udoskonalanie oraz zarządza nią.

W niektórych firmach administrator sieci komunikuje się również z użytkownikami sieci – instaluje nowe oprogramowania, ma dostęp do wszystkich kont, zarządza nimi, może również przeprowadzać szkolenia z korzystania z sieci. Niejednokrotnie pomaga też w bieżącym rozwiązywaniu problemów użytkowników, chociaż zazwyczaj do tych zadań przydzielony jest inny pracownik.

Administrator sieci musi stale sprawdzać, co się z nią dzieje, monitorować jej pracę, sprawić, żeby była sprawna przez cały czas. Dlatego tak ważne jest, by trzymał rękę na pulsie i szybko reagował na wszystkie problemy. Kiedy bowiem wystąpi jakiś błąd, jego zadaniem będzie natychmiastowa próba jego usunięcia. Osoba na tym stanowisku zajmuje się również ochroną sieci, np. przed wirusami. Archiwizuje istotne dane i tworzy kopie bezpieczeństwa informacji.

W pracy administratora sieci może być albo niespokojnie, albo wręcz przeciwnie – może nie dziać się zupełnie nic. Jeżeli sieć działa sprawnie, zadaniem pracowników na tym stanowisku jest monitoring oraz próba nowych rozwiązań, które w jakiś sposób mogą ułatwić pracę użytkowników sieci.

Gdzie pracuje administrator sieci?

Administratorzy sieci mogą pracować we właściwie każdej firmie czy instytucji, wszędzie, gdzie działa sieć komputerowa. Mogą być zatrudnieni na stałe w jednej firmie lub prowadzić własną działalność gospodarczą i wykonywać zlecenia dla kilku miejsc jednocześnie.

Cechy dobrego administratora sieciowego

Dobry administrator sieciowy musi być przede wszystkim ekspertem w swojej dziedzinie. To wymaganie wydawać się może banalne, jednak osoby na tym stanowisku powinny stale się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być gotowym na ciągłe zdobywanie wiedzy. Branża IT nie stoi w miejscu – rozwija się niezwykle szybko, a administrator musi podążać za wszystkimi zmianami. W tym przypadku nie ma możliwości stania w miejscu. Z tego więc względu jedną z nadrzędnych cech osób pracujących na tym stanowisku jest gotowość to ciągłej nauki oraz chęć samodoskonalenia.

Poza tym administratorzy muszą posiadać umiejętność pracy pod presją czasu i być odpornymi na stres. W momencie, kiedy sieć przestanie działać, muszą działać szybko, ale myśleć logicznie i podejmować prawidłowe decyzje. W takich sytuacjach nie mogę ulegać emocjom, denerwować się, ponieważ może to generować dodatkowe błędy. Opanowanie stanowi ważną cechę w tym zawodzie.

Niezbędna jest również samodzielność oraz podzielność uwagi, administrator sieci wykonuje bowiem często wiele zadań jednocześnie. Powinien potrafić skupić się na każdym z nich. Poza tym osoby na tym stanowisku powinny wykazywać się również dużą cierpliwością, a kiedy nic się nie dzieje, umieć pracować rutynowo.

Charakterystyka zawodu

Osoba pracująca w tym zawodzie czuwa nad prawidłowym i bezawaryjnym działaniem systemu informatycznego w firmie lub instytucji administracyjnej. W przypadku awarii sieci może nastąpić zastój w funkcjonowaniu firmy, dlatego też każdy większy zakład pracy nie powinien funkcjonować bez administratora sieci.

Administrator sieci, potocznie zwany adminem w swojej pracy ma do czynienia z różnymi systemami, m.in. z: Windows, Linux, Novell. Do podstawowych obowiązków admina należy, m.in.: wykrywanie i usuwanie usterek związanych z funkcjonowaniem sieci, optymalizacja rozwiązań IT, nadzór nad serwerami, routerami, terminalami lub komputerami osobistymi. A także dbanie o konfigurację urządzeń, archiwizacje i sprawne funkcjonowanie baz danych.

Jak zostać administratorem sieci?

Zawód ten nie stawia jednoznacznych wymogów co do wykształcenia. Administrator sieci powinien mieć wyższe wykształcenie informatyczne, techniczne lub średnie wykształcenie informatyczne. Ważne jest, aby osoba na tym stanowisku znała bardzo dobrze obsługę systemów informatycznych. Wielkie znaczenie ma też doświadczenie – w administrowaniu systemami informatycznymi oraz umiejętność kierowania zespołami i projektami IT.

Poza tym osoba taka powinna cechować się dobrym zmysłem organizacyjnym, analitycznym myśleniem, łatwością w nawiązywaniu kontaktów, rzetelnością, obowiązkowością, umiejętnością pracy pod presją czasu, a także dyspozycyjnością i dobrą znajomością języka angielskiego.

Warunki pracy

Miejscem pracy administratora sieci jest każde przedsiębiorstwo przemysłowe, handlowe, instytucja administracji lub inna. Pracownik ten nie musi cały czas przebywać w zakładzie pracy, ale ważne jest, aby był on dyspozycyjny niemal 24 godziny na dobę. Administrator musi reagować na wszelkie zgłoszenia swoich użytkowników, np. gdy system się zawiesił, kiedy sieć działa za wolno. Praca admina mimo kontaktu z ludźmi ma charakter indywidualny. Zawód ten wymaga ciągłego dokształcania, podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmian na rynku informatycznym.

Możliwości zatrudnienia

Administrator sieci to poszukiwany specjalista ze względu na spore wymogi i niedobór kadry w tej dziedzinie. Dlatego też pracownik taki może szukać pracy we wszystkich większych firmach i instytucjach administracyjnych. Bardzo często firmy zatrudniają administratora na zasadzie out-sourcingu, przez co mogą oni pracować w kilku firmach jednocześnie. W zawodzie tym nie ma możliwości zdobycia awansu, jedynie w zespole administratorów można objąć stanowisko szefa.

Podsumowanie

Praca administratora sieci jest bardzo ważna w każdej firmie, która opiera się na komunikacji sieciowej i pracy przez Internet. Jest to zawód, który może okazać się bardzo dynamiczny, a nawet stresujący. Wymaga on przede wszystkim chęci ciągłego samodoskonalenia się oraz podnoszenia kwalifikacji na własną rękę.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Po pierwsze: ZYSK – premiera nowej książki

Już 20. kwietnia do polskich księgarni trafi najnowsza książka Mike’a Michałowicza. Po pierwsze: ZYSK to poradnik dla wszystkich przedsiębiorców, którzy walczą o swoją rentowność. Ta książka może stać się dla większości przedsiębiorców prawdziwym objawieniem.

author
Halszka Gronek
12 kwietnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Internetowy kantor walutowy Citi Kantor w ofercie Citibanku

Citi Handlowy poinformował w komunikacie prasowym o udostępnieniu własnego internetowego kantoru walutowego, CitiKantor. Klienci w kantorze mogą dokonywać wymiany walut między złotówką, dolarem amerykańskim, euro, funtem brytyjskim oraz frankiem szwajcarskim.

author
Patryk Byczek
12 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Klin podatkowy – co to jest?

Polska gospodarka, choć tak obszerna i wieloaspektowa, wywiera bezpośredni wpływ na życie każdego z nas. To, co najściślej wiąże się z finansami każdego obywatela RP, to tak zwany klin podatkowy. Sprawdziliśmy, co dokładnie oznacza ten termin i dlaczego jest on tak istotny. 

author
Halszka Gronek
10 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wspólna aplikacja Ikea i Apple

Ikea razem z Apple tworzy aplikację, dzięki której będziemy mogli wirtualnie dopasować meble i akcesoria do naszego domu lub mieszkania, a potem zamówić je online. Aplikacja ma być gotowa jesienią.

author
Aneta Jankowska
20 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Zmiany w mobilnych wpłatomatach Idea Banku

Idea Bank wprowadza nowe zasady działania mobilnych wpłatomatów. Klienci korzystający z usługi będą musieli przekroczyć kwotę minimalną pozwalającą na zamówienie samochodu

author
Aneta Jankowska
13 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Ełk

Szukasz szybkiej pożyczki chwilówki dostępnej w Ełku? Sprawdź poniższe zestawienie. Pożyczyć można nawet do 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
30 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj