Klin podatkowy – co to jest?
Polska gospodarka, choć tak obszerna i wieloaspektowa, wywiera bezpośredni wpływ na życie każdego z nas. To, co najściślej wiąże się z finansami każdego obywatela RP, to tak zwany klin podatkowy. Sprawdziliśmy, co dokładnie oznacza ten termin i dlaczego jest on tak istotny.
Spis treści:
- Co to jest klin podatkowy?
- Jak obliczyć klin podatkowy?
- Konsekwencje klina podatkowego
- Co ma wpływ na klin podatkowy?
Co to jest klin podatkowy?
Klin podatkowy jest terminem stricte ekonomicznym. Z tego powodu nazwa klina dla przeciętnego użytkownika języka (zwłaszcza niezwiązanego z branżą ekonomiczną) jest niezrozumiała i tajemnicza. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić ową zagadkę klina podatkowego. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, klin podatkowy to nic innego, jak różnica między kosztem zakupu lub wytworzenia danego dobra a ceną, po jakiej zostanie ono sprzedane. Owa różnica, czyli właśnie klin podatkowy, często równa jest po prostu podatkowi.
Termin klina podatkowego najczęściej używany jest w odniesieniu do rynku pracy. W takim przypadku oznacza on różnicę między wartością pieniężną, jaką dany pracodawca co miesiąc opłaca w związku z zatrudnianiem pracownika, a rzeczywistym wynagrodzeniem.
Można więc powiedzieć, że klin podatkowy na rynku pracy oznacza różnicę między wynagrodzeniem brutto, a wartością pensji netto. Wskaźnik ten w oczywisty sposób pokazuje opodatkowanie pracy w Polsce. Co więcej, wskazuje on także, jaka część wynagrodzenia brutto trafia do kieszeni państwa, a zwłaszcza ZUS-u.
Jak obliczyć klin podatkowy?
Klin podatkowy jest procentowym udziałem różnicy wypłaty netto oraz kosztu pracy. Oznacza to, że składa się on z podatków i innych opłat, które są realizowane przez obie strony – pracownika i pracodawcę.
Klin podatkowy składa się z:
- podatku dochodowego,
- składek ubezpieczeń społecznych opłacanych przez pracownika,
- składek ubezpieczeń społecznych regulowanych przez pracodawcę.
Pensja netto oraz koszty ponoszone przez pracodawcę są składowymi naszego wynagrodzenia brutto. Żeby dokładne sprawdzenie pensji było możliwe, należy obliczyć wszystkie koszty, które są składowymi całkowitego kosztu ponoszonego przez naszego pracodawcę.
Klin podatkowy – sposób 1:
Odejmujemy pensję netto od kosztów zatrudnienia według wzoru.
koszt całkowity pracownika – pensja netto = klin podatkowy
Klin podatkowy – sposób 2:
klin podatkowy : całkowity koszt ponoszony przez pracodawcę x 100% = klin podatkowy w procentach
Konsekwencje klina podatkowego
Istnienie klina podatkowego w dzisiejszych czasach jest w zasadzie nieuniknione. Podatki umożliwiają funkcjonowanie państwa, gwarantują obywatelom szereg uprawnień i zapewniają podstawowe prawa człowieka. Problem z klinem zaczyna się wtedy, gdy gwałtownie zmienia się jego wysokość (a zwłaszcza gdy niespodziewanie rośnie).
Zwiększenie państwowych opłat, akcyz czy podatków nie może skutkować jedynie proporcjonalnym poniesieniem stawek sprzedażowych. Gdyby tak było, konsumenci zaniechaliby nabywania wszelkich towarów i korzystania z jakichkolwiek usług. Nikt z nas przecież nie czułby się sprawiedliwie potraktowany, gdyby to właśnie na nas spadł obowiązek ponoszenia skutków wzrostu podatków.
Dlatego właśnie każda zmiana klina podatkowego wiąże się zarówno ze zmianą po stronie sprzedawcy (a na rynku pracy – pracodawcy), jak i po stronie nabywcy (odpowiednio – pracownika). Gdy wzrosną podatki, pewną część swego zysku stracą obie strony transakcji. Zmieni się więc zarówno popyt, jak i sprzedaż.
Przykładowo: jeśli podatek dochodowy zostałby podniesiony o 200%, część owej nadwyżki musiałby ponieść pracodawca (dopłacając do wynagrodzenia brutto), a drugą część pracownik (godząc się na częściowe obniżenie wypłaty netto). Wniosek z tego jest prosty: jeśli klin wzrasta, wszyscy na tym tracą. A jeśli by zmalał, sytuacja powinna ulec polepszeniu po obu stronach transakcji.
Co ma wpływ na klin podatkowy?
Niewielu pracowników zdaje sobie sprawę z tego, iż wysokość klina podatkowego istnieje w ścisłej korelacji z wydatkami państwa na świadczenia socjalne, takie jak np. renta z MOPS. Wszystko dlatego, iż obciążenia fiskalne pracy w postaci składek społecznych służą finansowaniu transferów socjalnych państwa.
Duże wydatki socjalne implikują wysoki klin podatkowy, co szczególnie widać na przykładzie państw, które określane są mianem opiekuńczych. Niestety podwyższanie klina w imię zwiększenie polityki socjalnej zdaje się być błędnym kołem. Większy klin przyczynia się do zwiększenia szarej strefy i bezrobocia, przez co jeszcze więcej obywateli potrzebuje pomocy socjalnej. Bardzo często osoby potrzebujące dodatkowego finansowania zaciągają zobowiązania np. w postaci pożyczek na raty.
Poza polityką socjalną wpływ na wymiar klina podatkowego ma wiele makro- i mikro ekonomicznych czynników. Czasami krajowa gospodarka jest w tak złym stanie, że w oczach władz konieczne staje się „łatanie” dziury budżetowej zwiększaniem podatków i opłat pracowniczych.
Na całe szczęście we wszystkich państwach niemal państwach skupionych wokół Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prawo przewiduje tak zwane ulgi podatkowe, które pozwalają poszczególnym jednostkom na zmniejszenie klina podatkowego. Najczęściej stosowaną ulgą jest oczywiście ulga na dziecko. Spora część podatników korzysta także z ulgi na Internet.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klin_podatkowy
https://mfiles.pl/pl/index.php/Klin_podatkowy
Wszystkie komentarze
Wszystko fajnie, tylko wynagrodzenie minimalne w Polsce na 2019 rok wynosi 2250zł brutto, a nie jak Pani redaktor przedstawiła - netto.
wszystko fajnie wytlumczone tylko powiedzcie jeszcze, prosze jak sie ma fundusz pracy do wynagrodzenia i kosztow wynagrodzenia
Dodaj komentarz