Ile zarabia architekt?

Ile zarabia architekt?

author
Sandra Tessmer
15 lipca 2019

Architektura oraz budownictwo – to obecnie według młodych Polaków jedne z najbardziej opłacalnych zawodów. Sprawdziliśmy, ile wynoszą średnie zarobki architekta.

Architekt to osoba, którą można nazwać autorem budynku. Odpowiada on za to, jak będzie wyglądał dom oraz jaki będzie jego kształt.

Architekt, w rozumieniu prawa polskiego, to osoba wpisana na listę krajowej jednostki organizacyjnej Samorządu Zawodowego Architektów – Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Ile zarabia architekt?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite, czyli tak zwana mediana, na tym stanowisku wynosi 5 000 PLN brutto. Statystyki pokazują również, że co drugi architekt otrzymuje pensję od 3 880PLN do 6 240 PLN.

Według danych 25% najgorzej wynagradzanych architektów zarabia poniżej 3 880 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 240 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych architektów.

Na wynagrodzenie badanych architektów znaczący wpływ miał staż pracy. Osoby dłużej pracujące w zawodzie zarabiały zdecydowanie więcej niż początkujący architekci.

I tak pracujący rok i mniej zarabiali średnio 2,6 tys. złotych. Z kolei osoby ze stażem powyżej pięciu lat otrzymywały średnią pensję w wysokości 5,8 złotych.’

Z badania wynika również, że zdecydowanie lepiej zarabiają architekci zatrudnieni w dużych firmach. Najwyższe wynagrodzenia były w firmach powyżej 250 osób. Najniższe w zatrudniających do 50 osób. Zdecydowanie lepiej zarabiają również architekci zatrudnieni w firmach z kapitałem zagranicznym. Tam średnia pensja to ok. 7000 zł netto.

W firmach z polskim kapitałem średnia pensja to już tylko 4,2 tys. złotych. Spore znaczenie dla wysokości zarobków architekta ma województwo, w którym architekt pracuje. Najwięcej – średnio 6,5 tys. – zarabiali badani pracownicy na Mazowszu.

Na drugim miejscu plasuje się województwo Pomorskie, gdzie średnia wynosi około 5,1 złotych. W województwie Pomorskim najlepiej wypada Gdynia Gdynia – średnia 5,5 tys. złotych. Dalej jest Dolnośląskie, gdzie architekci zarabiają średnio 4,5 tys. złotych.

Najniższa średnia zarobków architekta wyszła w województwach: Małopolskim – 4 tys. złotych i Zachodniopomorskim 3,7 złotych.

Własne biuro architektoniczne – zarobki

Większość młodych architektów ma w planach założenie własnego biura projektowego. Pomysł jest bardzo dobry, jednak nie poprowadzimy własnego biura bez doświadczenia i wiedzy.

Dlatego właśnie bardzo dobrze jest wcześniej odbywać jak najwięcej staży i praktyk podczas studiów aby po studiach wejść na rynek pracy z doświadczeniem i bogatym portfolio.

Co istotne, przed założeniem własnej działalności z pewnością przyjdzie nam zainwestować niemałą kwotę. Warto jednak pamiętać, że dla młodych przedsiębiorców Unia Europejska przyszykowała spory pakiet dotacji, dlatego dobrze jest zainteresować się dofinansowaniami od UE.

Nie ulega wątpliwości – własne biuro własne dochody. Jeżeli biuro zostanie zauważone i zyska dobre opinie to nasza pensja może wynosić przeszło 10 tys. złotych miesięcznie.

Praca dla architekta – rodzaje stanowisk

W zawodzie architekta występują różne specjalizacje. Wyróżnić więc można:

Architekt krajobrazu – osoba, która nie zajmuje się projektami różnego rodzaju budynków, ale parków, ogrodów i innych terenów zielonych. Wykonuje plany tego, co znajduje się na zewnątrz.

W związku z wykonywanym zawodem architekt krajobrazu bardzo dobrze na roślinach, glebach czy klimacie. Poza tym zajmuje się umieszczaniem w tego typu miejscach takich elementów jak oczka wodne, fontanny, altany itp.;

Architekta wnętrz – osoba, która zajmuje się projektowaniem pomieszczeń, w taki sposób, by były jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do wymagań klienta;

Urbanista – osobę zajmującą się projektowaniem przestrzeni miejskich. Osoba taka planuje przede wszystkim wygląd i rozmieszczenie miejsc użytku publicznego;

Ruralistę – osobę zajmującą się projektowaniem terenów wiejskich.

Architekt – wymagania

Zastanawiając się, skąd biorą się zarobki architekta, warto zauważyć, jakie wymagania stawiane są przed osobą, która na takie stanowisko aplikuje.

Przede wszystkim istotna jest znajomość takich programów jak AutoCad czy ArchiCad. Oprócz tego wymagane jest wykształcenie wyższe kierunkowe, zmysł artystyczny, umiejętność pracy pod presją czasu i w grupie, dobra organizacja pracy własnej.

Dobry architekt będzie cechował się również zaangażowaniem w powierzone zadania, skrupulatnością, dokładnością, posiadanie uprawnień do projektowania, doświadczenie zawodowe, odbyte praktyki zawodowe, wykonywanie wizualizacji architektonicznych czy znajomość pakietu MS Office.

Droga do wykonywania tego zawodu nie jest prosta, jednak sprawia, że osoby, które ją przebędą, są naprawdę dobrze przygotowane do pracy na tym stanowisku.

Architekt budowlany – jak uzyskać uprawnienia?

W Polsce samodzielne funkcje techniczne w budownictwie mogą wykonywać wyłącznie osoby, które mają odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową.

Obie te rzeczy dostosowane muszą być do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją. Decyzja taka wydawana jest przez organy samorządu zawodowego architektów, którymi w przypadku tej procedury są okręgowe komisje kwalifikacyjne przy okręgowych izbach architektów.

Postępowanie kwalifikacyjne o nadanie uprawnień budowlanych

Zasady postępowania kwalifikacyjnego w sprawach nadawania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej określa „Regulamin postępowania kwalifikacyjnego w sprawach nadawania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej”, który znajdziemy na rządowych stronach.

Właśnie według tego regulaminu odbywa się całe postępowanie rekrutacyjne. Regulamin określa też kto może ubiegać się o podejście do egzaminu na kwalifikacje.

Przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane

Jeśli pochodzimy do egzaminu a uprawnienia budowlane musimy posiadać nie tylko wiedzę budowlaną, ale także znajomość niektórych aktów prawnych.

Wykaz tych aktów prawnych, których znajomość obowiązuje w trakcie egzaminu, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna ogłasza na stronie internetowej Izby Architektów RP, najpóźniej na dwa miesiące przed każdym terminem egzaminu. Obowiązuje stan prawny aktów prawnych na dzień przeprowadzenia egzaminu.

Ile kosztuje zdobycie uprawnień budowlanych?

Od 1 marca 2018 r. opłaty za postępowanie kwalifikacyjne o nadanie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej wynoszą:

W przypadku, jeśli ubiegamy się o nadanie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń, projektowania w ograniczonym zakresie, kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, opłata wynosi 935 zł.

Opłata z tytułu kwalifikowania wykształcenia i praktyki zawodowej – 935,00 zł.

W przypadku ubiegania się o nadanie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń oraz do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, opłata, jaką będziemy musieli ponieść, będzie wynosiła 1405 zł.

opłata z tytułu kwalifikowania wykształcenia i praktyki zawodowej: 1405,00 zł.

Podsumowanie

Praca architekta jest bardzo dobrze płatna, jednak wiąże się z długim okresem nauki oraz zdobywania praktyki. Jest również zawodem, który wymaga bardzo wielu umiejętności, nie tylko technicznych. Nie mniej jednak z pewnością lata zdobywania umiejętności nie idą na marne.

Pytania i odpowiedzi

Ile zarabia architekt w Niemczech?

Praca architekta w Niemczech jest wyceniana na ok. 43-45 tys. euro rocznie, co daje ok. 190 tys. zł, czyli miesięczne zarobki oscylują wokół 15 tys. zł.


Ile zarabia architekt w Anglii?

Wynagrodzenie dyplomowanego architekta z udokumentowanymi osiągnięciami to około 38 tys. funtów rocznie, co daje 190 000 zł. Takie zarobki to ok. 16 tys. zł miesięcznie.


Ile zarabia architekt za granicą? Gdzie architekci zarabiają najwięcej?

Przedstawiciele tego zawodu najlepiej zarabiają w Danii i Luksemburgu – 60 tys. euro – oraz w Finlandii, gdzie zarabiają 50 tys. euro rocznie. Najmniej zarabia się w Bułgarii, Łotwie i Rumunii – 6 tys. euro rocznie. Polska plasuje się w środku stawki.


Ile zarabia architekt wnętrz?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 4 210 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych architektów wnętrz zarabia poniżej 3 270 zł brutto. Grupa najwięcej zarabiających architektów wnętrz zarabia średnio powyżej 5500 zł.


Ile zarabia architekt krajobrazu?

Około 4200 zł brutto – to kwota, jaką wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie architekta krajobrazu. Osoby zatrudnione na tym stanowisku statystycznie najczęściej wykonują obowiązki na podstawie umowy o pracę.


Ile zarabia architekt w USA?

Jak podaje Amerykański Instytut Architektów, przeciętne zarobki amerykańskich architektów wynoszą obecnie 84 tys. USD rocznie. Jest to, w przeliczeniu na złotówki ok. 318893,4 zł rocznie Starsi specjaliści zarabiają 111 tys, czyli ok. 421394,85 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kacper. R
Kacper. R
2020-08-07 17:17:26

Bardzo przydatne

Doro
Doro
2020-03-05 11:50:44

Jeśli chodzi o koszt egzaminu na uprawnienia budowlane, w artykule została podana jedynie cena za kwalifikację do egzaminu ( czyli komisja kwalifikacyjna ustala na podstawie praktyki budowlanej oraz biurowej czy można przystąpić do egzaminu). Do tej ceny należy doliczyć koszt samego egzaminu.

Podobne artykuły

Kilka złotych rocznie za tysiąc złożony w banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 maja 2020

Kilka złotych rocznie za tysiąc złożony w banku

Santander Consumer Bank Bydgoszcz
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
22 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Bydgoszcz

SKOK Chmielewskiego Łosice
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Łosice

Expander we Wrocławiu
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
27 stycznia 2015

Expander we Wrocławiu

ING Bank Śląski w Myślenicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
16 lipca 2019

ING Bank Śląski w Myślenicach

Porównaj