Strona główna Ekonomia Ile zarabia barman?

Ile zarabia barman?

author
Aleksandra Gościnna
02 listopada 2021

Praca w gastronomii nie należy do najłatwiejszych, jednak ma wielu zwolenników. Jednym ze stanowisk, które można objąć, decydując się na pracę w tej branży jest stanowisko barmana. Sprawdzamy, ile można zarobić w tym zawodzie.

Ile zarabia barman?

Pracę barmana najczęściej wykonują ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Zawód ten wymaga powiem wielogodzinnej pracy stojącej, w dodatku przeważnie w późnych godzinach wieczornych, a nawet nocnych. Barman odpowiada za przygotowywanie napojów dla gości, zwykle alkoholowych. Miejsca, w których najczęściej zatrudniani są barmani to kluby nocne, puby czy bary. Często jednak usługi barmańskie wynajmowane są także na salach bankietowych podczas imprez okolicznościowych.

Wysokość wynagrodzenia barmana zależy przede wszystkim od jego miejsca pracy oraz umiejętności. Obliczaniem średniej wysokości wynagrodzeń w Polsce zajmuje się Główny Urząd Statystyczny, który co miesiąc publikuje informacje o wysokości średniej krajowej w Polsce. Co dwa lata natomiast udostępnia także dane o strukturze wynagrodzeń według zawodów. Według nich przeciętne wynagrodzenie barmanów w Polsce na rok 2018 wyniosło 2736,28 zł brutto.

Spis treści:

 1. Ile zarabia barman?
 2. Od czego zależą zarobki barmana?
 3. Ile zarabia barman na godzinę?
 4. Ile zarabia barman w 2021?
 5. Ile zarabia barman na weselu?
 6. Ile zarabia barman na statku?
Zwiń spis treści

Zarobki barmanów

Przeciętne wynagrodzenie brutto: 2736,28 zł
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze prywatnym: 2723,33 zł
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym: 2989,24 zł
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny
Stan danych: październik 2018 r.

Od czego zależą zarobki barmana?

Wysokość dochodów barmana może być różna w każdym wypadku. Pensja na tym stanowisku uzależniona jest przede wszystkim od wymiaru zatrudnienia, miejsca pracy czy umiejętności danego barmana. Jest to praca zmianowa, do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Co więcej, tydzień pracy w tym wypadku nie kończy się w piątek, barmani najczęściej pracują bowiem również w weekendy.
Wysokość wynagrodzenia zależy także od CV kandydata. Na wyższe zarobki liczyć mogą osoby, które ukończyły kurs barmański, co pozwoliło im uzyskać wiedzę i umiejętności z tej dziedziny. Najniższe kwoty oferowane są zwykle osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i do tej pory nie zdobyły żadnego doświadczenia.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że praca w branży gastronomicznej bardzo często pozwala na uzyskanie dodatkowych środków poprzez napiwki. W zależności od miejsca pracy, napiwki potrafią czasami przynieść więcej dochodu, niż standardowa dniówka. W ten sposób miesięczne zarobki na stanowisku barmana mogą prezentować się nieco lepiej.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Pożyczka na dowód – bez zaświadczeń o dochodach;

Pożyczka dla zadłużonych – pożyczki bez BIK

 

 

Ile zarabia barman na godzinę?

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia zależy przede wszystkim od liczby przepracowanych w miesiącu godzin. Praca w branży gastronomicznej kojarzy się nam najczęściej z przepracowanymi wieloma godzinami miesięcznie. Często jest ich bowiem więcej niż w przypadku pełnego etatu w Polsce. Dane opublikowane przez GUS informują, że średnie wynagrodzenie godzinowe na stanowisku barmana wynosi 14,85 zł brutto.

Pamiętajmy oczywiście, że podana przez GUS kwota jest kwotą uśrednioną, a więc w rzeczywistości wiele osób może uzyskiwać dochody wyższe lub niższe. Tak jak wspominaliśmy, wysokość stawek jest uzależniona od szeregu czynników. Inaczej prezentują się nawet przychody barmanów w zależności od płci. Z opublikowanych danych wynika, że kobiety na tym stanowisku otrzymują średnio 14,49 zł brutto na godzinę, a mężczyźni 15,64 zł brutto.

Barman, który jest zatrudniony w sektorze publicznym przeciętnie otrzymuje 16,21 zł brutto na godzinę. Na najwyższe w tym sektorze stawki liczyć mogą mężczyźni, których średnia stawka za godzinę wyniosła 20,38 zł brutto, z kolei kobiety uzyskały w przybliżeniu 15,48 zł brutto. Dla porównania, w sektorze prywatnym barmani zarabiają przeciętnie 14,78 zł brutto za godzinę. Mężczyźni otrzymują średnio 15,52 zł brutto, a kobiety 14,43 zł brutto.

Przypominamy jednak, że dochody barmanów mogą być nieco wyższe, dzięki możliwym napiwkom. Kwota ich jest natomiast trudna do ustalenia i niestety są miejsca, w których napiwków nie otrzymamy. Nie jest to zatem opcja obligatoryjna.

Barman – przeciętne wynagrodzenie brutto na godzinę:


Ogółem: 14,85 zł
Kobiety: 14,49 zł
Mężczyźni: 15,64 zł


Sektor publiczny:

Ogółem: 16,21 zł
Kobiety: 15,48 zł
Mężczyźni: 20,38 zł


Sektor prywatny:

Ogółem: 14,78 zł
Kobiety: 14,43 zł
Mężczyźni: 15,52 zł

Ile zarabia barman w 2021?

Jedna z najbardziej poszkodowanych w 2021 roku branży była gastronomia. Długotrwałe zamrożenie gospodarki doprowadziło do wielu zwolnień, a nawet całkowitego zamknięcia niektórych lokali. Z tego względu praca w tej branży obecnie nie uchodzi za najstabilniejszą. Mimo tego w Internecie można znaleźć sporo ogłoszeń na stanowisko barmana, szczególnie w sezonie letnim.

Najwięcej jest więc ogłoszeń w większych miejscowościach oraz miastach typowo turystycznych. Te są bowiem najbardziej oblegane w czasie wakacyjnym. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na pracowników proponowane tam kwoty są zwykle. Analizując obecnie dostępne ogłoszenia na przykładzie Trójmiasta zauważyć można, że przeciętnie barmanom bez doświadczenia oferuje się 3000 zł brutto miesięcznie. W przypadku osób z przynajmniej rocznym doświadczeniem na podobnym stanowisku kwota ta wzrasta do nawet 5000 zł netto.

Wiele zależy oczywiście od konkretnego lokalu. Co ciekawe, przeważnie w ogłoszeniach przy proponowanym wynagrodzeniu widnieje informacja, że wysokość wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie i zależeć będzie od kwalifikacji i umiejętności danego kandydata.

Ile zarabia barman na weselu?

Coraz popularniejsze staje się zatrudnianie barmanów na weselach. Koszty takiej usługi mogą być spore. Jednak uzależnione przede wszystkim od doświadczenia danego barmana. Przyjmuje się, że początkujący barman na pracę podczas jednego przyjęcia weselnego zarabia około 300 zł. Kwota ta będzie jednak wzrastać wraz z doświadczeniem danego barmana.

Już bardziej doświadczony barman (taki, który obsługuje w swojej karierze kolejne wesele) oczekuje wynagrodzenia w wysokości od 500 do 600 zł. Natomiast w przypadku barmana z wieloletnim doświadczeniem cennik potrafi zaczynać się nawet od 1000 zł w górę.

W kwestii wynagrodzenia wiele zależy więc przede wszystkim od doświadczenia barmana oraz od czasu jego pracy. W niektórych przypadkach barmani zatrudnieni są na cały czas trwania wesela, a więc nawet na 12 godzin. Czasem takie usługi wykupowane są tylko do konkretnej godzin. Średnio na jednym weselu barman pracuje około 8 godzin.

Ile zarabia barman na statku?

Do załogi na statkach, szczególnie wycieczkowych, zalicza się również barmanów. Ile zarabiają więc barmani na statku? W tym przypadku również wiele zależeć będzie od doświadczenia barmana, a także od statku. W niektórych przypadkach zarobki na statku mogą być znacznie wyższe od tych oferowanych w lokalach na lądzie. Jednak warto pamiętać o tym, że praca na statku to praca w wyjątkowych warunkach, stąd też wyższe wynagrodzenie.

Wynagrodzenie dla barmana zależy także od długości trwania rejsu. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne barmana na statku wycieczkowym wynosić może od 6000 do nawet 12 000 zł. To zatem dużo więcej niż na lądzie. Jednak praca na statku wiąże się także z koniecznością wielu wyrzeczeń. Barman podczas trwania rejsu nie wraca po pracy do domu, często pracuje po wiele godzin dziennie, a pracę kończy najczęściej nad ranem.

Ile kosztuje kurs barmański?

Koszty kursu barmańskiego uzależnione są przede wszystkim od miejsca, które oferuje nam możliwość takiego szkolenia. Rozbieżność cenowa jest całkiem spora. Kurs w najniższej cenie można wykupić już za 100 zł, są też jednak takie, za które zapłacić trzeba nawet 1500 zł.

Pełna kwota szkolenia I stopnia to przeważnie około 700 zł. II stopień zwykle jest jednak nieco droższy i za taki zapłacimy przeważnie ponad 1000 zł. Cena kursu zależy jednak przede wszystkim od długości jego trwania, a także od możliwości uzyskania dodatkowych materiałów na wyłączność.

Ile zarabia barman w klubie?

Barmana można spotkać w wielu lokalach czy miejscach oferujących usługi gastronomiczne. Najczęściej jednak kojarzony jest z klubami nocnymi, w takich miejscach jest on bowiem niezbędny. Najczęściej pracę w klubie podejmują osoby młode, które poszukują pracy dorywczej czy typowo weekendowej. Zwykle są to więc studenci, którzy przyjechali do większych miast, aby zdobywać wykształcenie.

Zarobki w takim wypadku zależą więc przede wszystkim od przepracowanego czasu. Przyjmuje się jednak, że barman z doświadczeniem uzyskuje średnio około 4000 zł brutto. Jednak warto pamiętać, że na tym stanowisku można uzyskać nawet kilka tysięcy dodatkowo dzięki napiwkom. Na najwyższe napiwki z pewnością mogą liczyć osoby, które przede wszystkim znają się na swoim fachu, a dodatkowo potrafią w krótkim czasie zyskać sympatię gości.

 

Podsumowanie

 1. Barmani zarabiają w Polsce przeciętnie 2736,28 zł brutto.
 2. Wynagrodzenie barman zależy od miejsca pracy oraz posiadanego doświadczenia.
 3. Najwyższe zarobki uzyskują barmani w modnych lokalach w większych miastach lub podczas imprez okolicznościowych, a także na statkach wycieczkowych.
 4. Barman pracuje 7 dni w tygodniu, do późnych godzin nocnych.
 5. Barman ma możliwość powiększenia swojego podstawowego wynagrodzenia poprzez napiwki.
 6. Wyższe pensje oferowane są osobom, które ukończyły specjalne kursu barmańskie.

 


źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/struktura-wynagrodzen-wedlug-zawodow-w-pazdzierniku-2018-roku,4,9.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Współpraca FPP i PZPB na rzecz poprawy branży budowlanej
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
06 grudnia 2019

Współpraca FPP i PZPB na rzecz poprawy branży budowlanej

mBank pomaga firmom przejść do Internetu
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 maja 2020

mBank pomaga firmom przejść do Internetu

Urodzinowy konkurs Provident
Wpisy Inne
author
Tadeusz_Miziak
06 lipca 2017

Urodzinowy konkurs Provident

Kredyt hipoteczny Stargard
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
26 października 2017

Kredyt hipoteczny Stargard

Szybkie pożyczki Ostrów Mazowiecki
Wpisy Inne
author
Aleksandra Gościnna
25 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Ostrów Mazowiecki

PKO BP w Bielawie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 sierpnia 2019

PKO BP w Bielawie