Ile zarabia fakturzysta?

Ile zarabia fakturzysta?

author
Sandra Tessmer
13 września 2019

Praca fakturzysty to stanowisko wbrew pozorom bardzo potrzebne w firmach. Odpowiada on za sprawny przepływ danych i informacji w firmie. Sprawdzamy, ile można zarobić na tym stanowisku.

Ile zarabia fakturzysta?

Fakturzysta jest pracownikiem działu księgowości odpowiedzialnym za zarządzanie fakturami – ich wystawianie, korygowanie oraz wprowadzanie do systemu. Zajmuje się również kontrolą obiegu dokumentacji handlowej i przygotowywaniem raportów.

Fakturzysta – zarobki

Średnia arytmetyczna ze wszystkich zebranych w badaniu wartości zarobków. W badaniu średnia płaca osób zatrudnionych na stanowisku Fakturzysty wyniosła 3 493 zł.

Najniższe zarobki – W badaniu dolny kwartyl dla stanowiska Fakturzysta wynosi 2 710 zł. Oznacza to, że 25% badanych osób na tym stanowisku miało zarobki mniejsze bądź równe 2 710 zł, a 75% osób miało zarobki większe bądź równe 2 710 zł.

Mediana –  to wartość, od której 50% wyników jest mniejsza lub równa oraz 50% wyników większa lub równa. Według informacji zebranych w badaniu mediana dla tego stanowiska wyniosła 3 374 zł, czyli połowa badanych osób zatrudnionych na stanowisku Fakturzysty miała zarobki mniejsze bądź równe 3 374 zł, a połowa osób zarobki większe bądź równe 3 374 zł.

Najwyższe zarobki – to wartość, od której 75% wyników jest mniejsza lub równa, a 25% wyników większa lub równa. W badaniu górny kwartyl wynosi 3 902 zł. Oznacza to, że 75% badanych osób pracujących jako Fakturzysta miało zarobki mniejsze bądź równe niż 3 902 zł, a 25% osób zarobki większe bądź równe niż wynik badania.

Fakturzysta – zakres obowiązków

Zadania osób, pracujących na stanowisku fakturzysty mogą dla wielu wydawać się nudne czy monotonne. W gruncie rzeczy praca ta nie wykracza poza określony z góry przez pracodawcę zakres obowiązków.

Podstawowym zadaniem osób na tym stanowisku jest wystawianie faktur dla dostaw. Oprócz tego fakturzyści odpowiadają za nadzór za wykonaną dostawą, utrzymanie kontaktu z klientami oraz rozliczanie dokumentów. Oprócz tego w ich zakres obowiązków wchodzi wprowadzanie faktur do systemu, planowanie dostaw oraz kontrola nad obiegiem dokumentacji.

Można zatem z tego wywnioskować, że mimo niezbyt dynamicznej pracy, zadania fakturzystów mogą być stresujące. Okazuje się bowiem, że jego zajęcia odpowiadają za płynność i przebieg dokumentów w danej firmie. A zatem jego praca jest bardzo ważna.

Fakturzysta – wymagania do pracy

Od osoby starającej się o to stanowisko wymaga się minimum średniego wykształcenia z zakresu finansów, mile widziane jest również ukończenie odpowiednich kursów. Niewątpliwym atutem jest znajomość programów finansowo-księgowych, jak np. Symfonia, a także pakietu Microsoft Office, w szczególności programu Excel. Często koniecznym warunkiem stawianym kandydatom jest doświadczenie w obsłudze klienta.

Fakturzysta powinien posiadać rozwinięte zdolności komunikacyjne, być osobą skrupulatną, sumienną i dokładną, a także charakteryzować się wysoką kulturą osobistą.

Warunki pracy

Miejscem pracy fakturzystki jest dział księgowości, który odpowiada za rozliczenia finansowe przedsiębiorstwa, ewidencję środków, weryfikację dowodów księgowych i wszystko, co z finansowym aspektem firmy związane. To także codzienność fakturzystki.

Zakres obowiązków na tym stanowisku nie jest szczególnie rozbudowany i sprowadza się głównie do wystawiania faktur i wprowadzania ich do systemu. Trzeba także zaznaczyć, że najczęściej zawód ten wybierają kobiety.

Podsumowanie

Dobrze, jeśli w swoim CV fakturzysta może pochwalić się komunikatywnością i zdolnością współpracy z zespołem pracowników. Powinna być to także osoba niezwykle szczegółowa oraz mieć analityczny umysł. Praca fakturzysty to zdecydowanie praca dla osób, które cenią sobie spokojną, biurową pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Sokółka
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Sokółka

Visa Oferty w ING Banku Śląskim – duże zniżki
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 października 2019

Visa Oferty w ING Banku Śląskim – duże zniżki

Profi Credit w Poznaniu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
17 listopada 2018

Profi Credit w Poznaniu

Promocja: „1000 zł premii dla firm – III edycja” w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 października 2020

Promocja: „1000 zł premii dla firm – III edycja” w Banku Pekao

Karta kredytowa z limitem dla zadłużonych
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
20 lutego 2023

Karta kredytowa z limitem dla zadłużonych

Komornik a BIK
Porady BIK
autor wpisu
Dorota Cholewicka
20 stycznia 2023

Komornik a BIK

Porównaj