Fundusz Pracy – najważniejsze informacje

Fundusz Pracy – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
22 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wielu z nas zastanawia się, na co przeznaczane są składki ZUS-owskie. Oczywiście sporą część comiesięcznie opłacanej kwoty stanowią składki zdrowotne i społeczne. Oprócz tego opłacamy także składki na Fundusz Pracy. Co to jest? Jakie funkcje pełni owy Fundusz? I czy można zrezygnować z opłacania składki na Fundusz Pracy?

Spis treści:

  1. Składka na Fundusz Pracy – ile wynosi obecnie?
  2. Fundusz Pracy – czym jest?
  3. Czym zajmuje się Fundusz Pracy?
  4. Fundusz Pracy - źródła
  5. Kto płaci składkę na Fundusz Pracy?
  6. Zwolnienia ze składki na Fundusz Pracy
  7. Fundusz Pracy - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

Składka na Fundusz Pracy – ile wynosi obecnie?

Wysokość składki na Fundusz Pracy określa odpowiednia ustawa budżetowa. W obecnym roku obowiązuje składka wysokości 1% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Warto także dodać, iż oprócz odpowiednich składek polski Fundusz Pracy zasilany jest także szeregiem dotacji z budżetu państwa, środkami unijnymi oraz zyskiem płynącym z oprocentowania depozytów, sprzedaży akcji, spłaty udzielonych kredytów oraz udziałów w spółkach.

Fundusz Pracy – czym jest?

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Oznacza to, iż jest on specjalnie wydzielonym portfelem pieniężnym, którego środki zostają przeznaczone na finansowanie zadań organów publicznych. W tym aspekcie Fundusz Pracy służy łagodzeniu środków bezrobocia i wspieraniu rozwoju sektora zawodowego. Pierwotnie Fundusz Pracy był samodzielną instytucją, jaka działała na polskich ziemiach już od 1933 roku. Wybuch drugiej wojny światowej doprowadził do zamknięcia Funduszu, lecz zaraz po uwolnieniu się spod okupacji polski rząd na nowo powołał owy Fundusz do życia. W czasach PRL-u obowiązku Fundusz Pracy przejął natomiast ówczesny Fundusz Interwencyjny. W 1989 roku funduszowi na nowo przyznano nazwę Funduszu Pracy. Obecnie pozostaje on pod jurysdykcją resortu pracy, a do głównych celów jego istnienia zalicza się na przykład wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych czy prowadzenie szkoleń zawodowych i kwalifikacyjnych. Aktem prawnym, jaki reguluje istnienie Funduszu Pracy w jego postkomunistycznej formie, jest Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dokument ten znajduje się w Dzienniku Ustaw nr 99 na rok 2004, pod pozycją 1001. 

Czym zajmuje się Fundusz Pracy?

Fundusz Pracy istnieje po to, by wspierać polską sferę zawodową i robotniczą. Z tego powodu właśnie środki Funduszu Pracy przeznaczane są przede wszystkim na finansowanie aktywizacji osób bezrobotnych i ich powrotu na rynek pracy. Poza tym ze środków państwowego Funduszu Pracy finansuje się:

  • wypłaty zasiłków dla bezrobotnych,
  • tworzenie zakładów pracy dla bezrobotnych,
  • przyuczanie, przekwalifikowanie lub przysposabianie zawodowe bezrobotnych,
  • pożyczki dla bezrobotnych, którzy planują rozpocząć działalność gospodarczą,
  • roboty publiczne,
  • pożyczki dla przedsiębiorstw, które tworzą nowe miejsca pracy,
  • zatrudnienie absolwentów przez zakłady pracy (częściowe, polegające na zwracaniu części kosztów zatrudnienia),
  • przygotowanie zawodowe młodzieży,
  • wydatki na zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne,
  • koszty związane z wyposażeniem i doposażeniem miejsc pracy,
  • koszty szkoleń dla pracowników.

Warto także dodać, iż podziału środków Funduszu Pracy na poszczególne województwa dokonuje Minister Pracy i Polityki Społecznej na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Obecnie obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2014 r. w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie. Dokument ten znajduje się w Dzienniku Ustaw na rok 2014, pod pozycją 1294.

Fundusz Pracy - źródła

Fundusz Pracy zasilany jest przede wszystkim dochodem z opłacania odpowiednich składek przez pracodawców i osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (składki płacone wraz ze ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym do ZUS). 

Źródła, które dostarczają przychody do Funduszu Pracy:

  • obligatoryjne składki;
  • środki, pochodzące z zasobów finansowych Unii Europejskiej;
  • odsetki od środków Funduszu Pracy;
  • odsetki od pożyczek z tegoż funduszu;
  • pieniądze, pochodzące ze sprzedaży akcji oraz udziałów;
  • kary pieniężne, pobierane grzywny;
  • pieniądze asygnowane do Funduszu Pracy.

Kto płaci składkę na Fundusz Pracy?

Obowiązek opłacenia składek na rzecz ogólnopolskiego Funduszu Pracy dotyczy przede wszystkim pracodawców. Składki opłacane są za osoby, które m.in.:

  1. są w stosunku służbowym (poprzez mianowanie na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do służby);
  2. są w stosunku pracy (na mocy stricte umowy o pracę);
  3. zostały przyjęte do pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą;
  4. pracują podczas aresztu tymczasowego lub odbywania kary pozbawienia wolności;
  5. otrzymują świadczenia socjalne podczas urlopu górniczego;
  6. korzystają ze stypendium sportowego;
  7. są zawodowymi żołnierzami.

Warto w tym miejscu dodać, iż obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy rodzi się w momencie objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi. Dlatego właśnie składki na Fundusz Pracy odprowadza się także od umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie), co do których zaistniała konieczność obligatoryjnego objęcia ubezpieczeniem społecznym. Co więcej, Fundusz pracy zasilany jest również ze składek obowiązkowo odprowadzanych przez pozarolniczych przedsiębiorców – niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i jego formy prawnej. Składki na Fundusz Pracy zasilać więc będzie zarówno właściciel ogromnej spółki, jak i szef jednoosobowej działalności gospodarczej. O zwolnieniach z opłacania składek na Fundusz Pracy przeczytasz w zakładce pt. Zwolnienia ze składki na Fundusz Pracy.

Zwolnienia ze składki na Fundusz Pracy

Choć co do zasady obowiązek opłacania składek na Fundusz Społeczny spoczywa na pracodawcach sensu stricto, pozarolniczych przedsiębiorcach oraz niektórych zleceniodawcach, ustawodawca przewidział kilka wyjątków od tej zasady. 

Ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy można skorzystać w przypadku:

  1. pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego (przez okres 3 lat licząc od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika do pracy),
  2. osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, które ukończyły 50. rok życia, a przed rozpoczęciem pracy pozostawały w rejestrze bezrobotnych przez co najmniej 30 dni,
  3. osób skierowanych do pracy z urzędu pracy, o ile nie ukończyły 30 lat (przez okres 12 miesięcy od rozpoczęcia przez nie pracy),
  4. zatrudnionych kobiet powyżej 55. roku życia oraz mężczyzn powyżej 60. roku życia,
  5. pracowników, którzy ze wszystkich posiadanych przez siebie tytułów (umów) osiągają wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzeniu za pracę obowiązującego w danym roku,
  6. zakładu pracy, który nie zatrudnia ani jednego pracownika na podstawie stosunku pracy (umowy o pracę),
  7. przedsiębiorców, którzy opłacają składki ZUS-owskie w preferencyjnej wysokości.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Nie. Choć część składek ZUS-owskich w mniejszym lub większym stopniu pokrywa pracownik, to składki na Fundusz Pracy nie należą do tego grona. Fundusz Pracy obowiązkowo opłacany jest przez pracodawców, przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz niektórych Zleceniodawców.

Obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy rodzi się w momencie objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi. Dlatego właśnie składki na Fundusz Pracy odprowadza się także od umów cywilnoprawnych (umów zlecenia) – choć, co warto podkreślić, nie wszystkich tych umów. Składki odprowadzane są od Zleceniobiorców, co do których zaistniała konieczność obligatoryjnego objęcia ubezpieczeniem społecznym (czyli gdy nie osiągnęli oni ze wszystkich podjętych tytułów przychodu równego lub przekraczającego minimalne wynagrodzenie za pracę). Jeśli dany Zleceniobiorca osiąga przychód równy lub wyższy od minimalnego wynagrodzenia za pracę albo jeśli podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu, nie zostanie on ponownie objęty ubezpieczeniem społecznym. W tym wypadku Zleceniodawca nie będzie musiał opłacać za niego składki na Fundusz Pracy. Warto także dodać, iż obowiązek opłacania składek na Fundusz za zatrudnionych przestaje obowiązywać w przypadku zakładu pracy, który nie zatrudnia ani jednego pracownika na podstawie stosunku pracy. Jeśli więc dany przedsiębiorca zatrudnia u siebie samych Zleceniobiorców (lub Wykonawców dzieła), także zostanie on zwolniony z obowiązku składkowego. 

Nie. Zamawiający dzieło nie opłaca za Wykonawcę jakichkolwiek składek ZUS-owskich. Przepis ten dotyczy zarówno składki zdrowotnej, jak i pakietu składek społecznych i składki na Fundusz Pracy.

Fundusz Pracy - najważniejsze informacje

  1. Polski Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, czyli specjalnie wydzielonym portfelem pieniężnym, którego środki zostają przeznaczone na finansowanie zadań organów publicznych.
  2. Fundusz Pracy służy łagodzeniu środków bezrobocia i wspieraniu rozwoju sektora zawodowego.
  3. Aktem prawnym, jaki reguluje istnienie Funduszu Pracy w jego postkomunistycznej formie, jest Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  4. Ze środków państwowego Funduszu Pracy finansuje się między innymi wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, tworzenie zakładów pracy dla bezrobotnych, a także przyuczanie, przekwalifikowanie lub przysposabianie zawodowe bezrobotnych.
  5. Co do zasady obowiązek opłacania składek na Fundusz Społeczny spoczywa na pracodawcach, pozarolniczych przedsiębiorcach oraz zleceniodawcach – o ile opłacają składki społeczne za Zleceniobiorcę.
  6. Zarówno pracodawcy, zleceniodawcy i przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawa do zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy. Sytuacje uprawniające do tego opisaliśmy w sekcji zatytułowanej Zwolnienia ze składki na Fundusz Pracy.
  7. Wysokość składki na Fundusz Pracy określa odpowiednia ustawa budżetowa.
  8. Obecnie składka na Fundusz Pracy wynosi 1% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
  9. Warto także dodać, iż oprócz odpowiednich składek polski Fundusz Pracy zasilany jest także szeregiem dotacji z budżetu państwa, środkami unijnymi oraz zyskiem płynącym z oprocentowania depozytów, sprzedaży akcji, spłaty udzielonych kredytów oraz udziałów w spółkach.
  10. Podziału środków Funduszu Pracy na poszczególne województwa dokonuje Minister Pracy i Polityki Społecznej na podstawie odpowiedniego rozporządzenia.

Źródła:

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/fundusze/fundusz-pracy

https://www.gov.pl/web/rodzina/fundusz-pracy

https://www.zus.pl/documents/10182/167567/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

oburzony
oburzony
2019-03-01 10:29:13

takie rzeczy jak wspieranie bezrobotnych to nie powinny isc z kieszeni wszystkich bo co zamieniamy sie w socjal pomalu

Podobne artykuły

Promocja iGotówka – rok bez odsetek

Do 31 stycznia 2017 trwa promocja kredytu online iGotówka. Przy terminowej spłacie rat, bank obniży oprocentowanie na okres 12 ostatnich miesięcy do 0%.

author
Patryk Byczek
12 grudnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „1200 zł premii dla Klientów biznesowych” w Banku Pekao

W Banku Pekao trwa promocja dla Klientów biznesowych, którzy w zamian za otworzenie konta i spełnienie cyklu warunków mogą zgarnąć łącznie 1200 złotych premii. Promocja trwa do 31 marca 2022 roku.

author
Patryk Byczek
07 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt Deutsche Bank w aplikacji SkyCash

Użytkownicy aplikacji SkyCash mogą za jej pośrednictwem wnioskować o kredyt gotówkowy w Deutsche Banku. Maksymalna kwota finansowanie to nawet 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
17 grudnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „20 złotych za bankowanie na Smartphonie” w Citi Handlowym

Citi Handlowy wystartował z kolejną edycją promocji, w której doceniana jest aktywność w aplikacji mobilnej banku. Wszystko, co należy zrobić, to zalogować się na swoje konto internetowe z poziomu przeglądarki na smartfonie. Promocja trwa do 30 września 2018 roku.

author
Patryk Byczek
05 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Książeczka mieszkaniowa – na czym polega?

Książeczka mieszkaniowa kilkadziesiąt lat temu była jednym ze sposobów oszczędzenia środków na własne mieszkanie. Obecnie taka forma oszczędzania pieniędzy już nie funkcjonuje, aczkolwiek takie dokumenty możesz w dalszym ciągu wykorzystać. Sprawdzamy szczegóły.

author
Dorota Grycko
04 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO stworzy fundusz emerytalny dla piłkarzy Ekstraklasy?

Zbigniew Jagiełło, prezes największego banku w Polsce poinformował, że instytucja ma w planach wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących polskiej Ekstraklasy. PKO BP chce utworzyć fundusz emerytalny obowiązujący piłkarzy grających w najwyższej lidze piłki nożnej w kraju.

author
Patryk Byczek
23 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj